Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Avinėlių tylėjimas kraujo rinkoje 

2011 liepos 28 d. 00:00
Alinos Ožič nuotrauka
Alinos Ožič nuotrauka

Ši istorija asmeniškai palietė daugybę žmonių Lietuvoje, jiems to nė nežinant. Sunkiai sergantiems ligoniams buvo pilamas galbūt netinkamas kraujas, nors toks 'gydymas' gali sukelti pavojingų komplikacijų ar net mirtį. Tai vyko beveik metus ir buvo vieša - tik nuo pačių ligonių ir jų artimųjų nuslėpta - paslaptis.

Šią kraupią paslaptį žinojo ir žino ne tik nemažai medikų, bet ir aukšti Generalinės prokuratūros (GP), Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pareigūnai. Dar kovo mėnesį jie gavo pareiškimą, kuriame buvo juodu ant balto rašoma: kraujas, kurį ligoninėms tiekia VšĮ "Nacionalinis kraujo centras" (NKC), kelia pavojų ligonių sveikatai ir gyvybei.

Tačiau nepasirūpino ištirti nė vieno kraujo lašo, kad patikrintų šį baisų įtarimą.

"Tai kokiu krauju reikia rašyti, kokiu balsu šaukti, kad išgirstų?" - klausia Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Kraujo centro vedėja Emilija Kazlauskienė, vartydama STT ir prokurorų atsirašinėjimą.

Prie pareiškimo teisėsaugai buvo pridėti jos atliktų tyrimų rezultatai, rodantys, kad hemoglobino kiekis NKC kraujo produktuose beveik perpus mažesnis, negu reikalauja normos.

Tačiau prokurorai atsisakė ne tik pradėti ikiteisminį tyrimą, bet ir apklausti E.Kazlauskienę.

STT nepasivargino net apsimesti, kad tikrina šį pareiškimą.

SAM, gavusi informacijos, posėdį surengė tik po mėnesio. Bet nepakvietė į jį nei pareiškimą GP ir STT parašiusio UAB Kraujo donorystės centro (KDC) vadovo Artūro Venslausko, nei tyrimus atlikusios E.Kazlauskienės. Ministerijos klerkai pasitenkino kartu su NKC atstovais draugiškai dėl akių pavartę popierius - tarsi ligoniams į veną būtų pilama rašliava, o ne kraujas.

Jie padarė viską, kad ligoninėse naudotas kraujas nebūtų laiku ištirtas.

Tyrimą - tiksliau, jo imitaciją - SAM surengė tik praėjus 4 mėnesiams nuo to laiko, kai gavo pranešimą apie pavojų žmonių gyvybei. Tada, kai įtartinų preparatų atsargos gydymo įstaigose baigėsi. Tai yra - buvo supiltos nieko neįtariantiems žmonėms.

Liepos 12 dieną ištyrus 7 dar užsilikusius kraujo maišelius, kurie buvo išsaugoti dėl E.Kazlauskienės atkaklumo, tik patvirtinta tai, ką gydytoja buvo pasirengusi GP, STT ir SAM pasakyti dar kovo mėnesį.

Baimė

Šioje istorijoje neišvengiamai kyla klausimas, kodėl žinią, kad ligoninėse žmonėms gali būti perpilamas prastas kraujas, visuomenė sužinojo tik praėjus beveik metams? Kodėl teisėsaugą ir SAM ji sudomino tik tada, kai nebeliko ko tirti?

Vienas atsakymų, kodėl tylėjo medikai, anot A.Venslausko, - baimė. "Jau nuo rugsėjo NKC kraujas toks. Daugelis tai žinojo, ir ligoninėse gydytojai kalbėjo. Bet visi bijojo. Po to skandalo su Artūru Skiku (buvęs SAM viceministras) susidarė įspūdis, kad vos prasižiojus STT tuoj čiups. Vienintelė E.Kazlauskienė drįso pasakyti garsiai - ir vis tiek nieko..." - stebisi KDC direktorius.

Šios baimės priežastis - NKC vadovas Vytenis Kalibatas. Medikų sluoksniuose intymūs jo santykiai su teisėsauga - ypač STT - laikomi vieša paslaptimi. Manyti, kad V.Kalibatas turi stiprų užnugarį teisėsaugoje, verčia jo sugebėjimas išlipti iš skandalų sausam.

Dėl korupcinių žaidimų neskaidrioje kraujo rinkoje nulėkė jau kelios aukštų pareigūnų galvos. Atsistatydino buvęs ministras Rimvydas Turčinskas. Areštinėje pasėdėjo A.Skikas, kuriam tas pats V.Kalibatas davė kyšį, imituodamas, anot teisėsaugos, nusikalstamą veiką.

Bet pats NKC vadovas, paskirtas į šį postą dar socialdemokratų ministro Juozo Oleko, yra nepajudinamas kaip uola.

Dar 2009 metų sausio 22 dieną Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galbūt neteisėtos veikos, išvežant perdirbti į užsienį kraujo plazmą. Visuomenė apie šią istoriją sužinojo iš skandalingų Valstybės kontrolės išvadų. Nuo 2006 iki 2008 metų iš Lietuvos į Vokietiją buvo išvežta perdirbti du trečdaliai ligoniams gydyti nepanaudotos kraujo plazmos (apie 4200 litrų). Į Lietuvą grįžo tik dalis pigesnių kraujo produktų, bet brangiausi ir reikalingiausi - krešėjimo faktoriai ir intraveninis imunoglobulinas - parvežami nebuvo.

LŽ žiniomis, byloje yra duomenų, kad šie preparatai buvo parduoti į trečiąsias šalis. Šaltinių teigimu - į Braziliją. Tačiau tyrimas jau trečius metus dulka FNTT ir jį kontroliuojančios GP stalčiuose.

Milijonai - be kontrolės

Niekas nekontroliuoja ir NKC vykdomų viešųjų pirkimų, kurių didžiąją dalį nuo pat NKC įsteigimo laimi UAB "Interlux". Įdomus sutapimas - atstovaujanti Lietuvoje tai pačiai Vokietijos įmonei, su kuria V.Kalibatas buvo pasirašęs sutartis dėl kraujo plazmos perdirbimo.

Dar 2006 metais patikrinusi šešiolika 2005-aisiais NKC vykdytų viešųjų pirkimų Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nustatė, kad dauguma atvejų buvo nepagrįstai pasirinktas neskelbiamų derybų būdas, į šias neskelbiamas derybas kviestas tik vienas tiekėjas. Juo itin dažnai tapdavo "Interlux".

Kaip veikė ši schema, matyti iš nukleino rūgščių (NAT) testų pirkimo istorijos. 2004-aisiais, šiai įmonei laimėjus atvirą konkursą, NKC pasirašė sutartį dėl 12 tūkst. testų su įranga, vieno testo kaina - 64,60 lito. Tačiau 2005 ir 2006 metais NKC jau neskelbiamų derybų metu iš "Interlux" nupirko gerokai daugiau testų, nustatydama kur kas didesnę vieneto kainą. Mat už tuos pačius 64,60 lito NKC pirko testus jau be įrangos. Neskelbiamų derybų būdu, pasikvietęs vienintelį tiekėją "Interlux", 2005 metų balandžio 12 dieną NKC pirko 15 tūkst. kraujo maišelių po 19,65 lito, 2005 metų birželio 10 dieną - 40 tūkst. maišelių po 18,69 lito. VPT konstatavo, kad "Nacionalinis kraujo centras, kviesdamas į neskelbiamas derybas tik vieną tiekėją, pažeidė įstatymą ir neužtikrino jame nustatytų skaidrumo principų bei pirkimo tikslo." Tačiau jokių rimtesnių sankcijų, LŽ žiniomis, imtasi nebuvo.

Šiuo metu NKC ir toliau labai vaisingai bendradarbiauja su "Interlux". Su įvairiomis bendrovėmis NKC sudarytų sutarčių vertė - 20,5 mln. litų. "Interlux" atiteko liūto dalis šios sumos - 15,6 mln. litų.

Tačiau šie milijoniniai pirkimai, nors anksčiau ir kilo skandalingų istorijų, net nėra tikrinami. "Paskutinį kartą NKC pirkimą Tarnyba vertino 2009-01-06", - rašoma VPT atsakyme LŽ.

Tačiau dabar nuo senų laikų puoselėjama V.Kalibato vadovaujamos įmonės neliečiamybė suvešėjo taip, kad teisėsauga jos veiklos netiria net ir tada, kai gauna pranešimą apie pavojų žmonių gyvybei.

Tūkstančiai žmonių

"Dabar V.Kalibatas mėgina aiškinti, kad tie 5 maišeliai falsifikuoti. Bet juk kalbama ne apie 5 maišelius - tyrimų atlikta šimtai. Yra tų tyrimų rezultatai, išspausdinti iš analizatorių. Ir tai darė ne vienas žmogus, tirdavo keli sustoję..." - sakė A.Venslauskas.

Transfuziologė E.Kazlauskienė negali paneigti, kad nekokybiško kraujo perpylimas galėjo baigtis ir mirtimi. Tiesa, mirties liudijimuose tokios priežasties nėra, nes žmonija dar neišrado tokios diagnozės.

Tačiau gydytoja įsitikinusi, kad daug sužinoti būtų galima patikrinus ligos istorijas. "Yra žurnalai. Pasižiūri maišelio numerį, kam atiduota, kiek atiduota, ligos istoriją atsiverti, ir viskas parašyta. Gydytojo užsakymas, transfuzijos protokolas ir hemoglobino tyrimai, kuriuos būtina atlikti rytojaus dieną", - aiškino ji.

"Mirties atvejus atsekti galima. Bet bijos. Nes jeigu prasidės bylos ligoninėms, Lietuva bankrutuos ir liksim be sveikatos apsaugos. Juk tai vyko ne tris ar keturias dienas, o beveik metus. Kraujas perpiltas ne dvidešimčiai žmonių, o dešimtims tūkstančių. Jeigu per metus Lietuvoje pagaminama 80 tūkst. maišelių ir vienam žmogui skaičiuotume po 3 ar 4, tai kraujas perpiltas 30 tūkst. žmonių, ir pusei iš jų - paruoštas NKC..." - svarstė A.Venslauskas.

Vanduo, panašus į kraują

Pirmieji įtarimai dėl kraujo kokybės kilo praėjusių metų vasaros pabaigoje.

"Mūsų ligoninės gydytojai sunerimo - kodėl, sako, reikia tiek kraujo? Ir aš pati mačiau, kad sunaudojamas milžiniškas kiekis, operacija vyksta, ir eina maišelis po maišelio. O hemoglobinas, kaip mes sakom, vis "neatsipila". Kelis maišus žmogui sulašini, bet jo nepadaugėja" - pasakojo E.Kazlauskienė.

Rugsėjo 1-ąją RVUL laboratorijoje atlikusi tyrimus ji negalėjo patikėti savo akimis. "22, 25, 28 gramai vienete - va tokius stebuklus gaudavau... Nors mažiausias leistinas kiekis, nustatytas ministro įsakymu, - 43 gramai vienete. Buvau priblokšta", - prisiminė gydytoja.

Norėdama įsitikinti tuo, ką mato, patyrusi transfuziologė tyrimus kartojo. Tikrino ne tik NKC, bet ir kitų kraujo donorystės įstaigų komponentus. Tačiau rezultatas nesikeitė: Santariškių klinikų Kraujo centro (Santariškių KC) ir KDC kraujas atitiko normą, o NKC hemoglobino kiekis buvo perpus mažesnis.

Nuo 2010 metų rugsėjo mėnesio RVUL buvo ištirta 115 NKC eritrocitų masės maišelių, skirtų ligoniams gydyti. Hemoglobino vidurkis juose - 27 g/vnt.

"Matote - čia net šauktuku pažymėjau. Nes pagaliau gavau gerą rezultatą..." - varto šūsnį kompiuterio išmestų analizės protokolų E.Kazlauskienė.

Šių tyrimų rezultatais RVUL Kraujo centro vedėja neabejoja: jie atlikti sertifikuotoje laboratorijoje, visų įstaigų mėginiai tirti tuo pačiu analizatoriumi, įstaigoms iš anksto apie tai nepranešus.

"SAM tokių objektyvių tyrimų neatlieka", - karčiai šypteli E.Kazlauskienė.

Nusikalstamas eksperimentas

Lašinant mažai hemoglobino turinčius NKC komponentus, jų reikia maždaug dukart daugiau negu tų, kurie atitinka normą. O ligoniui supiltas kraujo kiekis, anot gydytojos, gali būti lemtingas.

"Jeigu supilsi per daug - gali prasidėti širdies nepakankamumo reiškiniai, įvairios alerginės reakcijos, pradėti brinkti plaučiai. Sulašinus kelis maišelius, ligonis gauna trims ar keturiems žmonėms skirtus antigenus ir antikūnus. Tu jį įjautrini, tokią abėcėlę supili žmogui, kad net sunku įsivaizduoti... Juk čia kaip vaistai", - aiškino ji.

Anot E.Kazlauskienės, svarbiausias gydymo krauju principas - kiekvienas kraujo perpylimas yra potencialiai mirtinas. Tuo labiau - kai pilamas prastas kraujas.

"Gali atsirasti hemolizės postfunkcinės reakcijos: ūmios hemolizinės reakcijos, febrilios nehemolizinės reakcijos, alerginės reakcijos, anafilaksinės reakcijos, transfuzijos sukeltas ūmus kvėpavimo nepakankamumas, potransfuzinė purpura, transplantanto prieš šeimininką liga ir neimuninės kilmės transfuzinės reakcijos", - rašė gydytoja viename paaiškinimų, kuriuos pridėjo prie savo tyrimų.

"Pagerintas" kraujas

2010 metų spalio 25 dieną E.Kazlauskienė apie tyrimų rezultatus informavo RVUL administraciją. Palyginusi NKC ir Santariškių KC, transfuziologė konstatavo, kad NKC tiekiamo kraujo hemoglobino kiekis neatitinka būtinų reikalavimų.

Tos dienos susirinkimo protokole įrašytas sprendimas: užsakyti iš Santariškių KC ir KDC aferezės būdu gaminamą eritrocitų masę. Argumentas - šiuo būdu, kuriuo NKC eritrocitų neruošia, išgaunama didesnė hemoglobino koncentracija.

Žinodami, kokia padėtis, RVUL medikai vengė pilti ligoniams NKC kraują. "Pagerindavo" jį kitų įstaigų paruoštais komponentais. "Kai ateidavo užsakymas, peržiūrėdavau ligos istoriją, kokia situacija. Jeigu duodavom žmogui vieną NKC maišelį, prie jo pridėdavom Santariškių arba KDC kraujo. Kad kompensuotų tą blogesnįjį", - aiškino E.Kazlauskienė.

Tuo pat metu vyko 2010 metų spalio 26 dieną RVUL paskelbtas viešas konkursas naujam kraujui ir jo komponentams pirkti. Nors NKC kaina buvo gerokai mažesnė, ligoninė nusprendė pirkti afereziniu būdu paruoštus eritrocitus be leukocitų iš KDC.

NKC šį sprendimą apskundė ir prasidėjo iki pat dabar užsitęsę teismų procesai. Ligoninė bylinėjosi, kvietėsi antstolius, kad konstatuotų neteisingai nurodytą NKC kraujo maišelio svorį, o žmonėms tuo metu buvo pilamas koncentruotu krauju "pagerintas" NKC skystimas.

2011 metų kovo 7 dieną konkurse dalyvavusio KDC vadovas A.Venskauskas kreipėsi į GP ir STT.

Prokurorams pritrūko lavono?

Pareiškime A.Venslauskas nurodė, kad NKC kraujo ir jo komponentų pigumas yra tiesiogiai susijęs su nepatenkinama kokybe, kuri kelia grėsmę žmonių gyvybei. Šių produktų naudojimas - rašė jis - gali "sukelti sunkių ir labai sunkių padarinių."

KDC vadovas rėmėsi ne tik E.Kazlauskienės tyrimais, bet nurodė, kad šiuos faktus patvirtina ir kitose ligoninėse atlikti tyrimai. Prie pareiškimo buvo pridėta ir dalis tyrimų protokolų.

Tačiau GP į tai reagavo stojiška ramybe. Kovo 18 dieną Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas pareiškimą persiuntė nagrinėti Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai - tarsi būtų kalbama ne apie žmonių gyvybes, bet apie banalią vagystę prie kasos kokiame nors prekybos centre.

Apylinkės prokuratūroje pareiškimą pavesta nagrinėti prokurorui Tomui Songailai.

Kovo 28 dieną, norėdama padėti tyrimui, E.Kazlauskienė ir pati kreipėsi į prokuratūrą. Nugabeno dar apie pusšimtį tyrimų protokolų ir paprašė suteikti galimybę pateikti paaiškinimų. Tyrimai tuo metu buvo atlikti jau ir Plungės rajono savivaldybės ligoninėje. Jie patvirtino, kad hemoglobino kiekis NKC produktuose yra beveik perpus mažesnis.

Bet nei kraujo analizės rezultatų, nei gydytojos paaiškinimų prokurorui neprireikė.

Jau kitą dieną - kovo 29-ąją - T.Songaila skubiai atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Nutarime rašoma, kad nepateikta "jokių objektyvių duomenų, kad VšĮ Nacionalinio kraujo centro tiekiamos prekės galėjo sutrikdyti sveikatą ar sukelti kitokių pasekmių". Tarsi prie pareiškimo E.Kazlauskienė būtų turėjusi pridėti ir lavoną, patvirtinantį tyrimų rezultatus.

Net neapklausęs gydytojos, prokuroras atliko popierių ekspertizę ir nustatė, kad "yra kilęs ginčas tarp konkuruojančių bendrovių dėl teikiamų produktų kokybės".

2011 metų balandžio 7 dieną Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros 5-ojo skyriaus vyriausiasis prokuroras Arūnas Žemrieta informavo E.Kazlauskienę, kad pradėti ikiteisminį tyrimą atsisakyta, "todėl pagrindo imti iš jūsų papildomus paaiškinimus nėra"...

Tuo metu Z.Burokas, persiuntęs pareiškimą nagrinėti - o gal numarinti? - į apylinkės prokuratūrą, nusiplovė rankas. "Minėto pareiškimo Generalinė prokuratūra nekontroliavo. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Prokuratūros įstatymu prokuroras yra savarankiškas sprendimų priėmime", - rašoma GP atsakyme LŽ.

Taip pat ramiai į pranešimą apie pavojų žmonių gyvybei keliantį kraują reagavo ir STT.

STT pritrūko pagrindo

2011 metų kovo 18-ąją - tą pačią dieną, kai Z.Burokas "nuleido" pareiškimą jį sėkmingai numarinusiai apylinkės prokuratūrai - STT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Bruzgys jį persiuntė SAM.

"Nesant teisinio pagrindo priimti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse numatytą baudžiamojo proceso sprendimą, perduodame Jums UAB "Kraujo donorystės centras" pareiškimą dėl VšĮ "Nacionalinis kraujo centras" veiksmų", - informavo V.Bruzgys ministeriją.

Kokio teisinio pagrindo trūksta, norint kuo skubiau išsiaiškinti, ar tikrai pacientams ligoninėse pilamas pavojingas gyvybei kraujas, lakoniškame V.Bruzgio rašte nepaaiškinta.

Matydami, kaip be skrupulų prokuratūroje užgniaužtas svarbus tyrimas, A.Venslauskas ir E.Kazlauskienė dar mėgino pramušti STT sieną.

Apskundęs, kaip numato įstatymai, prokuroro T.Songailos atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą teismui, KDC vadovas dėl šio sprendimo dar kartą kreipėsi į STT. Turėdamas vilties, kad specialioji tarnyba išsiaiškins priežastis, dėl kurių prokuroras iš esmės net netikrino pareiškimo.

Tačiau STT nesudomino ir šis keistas reiškinys.

Gegužės pradžioje Administravimo valdybos viršininko pavaduotoja Gražina Imbrasienė A.Venslauskui pranešė, kad į prokurorų veiklą STT nesikiša. Tokį patį atsakymą netrukus gavo ir E.Kazlauskienė.

Viso šio kanceliarinio susirašinėjimo metu ligoninėse ir toliau buvo daromas nusikaltimas - žmonėms pilamas kraujas, kurio kokybė kėlė rimtų įtarimų. O ką, rūpindamasi pacientų sveikata ir gyvybe, nuveikė SAM?

Slaptieji SAM protokolai

Posėdį šiuo klausimu ministerija sugebėjo surengti tik praėjus mėnesiui nuo tada, kai gavo iš STT persiųstą A.Venslausko pareiškimą su priedais - balandžio 14 dieną.

Į šį intymų renginį, kuriam pirmininkavo SAM viceministras Audrius Klišonis, nebuvo pakviestas nei A.Venslauskas, nei E.Kazlauskienė. Pranešimas apsvarstytas tik su paties NKC atstove jaukioje ministerijos klerkų draugijoje.

Kaip ir reikėjo tikėtis, posėdžio dalyviai nusprendė, kad hemoglobino kiekis NKC kraujo komponentuose atitinka visus reikalavimus.

Ar šio pasisėdėjimo dalyviai matė E.Kazlauskienės tyrimų rezultatus, kuriuos turėjo gauti iš STT, lieka paslaptis. LŽ paprašyta atsiųsti visą posėdyje svarstytą medžiagą, SAM atsiuntė... STT lydraščio SAM kopiją.

O gal būtent todėl gydytoja ir nebuvo pakviesta į posėdį, kad ministerija norėjo žūtbūt nuslėpti jos tyrimų duomenis?

Lietuvos ligoninėse tuo metu dar buvo tūkstančiai NKC kraujo maišelių, bet SAM nematė reikalo ištirti bent vieno. Užuot tai padariusi, ministerija inicijavo... finansinį auditą. Ištyrus "metinių finansinių ataskaitų rinkinį", jokių pažeidimų NKC veikloje nenustatyta. Juk popierius kraujo neturi...

Sprogimas Potiomkino kaime

2011 metų liepos 1 dieną - praėjus jau beveik 4 mėnesiams nuo tada, kai SAM buvo informuota apie pavojų ligonių gyvybei keliantį NKC kraują - ministras Raimondas Šukys pagaliau pasirašė įsakymą ištirti hemoglobino kiekį.

Tačiau ir šį tyrimą ministerija organizavo pagal garsųjį Potiomkino metodą, žinomą dar nuo XVIII amžiaus pabaigos, kai imperatorės Jekaterinos II vizitacijos proga grafas Potiomkinas pristatė butaforinių kaimų, kuriuose specialiai treniruotų valstiečių būrelis vaizdavo visokeriopą klestėjimą prie Rusijos prijungtose Ukrainos žemėse.

SAM ne tik iš anksto nurodė visoms donorystės įstaigoms pristatyti savo paruoštų kraujo komponentų pavyzdžių į Vilniaus universiteto ligoninės santariškių klinikos (VULSK) Laboratorinės diagnostikos centrą, bet ir patikėjo pačioms atrinkti mėginius.

"Važiavome visi su savo kraujais lyg į kokį parodomąjį šou", - sakė E.Kazlauskienė.

Tik lyg tarp kitko R.Šukio įsakyme siūloma "esant galimybei" ištirti ir "bent vieną" anksčiau NKC paruoštą kraujo maišelį. Tikrinti kraujo, kurį NKC vežė į ligonines iki skandalo, ministerija nė neketino.

Tyrimai, vykę liepos 12 dieną, iš pradžių klostėsi pagal SAM numatytą scenarijų.

"Aišku, visi atsivežė puikių pavyzdžių. Rezultatai - miligramas į miligramą, sportininkų hemoglobinas. Norėčiau, kad man tokio įpiltų..." - ironizavo KDC vadovas A.Venslauskas. Kaip ir reikėjo tikėtis, visuose iš anksto paruoštuose mėginiuose hemoglobino kiekis atitiko normą.

Tačiau šią Potiomkino kaimo idilę sudrumstė Seimo narės Agnės Bilotaitės prašymas ištirti ir 7 anksčiau pagamintus NKC kraujo maišelius, kuriuos jiedvi su E.Kazlauskiene vis dėlto atsivežė iš ligoninės. Tada, anot liudininkų, laboratorijoje kilo tikra panika. NKC atstovė Laima Stonienė gulėsi kryžium, kad tik sutrukdytų tyrimui. Ji aiškino, esą mokesčių mokėtojai dėl tyrimo patirsią didžiulių nuostolių. Mat paaiškėjo, kad NKC preparatai pagaminti taip, kad nesugadinus maišelio patikrinti jų turinio neįmanoma...

Vis dėlto po beveik valandą trukusių derybų sutarta, kad tyrimą atliks pati NKC atstovė.

"Ji darė mėginius savo rankomis. Bet reikėjo matyti - kaip jos drebėjo..." - prisimena E.Kazlauskienė.

Iš septynių NKC maišelių penkiuose hemoglobino buvo vos nuo 26,1 iki 32,6 gramo vienete. Šie skaičiai nepasikeitė ir atlikus tyrimą kita metodika.

Ir vėl "tirs" tie patys

Šiuo metu pradėti du ikiteisminiai tyrimai. Pirmasis - pagal Seimo Antikorupcijos komisijos pateiktą medžiagą dėl galimo sukčiavimo NKC tiekiant kraują ir jo komponentus ligoninėms. Antrasis - pagal V.Kalibato kreipimąsi dėl galimo tyrimų klastojimo RVUL Kraujo centre.

"Prokuroro nutarimu abu ikiteisminiai tyrimai sujungti, tai pavesta atlikti Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai", - pranešė GP.

Tai yra - tyrimą atliks tie patys, kurie šią bylą numarino dar kovo mėnesį. Galima spėti iš karto, koks bus šio "tyrimo" rezultatas.

Šioje istorijoje iki šiol nė žodžiu neužsiminta apie SAM, prokurorų ir STT atsakomybę. Tačiau ministerija, nesugebėjusi laiku ištirti nė vieno kraujo maišelio, dabar inicijavo intensyvius patikrinimus E.Kazlauskienės vadovaujamame RVUL Kraujo centre - nors pastarasis auditas atliktas vos prieš mėnesį.

"Esu paprasta gydytoja, neturiu ko prarasti. Neužgyvenau nei sodybų, nei namų. Gyvenu tėvų tremtinių bute, nes jie buvo politiniai kaliniai. Mano draugai stebisi - kaip tu nebijai kelti tokio klausimo, taigi tave sunaikins. Nebijau, nes toks gyvenimas neturi prasmės", - sakė E.Kazlauskienė.

Dūmų uždanga

Sužinojęs, kad rengiamas straipsnis, NKC perdavė LŽ pluoštą dokumentų, kurie liudija apie seną ir nuožmią kovą dėl kraujo rinkos tarp šios viešosios įstaigos ir UAB Kraujo donorystės centro. Pavyzdžiui, minimi skandalingi 2008 metais pasirašyti tuometinio sveikatos apsaugos ministro R.Turčinsko įsakymai, kuriais NKC Klaipėdos filialas kartu su pastatu, įranga ir darbuotojais buvo perduotas UAB Kraujo donorystės centrui, o NKC tapo tik Vilniaus kraujo centru. Teismai šiuos neteisėtus įsakymus panaikino.

Anot NKC, skandalas dėl nekokybiško kraujo yra "tik tęsinys kovoje dėl rinkos", kur viešoji įstaiga kaunasi su UAB'u.

Visa tai tiesa - akivaizdu, kad KDC turi ekonominį interesą kraujo rinkoje, kurioje jau seniai vyksta kova be taisyklių.

Bet ar tai keičia šios istorijos esmę - faktą, kad beveik metus sunkiems ligoniams buvo pilamas įtarimų keliantis kraujas, bet niekas jo laiku neištyrė, nes įvairios institucijos šį tyrimą blokavo? O gal ligoniai ir jų artimieji, su kuriais buvo atliktas šis eksperimentas, turėtų pasiguosti, kad mirti nuo viešosios įstaigos kraujo yra patriotiškiau?

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika