Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Įkalintų sukčių pokalbių minutės senka 

Kaliniai slepia telefonus įvairiausiose vietose.
Kaliniai slepia telefonus įvairiausiose vietose.
Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai išmaniu kumščiu – ne tik SIM korteles, bet ir telefono aparatus blokuojančiu algoritmu – trinktelėjo nuteistiesiems, kurie beveik laisvai įkalinimo įstaigose naudojasi mobiliuoju ryšiu.

Pernai telefoniniai nusikaltėliai, regzdami istorijas, skirtas patikliems gyventojams apmulkinti, susižėrė beveik 3 mln. litų. Šiemet jie pluša dar labiau. Sukčiavimo schemose veikia ir laisvės atėmimo bausmes atliekantys nuteistieji. Jei po daug metų trunkančių pastangų pagaliau juos pavyktų atkirsti nuo mobiliojo ryšio, telefoniniai sukčiai patirtų stiprų smūgį.

Mobiliųjų telefonų "lietus"

Marijampolės pataisos namus vieną praėjusios savaitės dieną vėl "apšaudė meteoritai“ – taip čia dirbantys pareigūnai vadina "iš dangaus krintančius" mobiliuosius telefonus. Pirmasis šūvis Stoties gatvėje tądien pokštelėjo truputį po 12 valandos. Specialia įranga pataikyta taikliai - nuteistieji, aplenkę pareigūnus, į teritoriją "įšautą" paketą paslėpė gamybos zonoje. Maždaug po pusantros valandos situacija pasikartojo. Toje pačioje vietoje šauta vėl, tik šį kartą prižiūrėtojai buvo greitesni: paketas su aštuoniais mobiliojo ryšio telefonais pateko į jų rankas. Baigiantis darbo dienai, apie pusę penkių, pasigirdo dar vienas šūvis - šįsyk iš Sporto gatvės. Paketą su šešiais telefonais vėl perėmė pareigūnai. Nuteistasis, lipęs į kitą lokalinį sektorių jo paimti, sulaikytas. „Šaulius“ - tris asmenis, buvusius automobilyje ir turėjusius šaudymo įrangą, - sugavo policijos patruliai.

Atėjus nakčiai, šiek tiek po trečios valandos, poste budėjęs pareigūnas išgirdo barkštelėjimą į sieną. Apžiūrėjus teritoriją ir aplink esančius stogus rasti devyni paketai. Šį kartą mėtyta ranka. Išardžius paketus aptikta 10 mobiliojo ryšio telefonų, 11 SIM kortelių, bevielio ryšio modemas, 8 išardyti telefonų krovikliai su laidais ir kištukais.

Nuteistieji po pataisos namų teritoriją juda laisvai./Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka
Nuteistieji po pataisos namų teritoriją juda laisvai./Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Reikia blokuoti visą teritoriją

Šis pasakojimas primena veiksmo filmo scenarijų? Tačiau tai tik pranešimas apie vieną paprastą darbo dieną Marijampolės pataisos namuose, kuriuose šiuo metu kali 1100 nuteistųjų. Dalis pataisos namų gyventojų, akivaizdu, nėra linkę taisytis ir imtis sąžiningesnės veiklos net atsidūrę už grotų. Tiesa, grotos šiuo atveju - tik metafora, nes Lietuvoje veikiantys sovietmečiu statyti pataisos namai, skirtingai nei Vakaruose, yra bendrabučio, o ne kamerų tipo. Kaip LŽ aiškino Marijampolės pataisos namų direktorius Tadas Klusevičius, tai viena priežasčių, kodėl nuteistųjų veiklą „zonoje“ taip sunku apriboti.

„Jei turėtume kameras, o ne bendrabutį su visa teritorija, po kurią nuteistieji gali laisvai judėti, pavyktų išspręsti aibę problemų. Būtų kur kas paprasčiau įdiegti tinkamai veikiančius mobiliojo ryšio ribotuvus. Pernai Kalėjimų departamento organizuotą konkursą laimėjusi bendrovė bandė pas mus diegti blokavimo įrangą, tačiau šiuo metu ji neveikia. Gal kiek ir veikia tam tikroje teritorijos dalyje, bet iš to - jokios naudos. Reikia blokuoti visą teritoriją, kitaip tokia priemonė visiškai neveiksminga“, - pabrėžė T.Klusevičius.

Bausmės negąsdina

Mobiliaisiais telefonais šiandien, anot pareigūno, naudojasi dauguma nuteistųjų. Jie dažniausiai bendrauja su artimaisiais, tačiau kai kurie – ir su laisvėje esančiais bendrininkais, organizuoja narkotikų bei kitų neleistinų medžiagų tiekimą į koloniją. Telefoniniu sukčiavimu, pasak Marijampolės pataisos namų direktoriaus, užsiima apie 3 proc. įstaigos gyventojų.

„Kaip kiekvienas teatras be aktorių – ne teatras, taip ir kalėjimas turi savų talentų. Visi tuo neužsiima, nes reikia specifinių vaidybos gabumų, mokėti gražiai ir įtikimai šnekėti, ekspromtu kurti įvairias istorijas. Kol negalime techninėmis priemonėmis riboti mobiliojo ryšio, taikome paprastesnę prevencinę praktiką: telefoniniu sukčiavimu įtariamus nuteistuosius apgyvendiname viename korpuse ir, liaudiškai tariant, „drožiame“ nuolatinėmis kratomis. Bet visų nesužiūrėsi. Esame, kaip jau supratote, kasdien iš gatvės bombarduojami mobiliųjų telefonų paketais, o kratoms daryti trūksta pareigūnų. Nuodugniai patikrai vienoje patalpoje atlikti reikia pusdienio, tačiau slėptuves įrengiančių kalinių fantazija - neribota“, - pasakojo T.Klusevičius.

Vien šiemet Marijampolės pataisos namuose dirbantys pareigūnai konfiskavo apie 1500 mobiliųjų telefonų. Nedideliame korpuse, kuriame įkurdinami telefoniniu sukčiavimu įtariami nuteistieji, buvo aptikta 800 telefonų. Galimos nuobaudos negąsdina nei kalinių, nei jiems talkinančių bendrų. „Keistis nori tikrai ne visi. O nuteistiesiems ilgomis laisvės atėmimo bausmėmis apskritai vis vien. Gali tu jį dviem savaitėms įgrūsti į karcerį ar pusmečiui - į atskirą vienutę, grįžęs į "baraką" jis vėl imsis to paties. Bandydami sulaikyti į zoną telefonus šaudančius kalinčiųjų bendrininkus aktyviai bendradarbiaujame su policija. Tačiau atakos nesiliauja, jos vyksta kasdien“, - pažymėjo pataisos namų vadovas.

E.Šilerio teigimu, algoritmas per gana trumpą laiką identifikuoja iš laisvės atėmimo įstaigų atkeliaujančius skambučius. / Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka
E.Šilerio teigimu, algoritmas per gana trumpą laiką identifikuoja iš laisvės atėmimo įstaigų atkeliaujančius skambučius. / Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Į pagalbą skubėjo kriminalistai

Į pataisos namų teritoriją iš aplinkinių gatvių telefonai svaidomi tiek rankomis, tiek oro patrankomis. Šauliai pasigamina jas iš suspausto deguonies balionų, prie kurių pritvirtina vamzdžius ir net taikiklius. Iš tokio aparato paleistas paketas lengvai nuskrieja kelis šimtus metrų. Už neteisėtą draudžiamų daiktų perdavimą laisvėms atėmimo vietose esantiems asmenims gresia tik administracinė atsakomybė. Bauda nuo 250 iki 1000 litų, akivaizdu, neatbaido nusikaltėlių bendrininkų.

Tačiau tikėtina, kad netrukus naudotis mobiliojo ryšio paslaugomis kaliniams taps sudėtingiau ar net visai neįmanoma. Tiesa, IT ir komunikacijų specialistais garsėjančioje Lietuvoje problemos sprendimų intensyviai imta ieškoti tik dabar, padėčiai tapus kritinei. Vieną jų šią savaitę pradėjo taikyti visi trys pagrindiniai šalies mobiliojo ryšio operatoriai. Naujasis algoritmas, kurį per pusmetį sukūrė Policijos departamento Kriminalinės policijos biuro specialistai, leis blokuoti ne tik iš įkalinimo įstaigų sklindančius skambučius, bet ir pagal IMEI kodą - pačius mobiliojo ryšio telefonus.

„Įdiegtas algoritmas per gana trumpą laiką identifikuoja iš laisvės atėmimo įstaigų atkeliaujančius skambučius. Sistema nustato vietą ir skambučių dažnumą. Naudotojui išsiunčiamas pranešimas apie įtarimą ir ryšio priemonė bei SIM kortelė nedelsiant blokuojami. Teoriškai gali nutikti taip, kad bus užblokuotas ir labai dažnai skambinančio piliečio, gyvenančio prie įkalinimo įstaigos, telefonas. Tokiu atveju paliekame galimybę kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą ir mobiliojo ryšio operatoriaus klientų aptarnavimo centrą. Tikrinsime, jei paaiškės, kad buvo užblokuota nepagrįstai, atblokuosime. Tačiau tai labiau teorinė galimybė“, - aiškino Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Edvardas Šileris.

Pašnekovo teigimu, skambučių iš įkalinimo įstaigų gyventojai dabar sulauks mažiau. Vis dėlto, kad problema būtų galutinai išspręsta, reikia kompleksinio sprendimo – būtina laisvės atėmimo įstaigų teritorijoje įdiegti tinkamą mobiliojo ryšio blokavimo įrangą.

Sistema perims skambučius

Pernai Kalėjimo departamento skelbtą tokios įrangos diegimo konkursą laimėjusi „Nota Bene“ taip ir nesugebėjo įrengti tinkamai veikiančios blokavimo įrangos Marijampolės ir Alytaus pataisos namuose. Sistema ne tik neapėmė visos įkalinimo įstaigos teritorijos, bet ir sukėlė ryšio problemų šalia pataisos namų įsikūrusiems gyventojams.

Sovietmečiu statyti pataisos namai Lietuvoje, skirtingai nei Vakaruose, yra bendrabučio, o ne kamerų tipo./Kazio Kazakevičiaus nuotrauka
Sovietmečiu statyti pataisos namai Lietuvoje, skirtingai nei Vakaruose, yra bendrabučio, o ne kamerų tipo./Kazio Kazakevičiaus nuotrauka

„Pernai nusvilome, tačiau labai viliamės, kad šiuo metu organizuojamo konkurso laimėtojas tinkamai sugebės įrengti blokavimo sistemą. Kol kas esame pradiniame taške. Su tomis pačiomis problemomis susiduriame ne tik mes, bet ir visos posovietinės šalys, kuriose buvo statomos bendrabučio tipo laisvės atėmimo įstaigos. Tiesa, nereikėtų visų telefoninių sukčių kildinti iš kalėjimo. Nemažai jų veikia ir laisvėje, tad neverta tikėtis, kad toks sukčiavimo būdas, išsprendus problemą su nuteistaisiais, dings", - kalbėjo Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Donatas Matuiza.

Kaip LŽ sakė techninius projekto reikalavimus rengę Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) specialistai, naujoji sistema turėtų veikti modernesniu principu. Pirmieji radijo ryšio slopinimo-blokavimo įrenginiai nuolat siųsdavo didelės galios signalą tais radijo dažniais, kuriais mobilieji telefonai turėdavo užmegzti ryšį su bazine stotimi. Atsiradus poreikiui blokuoti 3G, 4G ir belaidžio radijo ryšio tinklus, toks būdas tapo labai neekonomiškas, o nuolat keičiantis belaidžio radijo ryšio technologijoms ir neefektyvus, todėl slopintuvų gamintojai siūlė vis naujesnius sprendimus.

„Naujausi įrenginiai jau veikia ne radijo ryšio trukdymo, o radijo ryšio perėmimo principu. Saugomoje teritorijoje montuojama bazinė stotis, kuri susijungia su telefonu ar kitu belaidžio radijo ryšio įrenginiu ir pagal nustatytus algoritmus radijo ryšį leidžia arba jį nutraukia. Tokios išmaniosios tinklo prieigos kontrolės sistemos negali kelti radijo trukdžių už saugomos teritorijos ribų teisėtai veikiantiems radijo ryšio naudotojams“, - teigė RRT Radijo ryšio departamento direktoriaus pavaduotojas dr. Augutis Čėsna.

Būtent tokią sistemą, blokuojančią kalinių pokalbius, tačiau leidžiančią mobiliuoju ryšiu naudotis įkalinimo įstaigų darbuotojams, konkurso tvarka šiuo metu ir siekia įsigyti Kalėjimų departamentas. Ar laikas ir pinigai nebus švaistomi veltui, galėsime įvertinti kitąmet. Konkursą laimėjusi bendrovė per penkis mėnesius sistemą privalės įdiegti visuose šalyje veikiančiuose pataisos namuose.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika