Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Kodėl ministras nori pats valdyti ES milijonus 

2017 spalio 2 d. 11:03
Kęstutis Navickas: "Įtvirtinau visus maksimalius saugiklius, kad nesukelčiau interesų konflikto, nebent kas nors blogai mane pakonsultavo."
Kęstutis Navickas: "Įtvirtinau visus maksimalius saugiklius, kad nesukelčiau interesų konflikto, nebent kas nors blogai mane pakonsultavo."
Romo Jurgaičio nuotrauka

Buvusi aplinkos ministro Kęstučio Navicko ir dabartinė viceministro Mindaugo Gudo žmonos darbovietė pretendavo į daugiau kaip 3 mln. eurų europinių ir 0,4 mln. eurų Lietuvos biudžeto lėšų, dėl kurių reikėjo ir Aplinkos ministerijos nuomonės. Politikai kreipėsi į etikos sargus išvados, ar ministras nesupainiojo viešųjų interesų su bičiuliškais.

Baltijos aplinkos forumo (BAF) tinklalapyje paskelbtoje nuotraukoje šypsosi visa šios nevyriausybinės organizacijos komanda. Čia matyti ir dabartinis aplinkos ministras K. Navickas. Kas galėtų tuo stebėtis, juk Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) rugpjūtį pateiktoje deklaracijoje jis pats nurodė: „Iki tapdamas aplinkos ministru buvau šios viešosios įstaigos ekspertas ir esu jos dalininkas.“

Tiesa, K. Navickas „Lietuvos žinias“ tikino, kad toks teiginys buvo klaida, nes dar šių metų sausio 16 dieną jis savo, kaip dalininko, teises perdavė BAF direktoriui Žymantui Morkvėnui. Kitoje deklaracijos grafoje nurodyta „ryšio pabaigos data“ – kovo 1-oji, mat iki tos dienos ministras turėjo sutartį su BAF dėl šiai įstaigai priklausančio automobilio nuomos. Maža to, aplinkos viceministru jis paskyrė buvusios bendradarbės vyrą M. Gudą.

Regis, K. Navickui sunku nutraukti bambagyslę su buvusia darboviete, kurioje dirbo ekspertu nuo 2006-ųjų iki praėjusių metų gruodžio, kai tapo aplinkos ministru. Jo bičiulystės nebūtų problema, jei nekeltų abejonių, ar nepainiojami privatūs ir viešieji interesai.

Kęstutis Navickas: „Įtvirtinau visus maksimalius saugiklius, kad nesukelčiau interesų konflikto, nebent kas nors blogai mane pakonsultavo.“

Per 10 mėnesių – 2 projektai

Eidamas ministro pareigas, t. y. ne visai per 10 mėnesių, K. Navickas jau dukart pateko į situaciją, kai susikirto jo dabartinės ir buvusios darbovietės keliai. Pirmąsyk ministras VTEK deklaravo, kad nuo 2016 metų rugpjūčio 10 dienos BAF teikia konsultavimo paslaugas, kurios finansuojamos iš europinės LIFE programos. Jų užsakovė buvo Aplinkos ministerijai pavaldi Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Ji priėmė ir sprendimus dėl paslaugų pirkimo. Tai padaryta iki praėjusių metų gruodžio 13 dienos, kai K. Navickas oficialiai tapo ministru. Tiesą sakant, vienas sprendimų priimtas gruodžio 2-ąją, kai jis jau buvo įvardytas kaip kandidatas į ministrus, tad APVA atstovai turėjo žinoti būsimo ministro sąsajas su BAF.

„Jokių sprendimų kaip ministras dėl VšĮ Baltijos aplinkos forumo nesu priėmęs. Sausio 12 dieną iš APVA gavęs informaciją apie LIFE projektų įgyvendinimą pastebėjau, kad Baltijos aplinkos forumas iki gegužės 24 dienos vykdo sutartį, kurioje užsakovė yra Aplinkos ministerijai pavaldi APVA. Siekdamas tinkamai įgyvendinti Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatas ir išvengti interesų konflikto, nusišalinau. Taip pat kreipiausi į VTEK dėl metodinių rekomendacijų, kaip išvengti interesų konflikto regimybės šioje situacijoje“, – deklaracijoje nurodė K. Navickas.

VTEK rekomendavo jam informuoti premjerą ir nusišalinti nuo sprendimų, susijusių su APVA iki gegužės 24 dienos, kol galioja sutartis su BAF. Ministras tikino taip ir padaręs. Etikos sargai taip pat įspėjo, kad pagrindinis galimas interesų konfliktas sietinas su įstaigos dalininko statusu. Kad išnyktų bet kokia konflikto regimybė, K. Navickas nusprendė atsisakyti dalininko teisių.

Tačiau netrukus ministro ir jo buvusios darbovietės keliai vėl persipynė. Liepos 7 dieną savo įsakymu jis sudarė komisiją Europos Sąjungos (ES) aplinkos ir klimato programos paraiškoms vertinti. Ši apsvarstė 14 projektų. 13 pateko į preliminarų sąrašą tų projektų, kurie pretenduoja į 16,6 mln. eurų iš LIFE+ programos, o sėkmės atveju – ir į 5,9 mln. eurų iš valstybės biudžeto. BAF komunikacijos kampanijai, skirtai „Natura 2000“ tinklui ir gamtos apsaugai populiarinti, tikisi gauti 3,175 mln. eurų europinių lėšų, o jei pavyks – dar 400 tūkst. eurų iš Lietuvos biudžeto (vėliau patikslinta maksimali dalinio finansavimo dalis – 201 898 eurai per ketverius projekto metus).

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Tačiau K. Navickas ir čia nemato jokio interesų susikirtimo, mat dokumentą dėl tų projektų, tarp jų ir BAF, pasirašė ne jis, o žemės ūkio ministras Bronius Markauskas. Tiesa, dėl banalios priežasties – tuo metu K. Navickas atostogavo.

Aplinkos ministerijos nuotrauka
Aplinkos ministerijos nuotrauka

Užprogramuotos abejonės

Regimybė, kad buvusi ministro darbovietė turi geresnes sąlygas gauti ES ir valstybės biudžeto lėšų, gali kilti nuolat. Mat didžioji BAF biudžeto dalis – ES ir valstybės lėšos, skirtos bendram projektų finansavimui. Jas dažniausiai administruoja Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos. O pinigai – didžiuliai. Kaip skelbiama BAF 2016 metų ataskaitoje, nuo 2014-ųjų jo įgyvendinamų projektų vertė – 15,5 mln. eurų (tiesa, projektai ilgalaikiai, kai kurie baigsis tik 2020 ar 2023 metais).

Žinoma, BAF nekaltas, kad K. Navickas padarė politinę karjerą. Tačiau problema kita – jis, priešingai nei pirmtakai, pats paskyrė save būti atsakingą būtent už ES paramos administravimo kontrolę. Šių metų balandžio 10 dieną K. Navickas pasirašė įsakymą, kuriuo įpareigojo save kontroliuoti ES fondų, programų ir kitos tarptautinės paramos administravimą, ministerijai pavaldžią APVA, nurodė Aplinkos ministerijos ES paramos administravimo departamento darbuotojams, kad jie pavaldūs būtent ministrui. Kaip pripažino pats K. Navickas, anksčiau tai būdavo kurio nors viceministro atsakomybės sritis.

„Kai tarėmės dėl ministerijos struktūros ir vertinome ankstesnę patirtį, bendra nuomonė buvo, kad už ES paramą turi būti atsakingas ministras. Kai už tai būdavo atsakingas kuris nors viceministrų, būdavo nudreifuojama į jo kuruojamą sritį. Pasiūlyta šiuos strateginius klausimus patikėti ministro atsakomybei, nes reikia matyti visumą, Vyriausybės programą, ministerijos prioritetus“, – aiškino K. Navickas.

Aplinkos ministerijoje laikomasi nuomonės, kad ministras tik ištaisė klaidą, kuri atsirado, kai 2009 metais buvo panaikintos ministerijų sekretorių pareigybės. Anksčiau vienas ministerijos sekretorius kuravo tik ES paramos administravimą, o kiti – atskirus aplinkosaugos sektorius. Panaikinus sekretorių pareigybes susidarė ydinga situacija – tas pats viceministras turėdavo pasirašyti savo srities finansavimo paraiškas ir vizuoti įsakymus dėl paramos skyrimo.

BAF daugiausia lėšų gauna iš LIFE programos, kuriai pinigus Europos Komisija (EK) skiria tiesiogiai, o Aplinkos ministerija tik prideda dalį lėšų iš valstybės biudžeto tiems projektams, kurie laimi europinį konkursą. Vis dėlto ministro įsakymu sudaryta komisija perfiltravo EK norimus teikti projektus, vieną atmetė, tad vargu ar galima teigti, jog ministerija neturi su tuo nieko bendra. Be to, valstybės lėšų atseikėjimas europiniams projektams priklauso būtent nuo Aplinkos ministerijos. Kaip deklaruota BAF 2016 metų ataskaitoje, šios lėšos sudaro 19 proc. visų pajamų.

Ministro įsitikinimu, jokių procedūrų jis nepažeidė, visus formalumus atliko. Anot K. Navicko, siekdamas išvengti interesų konflikto, jis kreipėsi į premjerą ir šis dar sausio 13 dieną pasirašė potvarkį, kuriuo žemės ūkio ministrui B. Markauskui pavedė pasirašyti sprendimus, susijusius su BAF, jeigu Aplinkos ministerija su tokiais susidurtų. Tačiau ar tai daugiau negu formalumas, jei žemės ūkio ministras pasirašė K. Navicko įsakymu sudarytos komisijos sprendimą, nes aplinkos ministras tuo metu atostogavo?

Kreipėsi į VTEK

Ar pačiam K. Navickui lig šiol nekilo dvejonių dėl savo sprendimo kuruoti ES pinigų administravimą? „Nekilo. Ar jaučiuosi sąžiningas? Taip. Įtvirtinau visus maksimalius saugiklius, kad nesukelčiau interesų konflikto, nebent kas nors blogai mane pakonsultavo. Pavyzdžiui, galėjau likti viešosios įstaigos dalininkas, bet dėl šventos ramybės to atsisakiau“, – „Lietuvos žinioms“ pabrėžė ministras. Jis lauks atsakymo iš VTEK, į kurią vakar kreipėsi. Ministras sakė, kad jei etikos sargai įžvelgs interesų konfliktą, tuomet pakeis savo sprendimus.

K. Navickas neigė paskyręs M. Gudą viceministru, nes su jo žmona yra kartu dirbęs BAF, ir tikino M. Gudą, kaip specialistą, pažįstantis nuo tų laikų, kai šis nebuvo susituokęs.

Regis, ministrui nekyla abejonių dėl interesų darnos, bet jų kilo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narėms Ingridai Šimonytei ir Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei. Parlamentarės kreipėsi į VTEK ir paprašė išaiškinti, ar ministras nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo, ar ministro ir viceministro ryšiai su BAF formaliai arba neformaliai nedarė įtakos Aplinkos ministerijos pozicijai svarstant klausimą dėl europinių ir Lietuvos biudžeto lėšų aplinkosaugos projektams.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas mano, kad dėl objektyvumo ministrui reikėtų visiškai nusišalinti nuo finansinių dalykų, susijusių su jo ankstesne darboviete. Dabartinė situacija liberalui šiek tiek primena ankstesnius skandalus. Pavyzdžiui, kai Aplinkos ministeriją valdant „tvarkiečiams“ bendrovė „Vėtrūna“ laimėjo konkursus, o paskui paaiškėjo, kad tuometis viceministras Almantas Petkus – buvęs „Vėtrūnos“ generalinio direktoriaus vairuotojas. „Aplinkos ministerija neišsivaduoja iš šių problemų“, – apgailestavo S. Gentvilas.

K. Navicko pirmtakas „tvarkietis“ Kęstutis Trečiokas garsėjo kaip „zadanijų“ vykdytojas. Tačiau ir šią kadenciją būta skandalų. Dėl jų atsistatydino ir ministerijos kancleris Robertas Klovas. VTEK aiškinosi dar kelis skundus dėl Aplinkos ministerijos. Tarp jų – ir dėl K. Navicko galimo interesų konflikto, mat ministras turi giminystės ryšių su vienos medžio perdirbimo įmonės vadovu. Tuomet VTEK nematė pagrindo pradėti tyrimo, nes giminaitis – tolimas.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"