Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Landsbergiai, Poželos, Paleckiai 

2014 sausio 16 d. 07:40
A.Paleckio politinę veiklą žymėjo ir pakilimai, ir nuopoliai. 
A.Paleckio politinę veiklą žymėjo ir pakilimai, ir nuopoliai. 
Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Į politiką tėvų pėdomis nusekę vaikai pripažįsta, kad garsi bei visuomenėje žinoma pavardė ir padeda, ir trukdo. Šis sėkmės garantas rinkimuose esą neretai virsta visą gyvenimą persekiojančiu tėvų šlovės šešėliu.

Europarlamentaro, konservatorių patriarcho Vytauto Landsbergio anūko Gabrieliaus Landsbergio ketinimai dalyvauti rinkimuose į Europos Parlamentą (EP) visuomenėje sukėlė karštų diskusijų. Vieni piktinasi, kad G.Landsbergis į „politikos sunkiasvorių būrį“ yra proteguojamas, nes turi įtakingo senelio užnugarį, kiti priešingai – palaiko ir džiaugiasi garsioje šeimoje tęsiamomis politinėmis tradicijomis.

Pavyzdžių, kai garsių šalies politikų atžalos renkasi savo tėvų ar senelių pramintą kelią, Lietuvoje netrūksta. LŽ kalbinti jaunieji politikai tikino, kad žinoma pavardė jiems padėjo laimėti rinkimus, tačiau kartu užkrovė didžiulės atsakomybės naštą.

Ir pliusai, ir minusai

Aplinkos ministro „tvarkiečio“ Valentino Mazuronio sūnus Andrius į Seimą išrinktas jau antrą kartą. Jis pasakojo į visuomeninę, o vėliau ir politinę veiklą aktyviai įsitraukęs dar mokyklos laikais, kai Mazuronių pavardė Lietuvoje buvo mažai kam žinoma. „Kai pradėjau dalyvauti politinėje veikloje, mano tėtis buvo tik Šiaulių miesto tarybos narys, ir šiauliečiai jį labiau žinojo ne kaip politiką, o kaip architektą, suprojektavusį pagrindinę Šiaulių pėsčiųjų alėją – Vilniaus gatvę“, – LŽ teigė parlamentaras.

Tačiau jis pripažino, kad politikos naujokams, įskaitant ir jį patį, kandidatuojant į Seimą žinoma pavardė padėjo. „Kai pirmąkart ėjau į rinkimus, matyt, man buvo lengviau, nes žmonės balsuoja už žinomas pavardes. Reikia pripažinti – tai suteikia tam tikrą pranašumą“, – sakė A.Mazuronis.

Kita vertus, žinoma pavardė, anot A.Mazuronio, turi ir kitą medalio pusę. Jis prisiminė, kad partijos vidinėse struktūrose, ypač prieš rinkimus, atsirasdavo įvairiausių įtarinėjimų. „Ta pati pavardė (rinkimų sąraše – aut.) tam tikrais atvejais sukeldavo daugiau neigiamos įtampos ir nereikalingų emocijų“, – atviravo parlamentaras.

Tai, kad keli šeimos nariai dalyvauja politikoje, A.Mazuronio teigimu, dažna praktika visame pasaulyje. „Normalu, kad ne tik politikų, bet ir medikų, sportininkų, teisininkų šeimų atžalos seka paskui savo tėvus. Vaikai gyvena toje aplinkoje, natūralu, kad pasirenka ir panašią karjeros kryptį“, – kalbėjo jis.

Iššūkis – pateisinti lūkesčius

P.Saudargas tikino, kad į politikos aukštumas kopė daug ir nuosekliai dirbdamas. / Martyno Ambrazo (ELTA) nuotrauka
P.Saudargas tikino, kad į politikos aukštumas kopė daug ir nuosekliai dirbdamas. / Martyno Ambrazo (ELTA) nuotrauka

Jau antrą kadenciją Seime dirba ir signataro, europarlamentaro konservatoriaus Algirdo Saudargo sūnus Paulius. „Garsi pavardė įpareigoja, nes iš tavęs daugiau tikimasi, aplinkiniai lygina su tėvais. Uždedamas spaudas, nuo kurio išsivaduoti ar pateisinti lūkesčius tampa tikru iššūkiu“, – LŽ sakė P.Saudargas.

Jis tikino, kad politikoje jam jau teko nueiti netrumpą kelią. „Nuo įstojimo į partiją iki tapimo politiku, kai iš to pradėjau duoną valgyti, praėjo aštuoneri metai. Pavardė nepadėjo man staigiai iškopti į politikos aukštumas, teko daug ir nuosekliai dirbti“, – pabrėžė parlamentaras.

Tačiau jis sutiko, kad dalyvaujant rinkimuose garsi pavardė praverčia. „Politikų, aktorių, šoumenų – bet kokia garsi pavardė atkreipia dėmesį. Tai yra akivaizdu ir to nereikia slėpti!“ – pažymėjo P.Saudargas.

Tėvo ir sūnaus darbai skiriasi

„Jau septintus metus tenka eiti mero pareigas. Ar įmanoma vien dėl pavardės tiek laiko išsilaikyti šiame poste?“ – atsakė Kauno meras Andrius Kupčinskas, kai LŽ pasiteiravo, kiek prie jo politinės karjeros prisidėjo tai, kad jis žinomo politiko – ilgamečio Seimo nario konservatoriaus Ryto Kupčinsko sūnus. „Nesu į politiką įkritęs iš nežinomybės, politikoje esu daugiau nei 20 metų, nuo pat pilnametystės, kai įstojau į Jaunųjų konservatorių lygą. Dar mokykloje domėjausi Sąjūdžio įvykiais, nebuvau abejingas permainų vėjams. Žinoma, prisidėjo ir tai, kad tėvas aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, namuose buvo plačiai aptarinėjami ir komentuojami politiniai įvykiai“, – pasakojo Laikinosios sostinės vadovas.

Jis tikino, kad būti politiko sūnumi ne tik privalumas ar trūkumas, bet kartu ir didelė atsakomybė. „Vis dėlto einant tolimesniu politikos keliu pavardė nebeturi didesnės įtakos, nes pradedama vertinti tavo paties veikla, darbai ir laimėjimai“, – tvirtino A.Kupčinskas. Jis džiaugėsi, kad žmonės nebetapatina jo su tėvo veikla. „Esu paskendęs miesto rūpesčiuose, o mano tėvelis yra „išėjęs“ į Lietuvą ir labiau rūpinasi nacionaliniais reikalais“, – pažymėjo Kauno meras.

Į politiką žengia ir Seimo nario liberalo Eugenijaus Gentvilo sūnus Simonas. Jis kartu su tėvu dalyvavo ir praėjusiuose Seimo rinkimuose, tačiau nesėkmingai. Šiuo metu S.Gentvilas pluša Klaipėdos mero padėjėju.

Sunkus pavardės „antstatas“

J.Požela teigė ne kartą turėjęs įrodinėti, kad mąsto kitaip nei jo senelis ar prosenelis. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
J.Požela teigė ne kartą turėjęs įrodinėti, kad mąsto kitaip nei jo senelis ar prosenelis. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Seimo nario socialdemokrato Juro Poželos giminė anksčiau garsėjo kaip komunizmo veikėjai. Jo senelis – taip pat Juras Požela – akademikas, buvęs Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatas, vėliau ir Seimo narys, o prosenelis Karolis Požela – revoliucionierius, Lietuvos komunistų partijos kūrėjas ir vienas legendinių „keturių komunarų“. „Iš savo patirties galiu pasakyti, kad man gerokai sunkiau nei kitiems kolegoms, kurie neturi tokio pavardės „antstato“. Labai įpareigoja vien tai, kad negali ir nenori daryti klaidų, kurios galėtų sugadinti gerą vardą“, – LŽ sakė J.Požela.

Anot jo, politikams iš garsių šeimų ypač sunku parodyti savo išskirtinumą ir gebėjimus, nes visą laiką esi lyginamas. Taip pat J.Požela tikino ne kartą turėjęs įrodinėti, jog mąsto kitaip nei jo senelis ar prosenelis.

Užgauliojimų iš politinių oponentų, kad jo giminės atstovai buvo aktyvūs komunistinio režimo veikėjai, J.Požela teigė nesulaukiantis. „Mano šeimos nariai nėra prisidėję prie trėmimų ar kitų nusikaltimų... Poželas gerbia ne tik kairiųjų pažiūrų žmonės, jie visuomenėje turi gerą vardą“, – aiškino jaunasis socialdemokratas.

Šeimos tradicijos, partiniai ryšiai

Šeiminė partinė ranga giliai įsišaknijusi ir EP nario socialdemokrato Justo Vinco Paleckio šeimoje. Europarlamentaro tėvas – Justas Paleckis, sovietams okupavus Lietuvą, buvo laikinasis respublikos vadovas, aktyvus LKP veikėjas. Senelio bei tėvo pėdomis į politiką pasekęs Algirdas Paleckis buvo išrinktas Seimo nariu, vėliau dirbo sostinės vicemeru. A.Paleckis pats sužlugdė savo politinę karjerą dėl išryškėjusių radikalių pažiūrų. Už sovietinės agresijos neigimą nuteistas buvęs socialdemokratas šiuo metu yra neįtakingo Socialistinio liaudies fronto lyderis.

Į Valstybės tarnybos departamento direktoriaus kėdę pernai grįžusio socialdemokrato Osvaldo Šarmavičiaus sūnūs Jurgis ir Vainius prasiskynė kelius į aukštus valdžios postus. J.Šarmavičius šiuo metu vadovauja Ūkio ministerijai pavaldžiam Nacionalinio akreditavimo biurui, o V.Šarmavičius, kaip politinio pasitikėjimo pareigūnas, paskirtas savo tėvo partijos kolegos, teisingumo ministro Juozo Bernatonio patarėju.

Partijų vidaus reikalas

Politologas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis įsitikinęs, kad žinomų politikų atžalos turi nemažą potencialą laimėti rinkimus. „Pavardės žinomumas suteikia tam tikrą pagreitį ir galimybę sutelkti aplink save daugiau rinkėjų“, – LŽ tikino jis.

Anot L.Bielinio, šeimos narių dalyvavimas politikoje yra pateisinamas, jei dirbama kokybiškai. „Yra gilių politinių tradicijų šeimų, kai atsakingai iš kartos į kartą žiūrima į politiką, tačiau esama ir tokių, kai į politiką einama tik dėl šiltos vietelės. Partijų vidaus reikalas yra apsispręsti ir atsijoti tuos, kurie, jų galva, neprofesionalūs ir neatsakingi“, – teigė VDU profesorius.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika