Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

G. Landsbergis: nepalaikau profesoriaus nuomonės 

2017 vasario 4 d. 10:00
Gabrielius Landsbergis: "Profesorius yra mūsų partijos faktorius, kuris toks yra ir kai gerai, ir kai blogai. Su tuo reikia susitaikyti ir tai priimti."/Romo Jurgaičio nuotrauka
Gabrielius Landsbergis: "Profesorius yra mūsų partijos faktorius, kuris toks yra ir kai gerai, ir kai blogai. Su tuo reikia susitaikyti ir tai priimti."/Romo Jurgaičio nuotrauka

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis teigia nepritariantis savo senelio, konservatorių garbės pirmininko Vytauto Landsbergio viešai išsakytiems kaltinimams jo oponentams kovoje dėl partijos pirmininko posto. Dabartinio vadovo konkurentai neigia susimokę prieš G. Landsbergį, tačiau pabrėžia, kad jo partinėje veikloje pasigenda realių rezultatų.

„Nepalaikau profesoriaus nuomonės šiuo klausimu. Manau, kad partijoje vyksta demokratinis procesas, džiaugiuosi, jog yra keturi žmonės, manantys, kad gali vadovauti, turintys idėjų dėl partijos ateities“, – „Lietuvos žinioms“ sakė TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis.

Prieš kelias dienas TS-LKD garbės pirmininkas V. Landsbergis išplatino laišką savo bendruomenei, kuriame teigė, kad jo anūkas yra puldinėjamas pakeisti jį partijos pirmininko poste pretenduojančių Žygimanto Pavilionio, Pauliaus Saudargo ir Mykolo Majausko. Visi keturi kandidatai varžysis vasario 11–12 dienomis vyksiančiuose naujojo TS-LKD lyderio rinkimuose.

Profesorius sprendžia pats

„Kol kas atrodo, kad trijulė turi bendrą uždavinį. Tai Gabrieliaus eliminavimas. Juk nepanašu, kad Žygimantas varžytųsi su Paulium, ar Paulius su Mykolu. Puldinėjamas, priekabiaujamas Gabrielius. Schemos žinomos: jokiu būdu neleisti nepageidautinojo pergalės pirmame rate. O paskui – jau trys resursai prieš vieną. Matėm. Šio manevro sėkmės atveju Tėvynės sąjunga netenka turėto visuomeninio proveržio. Nė vienas trijų pavienių pretendentų netemps kaip vilties vardas. Esamo atsisakius partija liktų neadekvati, pavargusi mišrainė“, – bendražygiams išplatintame laiške rašė V. Landsbergis.

Paklaustas, ar tokie vieši pareiškimai nedaro žalos TS-LKD vienybei, G. Landsbergis „Lietuvos žinioms“ teigė neturintis įtakos senelio pozicijai. „Galėčiau imtis svarstyti šį klausimą, jei tai būtų kontroliuojami procesai. Bet profesorius yra toks – pats nusprendžia, pats rašo ir pats daro taip, kaip jam atrodo“, – aiškino jis.

Dabartinis TS-LKD lyderis pripažino žinojęs, kad partijos garbės pirmininkas rengia laišką bendražygiams, tačiau matęs tik keletą pirmųjų jo sakinių. „Pasirodė, kad jie visai neblogi. Ir net jei būtų pasirodę prasti, negalėčiau to (laiško paskelbimo – aut.) užkardyti. Bet jis (V. Landsbergis – aut.) paėmė ir papildė tą laišką dar dviem puslapiais teksto. Aš, kaip ir kiekvienas kitas partijos narys, gavau visą laišką per bendrą sistemą. Tokiu atveju nusistebi, ir viskas. Profesorius yra mūsų partijos faktorius, kuris toks yra ir kai gerai, ir kai blogai. Su tuo reikia susitaikyti ir tai priimti“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jo kadencija TS-LKD pirmininko poste turėjo baigtis šių metų gegužę, tačiau G. Landsbergis pernai lapkričio pabaigoje pats pasiūlė kuo greičiau sušaukti suvažiavimą ir surengti naujus lyderio rinkimus, kitu atveju žadėjo atsistatydinti. Šis pirmininko sprendimas sietas su užsitęsusiais debatais partijoje, vertinant Seimo rinkimų rezultatus. Kaip žinoma, pirmasis rinkimų turas konservatoriams buvo sėkmingas, tačiau po antrojo paaiškėjo, kad TS-LKD iš viso užsitikrino 31 mandatą Seime, nors 2012 metų rinkimuose gavo 33 vietas.

Žygimantas Pavilionis teigė, kad partijoje yra daug neišnaudoto potencialo.Alinos Ožič nuotrauka
Žygimantas Pavilionis teigė, kad partijoje yra daug neišnaudoto potencialo.Alinos Ožič nuotrauka

TS-LKD pirmininku G. Landsbergis, iki tol nedaug dalyvavęs šios partijos veikloje, buvo išrinktas 2015-ųjų balandžio pabaigoje, nugalėjęs partijos senbuvę Ireną Degutienę. Būsimuosiuose partijos pirmininko rinkimuose TS-LKD skyriai ir bendruomenės buvo iškėlę 18 kandidatų, tačiau kitą savaitgalį dėl šio posto susirungti žada tik keturi pretendentai į lyderius. G.Landsbergio kandidatūrą iškėlė 40, P. Saudargo – 19, Ž. Pavilionio – 13, M. Majausko – 9 partijos skyriai ir bendruomenės.

Žada partijoje atkurti Lietuvą

„Lietuvos žinioms“ G. Landsbergis teigė nekonfliktuojantis su kitais kandidatais į TS-LKD pirmininko postą. Vis dėlto, jo teigimu, pralaimėjęs jis greičiausiai negalėtų įgyvendinti kai kurių savo sumanymų, turinčių vesti partiją atsivėrimo visuomenei keliu.

„Pavyzdžiui, siūlau, kad, rengiantis būsimiesiems prezidento rinkimams, pirmasis mūsų kandidato atrinkimo etapas turėtų vykti atvirai, tai yra panašiai kaip Prancūzijoje ar JAV, kur dėl to diskutuoti ir balsuoti gali ne tik partijos nariai, bet visi piliečiai. Tačiau ne visi kiti kandidatai į partijos vadovus pritaria tokiai minčiai, jie siūlo kaip tik labiau užsidaryti, griežčiau registruotis, įvesti daugiau apribojimų. Taigi, manau, manęs neišrinkus, tokia idėja neišsipildytų. Ir tai tik vienas pavyzdys“, – aiškino jis.

Realiausiu kandidatu pakeisti G. Landsbergį partijos pirmininko poste vadinamas Ž. Pavilionis teigė nenorintis komentuoti sąmyšį tarp konservatorių sukėlusio partijos patriarcho laiško.

„Daviau sau pažadą, kad šioje rinkimų kampanijoje neapeliuosiu į asmeninius dalykus ir asmeninių žmonių savybių ar šeimyninių sąsajų nekomentuosiu. Pats augau taip, kad mūsų šeimoje buvo labai skirtingos ir politinės, ir kitokios nuostatos, bet mes gerbdavome vienas kitą ir niekada savo pavarde nemanipuliuodavome. Net sveikindamasis su žmonėmis, paprastai prisistatau Žygimantu, neminėdamas pavardės, nes manau, jog kiekvienas žmogus savo kelią privalo nueiti pats ir įrodyti, ko yra vertas“, – kalbėjo jis.

Aiškindamas, kodėl siekia TS-LKD lyderio posto, Ž. Pavilionis tikino partijoje matantis daug neišnaudoto potencialo. „Labai dažnai mūsų partijos lyderiai siejami su sudegintais, o ne su pastatytais tiltais. Vis dėlto tiek partijoje, tiek išorėje turime labai daug potencialių rėmėjų bei šalininkų, tik reikia peržengti patiems per save. Mums reikia atsisukti į nepagrįstai nuskurdintą, pažemintą žmogų. Negalime visą savo partinį gyvenimą dirbti tik tiems nepagrįstai turtingiems žmonėms“, – teigė politikas.

Pasak jo, 2008-aisiais prasidėjusios krizės metu konservatoriai prarado socialinį jautrumą, kartu – ir žmonių pasitikėjimą, nors tuometėje partijos programoje daugiausia dėmesio skirta žmonių ir bendruomenės gerovei skatinti. „Dabar tie žmonės ir bendruomenės keliasi patys. Visame pasaulyje vyksta vadinamasis valstiečių sukilimas. Mes tai vadiname populizmu, nors būtent mes turėtume tapti tų žmonių vėliava, nes jie sukyla prieš valdžios, didžiulių pinigų dominavimą. Turime atkurti Lietuvą savyje, jei vadinamės Tėvynės sąjunga. Tėvynė nėra tik sostinė, tai ir Kaunas, ir Panevėžys, ir Klaipėda, ir maži miesteliai, kuriuose gyvenantys fantastiniai žmonės iki šiol nelabai sulaukia mūsų dėmesio“, – aiškino Ž. Pavilionis.

Vietoj darbų – diskusijos

TS-LKD pirmininko posto taip pat siekiantis parlamentaras P. Saudargas tikino, kad sąmokslo prieš dabartinį lyderį nėra. „Mūsų partijos pirmininko rinkimai – demokratinis procesas. Akivaizdu, kad jis turi būti renkamas ne iš vieno kandidato, bet iš kelių. Esame pradininkai, įvedę Lietuvoje tokią tradiciją. Tačiau kiekvienas partijos narys turi teisę išreikšti savo nuomonę dėl vykstančių pirmininko rinkimų. Neabejotinai teisę išreikšti nuomonę turi tie, kurie kūrė šią partiją“, – kalbėjo jis.

Anot P. Saudargo, jo vizijoje TS-LKD turėtų būti partija, kuri po vienu skėčiu buria ir konservatorius, ir politinius kalinius bei tremtinius, ir krikščionis demokratus. „Visi tikime bendromis vertybėmis, siekiame bendrų tikslų – valstybingumo, krikščioniškųjų vertybių, tautiškumo. Manau, mūsų partija turi labai geras perspektyvas Lietuvos politinėje sistemoje atsikovoti centro dešinės pozicijas. Mūsų elektoratas dabar persidengia su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkėjais, tad, mano manymu, būdami savimi ir pateikdami visuomenei sprendimus, kurių ji laukia, galime juos patraukti. Šį kelią siūlau“, – dėstė politikas.

Dar vienas kandidatas – Seimo narys M. Majauskas – „Lietuvos žinioms“ teigė, kad G. Landsbergis nebuvo blogas partijos pirmininkas. „Bet aš manau, kad galėčiau būti ne blogesnis. Turiu darbo Vyriausybėje, savivaldoje patirties, įrodžiau, jog sugebu net ir dirbdamas opozicijos sąlygomis pasiekti realių rezultatų. Tikiuosi, kad bendruomenei patikėjus man vesti partiją sugebėsiu sugrąžinti TS-LKD realių rezultatų politiką“, – tikino jis.

M. Majauskas pripažino pasigendantis realių G. Landsbergio darbų. „Buvo labai svarbūs Seimo rinkimai, kuriuose TS-LKD, kaip bendruomenė, pasirodė tikrai neblogai – mumis pasitikėjo beveik 300 tūkst. žmonių. Bet labai svarbu tą pasitikėjimą paversti realiais rezultatais. Deja, šiandien nei dalyvaujame Vyriausybės darbe, nei turime suformavę stiprią opoziciją, bet daug laiko skiriame įvairioms vidinėms diskusijoms“, – kalbėjo kandidatas.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika