Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

B.Vėsaitė pasikvietė oponentą 

2013 sausio 23 d. 04:30
Ūkio viceministras Marius Busilas /Valdo Kopūsto (ELTA) ir LŽ archyvo nuotraukos
Ūkio viceministras Marius Busilas /Valdo Kopūsto (ELTA) ir LŽ archyvo nuotraukos

Ūkio ministerijos vadovybėje bendradarbiauja ir verslininkus baudęs Vilniaus miesto savivaldybės tarnautojas, ir verslo interesus ginančios asociacijos vadovas, ir neleistinais ryšiais su palankiomis įmonėmis įtartas rajono politikas.

Naujajai ūkio ministrei socialdemokratei Birutei Vėsaitei talkina du viceministrai, trečiąjį rengiamasi paskirti. 40-metis Marius Busilas iki šiol sukosi privačiame versle ir aktyviai gynė jo interesus. 31 metų Vilniaus savivaldybės tarnautojas socialdemokratas Marius Skarupskas, priešingai, pagarsėjo tuo, kad užsimojo prieš originalių sprendimų ieškančius verslininkus. Trečiuoju viceministru partijos "Tvarka ir teisingumas" siūlomas Telšių ligoninės direktoriaus pavaduotojas ekonomikai 55 metų Kęstutis Trečiokas, prieš tai ne vienus metus ėjęs vadovaujamas pareigas rajono savivaldybėje, greičiausiai dar turės aiškintis to laikotarpio veikas tiriantiems pareigūnams.

Sprendė verslo problemas

Viceministru jau mėnesį dirbantis nepartinis M.Busilas, iki tol vadovavęs viešajai įstaigai "Populiariausia prekė" ir Energijos vartotojų asociacijai, neslepia - į Ūkio ministeriją jį pakvietė pati B.Vėsaitė, pritariant Socialdemokratų partijos vadovybei. Kova su didžiųjų prekybos tinklų veikla pagarsėjusios socialdemokratės nesustabdė ir tai, kad anksčiau Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomojo direktoriaus pareigas ėjęs M.Busilas dažnai viešai išsakydavo jos pareiškimams priešingą nuomonę.

Prieš kelerius metus dabartinė ministrė, siūliusi įstatymais reglamentuoti prekybos tinklų veiklą ir, jos teigimu, didžiulius antkainius, sulaukė Prekybos įmonių asociacijos atstovo M.Busilo atkirčio. Gindamas prekybininkų interesus asociacijos vykdomasis direktorius pareiškė, kad Lietuvoje vyrauja gana konkurencinga aplinka ir gana mažos kainos, o prekybos tinklų puolimas yra pagrįstas "pinigingų politikų noru už mažą kainą turėti didelę maisto produktų įvairovę, kurią gali garantuoti tik prekybos tinklai".

"Mes su B.Vėsaite visada bendravome diplomatiškai, įvertindami išsakomus argumentus. Taip, buvo nuomonių nesutapimų. Ir dabar gali kilti ginčų - juk taip, anot populiaraus posakio, gimsta tiesa. B.Vėsaitė yra mano viršininkė, bet savo nuomonės taip pat žadu tvirtai laikytis", - LŽ aiškino naujasis viceministras.

Kol kas M.Busilui dažniausiai tenka atsakyti į klausimus apie vadovavimą Energijos vartotojų asociacijai. Mat šios organizacijos tinklalapyje, nors ji veikė ilgiau kaip metus, nėra jokių nuorodų apie nuveiktus konkrečius darbus ar atstovaujamus narius.

Asociacijos projektų vadovė Vaida Petrauskaitė LŽ teigė negalinti kalbėti apie jos veiklą, nes "šiuo metu asociacija kaip ir nebeveikia". Darbuotoja sakė neturinti teisės atskleisti ir organizacijos narių - taip elgiamasi jų pageidavimu.

Pats M.Busilas LŽ tvirtino, kad situacija šiek tiek kitokia. Pasak jo, asociaciją sudarė apie 20 narių - gamybos, prekybos, energetikos konsultacijų bendrovių, susivienijusių ginti savo interesų. Kaip asociacijos steigėjas naujasis ūkio viceministras įvardijo įmones "Kauno kranai" ir "Glass Lt". Viešojoje erdvėje taip pat minimos "Norfos mažmena", "Rivona", "Plasta", kitos bendrovės, Aleksandro Stulginskio universitetas bei advokatų kontora "Balčiūnas ir Grajauskas". Kaip didžiausią asociacijos nuopelną buvęs jos vadovas nurodė sprendimą, pasiektą veikiant su kitomis struktūromis, sumažinti VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų) mokestį.

M.Busilas tikino, kad jo ligšiolinė veikla asocijuotose verslo struktūrose ne trukdys einant naujas pareigas, o priešingai - padės geriau suprasti ir įvertinti kylančias problemas. "Visi žmonės turi įvairių ryšių, bet juos pagrįsti, manau, galėsiu", - kalbėjo buvęs verslo atstovas.

Baudė už sumanumą

Viceministro pareigas nuo sausio pradžios einantis socialdemokratas M.Skarupskas dar neseniai stovėjo kitoje barikadų pusėje nei jo naujasis kolega M.Busilas. Informologijos studijas baigęs jaunasis politikas pastaruosius ketverius metus vadovavo Vilniaus miesto merijos Verslo licencijavimo ir leidimų skyriui. Sostinės savivaldybėje vieša paslaptis buvo svarstymai, kad pareigas bičiuliui parūpino jo partijos kolega, perspektyviu jaunuoju socialdemokratu vadinamas Vilniaus tarybos narys Juras Požela, rudenį išrinktas Seimo nariu.

M.Skarupskas, kuris savo anketoje kaip didžiausią laimėjimą nurodo tai, kad "kol kas yra nevedęs", o ateities vizijose regi Lietuvą kaip socialdemokratinę šalį, labiausiai pagarsėjo kova su populiaraus sostinės baro savininkais. Būtent šio valdininko iniciatyva Vilniaus savivaldybė bandė panaikinti prekybos alkoholiu licenciją barui "Būsi trečias", kurį Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas apkaltino prekyba falsifikuotais svaigalais.

Įstaigos savininkai užsitraukė valdininkų nemalonę, kai pabandė pagyvinti verslą ir pasiūlė nuolatiniams lankytojams patiems pasidaryti įvairių trauktinių iš bare parduodamų alkoholinių gėrimų bei įvairių žolelių. Pasigamintą antpilą klientai galėdavo suvartoti ne iš karto, bet palikti saugoti ir atidaryti jį per kitą apsilankymą. Už tokį gėrimų "falsifikavimą" verslininkai "užsidirbo" 5 tūkst. litų baudą (suma viršija net kontrabandininkams skiriamas nuobaudas).

"Sprendimą dėl licencijos atėmimo pasirašė M.Skarupskas. Vėliau, kai tas sprendimas sulaukė didelio atgarsio žiniasklaidoje, jis su mumis susisiekė, paaiškino, kodėl buvo taip pasielgta, ir kartu su meru Artūru Zuoku surengė susitikimą. Vis dėlto, manau, tai padaryta pavėluotai - mūsų, verslininkų, argumentai turėjo būti išklausyti prieš priimant sprendimą dėl nuobaudos taikymo, o ne po visko", - aiškino TŪB "Penki laipsniai", valdančios barą "Būsi trečias", bendraturtis Kristupas Dacius.

Kalbėdamas su LŽ verslininkas stebėjosi, kokiais kriterijais vadovaujantis M.Skarupskui buvo pasiūlytas viceministro postas. "Jam dar ne laikas eiti tokias pareigas. Žmogui reikia turėti bent kokios nors praktikos, ir ne tik valstybės tarnyboje", - neslėpė nuostabos K.Dacius.

Marius Skarupskas
Marius Skarupskas

Startas - iš rajono

Partijos "Tvarka ir teisingumas" trečiuoju ūkio viceministru siūlomas Telšių rajono veikėjas K.Trečiokas taip pat neturi patirties didžiojoje politikoje. Tiesa, jis kelias kadencijas dirbo rajono taryboje, vadovavo savivaldybės administracijai.

Rajono tarybos nariu šis "tvarkietis" galėjo tapti ir 2011-ųjų pavasarį, kai laimėjo savivaldos rinkimus, bet netikėtai atsisakė mandato. Tada svarstyta, kad K.Trečiokas galbūt tikėjosi vėl eiti savivaldybės administratoriaus pareigas, nors buvo aišku, jog pagal tuometį politinių jėgų išsidėstymą tokios viltys - nerealios.

Praėjusį rugsėjį, prieš pat Seimo rinkimus, buvo paskelbta, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdyba, remdamasi anksčiau Valstybės kontrolės atlikto patikrinimo medžiaga, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo vykdant viešuosius pirkimus Telšiuose už daugiau kaip 2,2 mln. litų. Valstybės kontrolė buvo nurodžiusi, kad minimi pažeidimai atsirado, kai Telšių rajono savivaldybės administracijai vadovavo K.Trečiokas, o mero pareigas ėjo kitas "tvarkietis", dabar aplinkos viceministru paskirtas Almantas Petkus. Nesąžininga veikla sieta su viešųjų pirkimų konkursus laimėjusiomis keliomis vietos įmonėmis.

"Nežinau, ar K.Trečiokas galėjo būti nesąžiningas. Man visi žmonės atrodo sąžiningi, o jei yra kitaip, sprendimus priima atitinkamos tarnybos", - apie rajono politiką atsiliepė Telšiuose išrinktas Seimo narys "darbietis" Valentinas Bukauskas.

Parlamentaro teigimu, būsimasis ūkio viceministras turi ir administravimo, ir vadovavimo patirties. "Ne šventieji puodus lipdo, - svarstė V.Bukauskas. - Jei politinė institucija, partija suteikia tokias pareigas, manau, žmogus turi galimybę jas eiti."

Kęstutis Trečiokas
Kęstutis Trečiokas

Ūkio viceministras Marius Busilas

1994 m. - Vytauto Didžiojo universitetas, verslo organizavimo ir vadybos bakalauras.

1996 m. - Vytauto Didžiojo universitetas, firmų organizavimo ir vadybos magistras.

2000-2001 m. - UAB "Aibės mažmena" komercijos vadybininkas.

2001-2002 m. - SPAB "Lietuvos energija" Elektros prekybos skyriaus viršininkas.

2002-2002 m. - SPAB Rytų skirstomųjų tinklų Elektros prekybos skyriaus viršininkas.

2002-2004 m. - UAB "Stibelis" projektų vadovas.

2004-2008 m. - Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius.

2008-2011 m. - Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius.

2011-2013 m. - VšĮ "Populiariausia prekė" direktorius.

2012-2013 m. - Energijos vartotojų asociacijos direktorius.

Nuo 2009 m. - Vadovų verslo klubo narys.

Nuo 2010 m. - Aleksandro Stulginskio universiteto tarybos narys.

Ūkio viceministras Marius Skarupskas

2004 m. - Vilniaus universitetas, komunikacijos ir informacijos bakalauras (Informologijos programa).

2006 m. - Vilniaus universitetas, komunikacijos ir informacijos magistras (Ryšių su visuomene programa).

2002-2005 m. - UAB "Naujosios komunikacijos leidyba" žurnalistas, rinkodaros vadovas.

2005-2008 m. - UAB "Veritana" integruotos komunikacijos specialistas.

2009-2010 m. - Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto lektorius (pokyčių vadyba).

2008-2013 m. - Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Verslo licencijavimo ir leidimų skyriaus vedėjas.

Kandidatas į ūkio viceministrus Kęstutis Trečiokas

1975-1977 m. - Vilniaus universiteto Fizikos fakultetas, studijų nebaigė.

1977-1982 m. - Kauno politechnikos institutas, inžinierius elektromechanikas.

1990-1991 m. - Vilniaus valstybinis universitetas, tarptautinių ekonominių santykių ekonomistas.

1991 m. - trumpas vadybos kursas Alborgo universitete Danijoje.

1995 m. - vadybos ir rinkodaros kursai Amerikos vadybos asociacijoje Čikagoje, JAV.

1996 m. - Tarptautinio vystymo agentūros prie JAV vyriausybės kursai pagal tarptautinę techninio bendradarbiavimo programą.

1982-1993 m. - bendrovės "Mastis" inžinierius elektrikas, elektros cecho viršininkas, ūkio ir socialinių reikalų direktorius, komercijos direktorius.

1993-1998 m. - Telšių AB "Telteksa" generalinis direktorius, įmonės valdybos pirmininkas.

1998-2000 m. - Telšių rajono savivaldybės mero patarėjas verslui, turizmui ir ryšiams su užsieniu.

2001 m. - Telšių statybos UAB "Telša" direktoriaus pavaduotojas.

2001-2002 m. - UAB "Litesko" filialo "Telšių šiluma" direktoriaus padėjėjas.

2003-2005 m. - Telšių rajono savivaldybės Ekonomikos, strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas.

2005-2011 m. - Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius.

2011-2013 m. - Telšių ligoninės direktoriaus pavaduotojas ekonomikai.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"