Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Konservatoriai atomazgą atidėjo savaitei 

Gabrielius Landsbergis vakar nesiėmė vertinti savo galimybių laimėti TS-LKD pirmininko rinkimus.
Gabrielius Landsbergis vakar nesiėmė vertinti savo galimybių laimėti TS-LKD pirmininko rinkimus.
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Nors per Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko rinkimus europarlamentarui Gabrieliui Landsbergiui iki pergalės pirmajame ture pritrūko vos 21 balso, lengvos pergalės per galutinį balsavimą jam nežadama. Tokias prognozes stiprina aplinkybė, kad dalis iš kovos pasitraukusių konservatorių paramą reiškia Irenai Degutienei.

Kas taps naujuoju TS-LKD vadovu, paaiškės ateinantį savaitgalį, po penktadienį ir šeštadienį vyksiančio antrojo rinkimų turo. Politologai pažymi, kad abu kandidatai tinkami vadovauti didžiausiai opozicinei partijai. Esą G. Landsbergio stiprybė - garsi pavardė ir jaunystė, o I. Degutienė giriama už patirtį, diplomatiškumą ir autoritetą tiek partijos viduje, tiek visoje politinėje arenoje.

TS-LKD pirmininko rinkimuose balsavo daugiau nei pusė visų partijos narių - iš viso 9090. Už G. Landsbergį atiduoti 4525 (49,78 proc.) balsai, už I. Degutienę - 3913 (43,05 proc.) balsų.

Kiti partijos vadovo posto siekę konservatoriai sulaukė gerokai mažesnio palaikymo. Už TS-LKD pirmininko pavaduotoją Jurgį Razmą balsavo 231, už Seimo narį Mantą Adomėną - 212, už buvusią europarlamentarę Laimą Andrikienę - 182, o už parlamentarą Emanuelį Zingerį - 27 partijos kolegos.

Dar 140 balsų iš Švenčionių ir Elektrėnų skyrių nebuvo patvirtinti, nes, pasak TS-LKD atsakingosios sekretorės Monikos Navickienės, nesilaikyta partijos tarybos patvirtintų rinkimų procedūrų. „Tai nebuvo kokie nors klastojimai ar panašūs neigiami dalykai“, - tikino ji.

Rezultatai nenustebino

G. Landsbergis džiaugėsi bendražygių parodytu pasitikėjimu. „Važinėdamas po skyrius ir susitikdamas su partijos kolegomis, jutau jų paramą, todėl rezultatai labai nenustebino. Esu dėkingas už šį palaikymą, tai įkvepia būsimiems darbams“, - vakar LŽ sakė jis.

Europarlamentaras nesiėmė vertinti savo galimybių laimėti TS-LKD pirmininko rinkimus. Tačiau, anot jo, parodyta reikšminga parama pirmajame ture leidžia tikėtis tolesnio palaikymo. „Kaip ir prieš pirmąjį turą, stengsiuosi važiuoti į regionus, tiesiogiai susitikti su žmonėmis, pasakoti apie savo viziją ir atsakyti į jiems rūpimus klausimus“, - kalbėjo jaunasis politikas.

Irena Degutienė pabrėžė, kad antrasis rinkimų turas neretai yra neprognozuojamas. /Romo Jurgaičio nuotrauka
Irena Degutienė pabrėžė, kad antrasis rinkimų turas neretai yra neprognozuojamas. /Romo Jurgaičio nuotrauka

Ginklų nesudeda

Į antrąjį rinkimų turą patekusi I. Degutienė mano, kad rezultatai yra normalūs. „Tokios prognozės ir buvo: kad bus antrasis turas. Atotrūkis nėra labai didelis. Važinėdama po skyrius jutau nuotaikas, kad du kandidatai turi apylygę paramą, rezultatai tai ir atsispindi“, - sakė ji.

I. Degutienė pabrėžė, kad antrasis rinkimų turas neretai yra neprognozuojamas. „G. Landsbergis gali laimėti nedideliu skirtumu. Galiu ir aš laimėti, bet taip pat nedideliu skirtumu“, - svarstė ji.

Patyrusi politikė nežadėjo kaip nors ypatingai rengtis antrajam rinkimų turui, nes laiko iki jo liko labai nedaug. Tačiau ji žadėjo parašyti partijos kolegoms laišką, kuriame padėkos balsavusiesiems ir paragins aktyviau dalyvauti antrajame ture. I. Degutienę nustebino tai, jog pirmajame balsavime dalyvavo mažiau partijos narių nei 2011 ar 2013 metų partijos pirmininko rinkimuose.

Parėmė bendražygę

Vienas buvusių kandidatų į TS-LKD partijos vadovus J. Razma prisipažino, kad pirmojo turo rezultatai jo nenustebino. „Kai visi apžvalgininkai, visa žiniasklaida iš anksto paskelbė, kas yra favoritai, natūralu, kad ir rinkėjai, mūsų partijos nariai, atitinkamai rinkosi. Dėl savo kuklaus rezultato nesu nei nusivylęs, nei per daug džiaugiuosi“, - LŽ sakė politikas.

Kartu jis prognozavo, kad intriga išliks. „Manau, tas kiekybinis pranašumas negarantuoja G. Landsbergio pergalės antrajame ture“, - kalbėjo J. Razma. Pasak jo, balsuoti gali ateiti ir tie partijos nariai, kurie pirmajame ture nebalsavo. Pats J. Razma savo gerbėjus paragino palaikyti I. Degutienę.

„Šiaip ar taip, esame bendražygiai, Seime kartu dirbame apie 20 metų. Todėl ši mano parama yra logiška. Tikiuosi, kad tokį mano pasirinkimą supras ir I. Degutienės konkurentas. Man svarbiausia, kad iš šio rinkimų proceso partija išeitų susitelkusi, nesusipriešinusi, stipresnė, kad eitume į priekį. Prie tokios krypties, kiek galėsiu, prisidėsiu“, - teigė J. Razma. Jis nemano, kad G. Landsbergio išrinkimas suskaldytų TS-LKD. „Manau, partijoje atsirastų pakankamai brandos, kad bet kokius bandymus skatinti tokias tendencijas pavyktų suvaldyti“, - sakė politikas.

Baigties neprognozuoja

TS-LKD pirmininko posto siekęs ir per rinkimus ketvirtas likęs M. Adomėnas pabrėžė, jog nuo pradžių viešojoje erdvėje ir partijoje susiformavo nuomonė, kad yra du pagrindiniai kandidatai - G. Landsbergis ir I. Degutienė. „Kadangi partijos kolegos yra labai racionalūs žmonės ir nenori, kad jų balsai pradingtų, 90 proc. jų balsavo už šiuos du kandidatus. Labai aiškiai matyti įvykusi poliarizacija“, - sakė jis.

M. Adomėnas pareiškė paramą toliau dėl TS-LKD pirmininko posto kovosiančiai I. Degutienei. „Savo poziciją esu išreiškęs pasirašydamas 16 partijos narių palaikymo I. Degutienei laišką ir savo nuomonės nekeičiu. Manau, to laiško argumentai tebėra prasmingi“, - tvirtino politikas.

Jis nesiėmė prognozuoti, G. Landsbergis ar I. Degutienė laimės rinkimus. Tačiau, anot M. Adomėno, naujasis partijos pirmininkas būtinai turės atsižvelgti į kitos pusės, turinčios didelį palaikymą TS-LKD, nuomonę ir bendradarbiauti.

Balsavo už simbolį

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio teigimu, dabartinė TS-LKD situacija leidžia manyti, kad G. Landsbergio pergalė pirmajame ture kelių balsų persvara partijoje sukurtų papildomą įtampą. Dėl šios priežasties antrasis rinkimų turas partijai naudingesnis, nes vienas konkurentų gali laimėti įtikima persvara.

„Antrojo turo intriga veikiausiai dar pašauks ir tuos, kurie nebalsavo. Vienaip ar kitaip, aktyvumas turėtų būti didesni nei buvo“, - LŽ sakė politologas. Jo nuomone, jei TS-LKD lydere taptų I. Degutienė, ji būtų kaip tik ta figūra, kuri galėtų tarpininkauti konservatoriams ir krikščionims demokratams, savo autoritetu, žinomumu, praktiniais gebėjimais išlaikytų partiją vientisą. Tuo metu G. Landsbergio kalbos apie pokyčius, anot jo, tėra žodžiai. „Jis neturi nei patirties, nei žinojimo, kaip elgtis partijos viduje, jam trūksta autoriteto. Todėl jam būtų be galo sunku suvaldyti prieštaravimus, kurie šioje partijoje egzistuoja“, - teigė L. Bielinis. Jis neatmetė galimybės, kad G. Landsbergio išrinkimas „priartintų skilimų, nusivylimų bei išėjimo iš partijos tikimybę“.

Pasak L. Bielinio, rimtose politinėse partijose toks staigus jauno ir beveik nežinomo lyderio iškilimas būtų neįmanomas. „Tradiciškai lyderiai auga pamažu, partinės karjeros laiptais kyla įgydami patirties, ryšių, gebėjimų. Toks kelias yra daug rimtesnis ir atsakingesnis, nesukelia įtarimų, konfliktų, įtampos. Esu tikras, jei Gabrieliaus pavardė būtų Petraitis, jis net nebūtų kandidatas. Jo pavardė ir senelis labai daug padėjo. Dauguma balsavo už Landsbergį kaip simbolį, o ne už Gabrielių kaip jauną ir aktyvų lyderį“, - pabrėžė politologas.

Siejamos didelės viltys

Politologui Tomui Janeliūnui susidarė įspūdis, kad ne tik partijos nariai, bet ir daugelis už jos ribų laukia būtent G. Landsbergio pergalės. Jis dabar yra svarbiausia figūra, ta žvaigždė, kurios laukiama įsižiebiant.

„Šia požiūriu per ankstyvas I. Degutienės susitaikymas su pralaimėjimu, nuskambėjęs sekmadienio vakarą, ir vėliau tarsi persigalvojimas jai pasitikėjimo nepridės, jei net netyčia ir pavyktų laimėti partijos pirmininko rinkimus. Moraliai pirminis balsavimas tarsi ir atidavė pergalę G. Landsbergiui“, - LŽ sakė ekspertas.

Jo nuomone, jei antrajame ture rezultatas pasikeistų, tai būtų smygis ne tik G. Landsbergiui, bet ir visai partijai. T. Janeliūnas nemano, kad jaunojo konservatoriaus pergalė galėtų suskaldyti TS-LKD. „Ši partija visą laiką buvo pakankamai fragmentuota, viduje turinti daug pozicijų. Tačiau jos stiprybė ir yra ta, kad sugebama sutalpinti platų nuomonių spektrą. Manau, kad ir nepatenkintieji G. Landsbergio pergale tikrai suvoktų, kad koks nors skaidymasis, atsiskyrimas būtų tiesiog pražūtingas. Nė viena atskilusių dalių negalėtų pretenduoti į rimtos partijos statusą“, - pabrėžė T. Janeliūnas.

Politologo nuomone, staigų G. Landsbergio šuolį politinės karjeros laiptais paskatino priežastys, kurios TS-LKD kaupėsi gana ilgą laiką. Patiems partijos nariams pabodo tie patys seni lyderiai, visiems norisi atsinaujinimo. Todėl jaunojo politiko populiarumas demonstruoja „šviežienos“ poreikį.

„Kita vertus, Gabrielius turi palyginti gerą tipinio politikos lyderio savybių rinkinį, galintį pritraukti daug žmonių. Išskyrus tai, kad jis karjerą daro per greitai, daugiau kokių nors jo trūkumų įžvelgti sunku“, - teigė politologas. Kita vertus, sakyti, kad konservatoriams pasisekė, kad atsirado G. Landsbergis, dar per anksti. TS-LKD įžvelgė jaunojo politiko potencialą, tačiau, G. Landsbergiui tapus lyderiu, jį reikės įgyvendinti.

T. Janeliūno teigimu, partijos vadovo atsakomybė ir su juo siejami lūkesčiai - didžiuliai. „Artėjantys Seimo rinkimai G. Landsbergiui darys labai didelį spaudimą. Tai, ko nesitikima iš dabartinio vadovo, gal net iš I. Degutienės, tikimasi iš naujo lyderio. Gal net kokio nors stebuklo“, - sakė jis.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika