Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Kriminalistus retina nematoma ranka 

2013 kovo 12 d. 05:36
A.Sadeckas: "Asmenys, su kuriais šie žmonės kovoja, nėra kišenvagiai, mašinų vagys. Tai - organizuotas nusikalstamas susivienijimas." /Oresto Gurevičiaus nuotrauka
A.Sadeckas: "Asmenys, su kuriais šie žmonės kovoja, nėra kišenvagiai, mašinų vagys. Tai - organizuotas nusikalstamas susivienijimas." /Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Paradoksas - dauguma aukšto rango kriminalistų, vadovavusių kovai su organizuotu nusikalstamumu, buvo arba atleisti iš tarnybos, arba priversti 'savo noru' ją palikti.

Šeštuoju skyriumi vadintą Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybą (ONTT) kūręs ir jai vadovavęs buvęs Lietuvos kriminalinės policijos vadovas Alvydas Sadeckas neranda atsakymo, kodėl taip vyksta. Veikiausiai todėl, kad kriminalistai kovoja ne vien su nusikaltėliais, bet ir su visa jų sukurta struktūra. Ir daug žino.

Sovietinės Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Kriminalinės paieškos valdybos vienam skyrių vadovavęs A.Sadeckas sakė, kad anais laikais nenorėta viešai pripažinti, jog egzistuoja organizuotas nusikalstamumas, tad buvo sugalvotas aptakus terminas - pavojingos grupinio nusikalstamumo apraiškos. Tai vyko Atgimimo didžiausio pakilimo metais, 1989-aisiais.

Kūrėjų beveik nebelikę

"Iki tol tyrėme tik Kauno "daktarų" nusikalstamą veiką. Tačiau steigėsi kooperatyvai, padidėjo ekonominių nusikaltimų rizika, o kartu atsirado sąlygos ir organizuotam nusikalstamumui", - priežastis, kodėl reikėjo kurti specialų skyrių, vardijo A.Sadeckas. Skyrius turėjo padalinius didžiuosiuose šalies miestuose - Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Kadangi lėšų steigti juos kituose miestuose nebuvo, tik Alytaus miesto tuometės milicijos vadovybė surizikavo tokį padalinį įsteigti turimų etatų pagrindu.

VRM iš pradžių dirbo 11-13 žmonių, miestuose - perpus mažiau. "Skyrius ir jo padaliniai miestuose buvo įslaptinti, kriminalistų pavardės nebuvo viešinamos. Visi žinojo tik mane, kaip skyriaus vadovą, ir mano pavaduotoją Visvaldą Račkauską", - pasakojo A.Sadeckas. Anot jo, toks slaptumas tuo metu buvo bene didžiausias pranašumas prieš organizuotas nusikalstamas struktūras. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Policijos departamente buvo įkurtas Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuras, didžiuosiuose miestuose - tarnybos. Ši sistema egzistuoja iki šiol, tačiau joje jau beveik nebelikę jos kūrėjų.

"Norom ar nenorom visi, kurie eina vadovaujamas pareigas, anksčiau ar vėliau nukenčia nuo valdžios. Kodėl? Aš logikos nematau", - kalbėjo A.Sadeckas. Jo manymu, policija veikiausiai yra vienintelė teisėsaugos institucija, kurioje vykdomos pertvarkos pasikeitus vadovams arba šalies valdžiai.

A.Sadeckas tikino, kad iš buvusių pirmųjų "šeštukų" tarnybą pavyko tęsti tik keliems - legenda tapusiam kauniečiui komisarui Ričardui Gurkliui ir dabartiniam Policijos departamento Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos viršininkui Rymantui Gedvilui.

Buvęs "šeštukas" V.Račkauskas šiuo metu yra teisiamas už tai, kad esą žinojo apie Drąsiaus Kedžio planuojamas žudynes, bet neužkirto joms kelio. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Buvęs "šeštukas" V.Račkauskas šiuo metu yra teisiamas už tai, kad esą žinojo apie Drąsiaus Kedžio planuojamas žudynes, bet neužkirto joms kelio. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Žodžio nesilaikė

Pirmasis į kovotojų su organizuotu nusikalstamumu gretas "šūvį paleido" 1991-ųjų pabaigoje vidaus reikalų ministru patvirtintas Petras Valiukas. Lapkritį tuometėje Aukščiausiojoje Taryboje pristatydamas savo programą, kaip pagrindinį savo tikslą jis įvardijo kovą su organizuotu nusikalstamumu. To meto kriminogeninė situacija buvo kritinė. Nusikalstamumo augimas, VRM duomenimis, sudarė 22 proc., o per tų metų paskutinius dešimt mėnesių iš įvykdytų 37 tūkst. nusikaltimų išaiškinta vos 20 procentų. Tačiau jau 1992 metų sausio viduryje ministras likvidavo kovos su organizuotu nusikalstamumu padalinius. Motyvas buvo "šventas" - organizuoto nusikalstamumo Lietuvoje nėra!

"Abejoju, ar tai buvo paties ministro mintis. Bet jis pareiškė, kad mafijos nėra. Manau, jog taip buvo pasielgta dėl tam tikrų asmeninių motyvų, nes ministerijoje būta žmogaus, kuris ministrui dirigavo, daug ką reguliavo", - pasakojo tuomet jau šalies kriminalinei policijai vadovavęs A.Sadeckas. Jo teigimu, "šeštukai" buvo itin nepalankūs kai kuriems VRM pareigūnams, nes ėmė narplioti ne tik kriminalinius, bet ir korupcinio pobūdžio nusikaltimus, kyšininkavimą. Ateitis parodė, kad ne vienas ministerijos pareigūnas tokiais ryšiais buvo susitepęs.

Tiesa, Vilniui, kur galvą tiesė žiaurioji "Vilniaus brigada", pavyko vadinamąjį šeštąjį skyrių išlaikyti. "Tuometis policijos vadovas Vytautas Leipus ėmėsi gudrybių. Jis atostogų išleido skyriaus viršininką Jurijų Britovą, tarytum sakydamas, kad skyrių naikina, o kai J.Britovas grįžo, viskas buvo aprimę ir kriminalistai dirbo toliau", - policijos laviravimą prisiminė A.Sadeckas.

Beje, Vilniaus "šeštukai" buvo bene rimčiausi kriminalistai šalyje. Informacija apie jų 2000-aisiais atliktą slaptą operaciją Panevėžyje šiuo metu dar yra valstybinė paslaptis. Tada tuometis policijos generalinis komisaras V.Račkauskas su sostinės "šeštukų" vadu Jonu Subačiumi sugalvojo į Panevėžio "Tulpinių" gaują infiltruoti kriminalistų. Iš Vilniaus išvyko du pareigūnų ekipažai. Imituodami nusikalstamą veiką, jie įgijo "tulpinių" pasitikėjimą ir sužinojo ne tik apie visus gaujos padarytus nusikaltimus, bet ir jos narių pavardes bei pareigas. "Vyrai balansavo ne tik prie rimtų nusikaltimų ribos. Jų gyvybei grėsė pavojus, jei jų asmens tapatybė būtų buvusi atskleista", - LŽ pasakojo vienas slaptos operacijos dalyvių.

Policijoje nebedirba ir šios operacijos sumanytojas bei vadovas J.Subačius. Vilniaus policijos komisariate tuomečiam jo vadovui Erikui Kaliačiui vykdant reorganizaciją, komisarui nebuvo pasiūlytos jokios pareigos.

Ministerijai panaikinus kovos su organizuotu nusikalstamumu padalinį, netrukus pareigų neteko ir šalies kriminalinei policijai vadovavęs A.Sadeckas. 1991 metais buvo apvogta Italijos ambasada, po kelių dienų oro uoste - iš užsienio atskridęs lėktuvas. Šie įvykiai tapo pretekstu jį atleisti.

Prisidengus reorganizacija, iš Policijos departamento Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos vadovo pareigų buvo atleistas ir V.Račkauskas. Abu vyrai pasuko dėstyti į tuometę Policijos akademiją.

Ministro P.Valiuko laikais prasidėjusios intrigos vienu metu taip įsisiūbavo, kad kriminalinei policijai grėsė rimtomis pasekmėmis. Ne be "šeštukų" pastangų į viešumą iškilo skandalas dėl ministerijos įsigytų automatų. Paaiškėjo, kad jie pirkti tarpininkaujant vienam su "Vilniaus brigada" siejamam verslininkui, o už visos šios istorijos kyšo ir ministerijoje įkurtos kontržvalgybos pareigūnų ausys. Tad netrukus smūgio sulaukė komisarai Juozas Rimkevičius, karjerą pradėjęs Kaune ir tyręs "Daktarų" gaujos nusikaltimus, ir Valerijus Šulcas. Abu buvo apkaltinti neteisėtai panaudoję operatyvinei veiklai skirtus pinigus.

"J.Rimkevičius sugebėjo įrodyti, kad buvo neteisėtai apkaltintas, ir vėliau susirado panašų darbą. Tačiau ne kiekvienas atleistasis bandė ieškoti teisybės. Pavyzdžiui, policijai vadovavęs Petras Liubertas ministro buvo atleistas negavus Seimo pritarimo, taigi neteisėtai, - pasakojo A.Sadeckas. - Kriminalistai turi tam tikrą garbės supratimą. Niekur nesikreipia, kaip garbingi karininkai sukandę dantis susitaiko su likimu. Nutyli."

Pretekstas atsikratyti

Vytautas Grigaravičius, Vizgirdas Telyčėnas - abu buvę kriminalistai. Abu policijos generalinio komisaro posto neteko, kai jų girti pavaldiniai padarė žmonių gyvybes nusinešusias avarijas. "Nei vienam, nei kitam nereikėjo dėl to atsistatydinti. Tvarka nuo jų nepriklauso. Jei jie ėmėsi priemonių suvaldyti visą sistemą ir policija funkcionuoja normaliai, ar jie kalti, kad kažkur įvyko ekscesas?" - kalbėjo A.Sadeckas. Jis klausė, kodėl per visą nepriklausomos atkurtos Lietuvos istoriją dėl nusižengusio pavaldinio nebuvo atleistas nė vienas ministras.

Išskirtiniai pareigūnai

A.Sadecko manymu, kriminalistai - policijos sistemoje išskirtiniai pareigūnai. Jie ne tik daugiausia žino, bet ir kovoja su nusikalstama sistema. "Asmenys, su kuriais šie žmonės kovoja, nėra kišenvagiai, mašinų vagys. Tai - organizuotas nusikalstamas susivienijimas. O organizuotam nusikalstamam verslui būtina sąlyga - korupciniai ryšiai. Tai ryšiai ir su politikais, ir su teisėsaugos atstovais, savivaldybių darbuotojais. Taigi jie kovoja ne vien su nusikalstamu verslu, bet ir su visa infrastruktūra", - pabrėžė A.Sadeckas.

Antra atleidžiamųjų savybė, anot jo, ta, kad šių pareigūnų nelabai pastumdysi. "Jie dirba principingai. Tai aukšto lygio profesionalai", - sakė A.Sadeckas.

Vieša versija netiki

A.Sadeckas kritiškai vertina visuomenei pateikiamą faktą, kad buvę "šeštukai" V.Račkauskas ir Tomas Ulpis žinojo apie planuojamas žudynes Kaune, bet esą nieko nedarė. "Žinoma, teismas pasakys, kalti jie ar ne. Bet aiškinti normaliam žmogui, kad jie žinojo apie rengiamą nusikaltimą ir nieko nepadarė - didžiausias absurdas", - sakė jis.

A.Sadecko manymu, situaciją, kai teisiamas aukšto rango pareigūnas, greičiausiai lėmė vidinės ir išorinės priežastys. "Viduje kova vyko - gal buvo per griežtas kam nors? Juk pirminė informacija turėjo išeiti iš vidaus, iš departamento. Galbūt kai kam ir išorėje neįtiko, su valdžios struktūromis pykosi? Kaip kitaip paaiškinsi kratas? Ką tikėtasi rasti?" - klausė A.Sadeckas. Jis neatmetė galimybės, kad su V.Račkausku buvo tiesiog susidorota.

"Lietuvoje per daug viskas kriminalizuojama. Kartais paskaitai bylas ir pagalvoji, ar dėl mažavertiškumo reikia jas tirti. Susidaro įspūdis, kad reikia rodiklių. Pakelsi balsą - vos ne chuliganizmas. Taip ir dėl V.Račkausko - gal reikėjo padaryti tarnybinį patikrinimą, gal buvo drausminių nusižengimų?" - kalbėjo A.Sadeckas. Jam atrodo, kad V.Račkausko byla kažkam naudinga. Esą ši istorija - Policijos departamentui suduotas smūgis sutapus vidaus ir išorės interesams.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"