Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Komandą papildė R.Pakso bendražygis 

2013 sausio 22 d. 06:06
Finansų viceministras Vytautas Galvonas /Gedimino Savickio (ELTA) nuotraukos
Finansų viceministras Vytautas Galvonas /Gedimino Savickio (ELTA) nuotraukos

Vadovavimą Finansų ministerijai perėmęs socialdemokratas Rimantas Šadžius postuose paliko du anksčiau šias pareigas ėjusius viceministrus. Vakar ministerijos vadovybę papildė buvęs parlamentaras Vytautas Galvonas.

Finansų ministerijos vadovybėje naujos kadencijos Vyriausybė apsisprendė daryti tik minimalius pokyčius. Iš trijų anksčiau dirbusių viceministrų du išsaugojo postus. Tai ilgamečiai šios institucijos darbuotojai Edmundas Žilevičius ir Aloyzas Vitkauskas, jau turintys patirties finansų klausimus spręsti kartu su ministru R.Šadžiumi.

Finansų analitikas Gitanas Nausėda svarsto, kad žmonės, daug metų dirbantys vienoje sistemoje, turi ir didelį pranašumą, ir didelį trūkumą. "Pranašumas, be abejo, yra tai, kad jie puikiai išmano įstaigos virtuvę, trūkumas - jog kartais tokį buvimą lyg nugula dulkės, ir kartais senbuviams sunkiau padaryti reikšmingą reformą, nes manoma, kad taip, kaip yra dabar, geriausia”, - samprotavo ekspertas.

Vis dėlto, G.Nausėdos manymu, tai, jog naujai į valdžią atėjusios partijos palieka tuos pačius specialistus, yra neblogas ženklas, rodantis, kad nebus mėginama viską sugriauti. "Šiuo atžvilgiu, manau, pasirinkimas neblogas”, - tvirtino jis.

Trečiąjį viceministrą - verslininką ir politiką V.Galvoną pasiūliusios partijos "Tvarka ir teisingumas” (TT) vadovas Rolandas Paksas kaip kandidato teigiamą savybę įvardijo jo tvirtą būdą. "Nemanau, kad jis yra iš tų, kurie nusileistų seniesiems Finansų ministerijos darbuotojams”, - aiškino jis LŽ.

Tiko daugeliui ministrų

58 metų A.Vitkauskas, kaip ir anksčiau, ministerijoje kuruos fiskalinę ir finansų rinkų politiką, bus atsakingas už tarptautinius santykius, apskaitą bei finansinę atskaitomybę. Taip pat jo priežiūroje bus valstybės turto valdymas. Tiesa, pastarojoje srityje per ankstesnės Vyriausybės kadenciją viceministrui nepavyko įgyvendinti valdžios deklaruoto, bet realiai taip ir nepajudinto vienas kito funkcijas dubliuojančių Turto banko ir Valstybės turto fondo sujungimo klausimo.

A.Vitkauskas, Vilniaus inžineriniame statybos institute baigęs techninių mokslų aspirantūros studijas, Finansų ministerijoje darbuojasi nuo 2006-ųjų, kai, laimėjęs konkursą, pradėjo eiti šios institucijos sekretoriaus pareigas. Jo darbas tenkino ir 2008-ųjų pabaigoje kairiuosius pakeitusią centro dešinės Vyriausybę. Finansų ministerijos vairą tada perėmęs Algimantas Šemeta paliko jį sekretoriaus poste, o 2009-ųjų liepą, visose ministerijose naikinant šią pareigybę, pakvietė dirbti viceministru. Su A.Vitkausku ranka rankon dirbo ir kiek vėliau į finansų ministro kėdę sėdusi Ingrida Šmonytė.

Pareigas taip pat išsaugojęs viceministras 53 metų E.Žilevičius Finansų ministerijoje triūsia nuo 1978-ųjų, kai baigė Žemės ūkio akademijos Ekonomikos fakultetą. Karjerą pradėjęs kaip Žemės ūkio finansavimo valdybos vyresnysis ekonomistas, po nepriklausomybės atgavimo jis jau vadovavo ministerijos Valstybinio turto privatizavimo skyriui, o 1996-2002 metais pirmą kartą ėjo viceministro pareigas. Beje, tuo metu E.Žilevičius dirbo net keturiose Vyriausybėse, finansų ministro pareigas einant penkiems politikams. Vienas tuometinių finansų ministrų - konservatorius A.Šemeta - E.Žilevičių savo pavaduotoju paskyrė ir 2009-ųjų vasarą.

Edmundas Žilevičius /Linos Petrauskienės nuotrauka
Edmundas Žilevičius /Linos Petrauskienės nuotrauka

Marga biografija

Kur kas spalvingesnė asmenybė - TT pasiūlytas viceministras.

54 metų Anykščiuose gimęs V.Galvonas prisistato kaip fizikas, verslininkas, politikas, sportininkas aviatorius ir mecenatas. Vilniaus universiteto Fizikos fakultete įgijęs radiofiziko išsilavinimą, kandidatas į viceministrus spėjo padirbėti ir mokytoju, ir bendrovės "Ogmios Astra" generaliniu direktoriumi.

Sovietmečiu dabartinis kandidatas į viceministrus buvo žinomas sportininkas - aviatorius. Ne vienus metus jis priklausė akrobatinio skraidymo sportiniais lėktuvais Lietuvos rinktinei, o mūsų šaliai atgavus nepriklausomybę 1998 ir 2001 metais tapo akrobatinio skraidymo sportiniais lėktuvais varžybų "Žmogus - paukštis" Lietuvos čempionu.

Į politiką V.Galvonas pasinėrė, 2003-iaisiais išrinktas Vilniaus miesto tarybos nariu ir tais pačiais metais atsisakęs mandato - dėl pareigų prezidentūroje. Metus politikas ėjo seno bendražygio prezidento R.Pakso patarėjo informacinių technologijų ir telekomunikacijų klausimais pareigas.

Po prezidento apkaltos V.Galvonas, kaip Liberalų demokratų partijos (dabar - TT) narys, Anykščių-Kupiškio vienmandatėje apygardoje buvo išrinktas į Seimą. Parlamentaro mandatą politikas išsaugojo ir kitą kadenciją, tik tąkart į Seimą pateko jau pagal partijos sąrašą. Abi kadencijas jis dirbo Biudžeto ir finansų komitete. Praėjusių metų rinkimai V.Galvonui buvo nesėkmingi.

Aloyzas Vitkauskas
Aloyzas Vitkauskas

Lydėjo skandalas

Vis dėlto V.Galvono vardas dažniausiai prisimenamas paminėjus Vilniaus savivaldybės įmonės Šiaurės miestelio pavadinimą. Nuo 1997 metų lapkričio, tuometinio sostinės mero R.Pakso sprendimu, iki 2002-ųjų V.Galvonas ėjo šios vėliau skandalais apaugusios įmonės generalinio direktoriaus pareigas. Sostinės vairą perėmus Artūrui Zuokui, Šiaurės miestelio vadovas buvo apkaltintas iššvaistęs įmonės lėšas - 5 mln. litų - ir atleistas iš pareigų.

V.Galvonas, kalbėdamas apie šiuos kaltinimus, visą laiką kartojo tapęs Vilniaus savivaldybėje vykusių politinių žaidimų auka, A.Zuokui siekiant konservatorių paramos ir už tai atlaisvinant postą jų kandidatui. Savo ruožtu Vilniaus miesto savivaldybės Teisės departamentas tvirtino, kad V.Galvonas buvo atleistas tik dėl jo veiklos, po 2-3 metų įmonei esą grėsusios bankrotu.

Gal ši istorija būtų nuėjusi užmarštin, bet 2005-aisiais užvirus vadinamajam "Abonento" skandalui Seimo laikinoji komisija, tirianti žiniasklaidoje paskelbtus faktus apie galimą korupciją Vilniaus miesto savivaldybėje, Generalinėje prokuratūroje nagrinėdama esą verslininkų sudarytus mokėjimų politikams sąrašus prie įrašo "galvonas" pamatė nurodytą sumą - 20 tūkst. litų.

Spaudos konferenciją sukvietęs tada jau Seime dirbęs politikas tvirtino, kad jam verslininkai sumokėjo visiškai legaliai. Esą tuo metu, kai jis vadovavo Šiaurės miesteliui, įmonių grupė "Rubicon group" panoro iš jo perpirkti pramogų centro "Ogmios Astra" akcijas, įvertintas 3 mln. litų, o netrukus - ir visą susirašinėjimo medžiagą, kad žinotų, kaip įmonė dirba. Sumokėta suma esą ir buvo užfiksuota tyrimo komisijos vartytuose dokumentuose.

Tiesa, žurnalistų paklaustas, ar eidamas Šiaurės miestelio direktoriaus pareigas jis galėjo imti pinigus iš kitos privačios bendrovės, V.Galvonas čia problemos neįžvelgė. "Manęs tada nesaistė jokios priesaikos, aš nebuvau valstybės tarnautojas, todėl galėjau elgtis kaip tinkamas. O man sumokėtų pinigų skaidrumu turėjo rūpintis mokesčių inspekcija, aš pats negalėjau žinoti, iš kokios kasos man buvo sumokėta", - aiškino parlamentaras.

Pastaraisiais metais ankstesnės istorijos, kuriose minėtas V.Galvonas, jau buvo pasimiršusios. Viešumoje mažai šmėžavęs politikas deklaravo daugiau besirūpinantis gimtųjų Anykščių reikalais. Dar praėjusių metų pradžioje jis šiam kurorto statusą turinčiam miestui bandė įsiūlyti dalyvauti tarptautiniame žuvivaisos versle. Seimo narys tarpininkavo Latvijoje įkurtos bendrovės "Mottra” atstovams, esą norėjusiems plėsti verslą į Lietuvą ir Anykščiuose auginti eršketines žuvis, per metus galinčias duoti 10 tonų eksportui skirtų ikrų. Tiesa, tuo metu vietos politikai išsigando specialistų įspėjimų, kad planuojamo dydžio žuvų ferma gali tapti ekologinės katastrofos rajone priežastimi, ir Anykščiams teks užmiršti turimą kurorto statusą.

Vienas geresnių

"Suprantama, tai politinis paskyrimas, - kalbėdamas apie planus finansų viceministro postą patikėti V.Galvonui, kalbėjo finansų analitikas G.Nausėda. - Partijos susitaria dėl koalicijos, ir natūralu, kad iškyla poreikis dalytis tam tikrais postais. Aišku, tų dalybų metu vienoje ar kitoje ministerijoje kartais atsiranda žmonių, kurie nėra tos srities profesionalai."

Vis dėlto G.Nausėda abejojo, ar Finansų ministerija iš tiesų yra tinkamiausia vieta "panaudoti V.Galvono įgūdžius". "Bet kuriuo atveju du iš trijų viceministrų yra specialistai - tai neblogai. Belieka palinkėti V.Galvonui susipažinti su ta sritimi ir efektyviai dirbti", - kalbėjo ekspertas.

Kartu su V.Galvonu Seimo Biudžeto ir finansų komitete dirbęs konservatorius Jurgis Razma svarstė, kad sprendimas skirti "tvarkietį" finansų viceministru yra "vienas geresnių".

"Dažnai viceministrais skiriami ir kur kas mažiau tiek politiškai, tiek dalykiškai patyrę partijų atstovai nei V.Galvonas. Kita vertus, manau, vargu ar į jo idėjas bus ypač įsiklausoma, tad jis, deja, greičiau rūpinsis savo partijos reikalais, susijusiais su finansiniais klausimais", - aiškino politikas.

Finansų viceministras Aloyzas Vitkauskas

1977 m. - Vilniaus inžinerinis statybos institutas, civilinės inžinerijos vienpakopės studijos

1982 m. - Vilniaus inžinerinis statybos institutas, techninių mokslų aspirantūros studijos

1977-1994 m. - Vilniaus technikos universiteto vyr. dėstytojas

1994-1996 m. - bendros Lietuvos-Danijos įmonės LITDANIA generalinis direktorius

1996-1998 m. - viešosios įstaigos Būsto kreditavimo fondo generalinis direktorius

1998-2003 m. - viešosios įstaigos Būsto ir urbanistikos plėtros fondo generalinis direktorius

2003-2006 m. - viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros direktorius

2006 m. lapkritis - 2009 m. birželis - Finansų ministerijos sekretorius

Nuo 2009 m. liepos - finansų viceministras

Finansų viceministras Edmundas Žilevičius

1978 m. baigė Lietuvos žemės ūkio akademijos Ekonomikos fakultetą

Nuo 1978 m. iki šiol dirba Finansų ministerijoje:

1979-1985 m. - Žemės ūkio finansavimo valdybos vedantysis ekonomistas

1985-1986 m. - Žemės ūkio finansavimo valdybos vyriausiasis ekonomistas

1986-1987 m. - Agropramoninio komplekso finansavimo valdybos vyriausiasis ekonomistas

1987-1988 m. - Agropramoninio komplekso finansavimo valdybos Statybos, melioracijos, tiekimo ir prekybos organizacijų finansavimo skyriaus vyriausiasis ekonomistas

1988-1990 m. - Agropramoninio komplekso finansavimo skyriaus vyriausiasis ekonomistas

1990-1991 m. - Žemės ūkio finansų departamento Žemės ūkį aptarnaujančių organizacijų finansų skyriaus vyriausiasis ekonomistas

1991-1992 m. - Valstybinio turto privatizavimo skyriaus viršininkas

1992-1993 m. - Valstybinio turto privatizavimo ir fondų skyriaus viršininkas

1993-1996 m. - Privatizavimo ir fondų skyriaus viršininkas

1996 m. - Finansų ministerijos sekretorius - Biudžeto departamento direktorius

1996-2002 m. - finansų viceministras

2002-2009 m. - Finansų ministerijos sekretorius

Nuo 2009 m. liepos - finansų viceministras

Finansų viceministras Vytautas Galvonas

1981 m. - Vilniaus valstybinio universiteto Fizikos fakultetas, radiofizikas

1981-1989 m. - Vilniaus valstybinio universiteto Skaičiavimo centro inžinierius elektronikas

1984-1992 m. - Vilniaus autoremonto gamyklos Automatinių gamybos sistemų elektroninių skaičiavimo mašinų skyriaus viršininkas

1992-1993 m. - UAB "Esmi" parduotuvės "Astra" direktorius

1993 m. - AB "Ogmios centras" prekybos direktorius

1993-1997 m. - UAB "Ogmios Astra" generalinis direktorius

1997-2003 m. - UAB Šiaurės miestelio direktorius

2002 m. - Vilniaus miesto tarybos narys

2003-2004 m. - prezidento Rolando Pakso patarėjas

2004-2012 m. - Seimo narys

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"