Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

JAV ambasadorė: 'Lietuva pasaulyje matoma' 

2013 gruodžio 30 d. 06:00
D.A.McCarthy
D.A.McCarthy
Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

JAV ambasadorė Lietuvoje Deborah A. McCarthy pabrėžia, kad prasidėjo naujas Lietuvos ir JAV santykių etapas, kai paramą mūsų šaliai keičia partnerystė. Nors toliau bendradarbiausime tradicinėje saugumo srityje, turėtume sutelkti dėmesį ir į inovacijas, švietimą bei aukštąsias technologijas.

Apie tai, kuo Lietuvos ir JAV santykiai pasižymėjo 2013 metais ir kas buvo svarbiausia amerikiečių užsienio politikai apskritai, - "Lietuvos žinių" interviu su JAV ambasadore Lietuvoje Deborah A. McCarthy.

Pokyčių metai

- Baigiasi kalendoriniai metai, o visai netrukus sueis metai, kai dirbate Lietuvoje. Kokie jums buvo 2013-ieji?

- 2013-uosius apibūdinčiau taip - tai buvo svarbių laimėjimų, atradimų ir pokyčių metai. Atvykau į šalį, kuri atlieka svarbų vaidmenį palaikydama tarptautinius santykius ir kurią gerbia ne tik JAV, bet ir kitos valstybės bei tarptautinės organizacijos. Lietuvoje gyvena daug nepaprastai talentingų ir išsilavininusių žmonių.

Ilgą laiką plėtojant mūsų dvišalius santykius dominavo klausimas, kaip JAV gali padėti Lietuvai vėl prisidėti prie Vakarų bendruomenės, siekti narystės tarptautinėse organizacijose. Tai Lietuva sėkmingai įgyvendino. Dabar dažniausiai kalbame apie tai, kaip JAV gali dirbti kartu su Lietuva ir kartu spręsti tarptautinius iššūkius būdamos partnerės. Ši tendencija aiškiai nuskambėjo Baltijos šalių vadovų susitikime su JAV prezidentu Baracku Obama.

Šiemet kartu dirbome spręsdami daug tarptautinių klausimų. Galima pabrėžti ir rezultatus, kurių pasiekėme Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos (ES) Tarybai. Ėmėme bendradarbiauti tokiose naujose ir sudėtingose srityse kaip kibernetinis saugumas. Pradėjo dirbti Lietuvos ir JAV verslo taryba, jos dėka jūsų šalis sulauks daugiau investicijų, bus sukurta naujų darbo vietų. Žinoma, tai bus naudinga ir amerikiečių bendrovėms.

- Vadinasi, Lietuva Jus pasitiko draugiškai?

- Galiu atsakyti vienu žodžiu "taip".

JAV diplomatijos prioritetai

- Pažvelkime plačiau. Kokie šie metai buvo JAV užsienio politikai visame pasaulyje?

- Valstybės sekretorius Johnas Kerry labai daug keliavo. Iš jo veiklos aiškiai matyti, kad svarbiausi mūsų prioritetai šiemet buvo taikos procesas Artimuosiuose Rytuose, Iranas, Sirija, Šiaurės Afrika, klimato kaita. Išskirčiau dar vieną kryptį - tęstinį darbą kuriant pasaulinę prekybos struktūrą.

Pirmiausia galima pasakyti, kad dabartinė JAV administracija itin daug dėmesio skyrė Artimųjų Rytų taikos procesui. Aktyviai bendravome su abiem šalimis siekdami rasti ilgalaikių problemos sprendimo būdų.

Derybose su Iranu pasiektas susitarimas dėl Bendrojo veiksmų plano, pagal kurį numatyta stabdyti kai kuriuos iraniečių veiksmus. Susitarta dėl tokių stebėtojų misijų, kokios anksčiau nebuvo leidžiamos. Tai svarbus šių metų laimėjimas.

Siekdami sureguliuoti Sirijos konfliktą, mėginame visas šalis susodinti prie derybų stalo. Ženevos konferencija vis dar planuojama sausį. Žinoma, Sirijoje kilo ir didžiulė humanitarinė krizė, kurią siekiame išspręsti kartu su Lietuva ir kitomis šalimis. Kaip tik dabar humanitarinės pagalbos šiam regionui klausimas yra itin aktualus, nes prasidėjo žiema. Kartu su kitomis valstybėmis ir Cheminio ginklo draudimo organizacija toliau dirbame siekdami pašalinti iš Sirijos cheminį ginklą.

Kitas labai svarbus regionas - Šiaurės Afrika. Jis yra labai artimas Europai, todėl iššūkiai, su kuriais susiduriame šiame regione, ir darbas, kurį ten atliekame, turės labai daug įtakos Europai. Drauge su tarptautine bendruomene turime suteikti šiam regionui galimybę, kurios jis niekada neturėjo ir kurios nebuvimas šiandien yra jo problemų šaltinis.

Stiprindami tarptautinę prekybą, vykdome Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės programą, taip pat dirbame Ramiojo vandenyno partnerystės kryptimi. Siekiame sukurti naujus tarptautinius normatyvus, nustatyti naujus standartus tokiose svarbiose srityse kaip darbas ir aplinkosauga. Tam dedame labai daug pastangų.

Ypač norėčiau pabrėžti klimato kaitos klausimo svarbą. Šioje srityje turime glaudžiai bendradarbiauti su Lietuva ir su visa Europa. Tai ir darome, nes iššūkiai yra didžiuliai. Man dar neteko skaityti Jungtinių Tautų ataskaitos apie klimatą, tačiau žinau, kad joje prognozuojama, jog pasaulinio vandenyno lygis netolimoje ateityje pakils net metru.

Ukrainai reikia sugyventi su visais kaimynais

- Kaip pakomentuotumėte situaciją Ukrainoje?

- Pirmiausia noriu nukelti skrybėlę prieš Lietuvą už tai, ką ji nuveikė pirmininkaudama ES Tarybai ir ypač per Vilniaus viršūnių susitikimą. Neturime pamiršti to laimėjimo, kad Gruzija ir Moldova tapo artimesnės Europai. Žinoma, lieka neišspręstas Ukrainos klausimas. Toliau laikomės nuomonės, kad tai nėra „arba-arba“ klausimas. Rusija yra Ukrainos kaimynė, o su kaimynais reikia dirbti. Tačiau taip pat norime pasakyti, kad balsai žmonių, kurie sako norintys labiau suartėti su Europa, turi būti išgirsti. Į jų nuomonę privalu atsižvelgti. Nesutarimai turi būti sprendžiami diskusijomis, o ne smurtu.

Tai labai svarbu ir JAV. Pastaraisiais metais dėjome labai daug pastangų ir skyrėme labai daug pinigų - apie 100 mln. dolerių vien pernai, kad Ukraina galėtų siekti aukštesnių normatyvinių standartų įstatymų sistemoje, verslo reguliavimo, teisingumo, kitose srityse. Darome tai tam, kad Ukraina taptų atviresne ekonomika ir efektyviau veikiančia demokratija. Todėl šioje srityje glaudžiai bendradarbiaujame su ES, tačiau nemanome, kad Ukraina turi pasirinkti arba tik vieną, arba tik kitą kelią. Ji turi sugyventi su visais savo kaimynais.

- Lietuvoje viešėjęs vienas ukrainiečių opozicijos lyderių pasakė gana aiškiai - šiuo metu sprendžiama, kur eis Europos siena - prie rytinių arba prie vakarinių Ukrainos sienų.

- Nors esama kelių išimčių, sienos šiuolaikiniame pasaulyje jau nebėra neįveikiamos užtvaros. Šiuolaikiniame pasaulyje nebegali prekiauti ir bendrauti tik su vienais kaimynais, ignoruodamas kitus. Tai ypač pasakytina apie ekonominius santykius, galiausiai verslas juda ten, kur jis juda. Laimė, jau seniai praėjo tie laikai, kai šalis skyrė geležinė uždanga. Vien geografinė Ukrainos padėtis lems, kad Ukraina prekiaus ir bendraus su daugeliu valstybių.

- Minėjote, kad JAV aktyviai remia struktūrines, įstatymų reformas Ukrainoje. Ar ši šalis jau pasiekė tokių rezultatų, kad galėtų būti priimta į Europos bendruomenę?

- Šį klausimą geriau užduoti Briuselyje, nes būtent ES nustato konkrečius reikalavimus, kuriuos turi atitikti Ukraina. Mes savo ruožtu stengiamės padėti Ukrainai siekti naujų, aukštesnių standartų, kurie drauge būtų artimesni europietiškiems. Pavyzdžiui, teikėme pagalbą reformuojant teisingumo sistemą, įskaitant teisinių procedūrų sistemos tobulinimą. Duodame patarimų, teikiame kitų valstybių pavyzdžius. Taip pat daug dirbome padėdami modernizuoti muitinės sistemą, intelektinės nuosavybės teisę ir daugelį kitų sričių.

Išgarsinome savo vardą

- Pakalbėkime ne tokia rimta tema. Mums įprasta, kad lietuviai gali prašyti JAV pilietybės. Neseniai Lietuva patenkino čiuožėjos Isabellos Tobias prašymą tapti mūsų šalies piliete. Ar tai reiškia, kad amerikiečiai geriau vertina Lietuvą, ir tokių prašymų gali būti daugiau?

- Galima būtų pasakyti taip - Lietuva tapo aiškiai matoma pasauliniame žemėlapyje. Pirmininkavote ES Tarybai, dirbate Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje, pradedate darbą JT Saugumo Taryboje. Tikrai išgarsinote savo vardą ir išsikovojote matomą vietą pasaulyje. Mūsų šalių santykiai pasiekė naują etapą, o svarbiausia tai, kad Lietuva atstovauja toms pačioms vertybėms, kaip ir mes.

Kita sritis, kurioje Lietuva atlieka labai svarbų vaidmenį, - bendras Baltijos šalių darbas. Skatiname jus dirbti kartu ne tik tarpusavyje, bet ir su Šiaurės šalimis, kurios yra puikūs sėkmingos ekonomikos pavyzdžiai ir iš jų galima pasimokyti gebėjimo dirbti išvien.

Keičiasi suvokimas. Žmonės žino, kur yra Lietuva, kokia tai šalis ir kam ji atstovauja.

- Kitaip tariant, amerikiečių nuomonė apie Lietuvą darosi pozityvesnė?

- Lietuva sėkmingai išgyveno itin sunkią ekonomikos krizę, šiuo metu reikalai taip pat klostosi palankiai. Mažiau nei po metų Lietuva gali įsivesti eurą. Be to, kaip jau minėjau, čia gyvena daug labai išsilavinusių žmonių. Juk visai netrukus į kosmosą paleisite du mažuosius palydovus. Tai tiesiog fantastiška! Manau, kad inovacijos kaip tik ir galėtų būti ta sritis, kurioje atrastume naujų bendradarbiavimo krypčių. Anksčiau dominavo pagalba Lietuvai, tačiau to daugiau nebereikia.

- Kada, jūsų nuomone, įvyko šis pokytis - perėjimas nuo paramos prie partnerystės?

- Pokyčiai vyko jau kurį laiką, bet manau, kad viskas galutinai kristalizavosi rugpjūtį, per susitikimą su prezidentu B.Obama. Mums pavyko apibendrinti bendradarbiavimo rezultatus ir viską įvertinti. Įvyko puiki diskusija, per kurią buvo sudėti taškai ant "i".

Potencialas - naujovės

- Iš tiesų, ilgą laiką Lietuvos santykius su JAV charakterizavo saugumo ir paramos klausimai. Kokios sritys gali tapti pagrindinės ateityje?

- Saugumo klausimai visada liks svarbūs. Esame NATO nariai ir visada bendradarbiausime saugumo srityje. Tačiau būtų tikrai nuostabu sutelkti dėmesį į inovacijas, švietimą ir aukštąsias technologijas, į sritis, kurios nepripažįsta jokių ribų. Beje, šiose srityse jau yra užmegzta daug ryšių. JAV turime unikalią verslo kultūrą, didžiulius finansinius išteklius privačiame sektoriuje, o tai gali padėti Lietuvai - nedidelio kapitalo šaliai - įgyvendinti naujoves. Šios sritys nebus vienintelės, bet jos turi didžiulį potencialą. Galima būtų net pasakyti, kad jei Lietuva neturėtų tokio edukacinio potencialo ir tiek talentų, šiandien nejudėtume ta kryptimi.

- Ko palinkėtumėte "Lietuvos žinių" skaitytojams?

- Linkiu visiems džiaugsmingų švenčių. Šie metai buvo jaudinantys ir vaisingi. Nekantraudama laukiu kitų, tokių pat gerų metų. Naudodamasi proga noriu padėkoti ir JAV ambasados darbuotojams, tarp kurių yra daug lietuvių, už tai, kad ir dėl jų pastangų šie metai buvo geri.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika