Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Donaldo Trumpo komanda žino Lietuvos vardą 

2017 sausio 10 d. 06:00
dr. Jonas Prunskis./
dr. Jonas Prunskis./
Asmeninio albumo nuotraukos

Skandalingais pareiškimais pagarsėjusio ir, regis, sunkiai nuspėjamo Donaldo Trumpo pergalė JAV prezidento rinkimuose šokiravo daugelį visuomenių – ne vien Lietuvos diplomatija labiau linko prie jau pažįstamos, mūsų šalį lankiusios Hillary Clinton. Ar nuo šiol Baltųjų rūmų durys Lietuvai bus užtrenktos?

„Ne“, – sako aktyvus Amerikos lietuvių bendruomenės veikėjas, Lietuvos garbės konsulas Kolorado valstijoje, geriausiu Čikagos skausmo gydytoju išrinktas dr. Jonas Prunskis. Neseniai jis lankėsi „Trump Tower“, kuriame įsikūrusi išrinktojo prezidento komanda. Interviu „Lietuvos žinioms“ dr. Jonas Prunskis užsiminė ir apie tai, kad greitai gali pradėti patarinėti naujajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui.

"Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka
"Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka

Žmonės slėpė, už ką balsuos

– Ne paslaptis, kad didžioji dalis Lietuvos viešosios erdvės palaikė H. Clinton, bet amerikiečiai savo prezidentu pasirinko D. Trumpą. Kaip, jūsų nuomone, galima paaiškinti tokį JAV piliečių žingsnį?

– Manau, tai lėmė daugybė priežasčių. D. Trumpo rėmėjai nerimavo, kad darbo vietos perkeliamos į kitas šalis, atlyginimai nekyla taip greitai, kaip norėtųsi. Be to, Baracko Obamos valdymo metais buvo pakelti mokesčiai, priimta daug verslą ribojančių taisyklių. JAV ekonomika irgi neaugo taip, kaip žmonės tikėjosi.

D. Trumpas žadėjo nuo 35 iki 15 proc. sumažinti korporacinius mokesčius, teigė, jog mažins biurokratinius ribojimus verslui, todėl savaime atsiras daugiau darbo vietų, kils algos.

Kitas dalykas, kuris baugina amerikiečius, – tai jausmas, kad Amerika nebeturi pietinės sienos, kad ten vyksta nestabdoma nelegali imigracija, kartu atslenka ir nusikalstamumas, narkotikai bei gaujos. Ir ne vien iš Meksikos, bet iš visos Centrinės Amerikos. Prisidėjo ir tai, kad JAV valdžios autoritetas tarp kitų valstybių ėmė smukti.

Be to, D. Trumpas nėra politikas. Jis leido sau sakyti tai, ko karjeros politikai niekada nedrįstų viešai ištarti. Kritikavo ne tik oponentus demokratus, bet ir savus respublikonus. Tai patiko kai kuriems žmonėms.

Žinoma, reikia pažymėti, kad dalis amerikiečių labai nepasitikėjo H. Clinton. Tam sudarė sąlygas ir jos elektroninio pašto skandalai, ir vaidmuo Bengazyje (Libijoje), kai buvo užpulta JAV atstovybė.

Apibendrinant galima sakyti, kad žmonės, balsavę už D. Trumpą, tikėjosi paprasčiausių dalykų – daugiau tvarkos, mažesnio nusikalstamumo. D. Trumpas pats nuolat akcentavo, jog turi būti „įstatymas ir tvarka“.

– Amerikos lietuvių bendruomenė tradiciškai palaiko respublikonus, o kaip šiemet pasiskirstė simpatijos?

– Sunku atsakyti į šį klausimą. Pažįstu žmonių, kurie rėmė H. Clinton, ir D. Trumpo rėmėjų. Jokių tyrimų nebuvo daroma, todėl tikslių duomenų negaliu pateikti.

Jei kalbėtume ne vien apie Amerikos lietuvius, bet apie visus amerikiečius, per šiuos rinkimus, kaip rodė apklausos, daug žmonių teigė, jog dar nėra apsisprendę. Dalis jų tikrai nebuvo apsisprendę, tačiau kiti tiesiog nenorėjo prisipažinti, kad balsuos už D. Trumpą. Mat visa žiniasklaida – pagrindinės televizijos (NBC, ABC, CNN, CNBC), laikraščiai („The New York Times“, „The Washington Post“) – labai jau akivaizdžiai rėmė H. Clinton. Tokio šališkumo nebuvau matęs per visą gyvenimą. Todėl ir daugelis Amerikos lietuvių, ir kitų amerikiečių teigė nesantys apsisprendę.

Jonas Prunskis su Ivanka Trump.Asmeninio albumo nuotrauka
Jonas Prunskis su Ivanka Trump.Asmeninio albumo nuotrauka

Ramino A. Butkevičių

– Viešojoje erdvėje minėta, kad asmeniškai prisidėjote prie D. Trumpo pergalės, buvote jo finansinis rėmėjas. Kodėl pasirinkote D. Trumpo stovyklą?

– Į D. Trumpo kampaniją įsitraukiau spalio mėnesį, kai nusprendžiau, kad balsuosiu už jį. Kodėl? Esu gydytojas ir nuolat bendrauju su savo pacientais, darbuotojais, o daugelis jų skundžiasi, kad sunku sudurti galą su galu, apmokėti sveikatos draudimo išlaidas, kurių dalis atitenka tiems, kurie nedirba. Žiniasklaidoje viskas buvo pateikiama priešingai arba išvis apie tai neinformuojama. Ką mes skaitėme, matėme žiniasklaidoje, labai skyrėsi nuo paprastų amerikiečių realybės.

Be to, man rūpi Lietuva, Baltijos šalys, NATO ir visos Europos stabilumas, todėl norėjau, kad šios temos būtų pristatytos ir naujajam Baltųjų rūmų šeimininkui. Tad nusprendžiau: jei remsiu vieną ar kitą kandidatą, šis turėtų žinoti, kad esu iš Lietuvos ir, jei reikėtų, galėčiau jam pasitarnauti savo įžvalgomis, o jo komandos nariai atsilieptų į mano kreipimąsi.

Abu kandidatai turėjo trūkumų, bet reikėjo pasirinkti. Finansiškai parėmiau D. Trumpo kampaniją. Su savo draugais taip pat ėmėmės aktyvios agitacijos per socialinį tinklą „Twitter“, pats dalyvavau susitikimuose su žmonėmis. Esu bendravęs su jo komandos nariais, sūnumi, dukra ir žentu.

Po rinkimų buvau pakviestas į „Trump Tower“ ir pasidalijau mintimis su D. Trumpo komanda. Tad turiu rimtą ryšį su naujojo JAV prezidento žmonėmis.

– Ar tiesa, jog tuoj po JAV prezidento rinkimų būtent jūs susisiekėte su tuomečiu Lietuvos premjeru Algirdu Butkevičiumi ir informavote, kad nereikia bijoti D. Trumpo pergalės – viskas bus gerai, kad Lietuva dėl to „tikrai tegu neišgyvena“?

– Man ne kartą teko kalbėtis su premjeru A. Butkevičiumi, bet nežinau, ar jis šiuo konkrečiu atveju citavo mano žodžius. Sakiau, kad turiu šiokių tokių ryšių, ir kai kils klausimų dėl Lietuvos, Baltijos šalių ar Europos, stengsiuosi padaryti ką galiu ir padėti kuo galiu. Taip elgiausi ir B. Obamos administracijos valdymo metais. Štai neseniai buvau pakviestas į Baltuosius rūmus, susitikau su B. Obamos vyriausiąja patarėja Valerie Jarrett.

Grįždamas prie prie jūsų minimo teiginio sakyčiau ne „nebijokite“, o būkite „budrūs“. Taip pat žinau, jog po mano vizito į „Trump Tower“ užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sulaukė D. Trumpo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais atsargos generolo Michaelo Flynno skambučio. Jis užtikrino, kad JAV požiūris į Lietuvą nesikeis ir glaudūs santykiai išliks.

Taigi mes turime įtakos D. Trumpo administracijoje, nors daug kas manė, jog laimės H. Clinton, ir daugeliui Lietuvoje buvo šokas, kai pergalę šventė D. Trumpas.

I. Trump verta tėvo

– Gal galite plačiau papasakoti apie susitikimą „Trump Tower“: kas jame dalyvavo, kokiomis temomis kalbėjotės?

– Per susitikimą pasiūliau savo pagalbą. D. Trumpo žmonės mane pažįsta, yra informuoti apie mano darbus, ypač sveikatos apsaugos srityje. Taip pat kalbėjome apie Lietuvos ir Baltijos valstybių padėtį, aptarėme Kaliningrade dislokuotų „Iskander“ raketų klausimus, paminėjau, kad Lietuva yra NATO narė, rėmė JAV veiksmus Irake, Afganistane, kad netrukus pasieks gynybos išlaidų normą – 2 proc. BVP. Taip pat paminėjau, jog Lietuvoje nerimaujama. Galbūt mano žodžiai, o gal kitos priežastys paskatino M. Flynną susisiekti su L. Linkevičiumi.

Kitaip tariant, „Trump Tower“ vyko atviras pokalbis. Supraskite, dabar D. Trumpo žmonės labai užsiėmę, nes iki sausio 20-osios turi surinkti 4 tūkst. savo komandos narių. Sakiau, kad kol kas negalėčiau dirbti visu etatu, bet sutikčiau eiti patarėjo pareigas. Tad netrukus turėtų būti priimtas sprendimas.

– Esate bendravęs ir su Ivanka Trump – viena įtakingiausių D. Trumpo komandos žmonių. Kokias stipriąsias jos savybės išskirtumėte? Faktas, kad esate iš Lietuvos, sulaukė susidomėjimo?

– Eidamas į susitikimus prisisegu Lietuvos Respublikos Riterio ordino apdovanojimo miniatiūrą. Ją pamatę žmonės susidomi – tuomet turiu progą pasikalbėti apie Lietuvą.

Po susitikimo su Ivanka susidariau įspūdį, kad ji protinga, rūpinasi moterų teisių klausimais, o kartu – gabi verslininkė ir charizmatiška asmenybė. Matyti, jog myli tėvą, bet galbūt (kaip ir visos dukterys) ne visada pritaria jo mintims. Tačiau turėti tokią dukterį – Ivanką – būsimajam prezidentui D. Trumpui tikrai naudinga.

– Ką manote apie renkamą D. Trumpo komandą?

– Kyla klausimų dėl kandidato į valstybės sekretoriaus postą Rexo Tillersono. Norėčiau žinoti, kaip jis elgsis Rusijos atžvilgiu. Asmeniškai dar nesu susidaręs nuomonės apie jį. Visi žino, kad R. Tillersonas turi artimų ryšių Rusijoje, yra gavęs Vladimiro Putino apdovanojimą. Žinoma, aiškumo trūksta ir dėl paties D. Trumpo požiūrio į Rusiją. Vis dėlto iki šiol jam nebuvo poreikio peštis su V. Putinu.

D. Trumpas yra vienas geriausių derybininkų. Vertinant išrinktąjį prezidentą kaip derybininką kyla klausimas, kam jam dabar reikėtų konfliktuoti su V. Putinu? Ir pats D. Trumpas ne kartą teigė, jog visų kortų viešai neatskleis, kitaip ateityje bus sunkiau derėtis.

Kaip minėjau, viena priežasčių, kodėl parėmiau D. Trumpą, yra tai, kad žinojau, jog jam reikės patarėjo ne iš politikos srities. O aš sieksiu, kad būtų pristatyti Lietuvos ir kitų Baltijos šalių bei Vidurio Europos interesai.

Svarbiausia – gerinti verslo sąlygas

– Užsiminėte, jog Lietuvoje labai tikėta H. Clinton pergale. Ar tuo tikėjimu neperlenkta lazda, t. y. nepamirštas D. Trumpas?

– Daug kas manė, kad laimės H. Clinton, ir Lietuvos diplomatai – ne išimtis. Be to, ji visiems buvo labiau pažįstama.

– Ko Lietuva gali tikėtis iš D. Trumpo administracijos? Ir ką turėtų padaryti mūsų valstybė, kad išlaikytų glaudžius santykius su Vašingtonu?

– Lietuva, visos Baltijos šalys yra svarbios Amerikai, nes tai rytinis NATO flangas. Tačiau Amerikai reikia stipraus sąjungininko, o dabartinė emigracija iš Lietuvos tikrai nestiprina mūsų valstybės. Vienas būdų stabdyti žmonių išvykimą – užtikrinti ekonominį šalies augimą, visų pirma, sukurti palankias sąlygas verslui. Tinkamas pavyzdys gali būti Amerika. Čia matyti, kaip, tarkime, iš Ilinojaus valstijos emigruojama į tas valstijas, kuriose palankesnės sąlygos verslui ir mažesni mokesčiai.

Štai Lietuvoje priimtas Darbo kodeksas dabar vėl persvarstomas. Kitas pavyzdys – apribojimai pirkti žemę. Dabar įsigyti žemės negali nei užsieniečiai, nei lietuviai. Ir tai neigiamai atsiliepia Lietuvos investiciniam patrauklumui.

Imkime Singapūro pavyzdį. Kai jis atgavo nepriklausomybę, ten gyveno tiek pat žmonių, kiek Lietuvoje. Dabar Singapūre – 5,6 mln. gyventojų. Šalies BVP beveik dešimt kartų didesnis nei Lietuvos, nors ji taip pat neturi jokių gamtinių išteklių. Singapūro turtas – žmonės, jų protai. Iš šios šalies ir kitų panašių valstybių, kurių BVP greitai auga, turėtume mokytis užtikrinti ekonominį augimą ir tapti stiprūs. To iš mūsų tikisi ir JAV.

Pritariu naujosios Lietuvos valdžios užmojams sumažinti Seimo narių skaičių, biurokratiją ir verslą smaugančių įstatymų. Kai tai bus atlikta, Valstybinė mokesčių inspekcija, kitos institucijos galės sėkmingiau kovoti su šešėline ekonomika ir tvarkingai surinkti mokesčius. Tuomet kils BVP ir algos, o tai stabdys emigraciją.

Beje, naujosios Lietuvos valdžios užmojai mažinti alkoholio vartojimą atitinka ir D. Trumpo požiūrį – tiek jis, tiek jo šeima nevartoja alkoholio.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika