Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Kur nusėdo 'Vičiūnų' milijonai 

2012 gruodžio 18 d. 06:00
Bendrovė VRG, kuriai priklauso prekės ženklai "Katpėdėlė", "Carskoje selo", "Charlie pizza" ir "La Crepe", yra viena iš 47 "Vičiūnų" grupei priklausančių įmonių./Oresto Gurevičiaus nuotrauka
Bendrovė VRG, kuriai priklauso prekės ženklai "Katpėdėlė", "Carskoje selo", "Charlie pizza" ir "La Crepe", yra viena iš 47 "Vičiūnų" grupei priklausančių įmonių./Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Bendrovei 'Vičiūnų restoranų grupė' (VRG) pareikšti įtarimai sukčiavimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu ir dokumentų klastojimu. Manoma, kad dėl finansinių manipuliacijų valstybė neteko apie 2 mln. litų pridėtinės vertės ir pelno mokesčių. Tačiau vienas pagrindinių ikiteisminio tyrimo tikslų - nustatyti, kieno kišenėje galėjo atsidurti išgryninti beveik 5 mln. litų.

Garsiai bendrovei patekus į teisėsaugininkų akiratį, pagrindinis "Vičiūnų" įmonių grupės akcininkas, Kauno miesto tarybos narys Visvaldas Matijošaitis tikina, kad VRG "čia niekuo dėta". Prokurorai teigia demaskavę gerai organizuotą nusikalstamą grupuotę, kuri per kiek mažiau nei dvejus metus sugebėjo iš šios bendrovės pasipelnyti ne vienu milijonu litų. Kad ši nusikalstama veika buvo tikslinga, liudija faktas, jog ėmus aiškėti buhalterinei apgaulei veikiantieji asmenys suskubo naikinti nusikaltimų pėdsakus. Manoma, kad finansinėse manipuliacijose galėjo dalyvauti apie 20 bendrovių. Įtarimai šiuo metu pareikšti 14 asmenų, iš kurių aštuoni dviem paroms buvo uždaryti į areštinę. Teismas atmetė prokurorų prašymą du pagrindinius įtariamuosius suimti mėnesiui.

Blogiausio nesitiki

Bendrovė VRG, kuriai priklauso prekės ženklai "Katpėdėlė", "Carskoje selo", "Charlie pizza" ir "La Crepe", yra viena iš 47 "Vičiūnų" grupei priklausančių įmonių. Įmonių registro duomenimis, pastaruoju metu sparčiai besiplečiančio restoranų tinklo apyvarta per šių metų devynis mėnesius buvo net 56 mln. litų - 20 mln. litų daugiau nei 2010 metais.

Kontrolinį 79,9 proc. VRG akcijų paketą valdo V.Matijošaitis. Kiti 20,1 proc. akcijų priklauso šios bendrovės direktoriui Gediminui Balniui. Šis verslininkas vadovauja ir 2011 metų vasarą įkurtai bendrovei "APC investicijos", kurioje, "Sodros" duomenimis, dirba tik vienas žmogus, o pati bendrovė beveik jokios veiklos nevykdo.

V.Matijošaitis LŽ tikino, kad VRG restoranai dirbo ir dirbs įprastai, o "Vičiūnų" grupė nusiteikusi kuo greičiau išsiaiškinti nesąžiningos veiklos vykdytojus. Paklaustas, kaip prognozuoja bendrovės likimą, mat VRG, kaip juridiniam asmeniui, pareikšti įtarimai, verslininkas sakė "blogiausio nesitikintis".

Pasiteiravus, ar jam, kaip pagrindiniam akcininkui ir savininkui, gal jau pavyko išsiaiškinti, kas buvo daroma su jo turtu bei pinigais, V.Matijošaitis teigė to padaryti negalintis, nes "visi dokumentai pas prokurorus".

Erlendo Bartulio nuotrauka/Verslininkas ir politikas V.Matijošaitis tikino ir pats aiškinsiąsis, kas buvo daroma su jo turtu ir pinigais.
Erlendo Bartulio nuotrauka/Verslininkas ir politikas V.Matijošaitis tikino ir pats aiškinsiąsis, kas buvo daroma su jo turtu ir pinigais.

Užkliuvo atsitiktinai

V.Matijošaitis teigė nesąs linkęs manyti, kad teisėsaugos akcija prieš jo verslą - konkurentų darbas. Jei taip ir sakytų, faktai byloja ką kita - verslo banginis mokesčių inspektoriams užkliuvo atsitiktinai, tikrinant visai kitas bendroves.

Šių metų pradžioje mokesčių inspektoriams krito į akis Vilniuje registruota bendrovė "Revilsta". Anksčiau milijoninę metinę apyvartą deklaravusi "Revilsta" pernai nesiteikė pateikti finansinės ataskaitos. Paaiškėjo, kad ši bendrovė įsteigta Šiauliuose dar 2007 metais šiauliečio V.D., tačiau po poros metų jos akcijas nusipirko vilnietis Ruslanas Tamaševičius.

Inspektoriams ėmus domėtis naujuoju "Revilstos" šeimininku ir direktoriumi paaiškėjo, kad R.Tamaševičius yra arba buvo dar ir bendrovių "Rusvila", "Stalmetra" akcininkas ir vadovas, taip pat, inspektorių manymu, galėjo įsteigti arba prisidėti prie bendrovių  "Ditmos projektai", "Deneta", bendrovės "Manorgrove Trading" steigimo. Visos jos beveik jokios veiklos nevykdė.

Patraukus už "Revilstos" virvutės šių metų birželį ėmė aiškėti, kad 2010-2011 metais bendrovė pasirašė nemažai milijoninės vertės rangos sutarčių su VRG. Negana to, paaiškėjo, kad R.Tamaševičiui vadovaujant "Stalmetrai", šiai bendrovei, kaip juridiniam asmeniui, buvo pareikšti kaltinimai dėl galimos nusikalstamos veikos.

Taigi mokesčių inspektoriams kilus įtarimų dėl galbūt neskaidrių UAB "Revilsta" ir VRG komercinių ryšių, pirminė informacija buvo perduota Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai ir Vilniaus apygardos prokuratūrai.

"Šlavė" pėdsakus

Mokesčių inspektoriai dėl "Revilstos" veiklos iš pradžių mėgino išsikviesti R.Tamaševičių. Paaiškėjo, kad šis vyras bendrovės akcijas spėjo parduoti kitam vilniečiui - Borisui Gitelmanui. Tada bandyta iškamantinėti bendrovės buhalterę, tačiau moteris pareiškė, kad dar metų pradžioje pasiprašė būti atleista ir visus dokumentus perdavė direktoriui. Bendrovės akcijas pardavęs R.Tamaševičius spėjo įsidarbinti Vilniuje, bendrovėje "Hidroeka". Ši tik kelis darbuotojus turinti bendrovė užsiima apželdinimu ir aplinkos tvarkymu, teikia komunalines, švaros, valymo paslaugas.

Prisikviesti naująjį "Revilstos" šeimininką B.Gitelmaną irgi buvo ne taip paprasta, mat jis nebuvo deklaravęs savo gyvenamosios vietos, daug kartų keitė darbovietes, dirbo bendrovėse "Revilta", "Radiolinija", "Tranetus", "Ditmos projektai". Iki 2011 metų gruodžio buvo UAB "Resona" direktorius ir akcininkas.

Pagaliau surastas B.Gitelmanas pareiškė, kad buvo apvogtas jo automobilis, dingo jame tada buvę bendrovės dokumentai.

Pinigus išgrynindavo

Pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl galbūt nusikalstamos bendrovės "Revilsta" veiklos ėmė aiškėti, kad šiai bendrovei VRG mokėdavo už  reklamos paslaugas, reklaminės iškabos, elektros instaliacijos taisymą, valymo, grindų atnaujinimo paslaugas, ventiliacijos įrangos montavimą ir taisymą, interjero dizainą. VRG šiai bendrovei 2010-2012 metais sumokėjo apie 5,2 mln. litų. Tyrėjams ėmus domėtis, kokius darbus iš tiesų yra nuveikusi "Revilsta", paaiškėjo, kad joje minėtu laikotarpiu, "Sodros" duomenimis, dirbo tik R.Tamaševičius. Bendrovė minėtiems darbams atlikti subrangovų nebuvo samdžiusi.

Galiausiai VRG priklausančių restoranų direktoriai paliudijo, kad jokie remonto ar statybos darbai nebuvo atliekami, jie teigė apie reklamą taip pat nieko nežinantys. Apklaustieji tikino, kad jiems nežinomas nei bendrovės "Revilsta" pavadinimas, nei jai vadovavęs R.Tamaševičius.

Tyrėjai atkreipė dėmesį į dvi keistas aplinkybes. VRG, vos gavusi sąskaitas iš "Revilstos" už esą atliktus darbus, jas apmokėdavo tą pačią dieną bankiniu pavedimu. Sąskaitas faktūras, darbų atlikimo aktus pasirašydavo R.Tamaševičius, A.Feklistovas, G.Balnis, VRG Pirkimų skyriaus vadovė Jurgita Stalnionienė. Gautus pinigus tą pačią dieną banke arba bankomatuose išgrynindavo R.Tamaševičius, tačiau į savo bendrovės kasą jų neįmokėdavo.

Tyrėjams užkliuvo ir kita aplinkybė. Pinigai būdavo išgryninami  prieš pat pasipilant "Vičiūnų" grupės reklamai visuomenės informavimo priemonėse. "Mes net juokavome, kad VRG galbūt paslapčia finansuoja vieną populiarų televizijos projektą, kurio dalyvė buvo V.Matijošaičio žmona Irena", - LŽ sakė vienas ikiteisminį tyrimą prižiūrinčių prokurorų.

Tokiems juokams būta rimto pagrindo. Teisėsaugininkai tikina, kad pinigus išgrynindavęs R.Tamaševičius iškart susisiekdavo su vienu iš "Vičiūnų" verslo grupės vadovų. "Faktas tikras, tačiau tai dar teks įrodyti teisme", - LŽ sakė Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius. Paklaustas, ar išgryninti pinigai galbūt būdavo perduodami VRG direktoriui G.Balniui, ar pačiam V.Matijošaičiui, prokuroras pabrėžė negalintis atskleisti ikiteisminio tyrimo paslapties. Nustatyta, kad R.Tamaševičius išgrynino apie 4,3 mln. litų. Kiti iš VRG už neatliktus darbus gauti pinigai būdavo pervedami į kitas bendroves.

Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotrauka/G.Balnis - vienas pagrindinių įtariamųjų byloje, kurioje narpliojamos galimos VRG machinacijos.
Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotrauka/G.Balnis - vienas pagrindinių įtariamųjų byloje, kurioje narpliojamos galimos VRG machinacijos.

Ne tik priedangos bendrovės

Anot R.Jancevičiaus, nusikalstamą veiką galbūt vykdę asmenys naudojosi priedangos bendrovėmis. Jų - apie 20. Įmonių registro duomenimis, šiuo metu beveik visoms šių bendrovių vadovauja jau kiti asmenys. Daliai jų taip pat pareikšti įtarimai dėl galimo prisidėjimo prie bendros nusikalstamos veikos. Pareigūnai atkreipė dėmesį, kad viena šių bendrovių registruota Vilniuje, Lazdynuose esančio daugiabučio bute. Juridinių asmenų registro duomenimis, šiame bute per trumpą laikotarpį registruota daugiau kaip 100 bendrovių. Dauguma jų jokios veiklos nevykdo.

Teismas šiuo metu yra areštavęs "Revilstai" priklausantį turtą - penkias patalpas. Šešios bendrovei priklausančios patalpos ir žemės sklypas yra įkeisti, tad pareigūnai neatmeta galimybės, kad teks aiškintis ir šias įkeitimo istorijas.

Teismas areštavo ir dalį VRG turto, taip pat, Registrų centro duomenimis, daugiau kaip 1,4 mln. litų banko sąskaitoje.

Įtariama, kad į finansinę aferą yra įsipynusios ir žinomos bendrovės, su kuriomis sutartis buvo sudariusios priedangos firmos. Po tyrėjų didinamuoju stiklu - statybos bendrovė "Gotas", transporto ir technikos įmonė "Rimasta ir partneriai", Kalvarijų turgus, statybos įmonės "Baltijos pašvaistė" ir "Garantas". Beje, pastarajai bendrovei, anksčiau laimėdavusiai statybos remonto darbų teisėsaugos institucijose viešus konkursus, kaip juridiniam asmeniui jau yra pareikšti įtarimai ir dėl neskaidraus lėšų panaudojimo statant Policijos logistikos centro pastatus Ukmergėje.

Nekalbusis V.Matijošaitis

V.Matijošaitis LŽ teigė, kad 2 mln. litų suma, kurios nesumokėjusi įtariama VRG, - tai menkniekis. Tačiau paprašytas pakomentuoti, kaip vertina faktą, kad dalis jo turto - apie 5 mln. litų - dingo sumokėjus už neatliktus darbus, verslininkas nedrįso sakyti nuomonės. "Reikia laukti tyrimo pabaigos. Viskas išaiškės", - sakė jis. V.Matijošaitis nesiryžo vertinti ir partnerio, VRG direktoriaus G.Balnio veiklos, tačiau teigė juo pasitikintis, nors šiam yra pareikšti įtarimai.

Kauno miesto tarybos narys tvirtino pirmąkart girdintis, kad šis jo verslo partneris praėjusiųjų metų pabaigoje įkūrė beveik jokios veiklos nevykdančią bendrovę "APC investicijos" ir jai vadovauja.

V.Matijošaitis buvo nekalbus ir ėmus klausinėti apie UAB "Revilsta", R.Tamaševičių bei B.Gitelmaną. "Šių vyrų nepažįstu, tačiau pavardes esu girdėjęs", - sakė verslininkas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika