Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Gediminas Kirkilas: diskusija Taryboje bus labai karšta 

Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Situacija Socialdemokratų partijoje ir frakcijoje sprendžiant likimo koalicijoje klausimą vis dar lieka miglota. Kol kas savo nuomonę iš 60 skyrių yra išsakę 42. Už pasitraukimą pasisakė 31 skyrius, 5 – nori likti. Dar 6 norėtų persiderėti dėl koalicijos sutarties. Vis dėlto trauktis linkusių skyrių galia Taryboje – kiek daugiau nei 80 Tarybos narių iš 237. Todėl išvadą, kad didžioji partijos dalis yra už pasitraukimą, kol kas daryti anksti. Apie visa tai, laidoje „Dėmesio centre“ pokalbis su Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotoju Gediminu Kirkilu ir DELFI.lt vyriausiąja redaktore Monika Garbačiauskaite-Budriene.

– Pone Kirkilai, jūsų parengtas memorandumas tarp socialdemokratų ir valstiečių. Jūs tai suprantate, kaip oponavimą partijos pirmininkui, kaip alternatyvų pasiūlymą? Kas tai yra?

G. Kirkilas: Priešingai, aš vertinu esamą situaciją. Tokia partijos apklausa vykdoma antrą kartą. Pirmą kartą panaši apklausa buvo dėl to ar mūsų programoje įrašyti NATO ir ES. Puiku, kad tai vyksta, gerai, kad jaunimas imasi tokių iniciatyvų. Pradėjo mus kaltinti, kad mes bandome nuversti vyriausybę per „Zapad“ pratybas ir t. t. Kaip tyčia sutampa data rugsėjo 20 d.

– 42 skyriai iš 60 išsakė savo poziciją. Iš jų 31 – siūlo trauktis, 5 – likti, 6 – persiderėti. Pozicija tarsi aiški, pone Kirkilai?

G. Kirkilas: Neaiški, palauksime visų skyrių. Tai yra rekomendacija Tarybai, o Taryboje bus diskusija šiuo klausimu. Reikės pateikti labai atsakingą poziciją. Koalicija labai rimtas dalykas. Bet aš noriu pasakyti, kad mūsų koalicijos partneriai pradėjo šitą plaukiojančią mažumos vyriausybę. Vienu klausimu tariasi su vienais, kitu su kitais, todėl mūsų partiečiai atvirai ir klausia, ar mes čia reikalingi? Kodėl su mumis nesidalijama informacija dėl priimamų sprendimų? Kodėl premjeras mokesčių reformą pirmiausia pasiūlė publikai, o nė kiek nesitarė? Mes negalime pritarti tokiems dalykams kaip Sodros lubos. Yra labai daug dalykų. Tai arba gerbi koalicijos partnerius, arba nenori su jais dirbti.

– Pone Kirkilai, čia yra tam tikro gudravimo. Dėl mokesčių pakeitimų, jei jie dar bus svarstomi, tai vyriausybėje turite savo atstovus ir ne tokius jau blogai informuotus.

G. Kirkilas: Jūs ne visai gerai suprantate. Pradžioje buvo siūlymas sudaryti darbo grupę būtent iš Seimo narių.

– Grįžkime prie situacijos frakcijoje. Ponia Garbačiauskaite, kur yra esmė? Noras išlaikyti valdžią?

M. Garbačiauskaitė-Budrienė: Manau, kad vyksta kova tarp sambūvio ir naujojo pirmininko Gintauto Palucko, kuris jaučiasi už savęs turintis visą partiją. Nepamenu, kada socialdemokratai buvo save taip įsivarę į kampą. Paprastai ši partija yra talentingi užkulisiniai žaidėjai, vengiantys ypač viešų aštrių momentų, o dabar jie staiga turės priimti kažkokį sprendimą. Akivaizdu, kad frakcija ir ministrai nenori niekur eiti. Valdžia ir postai yra geras dalykas. Kita vertus, ar tikrai jiems reikėtų trauktis iš tos koalicijos? Noro, užsispyrimo ir ambicijos daug, bet ar jie kažką laimėtų, tai čia kitas klausimas.

G. Kirkilas: būkime preciziški, dalis frakcijos nori trauktis. Postai Seime beveik nenukentės, nes jie paskirti ne dėl to, kad mes valdančiojoje koalicijoje, o dėl mandatų skaičiaus. Tie komitetai, kurie dabar yra, jie ir išliks. Nebent būtų sudaryta visiškai nauja koalicija, kuri turėtų kitokią sutartį. Tačiau dalis tų pozicijų Seime vis tiek išliktų.

– Jei teisingai suprantu, tai G. Paluckas kalba apie egzistencinę partijos ateitį, tolimesnę. Jo įsitikinimu, reikia aiškios kairės alternatyvos valstiečių politikai ir tokiu būdu kelti partijos populiarumą galvojant apie kitus rinkimus, o ne dabartį. Frakcija galvoja apie trumpesnį laikotarpį. Čia turbūt ir konflikto esmė?

G. Kirkilas: Frakcija galvoja apie tai, kad tą politinę darbotvarkę, kurią siūlo mūsų partijos pirmininkas, galime pasiūlyti dabar. Tai yra memorandumo esmė.

M. Garbačiauskaitė-Budrienė: Ne gal ir taip, bet ką išėjusi iš koalicijos partija pasieks ilgesniuoju laikotarpiu? Bus aktyvi opozicija ir siūlys visiškai kairiąsias idėjas? Man kol kas frakcijos nariai ne itin primena kairiąją jėgą. G. Palucko norą suprantu ir jam reikia kažkaip įtvirtinti tą savo pergalę. Kadangi jis ne Seimo narys, tai tą padaryti be galo sunku. Jis gali su tais frakcijos nariais sutarti ką jis nori ir akivaizdu, kad ne visada jo yra klausoma.

– A. Butkevičiaus, A. Syso ir visų kitų nuopelnas nustumti būsimą lyderį G. Palucką į 41 vietą sąraše.

M. Garbačiauskaitė-Budrienė: Taip, o po to paaiškėja, kad jis turi truputį kitų galių ir prasideda tokie žaidimai. Vis dėl to buvo labai silpnos derybos iš socialdemokratų pusės dėl koalicijos sutarties. Visi matėme, toje koalicijos sutartyje nieko nėra.

– Derybos kapituliacinės, nes net aritmetiškai skaičiuojant jie galėjo turėti 4 ministerijas.

M. Garbačiauskaitė-Budrienė: Manau, kad net jei jie liks koalicijoje, tai jie vis tiek iš dabartinės situacijos išeis sutvirtinę savo pozicijas. Valstiečiai žalieji bus priversti į tas pozicijas atsižvelgti ir aktyviau jas derinti.

G. Kirkilas: Jūs esate visiškai teisi, daugelio skyrių pirmiausia netenkina šita sutartis.

– Pone Kirkilai, ar gali koalicijos sutartis būti nutraukta, o po to socialdemokratai grįžti prie derybų stalo dėl kitų sąlygų?

G. Kirkilas: Skyriai tokius variantus taip pat svarsto.

– Šiuo metu socialdemokratų pozicija toli gražu nėra aiški. Tas 31 partijos skyrius, kurie siūlo trauktis, turi per 80 narių LSDP Taryboje iš 237. Dar apie 20 turi frakcija, o likusių 130 nuomonė vis dar yra neaiški. Taigi socialdemokratų pozicija dar yra visiškai neaiški, pone Kirkilai?

G. Kirkilas: Diskusija Taryboje bus labai karšta. Paprastai balsavimas pas mus būna atviras, kai kuriais klausimais mes balsuojame slaptai. Gali būti ir slaptas, jei kas nors to pareikalaus.

– Sugrįžkime prie memorandumo. Kam jis apskritai reikalingas? Kam jūs tai darote, pone Kirkilai? Norite nuraminti skyrius?

G. Kirkilas: Memorandumas yra tam tikra galimybė, politinė forma. Jei valstiečiai ieškos kompromiso, tai jie turi didelę galimybę. Kai pasiūliau memorandumą, tai tikėjausi, kad man grįžus iš atostogų valstiečiai pasiūlys du ar tris memorandumus. Čia jų daug didesnis interesas nei mūsų. Bet jie toliau elgiasi taip pat. Manau, šiandien premjeras kartu su frakcijos seniūnu turėjo pakviesti partijos pirmininką. Gabrielius Landsbergis, suprantu, ir pirmininkas, ir seniūnas, bet šiuo atveju, jei jis nori tikro bendradarbiavimo, tai jis turi tą daryti.

– Ar tai nėra didžiosios dalies frakcijos narių žaidimas va bank, žinant, kad prie šitos partinės vadovybės didžioji jų dalis paskutinį kartą gavo geras vietas sąraše ir čia paskutinė jų gulbės giesmė?

G. Kirkilas: Aš pateiksiu savo pavyzdį. Daugybę kartų aš buvau gerokai nustumtas nuo pradinių pozicijų, bet vis tiek mane išrinkdavo. Tai yra kiekvieno politiko reikalas. Aš taip negalvoju. Priešingai, aš labai remiu aktyvią G. Palucko lyderystę ir norą atmesti, kad mes nepakankamai kairieji, kad nedarome to ar ano. Taip, atėjo jaunas žmogus ir reikia jam padėti. Aš net galvoju, kad su memorandumu aš labai daug padedu.

– Jūs taip padedate ponui Paluckui, kad jis jūsų memorandumą pavadino saviveikla ir akibrokštu?

G. Kirkilas: Pirmiausia, apie memorandumą sužinojo jis. Aš jam paskambinau ir net nusiunčiau elektroniniu paštu idėją. Idėja gera, net ir daug skyrių apie tai kalba.

– Ponia Garbačiauskaite, kaip manote, kodėl didžioji dalis frakcijos tai entuziastingai bando mesti iššūkį partijos pirmininkui?

M. Garbačiauskaitė-Budrenė: Tai, kad senbuviai bus nureitinguoti ir panašiai, tai nemanau, kad situacija visiškai tokia. Nepanašu, kad G. Paluckas aplink save turėtų subūręs įspūdingą rėmėjų komandą. Senieji socialdemokratai yra tikrai patyrę žaidėjai ir tikrai įtakingi. O frakcijai, žinoma, visada labiau norisi būti pozicijoje, nei opozicijoje. Manau, kad skaičiuok kaip nori, bet būnant opozicijoje tie postai taip nesusidėlios.

G. Kirkilas: Kaip mums geriau įgyvendinti savo programą, tai kas jau pažadėta? Koalicijoje ar opozicijoje? Parama šeimoms, progresiniai mokesčiai. Būdami gilioje opozicijoje galime ką nors padaryti?

– Gerai, kad apie paramą šeimoms ir progresinius mokesčius kalbate, bet niekada būdami valdžioje to neakcentuojate. Ir dar atsisakote socialinių reikalų ir darbo ministerijos.

G. Kirkilas: Tai nereiškia, kad to nereikia daryti dabar.

– Ar socialdemokratams ilgalaikėje perspektyvoje būtų naudingiau nutraukti koalicijos sutartį, ponia Garbačiauskaite?

M. Garbačiauskaitė-Budrienė: Galbūt, bet ne dabar. Dar iki rinkimų labai daug laiko.

G. Kirkilas: Jei mūsų koalicijos partneriai giliai žiūri į situaciją, jie turi suprasti, kad kažkokios ypatingos alternatyvos neturi, išskyrus plaukiojančią mažumos vyriausybę. Jie laksto tartis pas vienus ir kitus, bet kodėl nesitaria koalicijoje? Mes tikrai galėjome sutarti, net ir tų pačių urėdijų klausimu, bet susiduriam su kažkokia arogancija ir taip toliau.

– Su kuo turėtų kalbėtis Ramūnas Karbauskis, kad tas susitarimas galiotų?

G. Kirkilas: Su koalicijos Taryba. Jei turi daugumą, kad ir nedidelę, tai pirmiausia bandai susitarti koalicijoje. Nėra jokios didelės alternatyvos. Konservatoriai pasakė, kad visiškai nesiveržia į valdžią. O jei ir veržtųsi, tai dabartinės valdžios pozicijos būtų gerokai sumažintos.

– Tikėtina, kad jei TS-KLD eitų į koaliciją, ji turbūt sutiktų tik su lygiavertėmis sąlygomis, kaip LVŽS?

G. Kirkilas: Tai dar sunkesnis klausimas. Jei eitų į koaliciją su konservatoriais, tai paaiškėtų, kad jie nėra ta kairioji ar kairioji centro partija, kokia jie apsimetinėjo rinkimuose.

– Ponia Garbačiauskaite, kaip matytumėte situaciją po mėnesio?

M. Garbačiauskaite-Budriene: Sunku vertinti, nes jau visi prisiprognozavome, tai nebesinori daugiau šauti pro šalį. Visgi manyčiau, kad koalicija turi šansų išlikti. Socialdemokratams kaip partijai naudingiau būtų likti ir būti sunkiu ir šlykščiu koalicijos partneriu įtvirtinant savo pozicijas ir neleidžiant valstiečiams atsipalaiduoti. Tačiau tam reikia energijos, ryžto ir nusiteikimo. Lygiai tokio pat nusiteikimo reikia ir savo pozicijas ginti būnant opozicijoje.

– Viskas paaiškės po partijos Tarybos posėdžio. Vis dėl to didžioji dalis Tarybos turbūt labiausiai klausys partijos pirmininko, nes ji ko gero turi didžiausią mandatą, nes yra tik ką išrinktas.

G. Kirkilas: Partija nėra paveldėta. Todėl bus labai aštri diskusija.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"