Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Finišo tiesiojoje skandalų netrūksta 

2015 vasario 24 d. 06:00
Kauno apygardos prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl Alytaus mero Jurgio Krasnicko galimo piktnaudžiavimo tarnyba.
Kauno apygardos prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl Alytaus mero Jurgio Krasnicko galimo piktnaudžiavimo tarnyba.
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Prieš pat savivaldos rinkimus vis daugiau savivaldybių vadovų įsivelia į didelio atgarsio sulaukiančius, net pikantiškus skandalus. Vienas meras kaltinamas iškoneveikęs Lietuvą, kitas - ryšiais su intymių paslaugų siūlytojomis, dar kitas - nutaręs „vežimą pastatyti prieš arklį“. Politologai tokiais atvejais nesistebi. Esą visa tai - mūsų visuomenės nepakankamos moralinės brandos pasekmė.

Vakar vidurdienį ant Alytaus teatro laiptų kelios dešimtys alytiškių reiškė pasipiktinimą, kad šio miesto meras socialdemokratas Jurgis Krasnickas neatsistatydina iš pareigų net tada, kai praėjusią savaitę buvo paviešintas jo pokalbis su buvusia Alytaus miesto teatro direktore Laura Radzevičiūte.

Grupė Dzūkijos sostinės tarybos narių J. Krasnickui rengia interpeliaciją. Anot vieno jos iniciatorių, vietos tarybos nario Gintaro Šurkaus, dar prieš dvi savaites socialiniuose tinkluose pasirodžius J. Krasnicko kalboms, žeminančioms mero vardą, socialdemokratui buvo pasiūlyta atsistatydinti, bet jis to nepadarė.

Vasario 20 dieną išaiškėjo naujos aplinkybės, esą įrodančios, kad kilęs skandalas nėra nei politinis susidorojimas, nei juodosios technologijos, kuriomis besinaudojantys piktavaliai neva per prievartą sudėjo į J. Krasnicko lūpas merui nederančius žodžius. „Kol kas po interpeliacijos tekstu teturime penkis parašus iš devynių būtinų, todėl yra didelė tikimybė, kad jos merui įteikti negalėsime. Tačiau interpeliacija bus mūsų moralinės pozicijos išraiška į tai, kas šiandien vyksta Alytuje“, - LŽ teigė G. Šurkus.

Pats J. Krasnickas su jam metamais kaltinimais nesutinka ir vakar kreipėsi į Alytaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, prašydamas nedelsiant įvertinti L. Radzevičiūtės veiksmus darant neteisėtus įrašus ir viešinant visuomenę esą dezinformuojančius jų montažus, nustatyti jai talkinančius asmenis ir jų tikruosius motyvus. Kauno apygardos prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl galimo paties mero piktnaudžiavimo tarnyba.

Ne vienas LŽ kalbintas alytiškis neslėpė nuostabos, kad pastaraisiais metais Alytų į įvairius skandalus vis įtraukia ne kas kitas, o patys jo vadovai. Buvę miesto merai, dabar taip pat pretenduojantys tapti alytiškių atstovais savivaldoje, Dobilas Kurtinaitis ir Česlovas Daugėla tebemina teismų slenksčius įrodinėdami savo nekaltumą Alytaus sporto ir rekreacijos centro stadiono byloje. Jie yra kaltinami turto iššvaistymu, piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu.

„Manau, jog partijos, parinkdamos kandidatus net ir į aukščiausius vietos valdžios postus, pernelyg mažai dėmesio kreipia į jų asmenybes, moralines savybes. Jei kandidatai būtų vertinami atidžiau, tokių „šposų“ nebūtų“, - LŽ sakė alytiškis Vytautas J.

Sunkiai nuspėjami

Tačiau politologai su tokia alytiškio nuomone sutikti nelinkę. Politologo Lauro Bielinio teigimu, partijos, parinkdamos kandidatus į vietos valdžią, jau dabar jiems kelia preciziškus reikalavimus. Tačiau didžiausia bėda - ne kandidatų parinkimas, o tai, kad labai sudėtinga nuspėti, kuris jų išties gali pakliūti į keblią situaciją dėl savo elgesio, vienokių ar kitokių gyvenimo istorijų. „Sunku žinoti apie žmogų viską ir numatyti, kaip jis gali elgtis esant tam tikrai situacijai", - sakė politologas.

Anot L. Bielinio, būtų gerai, jei politikai būtų reiklesni sau ir tinkamiau įvertintų tiek savo elgesį, tiek savo galimybes. Deja, tai kol kas tėra siekiamybė, nes ne visi vietos politikai suvokia jiems tenkančią atsakomybę. „Kai kurie politikai žino, kad elgiasi negerai, žino, kad jų gyvenime buvo ar yra dalykų, kurie gali sutrukdyti jų politinei karjerai, bet tikisi sėkmės. Tačiau dažniausiai juodos dėmės vis vien išlenda į paviršių“, - kalbėjo politologas.

Beje, šiandien Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Etikos ir procedūrų komisija turėtų svarstyti Alytaus mero J. Krasnicko galimas kalbas, kuriose esama užuominų apie milijono vogimą, vartojama daug necenzūrinių žodžių. Griežčiausia nuobauda, kurią gali priimti komisija, - siūlyti LSDP prezidiumui šalinti J. Krasnicką iš partijos.

Prostitutės pėdsakais

Į neką mažesnį skandalą nei socialdemokratas J. Krasnickas įsivėlė Anykščių rajono meras konservatorius Sigutis Obelevičius. Jam tenka aiškintis, kodėl svečiavosi pas prostitutę. Apie tai paskelbė vienas naujienų portalas tikindamas, jog turi ir vaizdo įrašą, kuriame esą užfiksuota teisėsaugai gerai žinoma 29 metų moteris, ne sykį įkliuvusi dėl prostitucijos. Ji dviem vyrams pasakoja apie intymius santykius su Anykščių meru, jo pomėgius ir bandymus rasti kompaniją grupiniam seksui.

Anykščių meras Sigutis Obelevičius jam metamus kaltinimus turėjus intymių ryšių su prostitute vadina šmeižtu./kupiskiokultura.lt nuotrauka
Anykščių meras Sigutis Obelevičius jam metamus kaltinimus turėjus intymių ryšių su prostitute vadina šmeižtu./kupiskiokultura.lt nuotrauka

Pats meras kategoriškai neigė lytiškai santykiavęs su šia moterimi, tačiau patvirtino jai skolinęs pinigus, nes ji buvo patekusi į bėdą. Visą istoriją, į kurią yra įpainiotas, S. Obelevičius vadina politinėmis intrigomis, kuriose neva esama ir reketo elementų. Jis žada dėl šmeižto kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai minėtą vaizdo įrašą įvertino kaip šiurkščią provokaciją prieš rinkimus ir pareiškė, kad jos organizatoriams "pasigailėjimo negali būti".

Pasipiktinimas dėl algų

Tuo metu Panevėžyje prieš rinkimus netyla aistros dėl neseniai padidintų atlyginimų daliai merijos valdininkų. Nors pinigų atlyginimų fonduose visoms šio miesto įmonėms ir įstaigoms, finansuojamoms iš savivaldybės biudžeto, užteks tik 11,5 mėnesio, 27 savivaldybės administracijos darbuotojams, tarp kurių neva yra ir neišdirbusių nė metų, šiemet buvo padidintos kvalifikacinės kategorijos. Kai kurių valdininkų atlyginimai per mėnesį padidėjo vidutiniškai beveik 100 eurų.

Panevėžio meras Vitalijus Satkevičius priverstas raminti aistras dėl atlyginimų valdininkams pakėlimo./paneveziomuziejus.lt nuotrauka
Panevėžio meras Vitalijus Satkevičius priverstas raminti aistras dėl atlyginimų valdininkams pakėlimo./paneveziomuziejus.lt nuotrauka

Kaip vakar Panevėžio tarybos posėdyje teigė jos narys Viktoras Trofimovas, tai buvo padaryta iki savivaldybės biudžeto tvirtinimo - dar prieš lėšų tam skyrimą. „Tokia situacija netoleruotina, kai tarybos nariai pastatomi prieš jau įvykusį faktą“, - pareiškė jis. V. Trofimovui pritarė kolega Povilas Vadopalas. Anot jo, nežinia kodėl atlyginimų valdininkams didinimą lydėjo itin didelis slaptumas ir apie tai vietos politikai sužinojo tik tarybos posėdžio, per kurį turėjo būti tvirtinamas savivaldybės biudžetas, išvakarėse.

Panevėžiui vadovauja konservatorius Vitalijus Satkevičius, tačiau jis kovo 1 dieną dėl mero posto nesivaržys.

Politinis tvartas

Vytauto Didžiojo universiteto docento dr. Bernaro Ivanovo teigimu, kai kurių savivaldybių vadovus purtantys skandalai - visai normalus reiškinys. „Mūsų politinė kultūra projektuoja tokius dalykus. Kaip politikai tarpusavyje kovoja dėl valdžios, tokiomis formomis ta kova ir pasireiškia viešojoje erdvėje“, - aiškino jis. Politologas susiklosčiusią politinę aplinką lygino su tvartu, kuriame labai sunku palaikyti švarą. Anot jo, deja, Lietuvos visuomenė su tokia tvarto kultūra sugyvena ir ją priima.

B. Ivanovo nuomone, neverta kalbėti ir apie politikų moralę, nes tai tėra fikcija, kurią mokslininkai jau seniai yra įrodę. Esą politinę moralę iš šimto politikų turi gal vos keli, ir jie yra unikalūs fenomenai. Tuo metu daugumos politikų elgesys formuojamas pačios visuomenės ir to, kokia yra jos reakcija, požiūris ar savigarbos ribos. „Mūsų visuomenė labai tolerantiška politikų elgesiui, bet to, ir patys politikai atėję iš tos pačios visuomenes“, - pažymėjo B. Ivanovas.

Pasak jo, Lietuvos politikų elgesys, nesiderinantis su morale, ne visuomet yra minusas jiems patiems, nes čia vyrauja dėsnis, kuris pritaikomas laisvės atėmimo įstaigose - už gerus darbus nuteistieji skatinami. Tam nepritariantieji, anot B. Ivanovo, paprasčiausiai į rinkimus neina. Būtent todėl Lietuvoje rinkėjai nėra aktyvūs.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"