Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Blaivinti tautą skuba prieš rinkimus 

2016 birželio 20 d. 06:00
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Seimas, sulaukęs Vyriausybės išvadų, birželio pabaigoje turėtų imtis piliečių iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ pateiktų Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, kuriomis siūloma griežtai apriboti svaigiųjų gėrimų prieinamumą.

Vienas šios iniciatyvos globėjų, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis pateiktą projektą vadina egzaminu partijoms, atskleisiantį jų tikrąją poziciją dėl kovos su alkoholizmu. „Dabartinė Vyriausybė nedėjo jokių pastangų alkoholio kontrolei stiprinti. Tik dabar, prieš rinkimus, politikai šiek tiek pasimaivo... Mūsų pateiktos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos jiems bus egzaminas, bet aš jaučiu, kad partijos jo neišlaikys. Kaip suprantu iš partijų lyderių komentarų, jie ieško „kabliukų“, kaip sprendimų nepriimti. Tada visi teiginiai, kad kova su alkoholizmu – svarbi, kad jie tuo susirūpinę, lieka tik žodžiais“, – dienraščio „Lietuvos žinios“ portalui lzinios.lt sakė R. Karbauskis.

Jo teigimu, politinių partijų darbai, stiprinant kovą su alkoholizmu, gali tapti vienu kertinių momentų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) po rudenį vyksiančių Seimo rinkimų derantis su potencialiais partneriais dėl valdančiosios koalicijos sudarymo. „Pasakysiu viena: jeigu kitų partijų balsai bus reikalingi papildyti mūsų balsus formuojant Vyriausybę, jų pozicija alkoholio kontrolės atžvilgiu bendradarbiauti nesutrukdys. Bet jeigu mūsų balsų reikės jiems, tai bus vienas esminių klausimų, ir nesutarus, mūsų tokioje koalicijoje greičiausiai nebus“, – aiškino jis.

Pasiūlymų – daugybė

Piliečių iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ parengtas Alkoholio kontrolės įstatymo projektas, kurį parėmė daugiau kaip 61 tūkst. Lietuvos piliečių, Seime privaloma tvarka svarstyti buvo priimtas gegužės pabaigoje. Projekte siūloma visiškai uždrausti alkoholio reklamą, leisti juo prekiauti tik specializuotose parduotuvėse, apribojant prekybos laiką nuo 10 iki 20 valandos ir pakeliant draudimo jį parduoti amžiaus kartelę iki 20 metų. Sulaukus Vyriausybės išvadų, šį dokumentą žadėta svarstyti birželio 28 dieną.

Savo parengtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas Seimui dar vasarį pateikė ir Vyriausybė. Šiame projekte siūloma nustatyti naujas alkoholio prieinamumą ribojančias priemones: sutrumpinti leidžiamą alkoholinių gėrimų prekybos laiką nuo 10 iki 22 valandos, suteikti savivaldybėms teisę nustatyti vietas, kuriose draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais, uždrausti alkoholio reklamą mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose, išskyrus mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietas, turinčias licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais.

Kovą parlamentarai pradėjo svarstyti ir Seimo opozicijos lyderio Andrius Kubiliaus pristatytus siūlymus, kuriais siekiama per artimiausius keletą metų alkoholio prieinamumą ribojančiomis priemonėmis sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje, ypač tarp vaikų ir jaunimo, bei pagerinti visuomenės sveikatą. Šiame projekte siūloma leisti pardavinėti alkoholį darbo dienomis ir šeštadieniais nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos. Pagal siūlomas nuostatas nuo 2018-ųjų numatoma leisti pardavinėti alkoholį tik specializuotose parduotuvėse, į jas nebūtų įleidžiami nepilnamečiai asmenys. Teisės akto pakeitimais taip pat planuojama uždrausti alkoholio reklamą, išskyrus vietas, kur yra prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Projektu numatoma alkoholį įsigyti leisti asmenims nuo 20 metų.

Nors anksčiau teigta, kad visi šie projektai bus apsvarstyti iki pasibaigiant Seimo pavasario sesijai, dabar parlamentarai užsimena, kad greičiausiai prie jų sugrįš tik rudenį, prieš pat Seimo rinkimus. „Dabar yra labai daug Seimo narių siūlymų, sveikintinų piliečių iniciatyvų, taigi, reikia sulaukti Vyriausybės išvadų ir rudenį priiminėti sprendimus. Atėjus naujai koalicijai, matysime, ką dar reikėtų pataisyti. Be abejonės, tvarką šioje srityje įvesti būtina“, – dienraščio „Lietuvos žinios“ portalui lzinios.lt sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė „darbietė“ Dangutė Mikutienė.

Įtraukė į programą

Kovos su alkoholizmu idėją politikai pastaruoju metu eksploatuoja itin plačiai. Kai kurių politinių partijų programose šiai problemai skirti net atskiri skyriai. Pavyzdžiui, grupė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD, konservatorių) atstovų, tarp jų – partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, buvęs lyderis Andrius Kubilius, šešėlinis socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys, dar metų pradžioje parengė TS-LKD Saugios socialinės aplinkos strategiją – planą, kaip įveikti alkoholizmo epidemijos priežastis ir pasekmes.

Jame konstatuota, kad 2008 metais įsigaliojus alkoholio prieinamumo, įperkamumo mažinimo priemonėms, apribojus alkoholio reklamą, sugriežtinus neblaivių vairuotojų kontrolę, alkoholio vartojimas, o kartu su juo ir vartojimo daroma žala, šalyje sumažėjo nuo 14,6 litro 2007 metais iki 10,8 litro 2009-iaisiais, tačiau dabar vėl stipriai šoktelėjo ir jau pasiekė 15,4 litro lygį. Šiuo metu Lietuvos gyventojai kasmet alkoholiui išleidžia daugiau kaip milijardą eurų – kone dvigubai daugiau nei valstybė išleidžia krašto gynybai.

„Siūlome nuoseklią kovos su alkoholio vartojimu strategiją, paremtą keliais pagrindiniais principais: alkoholio prieinamumo ir vartojimo mažinimą, veiksmingesnį gydymą nuo alkoholizmo ir alkoholinių psichozių, pagalbą rizikos šeimose augantiems vaikams, „skurdo rato“ nutraukimą, darbo vietų regionuose kūrimą ir ekonominio, socialinio provincijos atsilikimo mažinimą, gerųjų praktikų ir sveiko gyvenimo būdo propagavimą“, – rašoma programoje.

Kaip sakė R. J. Dagys, pastaruosius ketverius metus dirbęs Seimas, skelbęs kovos su alkoholizmu šūkius, nepadarė pagrindinio dalyko: nesuvaržė alkoholio prieinamumo ir jo reklamos. „Alkoholizmas yra viena pagrindinių ne tik įvairių ligų, bet ir mažesnio vaisingumo priežasčių, ardo šeimas, o šiuo metu, kai dėl demografinės situacijos prarandame nuo 36 iki 40 žmonių per dieną, nebegalime neigti problemos. Galime kalbėti ką norime, bet namas jau dega – jį reikia skubiai gesinti, o ne kalbėti apie profilaktiką. Per šią Seimo kadenciją buvo padaryta tikrai nedaug, nes, kaip matome, alkoholizmo mastai ne mažėja, bet auga“, – tvirtino jis.

Dalijasi nuopelnus

Kova su alkoholizmu minima ir valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) rinkimų programos 2016 projekte. „Sveikatos politika bus grindžiama pirmiausia susirgimų prevencija, sveiko gyvenimo būdo propagavimu, rūkymo ir alkoholizmo mažinimu“, – nurodoma šios partijos programos skirsnyje „Sveikatos apsauga“.

Kaip „Lietuvos žinių“ portalui lzinios.lt sakė socialdemokratas Seimo narys Mindaugas Bastys, jo atstovaujama politinė jėgos alkoholizmo problemą gvildena jau ne pirmą kadenciją. „Vieną iš būdų kovai su alkoholizmu socialdemokratai pasirinko akcizų didinimą. 2008, 2013, 2014, 2015, 2016 metais atskiroms alkoholio kategorijoms akcizas buvo padidintas nuo 27 iki 120 proc. Nuosekliai didinamas akcizas alkoholiniams gėrimams padėjo išvengti nelegalios rinkos augimo ir biudžeto pajamų praradimo“, – aiškino jis.

Politiko teigimu, socialdemokratų iniciatyva kovai su alkoholio vartojimu buvo sukurtas specialus ir Sveikatos fondas, kuriam skiriama dalis iš akcizo mokesčio surinktų lėšų. „Už parduotus alkoholinius gėrimus pusė procento faktinių įplaukų iš akcizo programų, o tai sudaro 1,3 mln. eurų, skiriama alkoholio vartojimo mažinimui“, – tvirtino M. Bastys.

Tiesa, šio fondo sukūrimo laurais dabinasi ne tik socialdemokratai. D. Mikutienės teigimu, Sveikatos fondas gimė jos atstovaujamos Darbo partijos iniciatyva. Politikė aiškino, kad „darbiečiai“ ketina ir toliau nuosekliai siekti, kad alkoholio vartojimas Lietuvoje mažėtų. „Būtinai reikia didinti akcizą – dėl to alkoholio suvartojimas turėtų ženkliai kristi. Kitas dalykas, kad Alkoholio kontrolės įstatymas jau taisytas daugiau nei šimtą kartų. Manyčiau, reikėtų imtis visos sistemos peržiūros, o ne atskirų punktų kaitaliojimo“, – pažymėjo D. Mikutienė.

Šimtas pataisų

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš kelias savaites perskaičiusi metinį pranešimą, jame be kita ko akcentavo, kad šiuo metu galiojantis Alkoholio kontrolės įstatymas per 4 metus bandytas taisyti jau 103 kartus. „Nesulaukę veiksmingų sprendimų, įstatymų pakeitimus jau siūlo patys žmonės. Pilietinės iniciatyvos verčia nedelsti ir reaguoti. Dėl socialinio saugumo būtinas sutarimas kaip dėl šalies gynybos. Reikia tokio pat aiškaus veiksmų plano, tinkamų priemonių, profesionalaus koordinavimo ir kontrolės“, – nurodė šalies vadovė.

Vien per šiuos metus Seimas pritarė ne vienam siūlymui riboti alkoholio prieinamumą. Tarp jau įgyvendintų sprendimų dėl alkoholio prieinamumo mažinimo yra draudimas prekiauti svaigalais degalinėse, Vyriausybės iniciatyva parengtas siūlymas uždrausti išorinę alkoholio reklamą. Apsispręsta kovai su alkoholio vartojimu panaudoti iš akcizo mokesčio surinktas lėšas – šiemet Valstybiniam visuomenės sveikatos stiprinimo fondui skirta 1,3 mln. eurų, kurie turi būti naudojami visuomenės sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo veikloms, įskaitant prevencinius projektus, mokslinius tyrimus ir socialinę reklamą.

Vyriausybės iniciatyva yra parengtas Veiksmų alkoholio vartojimo problemoms spręsti 2016 metų planas. Tačiau kol kas valdantieji politikai yra priversti konstatuoti, kad alkoholio vartojimas Lietuvoje mažėja tik nežymiai. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2014 metais vienam 15 metų ir vyresniam Lietuvos gyventojui teko 14,9 litro absoliutaus alkoholio, arba 0,3 litro mažiau nei 2013-aisiais.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika