Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

L.Graužinienė: 'Nesu marionetė' 

2013 lapkričio 12 d. 06:00
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė teigia visada atvirai sakanti tai, ką iš tiesų galvoja. 'Darbiečių' lyderė įsitikinusi, jog vadinti ją Viktoro Uspaskicho marionete gali tik tie, kurie jos visiškai nepažįsta ir tenori sumenkinti.

L.Graužinienė pabrėžia, kad metus dirbanti naujoji valdžia nuveikė labai daug: padidino minimalų mėnesio atlyginimą, į priekį juda daugiabučių namų renovacijos programa, energetiniai projektai. Seimo pirmininkės tikinimu, daug jėgų ir pinigų reikalauja ankstesnės Vyriausybės klaidų taisymas.

Apie kritiką prezidentei Daliai Grybauskaitei, dalies atlyginimų valstybiniame sektoriuje atkūrimą, Vyriausybės veiklą, užsienio politiką - „Lietuvos žinių“ interviu su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene.

Sako, ką galvoja

- Sulaukiate daug kritikos dėl savo kalbų. Nesijaučiate kartais perlenkianti lazdos skambiais pareiškimais?

- Mano pareiškimai kai kam kliūva todėl, kad sakau tiesą. Iki šiol tai buvo neįprasta: visi daug kalbėdavo, bet tai buvo daroma už uždarų durų, niekas nekalbėdavo garsiai. Esu toks žmogus, kad visada sakau tai, ką galvoju, ir vertinu situaciją taip, kaip ji iš tiesų klostosi.

- Kokius tikslus sau, kaip Seimo pirmininkei, keliate?

- Mano kalboje per Seimo pirmininko rinkimus buvo nubrėžti visi tikslai ir darbo metodai. Jeigu atidžiai ją išanalizuosite, rasite visus atsakymus. Pagrindinis dalykas, kurį norėčiau pabrėžti, yra tai, kad šis aukštas postas - labai atsakingas, bet kartu esama galimybių daug ką padaryti. Mano pagrindinis tikslas - šiuos trejus metus tarnauti Lietuvos žmonėms. Į šį pasakymą sudedu viską.

- Kai kurių apžvalgininkų nuomone, jūs - marionetė Darbo partijos įkūrėjo V.Uspaskicho rankose. Kiek esate savarankiška priimdama sprendimus? Ar juos derinate su V.Uspaskichu, Vytautu Gapšiu?

- Norėdami sumenkinti žmogų visi vartoja žodį „marionetė“. Tie, kurie mane pažįsta, gerai žino, kad mano charakterio savybės yra visiškai kitos ir neatitinka šio žodžio reikšmės.

Esu Darbo partijos pirmininkė, man svarbi visų partijos narių ir vadovybės nuomonė. Partiją esame sukūrę vadovaudamiesi demokratiniu principu ir savo valdymo organuose diskutuojame įvairiausiais klausimais, kaip ir kitos įprastai veikiančios partijos. Jeigu vyksta diskusija vienu ar kitu klausimu, dėl to, kas yra įrašyta Vyriausybės programoje, kaip mes siūlome ją įgyvendinti, intensyvūs svarstymai dėl biudžeto, energetikos, visada reikia išklausyti specialistus.

D.Grybauskaitė prisidėti nenori

- Atvirai demonstruojate priešpriešą prezidentei D.Grybauskaitei, negailite jai kritikos. Kur slypi to šaknys?

- Pirmiausia, su niekuo nekovoju. Noriu, kad visos trys valdžios tarnautų Lietuvos žmonėms. Su ministru pirmininku, Vyriausybe parlamentas dirba tikrai konstruktyviai. Gaila, kad prezidentė prie mūsų nenori prisidėti. Kodėl? Klauskite jos, ne manęs.

- Vis dėlto, kaip įsivaizduojate bendrą darbą su valstybės vadove? Ar konfrontacija tarp jūsų tik gilės?

- Nematau jokios konfrontacijos, jokio nesusikalbėjimo, nes viena pusė apskritai tyli. Nenoriu pasakyti, kad ji būtinai turi kalbėti - tai jos pasirinkimas. Tik noriu dar kartą akcentuoti, kad svarbiausiais valstybės klausimais turime tartis. To sieksiu. Tačiau jeigu tarimosi nebus, apie tai atvirai kalbėsiu. Žmonėms reikia parodyti, kad bijoti nėra ko. Pastaruoju metu mūsų valstybėje įsivyravo baimė.

Pritaria algų atkūrimui

- Nusprendus įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimą dėl atlyginimų grąžinimo į prieškrizinį lygį, jūsų, kitų Seimo narių, ministrų darbo užmokestis nuo naujų metų padidės bent keliais tūkstančiais litų. Konservatoriai politikams siūlo dar metus pagyventi susiveržus diržus. Kaip vertinate tokį siūlymą?

- Atlyginimai bus atkurti visoms grupėms. Politikai nėra išskirtiniai. Anksčiau į prieškrizinį lygį buvo grąžintos ir pensijos. Kitas klausimas - nusavintų pensijų, neišmokėtų atlyginimų kompensavimas. Ne paslaptis, kad daug valstybės tarnautojų bylinėjasi teismuose ir jie turi tokią teisę. Tikrai džiaugiuosi Seimo ir Vyriausybės nariais, kad nė vienas jų nėra pateikęs ieškinio dėl kompensacijos, o juk per tuos metus susidarė nemažos sumos.

Sveikinu Vyriausybę, kad ji rado lėšų nuo Naujųjų metų atstatyti atlyginimus. Manau, kad dalis konservatorių, ypač buvęs premjeras Andrius Kubilius, vėl užsiima populizmu. Seimo nariai, ministrai taip pat turi šeimas, besimokančius vaikus, jie irgi yra žmonės. Jeigu jie dirba sąžiningai, jų atlyginimas – tik darbo užmokestis. Esu už tai, kad algos būtų atkurtos visoms grupėms.

- Tačiau didelė problema kitų biudžetininkų – kultūrininkų, bibliotekininkų, socialinių darbuotojų – algos, kurios apskritai nedidėja.

- Tai kitas – algų pakėlimo klausimas. Ne grąžinimo į buvusią padėtį, bet atlyginimų pakėlimo klausimas. Su Vyriausybe yra sutarta, kad, kaip ir buvo žadėta, kultūros darbuotojams atlyginimai bus pakelti tiek, kiek dabar randame galimybių. Sutarta, kad 25 mln. litų kultūros darbuotojams kitų metų valstybės biudžete atsiras.

Taip, yra kitos grupės, pavyzdžiui, socialiniai darbuotojai, kurie irgi gauna labai mažus atlyginimus. Ieškome galimybių ir čia. Tačiau negalime pažeisti Fiskalinės drausmės įstatymo, taip pat - nubraukti nuo kitų, kaip daryta anksčiau.

A.Kubiliaus Vyriausybė ketverius metus tik mažino ir braukė, deklaruodama ir prisiimdama nuopelnus, kad suvaldė krizę mažiausias pajamas gaunančių žmonių sąskaita, o ši Vyriausybė ir dabartinė Seimo dauguma grąžina ir atstato tai, kas padaryta ne taip. Juk atkurti nėra taip lengva. Vien iš pensininkų nusavintiems pinigams grąžinti reikia 1 mlrd. litų. Norime visiems padėti, bet iš karto visko negalime, nes jeigu didinsime deficitą, mūsų skolinimosi reitingas bus toks, kad negalėsime pasiskolinti už tokias palūkanas, už kokias galime dabar. Norime persiskolinti paskolą, kurią A.Kubiliaus Vyriausybė paėmė su daugiau nei 9 proc. palūkanų. Dėl to skolai administruoti išleidžiami didžiuliai pinigai. Jeigu pirmąjį pusmetį sugebėsime išlaikyti fiskalinę drausmę, po gero pusmečio galėsime atsikvėpti lengviau ir tikrai padėsime žmonėms.

Pasirengę valdyti ilgai

- Valdančioji koalicija dirba metus. Ne viskas ėjosi kaip sviestu patepta: buvo daug nesutarimų, pykčio, įtampos. Kaip vertinate koalicijos darbą? Ar manote, kad ji pajėgi išsilaikyti likusius trejus metus?

- Koalicija ne tik pajėgi, bet ir dirbs trejus likusius metus. Jeigu vykdysime Vyriausybės programą, kaip dabar, tikiu, kad Lietuvos žmonės patikės šiai valdančiajai daugumai dar ketverius metus valdyti šalį.

Dėl Vyriausybės programos vykdymo koalicijoje nesutarimų nėra. Jeigu būna nesutarimų dėl kokių nors asmenybių, politinių dalykų, tai jau atskiri klausimai.

- Seimo rinkimus laimėjusios politinės jėgos, ypač Darbo partija, negailėjo žmonėms pažadų pagerinti gyvenimą. Tačiau kol kas ištesėtus pažadus galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Kas trukdo?

- Padarėme labai daug. Pakėlėme minimalią mėnesio algą 150 litų. Tai yra didžiulis darbas, tam reikėjo atrasti papildomų lėšų. Kaip minėjau, klaidų taisymas taip pat yra darbas. Jeigu pažiūrėsime į Vyriausybės programą, bet kurioje srityje viskas vyksta pagal numatytus veiksmų planus ir datas. Sėkmingai juda daugiabučių namų renovacijos programa, energetiniai projektai. Sveikinu energetikos ministrą Jaroslavą Neverovičių už jo ryžtą, jaunatvišką optimizmą ir norą veikti. Nemažai darbų yra žemės ūkio srityje, kultūros ministras Šarūnas Birutis deda daug pastangų, kad europinis finansavimas ateitų ir į kultūros sritį. Rezultatai neišryškėja per pusmetį ar metus, jie pasirodo mažų mažiausiai po dvejų metų.

- Kokias silpnąsias ministrų kabineto veiklos puses įžvelgiate?

- Jokių silpnųjų pusių šiandien negalėčiau išskirti. Vykdydamas parlamentinę kontrolę Seimas atidžiai stebės, kad veiktų mūsų priimti įstatymai. Dažnai būna, kad įstatymuose yra nurodyti terminai, kada turi būti paruošti įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai, bet jie vėluoja. Tokiu atveju įstatymų pritaikymas stringa, žmonės pagrįstai dėl to pyksta.

Įžvelgia baimę

- Teigėte, kad nesirengiate dalyvauti prezidento rinkimuose. Kokio valstybės vadovo, jūsų nuomone, reikėtų Lietuvai?

- Reikėtų demokratinio valdymo principais besivadovaujančio prezidento, nes esame demokratinė valstybė. Žmonės jau pavargo nuo autoritarinio valdymo, nuolatinės baimės. Man ypatingą nerimą kelia tai, kad baimė apėmusi ne tik kai kuriuos valstybės ir statutinius pareigūnus, teisėjus, bet ir persimetė į žemesnę grandį - valdininkų ir paprastų žmonių. Gyventojams iš pradžių patiko galvų kapojimas, dabar jie mąsto kitaip. Tai, kad žmones pradeda kaustyti baimė, yra pirmieji požymiai, kad su mūsų demokratiniu valdymu kažkas yra negerai.

Norėtųsi prezidento, kuris gebėtų ir norėtų dirbti kartu su parlamentu, Vyriausybe, kartu spręstų klausimus, važiuotų atstovauti šaliai Europos Sąjungos institucijose. Man nesuprantama, kai dabar dėl ūkinių klausimų, kur į Europos Vadovų Tarybas turėtų vykti premjeras, važiuoja prezidentė, kuri net neateina suderinti savo nuomonės su Seimo Europos reikalų komitetu, ir nuvažiavusi ten pati sprendžia klausimus už visą Lietuvą.

- Esate sakiusi, kad nematote, kas Lietuvoje prisiima atsakomybę už vientisą užsienio politiką. Kaip apskritai vertinate mūsų diplomatiją?

- Mūsų diplomatinis korpusas turi didžiulę patirtį, yra vertinamas ne tik Europos Sąjungoje, bet ir pasaulyje. Su juo viskas yra gerai. Tačiau ne su politikais, formuojančiais užsienio politiką. Jeigu prezidentė pasako, kad užsienio politika skirstoma į Rytų ir Vakarų, man kyla klausimas, ką ji veikė visus tuos metus?

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"