Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

D. Grybauskaitė: „Trapios paliaubos Ukrainoje nėra taika“ 

2015 gruodžio 2 d. 13:40
Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su į Lietuvą darbo vizito atvykusiu Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka. Šalių vadovai pirmininkavo aštuntajai Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų tarybai, kurioje aptarta Ukrainos saugumo padėtis, Minsko susitarimų įgyvendinimas, Ukrainoje įgyvendinamos svarbios teisinės ir ekonominės reformos.

„Trapios paliaubos Ukrainoje nėra taika. Ugnies nutraukimo susitarimas nuolat pažeidinėjamas, neatitraukta sunkioji karinė technika, neatkurta Ukrainos sienų kontrolė. Rusija toliau pamina tarptautinę teisę Ukrainoje, o jos demonstruojama kova su terorizmu – mažai įtikinanti. Už tai negalime mokėti Europos ir Ukrainos saugumu“, – sakė prezidentė D. Grybauskaitė.

Šalies vadovė pabrėžė, kad Lietuva ir visa Europa tvirtai palaiko Ukrainos žmones, ginančius savo laisvę ir kuriančius skaidrią bei atvirą valstybę. Sankcijos agresoriui turi būti tęsiamos, kol nebus visiškai įgyvendinti Minsko susitarimai, rašoma išplatintame Prezidentūros pranešime spaudai.

Lietuva nuosekliai remia Ukrainos žmonių europinį pasirinkimą ir šios šalies siekį užsitikrinti bevizį režimą su Europos Sąjungos valstybėmis. Todėl šalių vadovai aptarė tam būtinų reformų įgyvendinimą.

„Per pastaruosius metus mūsų draugystė ir ekonominiai ryšiai tik stiprėja, matome mūsų piliečių ryšius, visapusišką bendradarbiavimą nebe tik tarp valstybių institucijų, bet ir tarp žmonių ir verslo. Vertiname Ukrainą kaip Lietuvai svarbią politinę ir ekonominę partnerę, norime matyti Ukrainą sėkminga globalios rinkos dalyve. Rusijos agresijos akivaizdoje Ukrainai verta ir būtina integruotis į pasaulio ir Europos ekonominę erdvę“, – trečiadienį atidarydama Lietuvos ir Ukrainos verslo forumą Vilniuje kalbėjo D. Grybauskaitė.

Pasak jos, Ukraina turėtų orientuoti prekybą Vakarų Europos link, nes nuo kitų metų sausio šalis gali pajausti Rusijos sankcijų poveikį dėl su ES pasirašytos laisvos prekybos sutarties.

„Nuo sausio jūs, ko gero, pajausite visą šių sankcijų grožį, kai įsigalios laisvos prekybos sutartis. Bet patikėkite, šios sankcijos atsigręžia prieš pačią Rusiją. Tai paskatins Ukrainą greičiau orientuotis į Vakarus, į tą erdvę, kur dominuoja skaidrumas, efektyvumas ir visai kita verslo kultūra“, – kalbėjo Lietuvos prezidentė.

D. Grybauskaitės teigimu, norint pasiekti šį tikslą, Ukraina turi pasirinkti labai ambicingą reformų kelią.

P. Porošenko vizitas Lietuvos Respublikos Prezidentūroje

P. Porošenka: „Ukraina nereaguos į šantažą“

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Vilniuje viešintis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka trečiadienį pareiškė, kad Kijevas nepasiduos Maskvos šantažui ir neatsisakys laisvos prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES), tačiau sakė esantis pasirengęs tolesnėms deryboms su Rusija.

„Nei Ukraina, nei Europos Sąjunga nereaguos į bet kokį Rusijos šantažą. Mes tvirtai nusiteikę, kad nuo 2016 metų sausio 1 dienos laisvosios prekybos sutartis įsigalios“, – sakė P. Porošenka bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos prezidente.

Ukrainos prezidentas sakė, kad pastaraisiais metais Ukrainos ir Rusijos prekybos apyvarta ir taip sumažėjo keturis kartus. Kartu prezidentas pranešė, kad Kijevas šį mėnesį yra pasirengęs dalyvauti dar viename derybų raunde su Rusija, kad „parodytų pasirengimą ir norą derėtis“.

Padėkojo už pasisakymą prieš antiteroristinę koaliciją su Rusija

Ukrainos prezidentas taip pat padėkojo Lietuvos vadovei Daliai Grybauskaitei už jos pasisakymą prieš Rusijos įtraukimą į koaliciją prieš „Islamo valstybės“ grupuotę.

„Noriu padėkoti jums, kad jūs užprotestavote galimybę dalyvauti antiteroristinėje koalicijoje, kurioje galėtų būti Rusija“, – bendroje spaudos konferencijoje sakė P.Porošenka. „Jūsų pozicija buvo labai aiški, kad tokiomis sąlygomis, kai agresorius prieš Ukraina tarsi bando demonstruoti savo norą dalyvauti antiteroristinėje koalicijoje, yra jokiu būdu nepriimtina mūsų valstybėms“, – teigė jis.

Pasak P.Porošenkos, tokia pozicija neužkerta kelia „tam tikrai koordinacijai“.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė praeitą mėnesį pareiškė, kad Lietuva nedalyvautų bendroje koalicijoje su Rusija prieš „Islamo valstybės“ grupuote, kol Maskva vykdo agresyvius veiksmus Ukrainoje ir Gruzijoje.

Tai ji sakė likus kelioms dienoms iki Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o vizitą į Maskvą, kur jis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu sutarė koordinuoti oro smūgius Sirijoje ir keisti žvalgybine informacija. Tiek Rusijos, tiek Prancūzijos pareigūnai teigė, kad tokie ryšiai nereiškia bendros koalicijos.

Atidarė dvišalį forumą

Abu šalių prezidentai per vizitą Vilniuje atidarė dvišalį ekonomikos forumą. Aukšto lygio renginys, į kurį atvyko 150 verslo atstovų iš abiejų valstybių, surengtas siekiant sustiprinti Lietuvos ir Ukrainos ekonominius ryšius, paskatinti verslo bendradarbiavimą, atverti abiejų šalių verslininkams naujų galimybių. Forume taip pat bus pristatytos ES pagalbos priemonės Ukrainos pramonei ir verslui.

Šalies vadovė pabrėžė, jog agresijos akivaizdoje Ukrainai gyvybiškai svarbu atsikratyti ekonominės priklausomybės nuo Rusijos, perorientuoti savo prekybos kryptis į Vakarus ir sėkmingai integruotis į Europos bei pasaulio ekonominę erdvę.

„Lietuva ir Ukraina – artimos šalys. Mūsų žmones vienija stipri draugystės ir laisvės dvasia. Vertiname Ukrainą kaip svarbią Lietuvos ekonominę partnerę. Norime Jūsų šalį matyti sėkminga Europos ekonominės erdvės ir globalios rinkos dalyve. Tam būtina pasirinkti ambicingų reformų kelią, kuris padėtų sukurti atvirą ir skaidrią Ukrainos valstybę. Europinės vertybės ir nauji etikos standartai turi tapti Ukrainos verslo sėkmės receptu“, – sakė prezidentė.

Padės modernizuoti ekonomiką

Kryptingas ES ir Ukrainos Laisvosios prekybos sutarties, kuri įsigalios nuo 2016 m. sausio 1 d., įgyvendinimas padės modernizuoti Ukrainos ekonomiką, sudarys Ukrainai galimybes perimti pačią geriausią europinio verslo patirtį, priartinti šios valstybės teisės aktus prie ES normų ir standartų. Tai paskatins užsienio investicijas ir atvers naujas rinkas.

Pradėjus veikti prekybos sutarčiai, bus atsisakyta 99 proc. tarpusavio prekyboje galiojančių muitų ir tai padės Ukrainos eksportuotojams sutaupyti 487 mln. eurų per metus.

Pasak D. Grybauskaitės, Ukrainos verslui Lietuva gali atverti duris į Europos rinką. Mūsų šalis, neseniai pati perėjusi eurointegracijos kelią, yra atvira ir pasirengusi padėti Ukrainai, dalintis savo patirtimi ir žiniomis. Jau dabar Europos Sąjunga yra didžiausia Ukrainos prekybos partnerė – prekyba su ES siekia trečdalį visos Ukrainos prekybos.

Lietuva taip pat padeda stiprinti Ukrainos administracinius gebėjimus teisėkūros, žemės ūkio, infrastruktūros, veterinarijos standartų taikymo srityse. Ukrainai siūlomi konkretūs projektai.

Forume dalyvavo Lietuvos ir Ukrainos energetikos, inžinerijos, pramonės, logistikos ir transporto, informacinių technologijų, chemijos, maisto pramonės įmonių atstovai.

Lietuvą ir Ukrainą sieja stiprūs prekybiniai ryšiai. Praėjusiais metais prekybos apyvarta viršijo milijardą eurų. Mūsų šalis taip pat aktyviai investuoja Ukrainoje – Lietuvos investicijos čia jau viršijo 50 mln. eurų. Lietuva taip pat populiarėja tarp ukrainiečių kaip turizmo kryptis. Per praėjusius metus Ukrainos turistų skaičius išaugo 65 procentais. Tai 7 vieta pagal į Lietuvą atvykstančių turistų skaičių.

Neturi užgožti Ukrainos

„Šiandieninė geopolitinė situacija ir nauji saugumo iššūkiai, su kuriais susiduria Europa ir visas pasaulis, neturėtų užgožti Ukrainos klausimo ir Minsko susitarimo vykdymo. Lietuva visada rėmė ir toliau rems Ukrainos nepriklausomybę, laisvę ir teritorinį vientisumą. Esu įsitikinusi, kad mūsų pareiga išlaikyti Rytų partnerystės programos nubrėžtą kryptį ir padėti užtikrinti sklandų Ukrainos eurointegracijos procesą“, – pabrėžė Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė.

Parlamento vadovė pasidžiaugė intensyviu tarpparlamentiniu bendradarbiavimu tarp Seimo ir Ukrainos Rados, pažymėdama, kad Seimo atstovai nuolatos dalinasi eurointegracine patirtimi ir tvirtai remia Ukrainą įvairiuose tarptautiniuose formatuose. Seimo Pirmininkė teigė matanti akivaizdžią Ukrainos pažangą, darant būtinas reformas, integruojantis į Europos Sąjungą. Pasak politikės, Lietuva ir toliau yra pasirengusi teikti visą reikiamą techninę ir ekspertinę pagalbą Ukrainai.

Išreiškė paramą

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, trečiadienį susitikęs su vizito į Lietuvą atvykusiu Ukrainos prezidentu P. Porošenka, išreiškė tvirtą Lietuvos paramą Ukrainai.

„Ukraina – svarbi Lietuvos partnerė. Lietuva remia Ukrainos nepriklausomybę, laisvę ir teritorinį vientisumą. Niekada nepripažinsime Krymo okupacijos ir aneksijos“, – sakė premjeras.

Kaip susitikime pažymėjo Ministras Pirmininkas, sankcijos Rusijai turi būti pratęstos tol, kol Maskva visiškai neįgyvendins savo įsipareigojimų pagal Minsko susitarimus. Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos suartėjimas, greta kitų sąlygų, galimas tik Rusijai pakeitus savo agresyvią poziciją Ukrainos atžvilgiu ir visai iš jos pasitraukus.

Pokalbyje su Ukrainos vadovu Ministras Pirmininkas kalbėjosi apie jos pasirengimą įgyvendinti Laisvosios prekybos susitarimą su Europos Sąjunga, kuris kartu su Asociacijos sutartimi įsigalios nuo 2016 metų pradžios. „Tai neabejotinai suaktyvins prekybą tarp Ukrainos ir ES, taip pat tarp Ukrainos ir Lietuvos ir paskatins dvišalį ekonominį bendradarbiavimą“, – teigė Vyriausybės vadovas.

Premjeras taip pat informavo, kad politinės ir ekonominės pagalbos Ukrainai klausimus neseniai aptarė su Europos Komisijos Pirmininku Jeanu Claude“u Junckeriu ir pabrėžė, kad Lietuva yra Ukrainos rėmėja visuose tarptautiniuose forumuose ir susitikimuose.

Žengė svarbius žingsnius

Ukraina jau žengė svarbius žingsnius reformuodama policijos patrulių tarnybą, įsteigdama su korupcija kovojančių prokurorų tarnybą, gerindama valstybės finansų valdymą. Pasak Prezidentės, dabar itin svarbu nesustoti ir įgyvendinti kitas būtinas teismų, prokuratūros, energetikos sektoriaus pertvarkas. Tai svarbu Ukrainos žmonių gerovei.

Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų susitikimas vyksta likus mėnesiui iki Ukrainos ir Europos Sąjungos Laisvosios prekybos sutarties įsigaliojimo. Šalies vadovės teigimu, tai dar vienas žingsnis, suartinsiantis Ukrainą su Europa, atversiantis jai skaidrią ir konkurencingą rinką bei sumažinsiantis ekonominę priklausomybę nuo Rusijos. Todėl šis susitarimas turi būti įgyvendintas neatidėliojant ir be naujų išlygų.

Mūsų šalis padeda Ukrainai įgyvendinti būtinas pertvarkas, teikdama ekspertinę ir finansinę pagalbą. Lietuvos parama Ukrainos viešojo sektoriaus reformoms, jos švietimui ir suteikta humanitarinė pagalba vien šiais metais siekia 1,5 mln. eurų.

Lietuva taip pat bendradarbiauja su Ukraina stiprinant ir modernizuojant šios šalies karines pajėgas. Ukrainos kariams sudaromos galimybės studijuoti Lietuvos karo akademijoje, o kitų metų pradžioje bus surengtos pirmosios trišalės Lietuvos, Ukrainos ir Lenkijos brigados pratybos.

Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų tarybos metu buvo pasirašyta kultūrinio bendradarbiavimo programa 2016–2020 metams, kuri dar labiau sustiprins dvišalius ryšius meno ir švietimo srityje, paskatins dalijimąsi patirtimi saugant kultūros paveldą, padidins Lietuvos kūrėjų žinomumą Ukrainoje.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"