Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Išgirdęs nuosprendį, budelis prisėdo 

2012 lapkričio 13 d. 06:00
Erlendo Bartulio nuotraukos/J.Vaitekėnas kaip įmanydamas slėpė veidą. Tik nuosprendžiu nepatenkinta G.Podlipskienė dalijo interviu į kairę ir dešinę.
Erlendo Bartulio nuotraukos/J.Vaitekėnas kaip įmanydamas slėpė veidą. Tik nuosprendžiu nepatenkinta G.Podlipskienė dalijo interviu į kairę ir dešinę.

Mažametį sugyventinės sūnų nužudęs Juozas Vaitekėnas įkalintas tiek metų, kiek sulaukusi jo auka jau būtų galėjusi apsiginti. Už ketverių metų neturinčio mažylio nukankinimą šiam 36-erių švenčioniškiui skirta 18 metų laisvės atėmimo bausmė.

Kauno apygardos teismas, nagrinėjęs tragedijos, įvykusios pernai vasarą Alytaus Putinų gatvės daugiabutyje, aplinkybes, konstatavo, kad mažasis Genočka mirė kančiose. Skelbiant nuosprendį, kaltinimas jo budeliui papildytas aplinkybe "kankinant". Prokuroro, prašiusio nubausti J.Vaitekėną maksimalia 20 metų laisvės atėmimo bausme, kaltinime nebuvo. Mažylio žudikas įkalintas tik 18 metų, nors tai buvo jau šeštoji jo akistata su Temide.

Motyvai - neaiškūs

J.Vaitekėnas, beklausydamas nuosprendžio ir išgirdęs, ką nusprendė teisėjų kolegija, prisėdo. Teisėjų kolegija kartu su juo teistam alytiškiui Vaidui Diškevičiui buvo griežtesnė. Nors nuosprendyje ir konstatuojama, kad šis ne tik pripažino savo kaltę bei nuoširdžiai gailėjosi, bet ir padėjo savo parodymais įrodyti J.Vaitekėno kaltę. 37-erių V.Diškevičiui, kuriam tai buvo pirmoji akistata su Temide, skirta aštuonių mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Tiesa, iš jos išskaičiuotos suėmime iš karto po tragedijos išbūtos 28 dienos. Prokuroras buvo siūlęs V.Diškevičiui šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant vieniems metams. Tačiau teismas atsižvelgė tik į siūlomą bausmės atidėjimo terminą. Būtent tiek ir atidėtas V.Diškevičiui likęs septynių mėnesių ir trijų dienų įkalinimas. Tai išgirdęs, nuosprendžio laisvėje laukęs V.Diškevičius pirmas išbėgo iš teismo salės, nors vakar joje pasirodė paskutinis - vėluodamas ir dengdamas veidą juodais akiniais bei šaliku. Savo veidą nuo žiniasklaidos fotoobjektyvų slėpė ir J.Vaitekėnas.

V.Diškevičius
V.Diškevičius

Kankintas nepaisant išsekimo

Vargu ar toks veido slėpimas byloja apie prabudusius J.Vaitekėno sąžinės likučius. Kaip LŽ jau rašė, lemtingą pernykštės birželio 6-osios rytą jis liepęs vienam iš sugyventinės sūnų Genočkai, kuriam po pusantro mėnesio būtų sukakę tik ketveri, daryti pritūpimus. Ne bet kaip, o stovint ant kėdės, pasilenkus į priekį ir laikant rankas už galvos. Anot berniuko motinos Genoefos Podlipskienės, tai mažylis turėjo padaryti dėl to, kad į J.Vaitekėno klausimą, ką labiau myli - jį ar motiną - atsakė mylintis ją. Su tokiomis sugyventinio užduotimis berniukui anksčiau pavykdavo susidoroti. Tačiau tąkart jis neišlaikė pusiausvyros ir trenkėsi galva į linoleumu užklotas betono grindis. Kaip teigiama nuosprendyje, vaikas buvo alkanas, o prieš tai bandė valgyti net V.Diškevičiaus kojų tepalą. Tačiau dėl išsekimo nukritęs nuo kėdės mažylis dar atsistojo ir bandė eiti. Tada J.Vaitekėnas spyrė jam į kojas ir berniukas vėl krito. Šį kartą trenkėsi į grindis veidu visu svoriu. Ekspertai nustatė, kad mažylis mirė dėl kraujo išsiliejimo į smegenis.

Mirė brolių akyse

Negyvą mažylį policija aptiko tik vakare, kai greitosios medicinos pagalbos medikų į ligoninę išvežta jo motina gavo J.Vaitekėno SMS žinutę. Šis pranešė, kad Genočka nebegyvas, o jis pats eina pasikarti. Nuvykę į G.Podlipskienės nuomojamą butą, policininkai rado mirusį mažametį ir jo brolius - septynerių, penkerių metų ir 10 mėnesių. G.Podlipskienė buvo priversta palikti juos su sugyventiniu, kai blogai pasijuto nuo šio smūgio kumščiu į pilvą. Mat ji dar bandė užstoti Genočką. Ligoninėje moteriai buvo skubiai pašalinta plyšusi blužnis. Motiną išvežantys medikai buvo liepę J.Vaitekėnui stebėti Genočką ir jei berniuko sveikata pablogėtų, vėl juos kviesti. Manyta, kad berniukas blogai jaučiasi dėl apsinuodijimo. Tačiau teisme J.Vaitekėnas teigė tik kartą tualetiniu popieriumi nuvalęs Genočkai iš nosies bėgantį kraują. Po to paskambino sesuo, vėliau - motina. Ir vos baigus su ja kalbėti atbėgo vienas iš vyresnių berniukų. Jis pranešė, kad Gena nebekvėpuoja.

Sukrečiantis liudijimas

Kad Genočka galėjo apsinuodyti išvakarėse J.Vaitekėno prievarta valgydintais dribsniais, greitosios medikams įteigė pati jo motina. LŽ G.Podlipskienė teisinosi patikėjusi vaistininke, pas kurią bėgo vaistų sunegalavusiam sūnui. Neva ji tikino, kad berniukui greičiausiai silpna nuo pykinimo. Tačiau vyriausiasis G.Podlipskienės sūnus pareigūnams pasakojo, kad "Juozas privertė Genočką suvalgyti visą dubenį sausų dribsnių, užpiltų šiltu vandeniu iš krano". Tai vyras darė mušdamas brolį laidu bei trankęs kumščiu per nugarą, prieš tai dar jėga išžiodinęs ir supylęs į burną šaukštą druskos. Tačiau J.Vaitekėnas teisme tikino, kad tai - melas. Neva ir pritūpimus Genočka darė savo iniciatyva, norėdamas pademonstruoti, koks yra stiprus. Tačiau nuosprendyje konstatuojama, kad mažylis tironiško motinos sugyventinio paliepimus vykdė iš baimės.

Nuosprendžiu nepatenkinta G.Podlipskienė dalijo interviu į kairę ir dešinę.
Nuosprendžiu nepatenkinta G.Podlipskienė dalijo interviu į kairę ir dešinę.

Už fizines bausmes baudžiama

Kaip LŽ jau rašė, iš karto po nelaimės G.Podlipskienė teigė, kad Genočką galėjo užmušti pas juos gyvenęs V.Diškevičius. Paskutinį savo gyvenimo rytą mažylis numetė nuo palangės jo kojų tepalą. V.Diškevičius esą dėl to įsiuto. Tą patį teigė ir po kelių dienų slapstymosi sulaikytas J.Vaitekėnas. Po tokių sugyventinių parodymų buvo suimtas ir V.Diškevičius. Tačiau vėliau paleistas, nes padėjo atskleisti tragedijos aplinkybes. Tačiau tai neišgelbėjo jo nuo kaltinimų sukėlus fizinį skausmą dviem G.Podlipskienės sūnums. Nors jis pats prisipažino, kad kartą sudavė diržu penkiamečiui Genočkos broliui už tai, kad šis nuo lovos numetė jauniausiąjį brolį. Už tai V.Diškevičiui skirta trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Ir Genočkai porą kartų nuo jo kliuvę diržu už tai, kad išgėrė kitam broliui įpiltas sultis, o ranka per sėdmenis - kad numetė nuo palangės jau minėtą kojų tepalą. Už pirmąjį atvejį V.Diškevičiui pridėti keturi mėnesiai nelaisvės, už antrąjį - pusmetis. Tačiau bausmes subendrinus liko jau minėti aštuoni mėnesiai, atėmus suėmime praleistą beveik mėnesį. Galiausiai skirtos bausmės vykdymas atidėtas, įpareigojant V.Diškevičių pusmetį dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose.

Motina pergudravo save

Nukentėjusiais šioje byloje buvo pripažinti abu Genočkos tėvai. Motina - dėl to, kad po operacijos, per kurią pavyko sustabdyti prasidėjusį vidinį kraujavimą, prarado 30 proc. darbingumo. Tačiau ikiteisminio tyrimo pradžioje gindama J.Vaitekėną, G.Podlipskienė užsidirbo teistumą. Už melagingų parodymų davimą jai skirtas laisvės apribojimas - nakvoti namuose.

Anot G.Podlipskienės vaikų tėvo Genadijaus Podlipskio, jo žmona dėl J.Vaitekėno į Alytų pabėgo iš Švenčionių rajono, kur jiedu gyveno. Nors skyrybų pareiškime nurodyta priežastis - nuolatinis vyro smurtas. G.Podlipskio įsitikinimu, J.Vaitekėnas terorizavo Genočką, nes šis turėjo jo vardą. Be to, kitaip nei vyresni broliai, kurie paskambinus, primokinti J.Vaitekėno, tvirtino, kad jo nebemyli, Genočka nemokėjo meluoti. Teismas iš J.Vaitekėno G.Podlipskiui priteisė reikalautą moralinį atlygį. Jo 50 tūkst. litų ieškinys patenkintas. Nors po to, kai teisme davė parodymus, G.Podlipskis daugiau jame nebesirodė. Iš pradžių ir G.Podlipskienė buvo prašiusi iš J.Vaitekėno 50 tūkst. litų - už suluošinimą. Tačiau vėliau, įsijautusi į televizijos "žvaigždės" vaidmenį (dalijo interviu po kiekvieno posėdžio), pergudravo pati save, pareiškė: "Iš kur J.Vaitekėnas paims tokius pinigus?!" Teisėjų kolegija tai suprato kaip ieškinio atsisakymą, dėl to G.Podlipskienei nepriteista nė cento. Vakar LŽ ji guodėsi, kad atvykimas į kiekvieną teismo posėdį (teismas truko apie pusmetį) jai kainavo apie 80 litų.

nuosprendžiu nepatenkinta G.Podlipskienė dalijo interviu į kairę ir dešinę.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"