Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Indėliai liko uždarytoje kredito unijoje 

2012 gruodžio 14 d. 05:58
Ritos Stankevičiūtės nuotraukos
Ritos Stankevičiūtės nuotraukos

Teisėsaugininkai išaiškino grupuotę, kuri iš keturių kredito unijų galėjo apgaule gauti daugiau kaip 60 mln. litų nepagrįstų kreditų. Tarp sulaikytųjų - Nacionalinės kredito unijos (NKU) vadovai.

Vakar Lietuvos banko valdyba sustabdė NKU veiklą ir skyrė laikinąjį administratorių. Kelis mėnesius, kol bus nustatyta reali NKU padėtis, savo pinigų negalės atgauti ir indėlininkai. Galimybė, kad laikinasis NKU administratorius nuspręs pradėti bankroto procedūrą, vakar vertinta kaip "labai tikėtinos pasekmės".

Nepaisė grūmojimo

"Įvertinus papildomus apskaičiuotus specialiuosius atidėjinius, NKU grynasis turtas būtų mažesnis už įsipareigojimus. Inspektavimo ataskaitos duomenimis, ši unija vykdė rizikingų ir neskaidrių projektų kreditavimą. NKU suteiktų paskolų kokybė buvo bloga, o jos finansinėse ataskaitose nebuvo pavaizduota reali finansinė būklė", - pranešė Lietuvos bankas.

NKU teigė turinti 113 mln. litų įsipareigojimų ir 136 mln. litų vertės turto, tačiau centrinis bankas sako, kad realūs skaičiai yra mažesni. "Pačios kredito unijos pateiktais duomenimis, jos turtas spalio 1 dieną sudarė 136,4 mln. litų, įsipareigojimai - 112,7 mln. litų, tačiau Lietuvos banko inspektavimas atskleidė, jog tinkamai įvertinus paskolų kokybę ir suformavus specialiuosiuos atidėjinius kyla grėsmė, kad turtas yra mažesnis. Galutines išvadas dėl paskolų ir viso turto būklės pateiks ir laikinasis administratorius", - sakė Lietuvos banko atstovas Giedrius Simonavičius. NKU Registrų centrui nėra pateikusi finansinės ataskaitos už šių metų pirmąjį pusmetį.

Lietuvos banko valdyba iki 2013 metų sausio 31 dienos apribojo šios įstaigos veiklą ir skyrė laikinąjį administratorių - bendrovės "Verslo konsultantai" vadovą Alvydą Mogenį. Pirmines išvadas dėl unijos būklės ir dėl galimybių tęsti veiklą administratorius turės pateikti iki gruodžio 28 dienos.

Nors dar lapkričio 16 dieną Lietuvos banko valdyba buvo nurodžiusi padidinti iki reikalaujamų unijos atidėjinius ir buvo nustačiusi skolinimo naujam klientui ribą iki 30 tūkst. litų, NKU, kaip teigiama, perspėjimo nepaisė. Pasak Lietuvos banko pranešimo, ir toliau buvo teikiamos didelės paskolos juridiniams asmenims.

Ši unija iki šiol buvo viena dosniausių finansinių paslaugų įmonių indėlininkams - pavyzdžiui, už 12 mėnesių terminuotąjį indėlį ji dar užvakar siūlė mokėti 4,6 proc. palūkanų, o už penkerių metų indėlį - 5,4 proc. palūkanas, arba 5-6 kartus didesnes, negu siūlo pagrindiniai Lietuvos komerciniai bankai.

NKU veiklą Lietuvos bankas sustabdė iki kitų metų sausio pabaigos.
NKU veiklą Lietuvos bankas sustabdė iki kitų metų sausio pabaigos.

Indėlininkai palauks

Sustabdžius unijos veiklą, joje indėlių turintys klientai lėšas galės atgauti per kelius mėnesius. Tai agentūrai pareiškė Lietuvos banko valdybos narys Vaidievutis Geralavičius.

Iki 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų) siekiančius indėlius turintys gyventojai gali būti ramūs, nes indėlių saugumą garantuoja įstatymas.

"Manau, kad indėlininkai savo lėšomis galės disponuoti kelių mėnesių laikotarpiu, gal net greičiau", - kalbėjo jis, tačiau neįvardijo, kiek gyventojų lėšų unijoje galėjo būti laikoma.

Jis teigė, jog NKU veikla buvo "rizikinga" jau nuo 2009 metų, bet ta rizika esą buvo gerokai mažesnė nei dabar, o priemonės, kurių imtasi, buvo adekvačios. Unijos inspektavimas parodė, kad jos veiklos rizika yra gerokai padidėjusi.

Asociacija netoleruoja

Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) vadovas Fortunatas Dirginčius teigė, kad Lietuvos banko sprendimas riboti NKU veiklą yra teisingas. "Lietuvos banko sprendimas yra logiškas, suprantamas ir teisingas. Visuomenė turi žinoti, kad tokie dalykai nebus toleruojami, o unijų veikla privalo būti kuo mažiau rizikinga ir kuo saugesnė", - kalbėjo F.Dirginčius. Pasak jo, NKU nebuvo LCKU sistemos narė.

Stasys Jakeliūnas, kredito unijos "Vilniaus taupomoji kasa" finansų analitikas, vakar LŽ tikino, kad teisėsaugos tyrimas - tai atskirų unijų problemos, nesusijusios su visų unijų sistema. "Tikiuosi, kad istorija turės aiškią baigtį, nes tai svarbu ir visų unijų, ir Lietuvos banko, ir visos valstybės reputacijai", - sakė jis. S.Jakeliūnas būgštavo, kad visuomenei gali kilti klausimas, ar kredito unijų finansinė veikla yra pakankamai atvira. "Iš tikrųjų jos atviros tiek, kiek reikalauja įstatymai. Tikroji problema yra ne atvirumas, o tai, ar unijų nariai yra pakankamai aktyvūs, motyvuoti ir kompetentingi. Iš dalies šią spragą dengia priklausymas Centrinei kreditų unijai, kuri yra sukaupusi pakankamai patirties, teikia dalykinę bei atlieka papildomos priežiūros institucijos vaidmenį. Bet yra keliolika unijų, kurios šiam susivienijimui nepriklauso. Jos ir kelia visiems didžiausią galvos skausmą, - pabrėžė S.Jakeliūnas ir pridūrė: - Nesakau, kad visos jos dirba blogai, bet didesnė kontrolė padeda nenukrypti nuo kelio." Lietuvos bankui yra patikėta kredito unijų priežiūra, bet jų yra per 70, todėl, S.Jakeliūno požiūriu, visoms kontroliuoti Lietuvos banko rankų neužtenka. "Todėl, manau, priklausymas ar nepriklausymas antrinės priežiūros funkciją vykdančiai Centrinei kredito unijai yra svarbus kredito unijos patikimumo rodiklis", - pažymėjo pašnekovas.

CKU dažnai atkreipia dėmesį, neva jai nepriklausančios kredito unijos dirba rizikingiau, nes esą kai kurios auga per daug veržliai.

Prokuroras S.Minkevičius teigė, kad ikiteisminio tyrimo metu surinktų faktų negalima sieti su DP veikla.
Prokuroras S.Minkevičius teigė, kad ikiteisminio tyrimo metu surinktų faktų negalima sieti su DP veikla.

Tyrimas pradėtas rudenį

Pareigūnai ikiteisminį tyrimą atlieka įtarus grupę asmenų galbūt neteisėtai gavus didelės vertės paskolas iš keturių Lietuvoje veikiančių kredito unijų, taip pat galimu šių kredito unijų turto iššvaistymu, disponavimu tokiu būdu nusikalstamai įgytu turtu, kai kurių įmonių neteisėta veikla ir dokumentų klastojimu.

Gavusi duomenų apie galbūt neteisėtas milijoninės vertės finansines operacijas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) rudenį pradėjo tyrimą. Paaiškėjo, kad grupė asmenų iš NKU buvo gavusi milijoninės vertės kreditų, užstatant bendrovių turtą, kurio vertė būdavo keliolika kartų mažesnė už gautą kreditą.

Spalio mėnesį buvo sulaikyta apie 10 įtariamųjų, du iš kurių, buvę tarpininkai tarp kredito unijos ir kreditą gavusių bendrovių, teismo buvo suimti.

Dalis įtariamųjų sutiko bendradarbiauti su teisėsaugos pareigūnais, tad ėmė aiškėti, kad milijoniniai kreditai buvo imami ir iš kitų kredito unijų. Vien tik pagal tuo metu nustatytas galimas nusikalstamas veikas NKU galėjo patirti apie 17 mln. litų nuostolių.

Prašys skirti suėmimą

Kaip vakar teigė Generalinės prokuratūros baudžiamojo persekiojimo prokuroras Simonas Minkevičius, toliau atliekant ikiteisminį tyrimą ėmė aiškėti, kad grupuotė paskolas gaudavo dar iš trijų kredito unijų. Nustatyta, kad NKU grupuotei išdavė apie 25 mln. litų paskolų, užstačius turto viso labo už 0,8 mln. litų. Unijai iš viso gali būti padaryta apie 37 mln. litų nuostolių. Grupuotė įtariama iš NKU ir dar trijų unijų, kurių pavadinimai neatskleidžiami, galbūt pasisavinusi apie 60 mln. litų. Prokurorai teigia, kad šiuo metu yra apie 30 įtariamųjų, daliai jų šiandien turėtų būti prašoma teismo skirti griežčiausią kardomąją priemonę - suėmimą.

Pasak prokuroro S.Minkevičiaus, ši įtariamųjų grupė dar nuo 2010 metų pradžios įsigydavo nedidelės vertės nepaklausaus turto - žemės sklypų arba sovietmečio fermų. Vėliau jį įvertindavo labai brangiai, tad rodydavo turto pardavimą kitai įmonei. Pastaroji prašydavo paskolos iš kredito unijos, o ši ją duodavo ir kaip užstatą imdavo tą turtą.

Dalis milijoninių kreditų buvo suteikti ne banko pavedimu, o grynais pinigais. Kur dingo pinigai, aiškinasi prokurorai. S.Minkevičiaus teigimu, nei įtariamųjų skaičius, nei galbūt paaiškėjusi žala nėra galutiniai - tyrimo metu gali tik didėti.

Kilus įtarimų dėl didelės vertės turto iššvaistymo, FNTT pareigūnai sulaikė NKU valdybos pirmininką Arnoldą Žviką ir administracijos vadovą Artūrą Vasiliauską, taip pat valdybos narį Žilviną Putramentą. Pastarasis buvo DP kandidatas Seimo rinkimuose.

Tyčinis bankrotas?

Dar spalio mėnesį sulaikius pirmuosius įtariamuosius viešojoje erdvėje svarstyta, kad tokiu būdu greičiausiai buvo renkamos DP rinkimams reikalingos lėšos. Vakar prokuroras teigė, kad ikiteisminio tyrimo metu surinktų faktų negalima sieti su DP veikla.

Minėtiems trims įtariamiesiems, jei būtų įrodyta jų kaltė, grėstų laisvės atėmimas iki 7 metų.

Prokuroras S.Minkevičius prisipažino neatmetantis versijos, kad trijulei gali būti pareikšti kaltinimai ir dėl tyčinio NKU bankroto. Beje, visi trys iš NKU ir kitų unijų yra gavę kreditų.

Steigėjai nenurodomi

NKU buvo įsteigta 1996 metų gegužės 25 dieną, tada - kaip Medicinos kredito unija, taigi jos veikla sustabdyta įpusėjus 17-uosius gyvavimo metus. Unijos steigėjai nenurodomi.

UAB "Creditreform Lietuva" nurodo, kad 1999 metais NKU apyvarta siekė 100 tūkst. litų, 2000-2001 metais - dešimtkart mažiau (1-10 tūkst. litų). 2005-aisiais buvo nurodyta iki 200 tūkst. litų padidėjusi apyvarta.

2006 metų kovą per visuotinį NKU valdybos narių susirinkimą buvo nuspręsta pakeisti Medicinos kredito unijos pavadinimą ir pasivadinti Nacionalinės kredito unijos vardu.

2007-ųjų rugsėjį unija pakeitė valdybą. Žiniasklaidoje tada buvo pranešama, kad jau per pirmąjį 2007-ųjų pusmetį unija savo valdomus aktyvus padidino 50 proc., iki 8,8 mln. litų, ir prognozavo šį rodiklį iki metų pabaigos padvigubinti iki 15 mln. litų.

Sprendžiant iš NKU veiklos rezultatų, 2010 ir 2011 metais pažangos būta - apyvarta siekė atitinkamai 3,726 mln. ir 4,587 mln. litų, tačiau pelnas sumažėjo atitinkamai nuo 623,5 tūkst. litų iki 8,44 tūkstančio.

FAKTAI (Šaltinis: LB, LŽ)

Šių metų gruodžio pradžioje Lietuvoje veikė 76 kredito unijos.

Vien per šių metų trečią ketvirtį jų turtas išaugo 7,9 proc. - iki 2 mlrd. litų.

Indėlių suma per tą patį laikotarpį padidėjo 7,5 proc. - iki 1,70 mlrd. litų.

Paskolų portfelis augo 9,1 proc. - iki 1,14 mlrd. litų.

Per vienus metus kredito unijų turto ir indėlių suma padidėjo trečdaliu, paskolų portfelis - ketvirtadaliu.

Reikšmingiausią kredito unijų turto dalį (57,2 proc.) sudaro jų nariams suteiktos paskolos.

Didžioji tokių paskolų dalis buvo panaudota nekilnojamojo turto ar kitoms vieno projekto įmonėms finansuoti.

Spalio 1 dieną kreditai verslui sudarė beveik trečdalį visų kredito unijų paskolų.

Pagrindinis unijų finansavimo šaltinis yra gyventojų indėliai - jie sudaro 97,4 proc. visų unijų pritrauktų indėlių.

Per 9 šių metų mėnesius 46 kredito unijos uždirbo 9 mln. litų pelno, o 29 kredito unijos dirbo nuostolingai ir patyrė 9,4 mln. litų nuostolių.

Bendras šio laikotarpio veiklos rezultatas - 0,4 mln. litų nuostolių (per 2011 metų 9 mėnesius buvo patirta 2,2 mln. litų nuostolių).

Terminuotųjų indėlių palūkanų normos kredito unijose, proc. (Šaltinis: LŽ, indeliai.lt, 2012 12 11)

Kredito įstaiga/Terminas mėnesiais 12 36/Minimalus įnašas, litais

Nacionalinė kredito unija 4,6 5,1 Nenurodo

Memelio taupomoji kasa 4,5 4,7 100

Sostinės kreditas 4,4 5,0 1000

Vilniaus taupomoji kasa 4,5 4,7 100

Vilniaus kredito unija 4,5 4,9 1000

Centrinė taupomoji kasa 4,5 5,0 3000

Vilniaus kreditas 4,5 4,9 2000

"Amber" kredito unija 4,5 5,1 500

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"