Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Gidai pasijuto reketuojami 

2016 spalio 6 d. 06:00
Vesti ekskursijas pilyje leidžiama tik tiems gidams, kurie yra baigę specialius Trakų istorijos muziejaus rengiamus mokamus kursus.
Vesti ekskursijas pilyje leidžiama tik tiems gidams, kurie yra baigę specialius Trakų istorijos muziejaus rengiamus mokamus kursus.
Lietuvos žinių archyvo nuotrauka

Dalis populiarių šalies muziejų sumanė naują būdą užsidirbti pinigų. Jie ne tik kelia bilietų kainas, bet ir verčia gidus susimokėti už galimybę vesti ten ekskursijas turistų grupėms.

Muziejininkai tai vadina mokesčiu už kvalifikacijos kėlimo kursus. Tačiau gidai, jau lankę kursus ir nieko nauja nesužinoję, atkerta: „Tai pasipinigavimas.“

Trakų istorijos muziejus Lietuvoje dirbančius gidus šiemet informavo, kad vesti ekskursijas turistų itin pamėgtoje Trakų pilyje jie galės tik tuo atveju, jei bus išklausę specialų kvalifikacijos kėlimo kursą. Seminarų ciklas trunka dvi dienas ir gidams kainuoja po 30 eurų.

„Toks ultimatyvus pranešimas mane šokiravo. Su turistais dirbu daugiau kaip 10 metų, ne kartą per savaitę važinėju į Trakus. Pilį ir visą muziejų žinau kaip savo penkis pirštus, o dabar iš manęs pareikalavo susimokėti už kažkokius kursus, kuriuose mane supažindins su tuo, kas yra jų muziejuje. Muziejininkai turėtų džiaugtis, kad atvežame ekskursijas, nes turistai perka bilietus ir muziejui palieka nemažus pinigus“, – „Lietuvos žinioms“ sakė gide dirbanti vilnietė Irena, kuri nepanoro, kad būtų skelbiama jos pavardė.

Anot gidės, į kursus ji užsiregistravo, sumokėjo reikalaujamus 30 eurų, bet nesužinojo nieko nauja.

Apsilankyti Gedimino pilies bokšte suaugusiajam kainuoja 5 eurus./Romo Jurgaičio nuotrauka
Apsilankyti Gedimino pilies bokšte suaugusiajam kainuoja 5 eurus./Romo Jurgaičio nuotrauka

Įžvelgia nelygybę

Lietuvos gidų sąjungos prezidentas Linas Daubaras „Lietuvos žinioms“ patvirtino, kad yra daugiau muziejų, bandančių gidams organizuoti mokamus mokymus. Tai jam taip pat primena muziejininkų pasipinigavimą, nors oficialiai skelbiama, kad per kursus norima gidus supažindinti su naujausiais eksponatais, kitomis naujovėmis.

Be to, gidams neaišku, kaip nustatoma tokių mokymų, seminarų kaina. „Manau, kad ji – „iš lubų“. Kam nors šovė į galvą nustatyti tokia sumą ir nustatė. Ar ji pagrįsta kokiais nors konkrečiais skaičiavimais, nežinia“, – kalbėjo L. Daubaras.

Anot jo, kai kuriais atvejais kvietimai gidams į kursus primena šantažo laiškus, nes grasinama, kad jie negalės muziejuose vesti ekskursijų, jei nesusimokės už mokymus. L. Daubaro nuomone, tokia kai kurių šalies muziejų pozicija gali turėti didesnių pasekmių. Esą nežinia, ar dar kas nors nesugalvos sekti muziejininkų pėdomis, ir, pavyzdžiui, miestų merai nepareikalaus iš gidų susimokėti už mokymus, kuriuose šie būtų supažindinami su senamiesčių naujovėmis, vykstančiomis ar baigtomis statybomis.

L. Daubaras atkreipė dėmesį ir į dar vieną problemą – Lietuvos gidai dirba nevienodomis sąlygomis, palyginti su kolegomis, į mūsų šalį atvykusiais iš užsienio. Šie privalo turėti Valstybinio turizmo departamento (VTD) leidimą vesti ekskursijas, tarp jų ir muziejuose. Iš gidų užsieniečių niekas nereikalauja, kad jie dalyvautų kokiuose nors mokymuose. O Lietuvos gidai, dirbantys ir po du tris dešimtmečius, privalo užbaigti mokamus mokymus, nors juose, pavyzdžiui, sužino tik tai, kad vietomis sukeisti ant sienų kabėję paveikslai.

„Kodėl visi Lietuvos muziejai negalėtų elgtis taip, kaip daro Palangos gintaro muziejus? Pakeitęs ekspozicijas jis vieną savaitgalį sukvietė gidus ir nemokamai visus supažindino su naujovėmis“, – pažymėjo Lietuvos gidų sąjungos prezidentas.

Bandys spręsti nesutarimus

VTD Turizmo veiklos priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Laura Bieliauskienė pripažino, kad departamentas iš tiesų sulaukė iš Lietuvos gidų sąjungos ir Lietuvos gidų gildijos skundų dėl kai kurių Lietuvos muziejų akreditacijų, mokymų tvarkos ir įkainių pasikeitimo prasidėjus turizmo sezonui.

„Departamentas skubiai ėmėsi iniciatyvos padėti gidams aiškinantis teisės aktus, reglamentuojančius akreditacijų, mokymų muziejuose tvarką. Kreipėmės į Kultūros ministeriją dėl gidų veiklos teisinio reglamentavimo muziejuose ir informavome apie Turizmo įstatyme numatytą gido veiklos reglamentavimą bei gido paslaugų teikimą Lietuvoje“, – „Lietuvos žinioms“ sakė ji.

Anot L. Bieliauskienės, iš Kultūros ministerijos gautame atsakyme minima, kad muziejai vadovaujasi Muziejų įstatymu bei muziejų nuostatais, pagal kuriuos gidų akreditavimo (atestavimo) tvarka rengiama vadovaujantis kultūros ministro įsakymu, o teisė patvirtinti mokamų paslaugų tvarką ir įkainius yra patikėta patiems Kultūros ministerijai pavaldiems muziejams.

Bandydamas išspręsti nesutarimus, šiandien VTD rengia gidų, Aplinkos, Kultūros, Ūkio ministerijų, Kultūros paveldo departamento ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovų susitikimą.

Įsileidžia ne visus

Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas „Lietuvos žinioms“ patvirtino, kad vesti ekskursijas tiek salos pilyje, tiek muziejui priklausančiuose filialuose leidžiama tik tiems gidams, kurie yra baigę specialius Trakų istorijos muziejaus rengiamus mokamus kursus.

„Visi kvalifikacijos kėlimo kursai yra mokami. Kaip kitaip gali būti?“ – retoriškai klausė jis. Kaip sakė V. Poviliūnas, jo vadovaujamame muziejuje dviejų dienų kursai gidams kainuoja 30 eurų. Išklausęs šį kursą gidas gauna specialų leidimą vesti ekskursijas muziejuje penkerius metus.

Pasak V. Poviliūno, su turistų grupėmis atvykstantys gidai muziejininkams – didžiulė paspirtis, nes pačiame muziejuje dirbančių gidų galimybės yra labai ribotos – turistų srautai kasmet auga, o muziejuje tėra keli darbuotojai, galintys supažindinti turistus su jo vertybėmis.

Nors, VTD duomenimis, mokami mokymai gidams rengiami ir Lietuvos nacionaliniam muziejui priklausančiame Gedimino pilies bokšto muziejuje, Nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė „Lietuvos žinias“ patikino, kad čia mokymai gidams nekainuoja.

„Nedraudžiame su turistų grupėmis atvykusiems gidams vesti ekskursijas, tačiau su viena sąlyga – gidas privalo būti išklausęs muziejaus mokymus. Kartais gidai turistams pasakoja niekus, nuotykius iš fantastikos srities, kad net gėda klausytis. Todėl norime, kad gidai būtų išsamiai susipažinę su mūsų ekspozicijomis. Perklausas organizuojame patys ir jos gidams nieko nekainuoja“, – aiškino B. Kulnytė.

Birutė Kulnytė: "Kartais gidai turistams pasakoja niekus, nuotykius iš fantastikos srities, kad net gėda klausytis."/"Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka
Birutė Kulnytė: "Kartais gidai turistams pasakoja niekus, nuotykius iš fantastikos srities, kad net gėda klausytis."/"Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka

Bilietai – vis brangesni

Ne vienas kalbintas gidas teigė pastebėjęs, kad bilietų į populiariausius šalies muziejus kainos kyla vos ne kaip ant mielių, tačiau šie dažniausiai dirba su užsienio turistų grupėmis, o jiems bilietų kainos mažai terūpi. Tik vietos turistų grupės vengia lankytis tokiuose muziejuose – per brangu.

Tokią pat nuomonę „Lietuvos žinioms“ išsakė ir toli nuo Vilniaus gyvenanti Liucija S., praėjusią vasarą su šeima norėjusi aplankyti didžiausius sostinės muziejus, kuriuose nebuvo gal net dešimtmetį. „Vien apsilankymas Gedimino pilies bokšte mūsų keturių asmenų šeimai kainavo 20 eurų – kiekvienam po 5 eurus. O juk prieš beveik dešimtmetį bilieto kaina buvo tik 5 litai“, – stebėjosi ji.

Anot moters, apsilankymas ir kituose sostinės, Trakų muziejuose taip pat kainuoja nepigiai.

Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė B. Kulnytė neslėpė, kad bilietų į muziejus kainos šiemet iš tiesų yra didesnės, nei būdavo anksčiau. „Truputį padidinome bilietų kainas, bet kartu pradėjome lankytojams nemokamai dalyti lankstinukus, kuriuose pateikiame išsamią informaciją apie lankomą objektą. Anksčiau panašius lankstinukus, bet su mažiau informacijos būdavo galima nusipirkti. Dabar jų kaina įskaičiuota į bilieto kainą“, – aiškino ji.

B. Kulnytės įsitikinimu, net ir padidinus bilietų kainas, muziejų lankymas Lietuvoje, palyginti su panašiais Europos muziejais, kainuoja nedaug. Anot jos, kartais į ekskursiją atvykę vokiečiai net klausia, ar už 2 eurus galima pamatyti tik vieną salę. „Jie nustemba sužinoję, kad tiek kainuoja susipažinimas su viso muziejaus eksponatais“, – sakė B. Kulnytė.

Tuo tarpu Trakų istorijos muziejaus direktorius V. Poviliūnas tikino, jog kasmet bilietai 10–12 proc. brangsta ne dėl to, kad muziejininkai norėtų daugiau užsidirbti, bet dėl objektyvių priežasčių – nuolat kyla ryšio paslaugų, elektros energijos kainos. Todėl muziejininkai yra tiesiog priversti branginti bilietus.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika