Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Atskalūnų partija nuskriaus socdemus 

2017 lapkričio 16 d. 11:40
Politologų teigimu, daugiau šansų turi LSDP. /
Politologų teigimu, daugiau šansų turi LSDP. /
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Iš socialdemokratų gretų pasitraukę įtakingi politikai buria naują partiją ir žada siūlyti tai, ką vadina tikrąja socialdemokratija. Toks buvusių kolegų akibrokštas – blogas signalas ne pačiomis linksmiausiomis nuotaikomis gyvenančiai Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP).

Įsteigti Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (LSDDP) Seime dirbantys politikai tikisi iki šių metų pabaigos. Naujos politinės jėgos steigėjų užmojai platūs – ketinama formuoti skyrius rajonuose ir pradėti rengtis po kelerių metų vyksiantiems rinkimams. Tapti naujos partijos lyderiu siūlyta socialdemokratui Mindaugui Sinkevičiui. Šiam atsisakius, dienraščio žiniomis, kalbinamas LSDP su „maištininkų“ banga palikęs užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius.

Algis Krupavičius: „Būtent ilgą laiką politikoje esančių socialdemokratų avangardas nepadarė esminių darbų. Gintautas Paluckas bendravo su skyriais, eiliniais nariais, ir rezultatas yra toks, koks yra.“

Traukiasi būrys bičiulių

Naujai partijai įsteigti reikia suburti ne mažiau kaip 2 tūkst. steigėjų. Kaip sako vienas naujos partijos iniciatorių Gediminas Kirkilas, rinkti parašus LSDDP įkurti sekasi gerai. Kiek žmonių jau sutiko būti naujos politinės jėgos steigėjais, jis neatskleidžia. Taip pat kol kas neskelbiama, kada galėtų būti šaukiamas steigiamasis partijos suvažiavimas. Tačiau planuojama tai padaryti iki naujų metų.

Pasak G. Kirkilo, prie buriamos LSDDP jungiasi „normalūs Lietuvos žmonės“. Jis neatskleidė, ar tarp jų daug dabartinių LSDP narių. „Nežinau, nekontroliuojame. Neklausiame buvusių partiškumų ir panašiai. Viską pamatysite suvažiavime“, – aiškino politikas ir pridūrė, kad kalbasi su įvairiais žmonėmis, bet specialiai buvusių bičiulių nevilioja.

Vakar pranešta, kad iš LSDP traukiasi apie 40 Vilniaus skyriaus narių. Auksė Kontrimienė, LSDP Vilniaus skyriaus pirmininkė, teigia, kad partiją palieka žmonės, dirbantys Seimo LSDDP frakcijos narių padėjėjais, referentais. „Žinau, kad yra judėjimas, kviečiama į naująją partiją, net Seimo nariai skambinėja. Manau, kad bus koks nors pajudėjimas – jau yra pareiškimų, yra ir tokių, kurie išsibraukia (iš partijos – aut.) per Teisingumo ministeriją – jų yra apie 40. Tas sąrašas susidarė galbūt per du mėnesius. Bet kokios nors masinės migracijos iš partijos tikrai nepastebiu“, – tikino ji.

Algirdas Markevičius, vienas iš LSDP paliekančių politikų, naujienų agentūrai BNS sakė, kad partinių bilietų atsisakančiųjų pėdomis gali pasekti dar apie 150 socialdemokratų. „Vertybinės nuostatos yra išsiskyrusios, matome, kad viešai bandoma pateikti naują politinį veidą, naujas įdėjas, bet realiai niekas nepasikeitė, ir mus tai neramina“, – aiškino jis.

Tikisi sugrįžti

Anot G. Kirkilo, Lietuvos kairiajame politiniame lauke būtina alternatyva LSDP. „Manau, kad mes ir esame tikrieji socialdemokratai, skirtingai nei tie, kurie skelbia pusiau komunistinius kairuoliškus manifestus. Gaila, kad mano buvusi partija taip nukrypo“, – kalbėjo jis. Politikas negaili kritikos LSDP pirmininkui Gintautui Paluckui. Jo manymu, socdemų lyderis nesugebėjo suderinti įvairių nuomonių partijoje, nors tai esą svarbiausia lyderiui. „Ne mes sugalvojome ir ne mes iš anksto stengėmės kurti kažkokią naują politinę jėgą. Mus privertė tai daryti“, – tikino buvęs LSDP pirmininkas.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

G. Kirkilas sutinka su tuo, kad LSDDP išsklaidys kairiuosius. „Aišku, tai nebus geras dalykas. Tačiau tai – ne mūsų kaltė. Ne mes nukreipėme partiją tokiu keliu, kur ją dabar bandoma nukreipti“, – tvirtino jis.

Politiko teigimu, LSDDP nebus pseudodarinys, ji veiks kaip normali politinė jėga. Vis dėlto jis neatmeta ir to, kad įvykus pokyčiams LSDP vadinamieji maištininkai gali sugrįžti į socialdemokratų gretas. „Manau, kad LSDP atsisakys tos dabar mėginamos primesti kairuoliškos krypties, ir tada atsiras pagrindas susijungti. Gyvenimas parodys, dar labai anksti apie tai kalbėti“, – sakė G. Kirkilas.

Algis Krupavičius: "Būtent ilgą laiką politikoje esančių socialdemokratų avangardas nepadarė esminių darbų. Gintautas Paluckas bendravo su skyriais, eiliniais nariais, ir rezultatas yra toks, koks yra." smf.vdu.lt nuotrauka
Algis Krupavičius: "Būtent ilgą laiką politikoje esančių socialdemokratų avangardas nepadarė esminių darbų. Gintautas Paluckas bendravo su skyriais, eiliniais nariais, ir rezultatas yra toks, koks yra." smf.vdu.lt nuotrauka

Platūs užmojai

G. Kirkilo tikinimu, LSDDP iniciatoriai jau galvoja apie partijos skyrius rajonuose. „Aišku, bus ir skyriai. Tai ne Vilniaus, o visos Lietuvos partija. Gal iš karto visuose rajonuose skyrių neturėsime, bet bent pusėje rajonų jie tikrai bus“, – teigė jis.

LSDDP kūrėjai intensyviai svarsto, kas galėtų tapti naujosios partijos pirmininku. G. Kirkilo teigimu, dėl to kalbamasi su M. Sinkevičiumi. „Nežinau, kiek realu, kad jis ateitų. Tačiau manau, jog jis mato partijoje realiai susiklosčiusią padėtį, kad nekreipiama dėmesio į jo pasiūlymus. Jis buvo apklausęs dalį partijos narių, kurie aiškiai pasakė, kad reikia trauktis iš koalicijų su teisiamomis partijomis, bet kažkodėl čia taikomi dvejopi standartai. Manau, kad jis tai mato. O kaip jis nuspręs, nežinau“, – kalbėjo politikas.

Pasiūlymo nesvarstė

LSDP vicepirmininkas M. Sinkevičius tikina atsisakęs buvusių bičiulių pasiūlymo tapti naujos partijos pirmininku. „Rimtai niekada tokio pasiūlymo nesvarsčiau, nenagrinėjau, nes tai man nėra priimtina“, – pabrėžė jis.

Naujos partijos perspektyvos, anot M. Sinkevičiaus, bus matyti ją įsteigus. Tačiau jis nemato erdvės šiuo metu kurti naujus politinius darinius ir turi abejonių, ar buvusiems bičiuliams tai pavyks padaryti. Kartu vienas LSDP lyderių minėjo, kad nuotaikos partijoje nėra labai geros. Bičiulius liūdina naujausi partijos reitingai, kurie yra blogiausi per pastarąjį dešimtmetį. Matyti, kad ne visi teigiamai vertina vadovybės teiginius apie naujos epochos pradžią. Daugeliui abejonių kelia ir kai kurie manifesto teiginiai.

Vis dėlto M. Sinkevičius nemano, kad tai galėtų paskatinti masinę migraciją iš LSDP į buvusių bičiulių kuriamą partiją. „Manau, jog partijos kolegos su nerimu stebi tą situaciją, bet kol kas ji nėra tokia kritiška ar tragiška, kad būtų norima ką nors kardinaliai keisti. Tam, kad žmonės, vienai partijai atidavę dešimtmečius, pultų ir jungtųsi prie kitos, reikia kritinės situacijos“, – įsitikinęs M. Sinkevičius.

Skaidymasis patrauklumo neprideda

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algis Krupavičius akcentuoja, kad kiekvienoje pagrindinėje ideologinėje kryptyje geriausia turėti po vieną partiją, o ne kelias ar dar daugiau. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje partinė sistema tampa vis fragmentiškesnė. Ne vienoje šalyje esama po kelias panašios ideologijos politines jėgas.

Politologas primena, kad kaimynėje Lenkijoje buvo stipri socialdemokratų partija, bet maždaug nuo 2000-ųjų ji susiskaldė, ir šiandien jai net nebeatstovaujama parlamente. Ar panaši situacija gali pasikartoti Lietuvoje? A. Krupavičiaus teigimu, įmanomi įvairūs variantai. „Tikimybė, kad dvi socialdemokratinės partijos galės taikiai sugyventi, tarpusavyje dalytis rinkėjais ir abi bus parlamentinės, nėra tokia didelė. Gali atsitikti taip, kaip vienu metu buvo liberalams, kai Seime dirbo Artūro Zuoko vadovaujamas liberalų judėjimas ir Liberalų sąjūdis. Tačiau gali susiklostyti ir kiti scenarijai. Dabartinės skirtys socialdemokratų gretose gali atvesti į tokią situaciją, kai parlamente turėsime kurią nors vieną socialdemokratų partiją. Kol kas daugiau galimybių turi LSDP. Tačiau gali atsitikti taip, kad nė viena socialdemokratų partija nepateks į parlamentą, nes paprastai partijų skaidymasis nė vienai partijai neprideda patrauklumo rinkėjų akyse. Juolab kad 2016 metų Seimo rinkimai aiškiai parodė, kad dalis LSDP rinkėjų balsavo už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą, kurios politinėje programoje yra nemažai centro kairės nuostatų. „Valstiečiai“ yra labai rimtas konkurentas socialdemokratams, net jeigu jie nesiskaidytų į dvi dalis. Kai jie skaidosi, tikimybė, kad „valstiečiai“ patrauks dar daugiau socialdemokratų rinkėjų, tik didės“, – aiškino jis.

A. Krupavičiaus neįtikina LSDP atskalūnų motyvai, kuriais remiantis kuriama nauja socialdemokratinė partija. Pasak politologo, „maištininkai“ turėjo visas galimybes ginti savo pozicijas LSDP viduje. „Pirmą kartą socialdemokratai rengė tiesioginius partijos lyderio rinkimus. Kartais atrodė, jog partijoje įsitvirtinęs elitas tarsi labiau pritarė M. Sinkevičiaus kandidatūrai, bet jokių rimtesnių veiksmų, kad jam paremti būtų sutelkti skyriai, iš esmės nedarė. Priešingai, G. Paluckas bendravo su skyriais, eiliniais nariais, ir rezultatas yra toks, koks yra. Manau, būtent ilgą laiką politikoje esančių socialdemokratų avangardas nepadarė esminių darbų ir dabar turi tai, ką turi. Net kai partijoje kilo klausimų dėl dalyvavimo valdančiojoje koalicijoje, irgi trūko aktyvių žinomų socialdemokratų lyderių veiksmų, kad jie bent jau būtų pabandę įtikinti partijos skyrius, jog koalicija su „valstiečiais“ jiems teikia daugiau naudos negu žalos. To neįvyko“, – pažymėjo jis.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"