Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Kryžiaus žygis prieš LRT 

2017 gruodžio 11 d. 13:10
Ramūnas Karbauskis. /
Ramūnas Karbauskis. /
Romo Jurgaičo (LŽ) nuotrauka

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) vadovas Ramūnas Karbauskis, vietoj to, kad ateitų į Edmundo Jakilaičio LRT vedamą laidą, socialiniame tinkle nusistebėjo su šiuo žurnalistu siejamų įmonių mokamais mokesčiais, pateikęs jų pajamas. Tai ne pirmas kartas, kai politikai abejoja LRT skaidrumu.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis socialiniame tinkle „Facebook“ parašė: „Skaidrumas ir sąžiningumas valstybėje. Nuo pat rinkimų pradžios kalbame apie tai, kad valstybėje šešėliui neturi likti vietos, nėra ir negali būti dvigubų standartų, siekiame, kad visose institucijose, ypač valstybės valdomose ir už mokesčių mokėtojų pinigus gyvenančiose, būtų ne tik laikomasi įstatymų, bet ir vadovaujamasi griežta sąžiningumo ir vertybių sistema. Matėte, kas nutiko su Lietuvos geležinkeliais? Mūsų Vyriausybei pavyko padaryti tai, ko neišdrįso kiti, nes nepotizmas ir korupcija šioje įmonėje buvo įsišaknijusi. Neramūs laikai laukia ir kitų neskaidriai veiklą vykdančiųjų įmonių ir jos tai žino.“

Parlamentaras teigė, kad visai neseniai grupė Seimo narių kreipėsi į LRT tarybą, prašydami pateikti informaciją dėl LRT gaunamų biudžetinių lėšų panaudojimo. Jis tęsė. kad gavus atsakymus, kilo „eilė naujų klausimų ir abejonių“.

R. Karbauskis vardijo: „Pavyzdžiui, Registrų centras pateikia duomenis, kad su LRT laidų vedėju Edmundu Jakilaičiu siejamos trys įmonės per 2016 metus gavo daugiau kaip 2,5 mln pajamų ir sumokėjo tik 0,3 proc. mokesčių ( 7752 eurai ). Kol nebus pateikti patikslinti duomenys, neįmanoma nustatyti, kokia dalis šių įmonių pajamų yra gauta iš LRT. Kitas pavyzdys: UAB TymDrym 2016 m. turėjo 600 tūkst. eurų pajamų ir patirtas daugiau kaip 17 tūkst. eurų nuostolis, o atlyginimų vidurkis pagal rekvizitai.lt tesiekia apie 400 eurų. Yra įmonė, kurianti laidą LRT, kurios finansinė ataskaita už 2016 metus Registrų centrui net nepateikta. Dar daugiau, dešimtyje LRT kuriančių laidas prodiuserinių įmonių dirba tik vienas ar du darbuotojai.“

R. Karbauskio klausimai

„Valstiečių“ lyderis uždavė klausimus: „Kokiais pajėgumais įmonės rengia laidas? Kodėl prodiuserinės įmonės pasirašo šimtatūkstantinius kontraktus dėl laidų kūrimo, nors tas pačias laidas galėtų kurti LRT darbuotojai?“

R. Karbaukis teigė, kad klausimų LRT Tarybai daugėja, nes siekiama, kad valstybės lėšomis išlaikoma įstaiga nebijotų visuomenei pateikti atsakymų, kur išleidžiami valstybės ir visų jos žmonių pinigai, dirbtų atskaitingai ir skaidriai.

„Natūralu, kad esu nelabai mėgiamas ir nepatogus, nes keliu tokius klausimus, – mano parlamentaras. – Bet žinojau, kad taip bus, kai pasiryžau atlikti tuos darbus, kuriuos mums delegavo rinkėjai, visuomenė – kovoti su korupcija, nepotizmu, tyčiojimusi iš mūsų valstybės žmonių.“

Abejonė dėl kompetencijos

Į tai reaguodamas LRT laidų vedėjas E. Jakilaitis per „Facebook“ pakomentavo: „Man kyla vis daugiau abejonių dėl Seimo nario Ramūno Karbauskio. Pvz.– ar jis pats kūrė verslą ar tik leido tėvo uždirbtus pinigus?“

Įdėjęs ištrauką iš šios dienos R. Karbauskio įrašo, žurnalistas pareiškė: „Seimo narys nesupranta kuo „mokeščiai“ skiriasi nuo „pelno mokesčio“. Žiauru. Registrų centre radęs pelno mokesčio duomenis, jis juos pateikia kaip neva visus mokesčius. Reikėtų paneigti.“

E. Jakilaičio klausimai

LRT laidų vedėjas Edmundas Jakilaitis prieš tai priminė, kad R. Karbauskio niekaip negali prisikviesti į laidą. Todėl, vadovaudamasis Visuomenės informavimo įstatymu, per įstatymu nustatytus terminus paprašė valdančiųjų „valstiečių“ vadovo paprašė atsakyti į klausimus raštu, ir dabar kantriai laukia atsakymų.

1. Kada ir kokiomis aplinkybėmis su jumis susijusios įmonės tapo Rusijoje gaminamų trąšų importuotojomis į Lietuvą?

2. Kiek su jumis susijusios įmonės per metus į Lietuvą įveža amonio salietros ir jos pakaitalų?

3. Kokią įtaką su jumis susijusioms įmonėms daro ES taikomi antidempingo muitai?

4. Kodėl, ES pradėjus taikyti antidempingo muitus Rusijos pagamintoms azotinėms trąšoms, su jumis susijusios įmonės pradėjo įvežti „nešvarią salietrą“ su keliais proc. fosforo ar kalio trąšų priemaišomis?

5. Mūsų šaltinių teigimu, su jumis susijusios įmonės per metus į Lietuvą įveža apie 65 000 tonų skirtingos sudėties azotinių trąšų. Ar galite patvirtinti arba patikslinti šią informaciją?

6. Kaip manote, ar jumis susijusios įmonės iš tiesų įveža maišytas trąšas, siekdamos išvengti antidempingo muitų, ar tik pateikia Lietuvos institucijoms suklastotus dokumentus, esą tos trąšos turi jau minėtų priemaišų, ir joms antidempingo muitai netaikomi?

7. Kaip manote, ar su jumis susijusios įmonės, įveždamos „nešvarią salietrą“ ir taip išvengdamos rusiškai amonio salietrai taikomo antidempingo muito, galėjo Lietuvai per metus nesumokėti maždaug 3 250 000 eurų mokesčių?

8. Prašau patikslinti, kiek mokesčių valstybei nesumokėjo su jumis susijusios įmonės, pasirinkdamos įvežti su kalio ir fosforo trąšomis maišytą amonio salietrą?

9. Kaip manote, ar paaiškėjus, kad Rusijos trąšų gamintojai su savo parankiniais Lietuvoje sugalvojo schemą, kaip apeiti antidempingo muitus, Europos Komisija tokius muitus turėtų taikyti visoms Rusijoje pagamintoms azotinėms trąšoms?

10. Kaip manote, ar Muitinės departamentas ir Mokesčių inspekcija neturėtų pradėti patikrinimų dėl galimai nuslėptų mokesčių į Lietuvą įvežant rusiškas trąšas? Ar tyrimų neturėtų pradėti ir kitos šalies institucijos, siekdamos nustatyti tikrąją į Lietuvą įvežamų trąšų sudėtį?

11. Pone Karbauski, gal galite papasakoti, kaip su jumis susijusios įmonės perėmė prekybos rusiška žemės ūkio technika verslą. Gal galite nurodyti, kada, iš ko ir už kiek įsigijote šį verslą?

12. Gal galite prisiminti aplinkybes, kuriomis K. Prunskienės vadovaujama Žemės ūkio ministerija grūdų valymą ir džiovinimą buvo prilyginusi perdirbimui?

13. Gal galite pasakyti, kokią naudą šis prilyginimas davė su jumis susijusioms įmonėms?

14. Gal galite papasakoti, kokie konkrečiai K. Prunskienės vadovautos Žemės ūkio ministerijos sprendimai leido su jumis susijusioms įmonėms įsirengti grūdų elevatorius Šeduvoje ir kt. vietovėse?

15. Ar galite patvirtinti, kad partijos, kurios vicepirmininkas minimu laikotarpiu buvote, vadovės K. Prunskienės vadovaujamos Žemės ūkio ministerijos skelbiami paraiškų priėmimo terminai galėjo būti tokie trumpi, kad paraiškas parengti galėjo spėti tik su jumis susijusios įmonės?

16. Ar su jumis susijusios įmonės neveikė grupėje su asmenimis, organizavusiais konkursus K. Prunskienės vadovautoje Žemės ūkio ministerijoje grūdų perdirbimo įrenginių finansavimui?

17. Pone Karbauski, gal galite nurodyti, kodėl su jumis susijusios įmonės superka maistinius, pašarinius kviečius ir kvietrugius, o parduoda daugiausia tik maistinius kviečius?

18. Gal galite nurodyti, kiek per pastaruosius trejus metus su jumis susijusios įmonės supirko maistinių kviečių, kiek pašarinių kviečių ir kiek kvietrugių? Taip pat prašau jūsų nurodyti, kiek per pastaruosius trejus metus parduota maistinių, kiek pašarinių kviečių, o kiek kvietrugių?

19. Kaip manote, ar superkant kviečius kaip pašarinius, o parduodant kaip maistinius gali būti mulkinami šalies žemdirbiai?

20. Ar su jumis susijusios įmonės didina pelną apgaudinėdamos šalies žemdirbius?

21. Gal galite papasakoti, kaip pašarinius kviečius ir kvietrugius paversti maistiniais kviečiais?

22. Gal galite papasakoti, kaip su jumis susijusios įmonės perimdavo žemę iš skolingų ūkininkų? Apibūdinkite veiklos modelį.

23. Lietuvoje nuosavybėje galima turėti iki 500 ha žemės. Gal galite nurodyti, kiek žemės turite jūs, jūsų šeimos nariai ir susiję juridiniai asmenys?

24. Kaip manote, ar kilus įtarimų, kad asmuo jūsų vadovaujamoje frakcijoje Seime įdarbintas fiktyviai tik todėl, kad kai kurie asmenys galėtų pasisavinti jo algą, turėtų būti pradėtas ikiteisminis tyrimas?

Prašė informacijos

Lapkričio pradžioje Seimo nariai LRT Tarybai pateikė klausimus. Jie prašė pateikti informaciją, ar LRT direktorius ir Tarybos nariai deklaruoja turtą, viešuosius ir privačius interesus įstatymų nustatyta tvarka, taip pat buvo klausiama, kodėl LRT Tarybos posėdžiai vienu metu tapo netransliuojami tiesiogiai, pranešė BNS.

Visuomeninio transliuotojo taip pat buvo klausiama apie darbuotojų atlyginimus ir priedus, santykius su prodiuserinėmis kompanijomis, kaip vyksta viešieji pirkimai. Prašoma nurodyti, kokios prodiuserinės kompanijos rengia naujojo 2017 metų rudens LRT sezono projektus ir kokiu būdu jos buvo atrinktos.

LRT Tarybos buvo prašoma informuoti, kur visuomenė gali susipažinti su viešųjų pirkimų rezultatais, ar LRT tarybai tvirtinant viešųjų pirkimų rezultatus yra pateikiami duomenys apie nugalėtojus, jų atrankos pagrindimą, sutarties kainą.

Lapkričio pabaigoje valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, kai atsakymai buvo pateikti, teigė, kad jie netenkina, ir žadėjo imtis papildomų priemonių informacijai gauti.

„Mes atliekame parlamentinę kontrolę kaip komitetas, Seimas turi teisę ir pareigą kaip asignavimų skirstytojas žinoti, kaip efektyviai naudojamos lėšos. Suprantu, kad LRT Taryba atsakydama pabandė pasakyti, kad neturi būti kišimosi. Bet visiškai ne apie tai kalbama – apie turinį nė vieno klausimo. Finansai yra ta sritis, kurią kontroliuoja Valstybės kontrolė, mes atliekame parlamentinę kontrolę ir šioje vietoje pateikti atsakymai visai netenkina. Tiesiog jų nėra, jie sukuria daug papildomų klausimų, nes LRT skiriamos lėšos yra milžiniškos, jos kasmet didėja ir turi būti aiškumas, ar jos efektyviai naudojamos“, – BNS sakė R. Karbauskis.

Anot jo, į klausimus apie viešuosius pirkimus, konkursus, sutartis su įmonėmis konkrečios informacijos nebuvo pateikta.

„Neatsakoma į klausimus dėl valstybinio turto, t.y. LRT turto naudojimo santykyje su prodiuserinėmis kompanijomis, toliau teigiama, kad yra Europos reikalavimas, kad 10 proc. pasiektų pirkimai iš prodiuserinių kompanijų, o pas mus Lietuvoje LRT atveju tai siekia apie 50 proc. Lietuvos radijo programą jie gali patys visą sukurti, o Lietuvos televizija kažkodėl nebegali, ir atlyginimai, ir visa kita. Atsakymai, atrodo, kad jie ruošti administracijos ir taip surašyti, kad iš jų nieko neitų suprasti, kad gilyn nebūtų galima nagrinėti“, – kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

Vienas parlamentarų kreipimosi į LRT Tarybą iniciatorių Seimo vicepirmininkas Audito komiteto narys „valstietis“ Arvydas Nekrošius BNS teigė dar vertinantis atsakymus, tačiau jau susidaręs nuomonę, jog pateikta informacija nėra išsami.

„Susipažinus su atsakymais, pirminė nuomonė tokia, kad klausimų kyla dar daugiau, norėtųsi išsamesnių atsakymų“, – teigė jis.

Jis taip pat patvirtino, kad parlamentarai be viešai paskelbtų atsakymų iš LRT yra gavę ir papildomos, konfidencialios medžiagos.

Negalima leisti

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius šiandien pareiškė: „Kai politikai ima spręsti, kuri žurnalistika gera ar bloga, padori ar ne, skaidri ar ne, tuomet turime jau pavojingą tendenciją, po kurios jau sekti gali ir bandymas valdyti viešą erdvę.“

Žurnalistų organizacijos vadovo nuomone, negalima leisti, kad valdžia manipuliuotų pretenzijomis žurnalistikai ar žiniasklaidai kaip priežastimi valdyti ar užvaldyti LRT ar kitas viešas erdves.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"