Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Griežto draudimo kaina – išdarkyta spauda 

2018 sausio 9 d. 08:00
Tokį vaizdą išvydo dažnas užsienio spaudos skaitytojas Lietuvoje. /
Tokį vaizdą išvydo dažnas užsienio spaudos skaitytojas Lietuvoje. /
"Facebook" nuotrauka

Šalyje įsigaliojus visiškam alkoholio reklamos draudimui, užsienio leidinių importuotojai buvo priversti imtis drastiškų priemonių – plėšyti kitose valstybėse išleistų žurnalų puslapius su svaigiųjų gėrimų reklama. Nors dalis parlamentarų įregistravo įstatymo pataisas, švelninančias reikalavimus, kai kurie „valstiečiai“ abejoja, ar reikėtų eiti tokiu keliu.

Atsiverti Didžiojoje Britanijoje išleistą mados žurnalą „Vogue“, o jame – išplėštas lapas ir įdėtas popieriaus lapas, kuriame informuojama, kad „puslapis pašalintas siekiant užtikrinti Alkoholio kontrolės įstatymo 29 straipsnio 1 dalies laikymąsi, pagal kurį Lietuvos Respublikoje alkoholio reklama yra draudžiama“.

Didžiausias šalyje užsienio spaudos platintojas prakalbo apie galimybę nebevežti į Lietuvą kai kurių Vakaruose spausdinamų leidinių, jei reikalavimai nebus keičiami.

„Pavojingi“ keli šimtai leidinių

Užsienio leidinius Lietuvoje platinančios įmonės „Press Express“ vadovas Vigintas Bartaševičius neslėpė, kad bendrovės darbuotojai kitose valstybėse išleistos spaudos puslapius su alkoholio reklama karpo nuo Naujųjų metų. „Reikia papasakoti visą priešistorę, tai nenutiko staiga. Dar lapkričio 14 dieną visiems Seimo nariams ir komitetams išsiunčiau raštą, kuriame informavau, kad būsime priversti plėšti puslapius, užklijuoti juos arba neimportuoti leidinių. Aišku, nebuvo sureaguota. Tada kreipėmės į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą (NTAKD). Ten pasakė, kad jokių išimčių nėra ir negali būti, t. y. alkoholio reklamos užsienio leidiniuose negali būti“, – kalbėjo jis.

V. Bartaševičiaus teigimu, jo vadovaujama įmonė importuoja kone 600 pavadinimų užsienio leidinius. Maždaug 250–300 jų – „potencialiai pavojingi“, nes gali reklamuoti alkoholį. Visus šiuos leidinius reikia perversti ir pažiūrėti, ar juose esama alkoholio reklamos. Jeigu yra, sudaromas sąrašas, kuris atiduodamas į logistikos centrą, o čia dirbantys žmonės nurodytus leidinių puslapius užklijuoja arba užtušuoja markeriu (kai reklama nedidelė). Jei alkoholio reklama užima visą puslapį, jis tiesiog išplėšiamas. „Esame priversti tai daryti, kitaip gausime baudą“, – aiškino įmonės vadovas.

Sulaukė pasipiktinimo

V. Bartaševičius teigė, jog NTAKD specialistai siūlė susitarti su užsienio leidėjais, kad šie dalį leidinių tiražo, kuris platinamas mūsų šalyje, spausdintų be alkoholio reklamos. Tačiau jis pažymėjo, jog tai neįmanoma. Juk niekas nesiims spausdinti poros šimtų leidinio egzempliorių, kuriuose nebūtų reklamuojami svaigalai.

Apie Lietuvoje įsigaliojusį alkoholio reklamos draudimą artimiausiu metu ketinama informuoti užsienio leidėjus. Pasak V. Bartaševičiaus, jau sulaukiama skaitytojų skundų, o vienas didžiųjų prekybos centrų išvis atsisakė prekiauti sugadintais žurnalais. „Apskritai svarstome nutraukti leidinių importą, kol bus išspręstas šis klausimas“, – pridūrė jis.

Užsienio spaudą platinančios įmonės vadovas vylėsi, kad viešumas ir dėl naujosios tvarkos kilęs pasipiktinimas padės pakeisti situaciją, o Seime atsiras norinčiųjų keisti įstatymą. „Tačiau anksčiau kaip kovo mėnesį to nebus. Iki tol neišgyvensime. Kitaip tariant, jeigu mes plėšysime, ir mus suplėšys“, – tvirtino V. Bartaševičius.

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė: "Cenzūruojama ir darkoma užsienio spauda daro gėdą mūsų valstybei." / Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė: "Cenzūruojama ir darkoma užsienio spauda daro gėdą mūsų valstybei." / Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Daro gėdą valstybei

Dalis opozicinei Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijai priklausančių parlamentarų vakar įregistravo Alkoholio kontrolės įstatymo 29 straipsnio pataisą, kuria siūloma numatyti reklamos draudimo išimtį importuojamiems leidiniams užsienio kalba, leidžiamiems svetur registruoto juridinio asmens.

„Esame sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos didelio entuziazmo liudininkai, tačiau akivaizdu, kad įgyvendinant alkoholio reklamos kontrolę trūksta profesionalumo. Cenzūruojama ir darkoma užsienio spauda daro gėdą mūsų valstybei, piktina kokybiškų leidinių laukiančius gyventojus. Todėl taisydami padėtį teikiame pataisą, kuria alkoholio reklamos ribojimas nebūtų taikomas tarptautinei rinkai skirtai periodikai. Taip nebūtų baudžiami sudarkytus ir nekokybiškus leidinius gaunantys vartotojai. Galų gale Tabako kontrolės įstatyme yra numatyta išimtis užsienio leidiniams, ir ši nuostata veikia tinkamai, todėl nematome priežasčių, kodėl toks pat principas negalėtų būti įtvirtintas ir Alkoholio kontrolės įstatyme“, – dėstė Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Pasak kito konservatoriaus Vytauto Kernagio, „valstiečių“ kovos už tautos blaivinimą sukeltas spausdintų leidinių plėšymas yra ne kas kita kaip elementarus vandalizmas. „Man tai kelia asociaciją su nacistinės Vokietijos laikais, kai viešai buvo deginamos ideologijos neatitinkančios knygos. Nors ministras A. Veryga giriasi, jog pats iš spausdintų leidinių plėšo jo pasaulėvaizdžio neatitinkančius lapus, kyla didelis klausimas, kas iš tiesų labiau kenkia mūsų vaikams: alkoholio reklama ar suvokimas, kad kažin kieno supratimo neatitinkančius dalykus galima cenzūruoti šiurkščiausiu būdu?“ – stebėjosi parlamentaras.

Kol kas nieko nebaus

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės žiniomis, NTAKD laikosi pozicijos artimiausiu metu nebausti rinkos dalyvių, leidėjų, nespėjusių pasirengti įstatymo įsigaliojimui. Anot jos, „tikrai niekas nebus nubaustas“.

„Paprastai tarptautinėje praktikoje rinkos dalyviai, šiuo atveju – leidėjai, itin didelės tarptautinės korporacijos, labai jautriai reaguoja į pasikeitimus teisės aktų srityje. Tiesiog tikimasi, kad kreipusis į leidėjus jie Lietuvos rinkai pritaikys savo leidinius, kaip, beje, nutiko ir dėl tabako reklamos draudimo. Jį irgi turime absoliutų, tačiau kokių nors problemų dėl leidinių, kiek žinau, nėra“, – sakė Seimo narė.

A. Širinskienė šiuo metu nemato reikalo plėšyti užsienietiškų leidinių – yra pereinamasis laikotarpis, per kurį rinka turi prisitaikyti. Ji taip pat mano, kad būtų galima diskutuoti apie reguliavimo švelninimą. „Jei matysime, jog tai būtina daryti tam tikra apimtimi, nepaliekant spragų, tikrai svarstysime. Puikiai suprantame, kad darant išimtis didėja spragų atsiradimo tikimybė. Kas galėtų paneigti, jog nebus taip, kad koks nors Lietuvos gamintojas, norintis publikuoti arba parengti reklaminį leidinį, nuvyks į Latviją, išspausdins jį rusų kalba ir paskui įvežęs čia platins? Tikrai negalime sukurti spragų, leidžiančių apeiti reklamos draudimą. Jeigu diskutuosime dėl išimčių, jos bus taikomos tik didiesiems leidiniams ir tiems, kurie egzistuoja realiai, o ne kuriami norint apeiti įstatymą. Kol kas nematyčiau didelių diskusijų dėl įstatymo keitimo būtinybės. Aišku, galima dėl to kalbėtis. Tačiau, mano galva, pirmasis etapas turėtų būti leidėjų paraginimas atsakingai žiūrėti į nacionalinę rinką. Kaip minėjau, tarptautinės spaudos leidėjai turi labai skaidrią ir gerą politiką rinkų, kuriose ji platinama, atžvilgiu ir paprastai prisitaiko prie tos rinkos ypatumų“, – tikino parlamentarė.

Agnė Širinskienė: "Kol kas nematyčiau didelių diskusijų dėl įstatymo keitimo būtinybės." / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Agnė Širinskienė: "Kol kas nematyčiau didelių diskusijų dėl įstatymo keitimo būtinybės." / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

„Traviatos“ neuždraus

NTAKD Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus atstovų teigimu, Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimuose nenumatyta alkoholio reklamos draudimų išimtis užsienyje spausdinamiems ir Lietuvoje platinamiems leidiniams. „Pažymėtina, kad apie pakeitimus, įsigaliojusius nuo 2018 metų sausio 1 dienos, verslas buvo informuotas iš anksto, tad turėjo galimybę rengtis jiems ir pasirinkti civilizuotas priemones siekiant tinkamai įgyvendinti įstatymo reikalavimus. Departamento nuomone, viena tokių priemonių galėtų būti užsienio leidyklų informavimas apie Lietuvos Respublikoje įsigaliosiančius pakeitimus“, – nurodoma NTAKD atsakyme.

Alkoholio reklamos draudimai ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir paskatino pateikti nemažai ironiškų pasiūlymų, kur galima toliau žengti įgyvendinant įstatymo nuostatas. Pavyzdžiui, Seimo narys Mantas Adomėnas NTAKD direktorei Ingai Juozapavičienei adresuotame rašte sakė drįstantis manyti, kad su alkoholizmo reiškiniu nesusidorosime, jeigu jo priežastis matysime tik toje reklamoje, kurią skleidžia žiniasklaida.

„Noriu atkreipti jūsų dėmesį į kultūros reiškinius, tokius kaip opera ir kiti muzikos kūriniai. Pavyzdžiui, kiekvienais metais opera „Traviata“, ragindama „Pakelkime taurę linksmybių“, šimtus Lietuvos piliečių tiesiogiai ir atvirai skatina vartoti alkoholį“, – per dantį traukė parlamentaras. Prie neigiamos įtakos šaltinių jis „siūlė“ priskirti ir kino filmus, tarkime, klasika tapusią juostą „Kasablanka“, kurioje laisvai liejasi šampanas, neperiodinius leidinius, tokius kaip Šventasis Raštas, kuriame yra šimtai nuorodų į vyną ar jo gėrimą.

NTAKD specialistai patikino, kad niekas nedraus „Traviatos“, filmų, knygų ir Biblijos. „2004 metais Konstitucinis Teismas labai aiškiai nurodė: nei mokslo darbai, nei informaciniai ar kiti leidiniai, kuriuose pateikiami alkoholio produktų savybių, vartojimo, gamybos, paplitimo tyrimo ar statistiniai duomenys, nei meno kūriniai, kuriuose atsispindi alkoholio produktų gamyba ar vartojimas ir panašūs dalykai, savaime nėra alkoholio reklama. Sprendžiant, ar tam tikra informacija yra alkoholio reklama, kiekvienu atveju turi būti įvertintos visos reikšmės turinčios aplinkybės“, – aiškino NTAKD Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus atstovai.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"