Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Iširusi Uspaskichų šeima dalijasi Darbo partiją? 

2017 rugpjūčio 9 d. 13:00
V.Uspaskichas ir J.Blažytė
V.Uspaskichas ir J.Blažytė
A.Barzdžiaus (delfi.lt) nuotrauka

Savaitgalį Darbo partija triukšmingai šventė vasaros sąskrydį. Puotos būta itin džiugios, o tramdyti linksmuolių vyko net policija. Visgi, priežasčių džiūgauti Darbo partijos nariai turi nedaug, bet viltis likti politikoje – dar gyva. 

Valdžią praradusi, rinkėjų nepasitikėjimą užsitraukusi ir viduje išsidraskiusi partija renka buvusios didybės šukes. Ir tik buvęs partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, šiuo metu daug dėmesio skiriantis psichologijai ir sveikam gyvenimo būdui, kalba apie galimą visuomeninio judėjimo kūrimą, partijos gaivinimą ir būsimą politinę sėkmę. Tiesa, net Kėdainius, buvusį Darbo partijos dvasinį centrą, darbiečiai prarado, o jų vietą dabar mėgina užimti buvę partijos nariai, siejami su buvusia V. Uspaskicho sutuoktine Jolanta Blažyte.

Darbo partija – jau palaidota?

Darbo partijos saulėlydis prasidėjo anksčiau nei ji triuškinančiai pralaimėjo 2016 metų Seimo rinkimus. 2015 metų savivaldos rinkimuose darbiečiai prarado, regis, nepajudinamą savo tvirtovę – Kėdainius, kur karaliavo 17 metų.

Buvo aišku, kad rinkėjai nemėgsta konservatorių, bet per šiuos rinkimus Darbo partija pralenkė konservatorius ir tapo labiausiai nemėgstama partija.

Kėdainių mero rinkimus 2015 metais laimėjo liberalų kandidatas, o Darbo partijai buvo suduotas skaudus smūgis, nes būtent Kėdainiuose prasidėjo jos istorija, čia gyvena partijos lyderiai ir daugybė narių. Kėdainių praradimas buvo partijos pabaigos pradžia, kurią vainikavo skaudžiai pralaimėti parlamento rinkimai, rietenos viduje ir daugybės buvusių narių išėjimas iš partijos.

„Savivaldos rinkimuose darbo partija niekada nebuvo stipri, todėl „iššauti“ per 2019 metų savivaldos rinkimus ir padaryti didelį sugrįžimą būtų sudėtinga. Kėdainiai nėra taip lengvai atgaunami, nes žmonių nuotaikos jau pasikeitusios“, – liūdną prognozę darbiečiams pateikia politologė Ainė Ramonaitė.

Anot jos, Darbo partijos grįžimas nebus lengvas, o gal ir net nėra įmanomas, nes rinkėjai ant šios partijos labai pyksta. „Darėme tyrimą ir rinkėjų pyktis mus nustebino. Anksčiau buvo aišku, kad rinkėjai nemėgsta konservatorių, bet per šiuos rinkimus Darbo partija pralenkė konservatorius ir tapo labiausiai nemėgstama partija“, – aiškino A. Ramonaitė.

Pasak jos, Darbo partija buvo efektyvi organizacija, kurioje nariai efektyviai vykdė savo užduotis. Partija buvo paremta „patrono-kliento“ santykiais, bet tai žlugo. Naudotis senais veiklos metodais, kuomet rinkėjai patraukiami skambiais koncertais ir kitomis pramogomis, taip pat gali nepavykti, nes tai veikia tik pirmus kartus. Taigi, esamiems ir buvusiems partijos nariams reikia rasti naujų būdų išlikti politikoje.

Buvę partiečiai surado naują vadę

Kai kurie buvę darbiečiai dabar buriasi aplink vieną turtingiausių Lietuvos moterų J. Blažytę, kuri Kėdainiuose, atrodo, pamažu telkia valdžią savo rankose.

Asociacijos „Sveiki Kėdainiai“, kuri buvo įkurta po 2015 metų savivaldos rinkimų, kuomet politinis klimatas mieste ėmė gerėti, viena kūrėjų Justina Gikniūtė-Kočetova sakė, kad Darbo partija prarado Kėdainius ir jų nebeatgaus, bet pavieniai buvę ir esami partijos nariai nenuleidžia rankų ir aktyviai ruošiasi rinkimams.

„Viktoro Uspaskicho veiklos Kėdainiuose nesijaučia. Akivaizdu, kad jis grįžta į Lietuvą, bet ne į Kėdainius. Kiti partijos nariai dar tūno, stebi, bet garsiai nesireiškia. Kai kurie, tarkime Viktoras Fiodorovas, aktyviai reiškiasi socialinėje erdvėje, bet daugiau nedaro nieko. Realia veikla užsiima buvę Darbo partijos nariai. Tarkime, buvusi merė Nijolė Naujokienė smarkiai ruošiasi rinkimams. Reklamuoja būsimą komandą, važinėja po kaimus, susitikinėja su žmonėmis. Manome, kad greta jos yra buvusi V. Uspaskicho žmona Jolanta Blažytė, tai – viena komanda“, – sakė J. Gikniūtė-Kočetova ir pridūrė, kad nuolat pastebi J. Blažytės susitikimus su buvusiais Darbo partijos nariais, nes gyvena greta.

Manome, kad greta jos yra buvusi V. Uspaskicho žmona Jolanta Blažytė, tai – viena komanda

Anot jos, vietos laikraštyje „Rinkos aikštė“, kuris yra siejamas su J. Blažytės valdomu koncernu „Vikonda“, daug dėmesio skiriama buvusiems Darbo partijos nariams, bet dabartiniai nariai čia nebegauna erdvės reikštis. Laikraštis taip pat aktyviai kritikuoja dabartinį miesto merą. Anot J. Gikniūtės-Kočetovos, Darbo partija Kėdainiuose prarado beveik visus žiniasklaidos kanalus.

Buvusi Kėdainių merė N. Naujokienė LŽ pripažino ketinanti dalyvauti savivaldos rinkimuose, bet nepanoro sakyti, ar jai kelyje į valdžią padeda buvusi V. Uspaskicho žmona.

„Tikrai turiu didžiulę gyvenimišką, darbinę ir politinę patirtį, todėl, manau, būčiau naudinga Kėdainių bendruomenei“, – sakė N. Naujokienė.

Anot jos, ankstesnis priklausymas Darbo partijai su dabartine jos veikla neturi nieko bendro, nes „esu visiškai nuo jos (partijos) nutolusi ir sėkmėmis ir nesėkmėmis visiškai nesidomiu“. Ji iš Darbo partijos pasitraukė pernai gegužę.

V. Uspaskichas padarys stebuklą?

V.Uspaskichas (centre) per darbo partijos sąskrydį praėjusį savaitgalį / Ekrano nuotrauka
V.Uspaskichas (centre) per darbo partijos sąskrydį praėjusį savaitgalį / Ekrano nuotrauka

Vis dėlto ir likę Darbo partijoje nepraranda vilties, kuri sužibo V. Uspaskichui pranešus, kad grįžta į politiką. Dar pavasarį susitikimo su partijos nariai metu europarlamentaras pareiškė, kad jo planuose – naujos asociacijos kūrimas. Jis dalyvavo ir praėjusį savaitgalį įvykusiame Darbo partijos vasaros sąskrydyje.

„Pasiilgau partiečių, pasiilgau bendraminčių, kiekvienas čia yra savas ir labai artimas“, – kalbėjo jis sąskrydyje.

V. Uspaskichas LŽ pripažino, kad sieks Darbo partijos pirmininko posto: „Dar nesu partijos pirmininkas. Kai bus išrinktas partijos pirmininkas ir kuriama programa tada bus galima kalbėti. Greičiausiai kandidatuosiu į partijos pirmininkus, jei neatsiras vertų žmonių.“

Paklausus apie buvusios žmonos J. Blažytės galimus politinius planus, V. Uspaskichas atsakė, kad nieko apie tai nežino.

„Aš nesidomiu buvusiais partiečiais ir jų mėginimu grįžti į politiką. Nežinau, ar mano buvusi žmona turi kokių nors politinių ambicijų. Kandidatuoti Kėdainiuose pats – neketinu, todėl nesidomiu, kas ten darosi. Į politiką grįžti per Kėdainius nemėginsiu, bet žiūrėsiu, kokie bus kandidatai, už ką bus galima balsuoti. Jei žmona mane įtikins, kad reikia už jų kandidatą balsuoti – balsuosiu“, – sakė jis.

Politologai sutaria, kad atgaivinti Darbo partiją prireiktų stebuklo. Tai, galbūt pavyktų V. Uspaskichui, jei šis atsistotų į gynybinę „tai buvo Darbo partija, bet ne aš, o dabar grįžtu aš ir viskas bus kitaip“, poziciją. Be to, V. Uspaskichas rinkimus gali šturmuoti su visuomeniniu aljansu ar koalicija su Darbo partija, o galbūt – keisti partijos pavadinimą.

Viktoras Uspaskichas: Greičiausiai kandidatuosiu į partijos pirmininkus, jei neatsiras vertų žmonių.

„Yra nemaža dalis rinkėjų, kurie iki paskutinės akimirkos laukia kuo čia būtų galima pasitikėti. Tai jau yra mados dalykas, kai laukiama to, į kurį bus galima sudėti viltis. Tai labai slidus dalykas, nėra jokių garantijų, kad pasiseks. Antrą kartą norint „prakišti“ tą patį reikia sugalvoti kažką naujo. Darbo partijai dabar reikia naujos sėkmės istorijos“, – įsitikinusi A. Ramonaitė.

Politologas Mažvydas Jastramskis abejoja, ar iki 2019 metų savivaldos rinkimų Darbo partija paruoš sugrįžimo planą: „Kaip mėgstama sakyti, jie yra mušta korta.“

„Po Seimo rinkimų atliktoje studijoje Darbo partija buvo viena prasčiausiai vertinamų partijų, nes skalėje nuo 0 iki 10 jų vertinimas buvo 2, o tai reiškia, kad neigiami vertinimai yra itin stiprūs“, – sakė M. Jastramskis.

Anot M. Jastramskio, V. Uspaskicho sugrįžimas gali duoti tik nedidelį impulsą partijai, nes reitinguose jis yra gana žemai.

„Nelabai atsimenu Lietuvos politikoje, kad kas nors iš tokių žemumų būtų sugrįžęs. Tarkime, jei konservatorių lyderiai gali sau leisti būti ne itin populiarūs, nes turi pastovų elektoratą, tai Darbo partija tuo pasigirti negali“, – svarstė M. Jastramskis.

LŽ nepavyko susisiekti su J. Blažyte.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"