Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Laimėtojų žarstomi pažadai nenustebino 

2012 spalio 30 d. 06:20
R.Dargis: "Kad ir kokia koalicija būtų, vienas svarbiausių klausimų bus energetinė programa." /Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
R.Dargis: "Kad ir kokia koalicija būtų, vienas svarbiausių klausimų bus energetinė programa." /Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Daugiausia vietų Seime iškovojusios ir valdančiąją koaliciją formuoti sutarusios kairiosios politinės jėgos pradėjo tartis dėl svarbiausių laukiančių darbų. 

Valdžią perimti ketinančios politinės jėgos - Lietuvos socialdemokratų (LSDP) ir Darbo partijos (DP), "Tvarka ir teisingumas" (TT) - nuo Naujųjų metų žada didinti minimalią mėnesio algą (MMA), spartinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projekto įgyvendinimą, išjudinti gyvenamųjų namų renovaciją, stengtis nedidinti dyzelino akcizo. 

Laukia skaičiavimų

Vienas svarbiausių būsimos valdančiosios koalicijos darbų turėtų būti MMA didinimas. Vakar LSDP pirmininkas, realiausias kandidatas į premjerus A.Butkevičius sakė, kad nuo kitų metų "minimumas" galėtų didėti iki 1000 litų. Tačiau konkrečiai dėl to žadama apsispręsti, kai bus tiksliai apskaičiuota, kiek tai kainuotų valstybės biudžetui. "Paprašėme, kad per artimiausias dienas būtų parengti skaičiavimai, kiek tai pareikalaus papildomų lėšų viešajame sektoriuje ir kaip galėtume kompensuoti papildomų išlaidų didėjimą. Šios savaitės pabaigoje, manau, sutarsime dėl konkrečių skaičių", - kalbėjo A.Butkevičius.

DP pirmininko Viktoro Uspaskicho teigimu, bus siūloma, kad nuo Naujųjų metų "minimumas" didėtų iki 1100 litų. Anot jo, "darbiečių" pažadėtą lygį - 1509 litus - MMA galėtų pasiekti iki kitų metų pabaigos.

Apsispręsti, kiek didinti MMA, TT pirmininko pirmojo pavaduotojo Valentino Mazuronio nuomone, reikėtų tik sulaukus Finansų ministerijos ekspertų vertinimo. Jei būtų galimybių, "tvarkiečiai" pritartų 1100 litų "minimumui".

R.Šidlausko nuomone, vienas didžiųjų būsimos valdančiosios koalicijos veiklos barų turėtų būti kova su "šešėliu". / R.Šidlausko nuomone, vienas didžiųjų būsimos valdančiosios koalicijos veiklos barų turėtų būti kova su "šešėliu". /Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.
R.Šidlausko nuomone, vienas didžiųjų būsimos valdančiosios koalicijos veiklos barų turėtų būti kova su "šešėliu". / R.Šidlausko nuomone, vienas didžiųjų būsimos valdančiosios koalicijos veiklos barų turėtų būti kova su "šešėliu". /Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

Deficito nedidins

Nauji valdantieji, regis, neplanuoja perversmų šios Vyriausybės parengtame kitų metų valstybės biudžeto projekte. A.Butkevičius pažymėjo, kad fiskalinis deficitas turėtų likti toks, koks suplanuotas dabar, - 2,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). "Mūsų iššūkis - Lietuva de facto turi eurą. Lietuva, žiūrint į makroekonominius rodiklius, finansinę perspektyvą, realiai 2015 metais galėtų įsivesti eurą", - sakė A.Butkevičius.

Nors pagal Europos Sąjungos (ES) reikalavimus nuo kitų metų vėl turėtų didėti dyzelino akcizas, LSDP lyderis užsiminė, kad bus stengiamasi jo nekelti. "Aišku, kalbėsimės, neignoruosime ES reikalavimų, bet stengsimės, kad dyzelino akcizas nebūtų didinamas. Gal vyks kokios nors derybos, jei tai bus įmanoma", - svarstė socialdemokratų vedlys.

V.Mazuronis pritarė, jog "reikėtų konsultuotis su ES" dėl galimybės nedidinti dyzelino akcizo. Jis taip pat pabrėžė, kad derėtų sumažinti bešvinio benzino akcizą, kuris dabar yra gerokai didesnis negu Bendrijos nustatytas minimumas.

Persvarstys jėgainės projektą

V.Uspaskichas sakė skatinsiantis partnerius baigti įvairius skaičiavimus, susijusius su naujos atominės elektrinės statybomis. "Agituosiu atsakyti į visus klausimus, kiek kainuos energetinis projektas, kiek kainuos jo generuojama energija. Kad tai nebebūtų spekuliacinis objektas prieš kiekvienus rinkimus", - aiškino jis. Esą, apskaičiavus projekto išlaidas ir naudą, būtų galima dar sykį per referendumą atsiklausti tautos nuomonės dėl naujos atominės jėgainės statybų. 

LSDP, pasak A.Butkevičiaus, pasisako už atominę energetiką. Tačiau kol kas kairieji yra prieš dabartinės Vyriausybės siūlomą naujos atominės elektrinės statybų projektą, nes jis buvo pateiktas skubotai, be platesnių diskusijų.

V.Mazuronio manymu, būtina peržiūrėti naujos atominės jėgainės koncesijos sutartį. "Ir tada apsispręsti: arba įtikinti žmones, kad elektrinė reikalinga, ir tik gavus jų sutikimą tęsti darbą, arba atsisakyti projekto", - pažymėjo V.Mazuronis.

Kaip svarbiausią projektą A.Butkevičius įvardijo SGD terminalo statybas. "Tai projektas numeris vienas. Jis turi būti įgyvendinamas kuo greičiau. Bet būtų labai gerai, kad šis projektas taptų regioninis ir jį būtų galima įgyvendinti kartu su Latvija ir Estija. Komerciniu požiūriu tai būtų naudingiau", - aiškino LSDP lyderis.

Valdančiąją koaliciją sutarusios formuoti partijos taip pat žada daug dėmesio skirti gyvenamųjų namų renovacijos programai.

G.Nausėdos teigimu, jei būsimai valdžiai kiltų noras sumažinti kai kuriuos mokesčius, padidėtų biudžeto skylė. /Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr. 
G.Nausėdos teigimu, jei būsimai valdžiai kiltų noras sumažinti kai kuriuos mokesčius, padidėtų biudžeto skylė. /Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr. 

Tikisi stabilumo

Pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis mano, kad kol kas anksti vertinti valdančiąją koaliciją bandančių kurti partijų ketinimus, nes dar neaišku, kaip atrodys Vyriausybę formuosianti dauguma. Tačiau jis pažymėjo, jog pramonininkai sieks, kad į naujojo ministrų kabineto programą būtų įrašyti verslo bendruomenei rūpintys klausimai. R.Dargis išskyrė siekį padaryti mokestinę aplinką stabilią. Pramonininkų lyderiui patiko A.Butkevičiaus žodžiai, kad socialdemokratai šioje srityje nesiims jokių nepamatuotų žingsnių, iš pradžių viską išdiskutuos ir pasvers. 

R.Dargio teigimu, energijos išlaidos tiek gyventojams, tiek įmonėms labai didelės, todėl reikia ieškoti būdų, kaip jas sumažinti. "Kad ir kokia koalicija būtų, vienas svarbiausių klausimų bus energetinė programa", - įsitikinęs jis.

Nenori likti nuošaly

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos generalinis direktorius Rimantas Šidlauskas sveikina koaliciją formuojančių partijų siekį daugiau dėmesio skirti ekonomikai. "Tik norėtume, kad jos neužmirštų: skiriant dėmesį ekonomikai, verslo skatinimo priemonėms, darbo vietų kūrimui, nieko nėra nuodėmingo daugiau nei iki šiol tartis su verslu, su jo asocijuotomis struktūromis. Jei kalbėsimės, rasime sprendimus", - pabrėžė jis. 

R.Šidlauskas sutinka, kad pamažu reikėtų pradėti kelti MMA. Tačiau tai esą derėtų daryti labai protingai, nes bet koks drastiškas "minimumo" didinimas iš rinkos išstumtų smulkiausias įmones, ypač veikiančias kaimo vietovėse. Jis taip pat viliasi, kad nauja valdančioji koalicija staiga, nepasitarusi, nepertvarkys mokesčių sistemos.

R.Šidlausko nuomone, vienas didžiųjų būsimos valdančiosios koalicijos veiklos barų turėtų būti kova su "šešėliu". Kol kas asociacijos direktorius pasigenda priemonių, kaip tai bus daroma.

Kalbėdamas apie energetinius projektus, R.Šidlauskas pažymėjo, kad reikėtų siekti, jog SGD terminalas būtų regioninis projektas. "Tai būtų pats protingiausias sprendimas: ilgalaikis ir naudingas visiems Baltijos kraštams", - įsitikinęs jis.

Turi manevro laisvę

Tai, kad valdančiąją koaliciją formuojančios partijos pirmiausia kalba apie darbus ekonomikos ir finansų srityse, ekonomisto Gitano Nausėdos teigimu, atitinka jų rinkimų programas. Rinkėjai nesuprastų, jei artimiausiu metu nebūtų skelbiama apie pokyčius, planuojamus tose srityse. 

Į valdančiąją koaliciją besiburiančių partijų planai didinti minimalią algą iki 1000 litų, G.Nausėdos vertinimu, gana ambicingi. "Tam tikra manevro laisvė kelti MMA yra, tačiau pirmasis žingsnis tikrai neturėtų būti didesnis nei iki 1000 litų", - pažymėjo jis.

Ketinimas didinti MMA, G.Nausėdos nuomone, neturėtų sukliudyti pasiekti kitąmet planuojamą 2,5 proc. BVP biudžeto deficitą. Tačiau jei būsimai valdžiai kiltų noras sumažinti kai kuriuos mokesčius, pavyzdžiui, pridėtinės vertės, fiskaliniai nuostoliai taptų reikšmingi ir biudžeto skylė padidėtų. Ekonomistas abejoja, ar likus kelioms savaitėms iki valstybės biudžeto tvirtinimo Seime būtų imamasi kokių nors rimtesnių mokestinės sistemos pakeitimų.

Dėl SGD terminalo statybų G.Nausėda tvirtina remiantis visas iniciatyvas, kurios padidintų šalies energetinę nepriklausomybę. "Tik klausimas, ar šios koalicijos viduje, jei tik jai lemta dirbti, nebus tam tikrų prieštaravimų. Ankstesnės DP lyderio kalbos kėlė abejonių, ar SGD terminalo projektas bus įgyvendinamas, ar nekils naujų klausimų", - aiškino ekonomistas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"