Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Arvydas Anušauskas: socialdemokratai bando diskusiją nukreipti nuo esminio klausimo 

2017 kovo 10 d. 13:50
Viktoras Pranckietis (dešinėje) teigia, kad Seime gali būti pradėta apkaltos procedūra socialdemokratui Mindaugui Basčiui.
Viktoras Pranckietis (dešinėje) teigia, kad Seime gali būti pradėta apkaltos procedūra socialdemokratui Mindaugui Basčiui.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Penktadienį Seime svarstant Mindaugp Basčio atsistatydinimo prašymą socialdemokratai kėlė klausimą dėl Viktoro Pranckiečio įpareigojimo vicepirmininkams bei komitetų vadovams gauti leidimus dirbti su slapta informacija, stebėjosi, kodėl VSD medžiaga pasklido viešai, taip pat kėlė klausimus, kokio likimo sulauktų komiteto vadovas, jei tiesiog neprašytų leidimo dirbti su slapta informacija. Socialdemokratas Mindaugas Bastys penktadienį jo prašymu atleistas iš Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų. 

Už tai, kad M.Bastys būtų atleidžiamas pagal jo prašymą, balsavo 85 Seimo nariai, vienas buvo prieš ir 10 parlamentarų susilaikė.

„Yra nurodytos pareigybės, kurioms reikalingas slaptumo lygmuo. Ten yra įrašyta, kad Seimo Pirmininko pavaduotojams privalu turėti lygmenį „Visiškai slaptai“. Susipažinęs su Valstybės saugumo departamento išvada dėl M. Basčio galėjimo arba, tiksliau, negalėjimo susipažinti su visiškai slaptais dokumentais, pareiškiau viešą nuomonę, kad M. Bastys turėtų trauktis. Gavome jo prašymą, kuriuo jis informuoja, kad atsistatydina iš Seimo Pirmininko pavaduotojo pareigų“, – pranešime spaudai sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Socialdemokratai stebisi

VSD medžiagoje aprašomi M.Basčio ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

VSD vertinimu, šie ryšiai daro M.Bastį pažeidžiamu ir keltų grėsmę jam patikėtos valstybės paslapties saugumui.

Penktadienį Seime svarstant M.Basčio atsistatydinimo prašymą socialdemokratai kėlė klausimą dėl V.Pranckiečio įpareigojimo vicepirmininkams bei komitetų vadovams gauti leidimus dirbti su slapta informacija, stebėjosi, kodėl VSD medžiaga pasklido viešai, taip pat kėlė klausimus, kokio likimo sulauktų komiteto vadovas, jei tiesiog neprašytų leidimo dirbti su slapta informacija.

„Mane nustebino, kad ta pažyma buvo vieša, kitas dalykas, kokia prasmė yra to prašymo ir tos pažymos? Ta pažyma teikiama asmeniui, kuris prima sprendimą, suteikti leidimą ar nesuteikti. Ne VSD priima sprendimą suteikti leidimą, o šiuo atveju Seimo pirmininkas, todėl ta informacija suteikiama pagal principą – būtina žinoti priimant sprendimą. Galima nuspręsti suteikti leidimą ar nesuteikti, įvertinant pateiktą informaciją. (...) Klausimas, ar Seimo pirmininko pavaduotojai, visi Seimo komitetų pirmininkai ir pavaduotojai privalo turėti tokį leidimą, manau, kad ne, manau, kad visiems to nereikia“, – kalbėjo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Arvydas Anušauskas: socialdemokratai kreipia diskusiją

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Konservatorius Arvydas Anušauskas tvirtino, kad kvestionuodami būtinybę gauti leidimą dirbti su slapta informacija socialdemokratai bando diskusiją nukreipti nuo esminio klausimo apie aukštas pareigas einančio asmens patikimumą.

„Reikėtų kalbėti ne apie kokius nors dalykus, kur bandoma nukreipti kalbą, reikia, nereikia leidimo tam tikroms pareigoms. Bet kurioje šalyje visi parlamento vadovai be išimties turi tokius leidimus, tokia darbo specifika, tie leidimai yra reikalingi. Be abejonės, kai pateikiamas dokumentas, kurio turinys mums daugmaž žinomas, kalba gi nėra apie atsitiktinius dalykus, kurie gali pasitaikyti politikui“, – kalbėjo A.Anušauskas.

Kęstutis Masiulis: tampame pažymomis valdoma valstybė

Konservatorius Kęstutis Masiulis ragino socialdemokratus neginti abejonių dėl neskaidrių ryšių sukėlusio kolegos.

„Šita gynyba man daug pasako apie socdemus, ir nieko gero nepasako, man daug ką blogo pasako. Socdemai, jūs čia važiuojate stipriai į griovį, ar tikrai reikia čia taip stipriai ginti šitoje situacijoje?“ – klausė K.Masiulis.

Įtampai kaistant tarp konservatorių ir socialdemokratų kilo žodžių karas, pasibaigęs įžeidinėjimais.

„Gaila matyti Kovo 11-osios išvakarėse, kad tampame pažymomis valdoma valstybė. Vis dėlto aš manau, kad tie, kurie šiandien kalbėjo iš tribūnos, dėjosi šventaisiais, norėčiau prisiminti tokį paprastą įvykį, neseniai futbolo metų apdovanojime „Villon“ viešbutyje teko A.Anušauską matyti greta garsaus (prieštaringai vertinamo) verslininko iš Tauragės Arūno Pukelio (pravarde Švinius). Ką turėtų tada A.Anušauskas, deklaruoti ar atsistatydinti?“ – kalbėjo A.Skardžius.

A.Anušauskas į tai atsakė minimo verslininko nepažįstantis, tad jo ir neidentifikavęs renginyje, jis replikavo, kad socialdemokratams A.Pukelis akivaizdžiai – gerai pažįstamas, taip pat užuominomis kalbėjo apie A.Skardžiaus šeimos verslo sąsajas su rusais.

„Ačiū už suteiktą garbę ir siūlau baigti minėti Kovo 11 –osios išvakarėse pačią šią šventę, nes jūs jos nesate nusipelnęs“, – savo kalbą baigė A.Anušauskas.

A.Skardžius į tai atsakė turintis visus leidimus dirbti su slapta informaciją, o A.Anušauskui rėžė: „Esate visą laiką melagis, šmeižikas ir, sakykime, esate moraliai kritęs žmogus“.

Svarstant M.Basčio atleidimo klausimą taip pat parlamentarai išsakė abejonių ir dėl jo galimybių likti Seime.

Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai paskelbė pirmadienį pradėsiantys rinkti parašus po apkaltos M.Basčiui tekstu. Inicijuoti apkaltos procesą gali ne mažiau kaip 36 Seimo narių grupė.

Prašymą įteikė ryte

M.Bastys atsistatydinimo prašymą įteikė penktadienį, negavęs leidimo dirbti su slapta informacija dėl asmeninių ryšių su Rusijos energetikos kompanijų ir nusikalstamo pasaulio atstovais.

„Atsistatydinsiu iš Seimo pirmininko pavaduotojo pareigų. Antra – nekandidatuoju į socialdemokratų pirmininkus, trečia – kreipsiuosi į prokuratūrą, kad būtų atliktas tyrimas mano atžvilgiu“, – BNS penktadienio rytą sakė M.Bastys.

Iš Seimo trauktis M.Bastys teigė nematąs pagrindo.

„Nematau pagrindo trauktis iš Seimo. Iš Seimo vadovybės matau pagrindą trauktis, nes tai meta šešėlį ant Seimo valdybos, nes man nesuteikta teisė dirbti su slapta informacija“, – sakė M.Bastys.

Paklaustas, ar ši situacija nemeta šešėlio visam Seimui, M.Bastys teigė, kad „į šį klausimą turės atsakyti prokuratūra“. Vėliau išplatintame pranešime jis pripažino, jog informacija meta šešėlį ir Seimui: „Suprasdamas, kad paskelbta ir interpretuojama informacija meta šešėlį ne tik man, bet ir Lietuvos Respublikos Seimui, taip pat Lietuvos socialdemokratų partijai, priėmiau sprendimą trauktis iš Seimo Pirmininko pavaduotojo pareigų.“

Penktadienį paviešintame parlamentaro Mindaugo Basčio pranešime spaudai, jis teigia kreipsiąsis į Generalinę prokuratūrą, kad ši pateiktų atsakymą, ar jo veikla pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymus, tačiau pats teigia nematantis priežasties pradėti apkaltos procesą: „Nematau priežasties, kad galėtų būti pradėtas apkaltos procesas mano atžvilgiu. Nes mano veiksmuose nėra nė vieno iš Seimo statute įvardytų pagrindų – šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, sulaužytos priesaikos ar įtarimų dėl padarytų nusikaltimų.“ Taip pat patvirtina, jo nesieks LSDP pirmininko posto.

S.Skvernelis nemato pagrindo M.Basčio apkaltai

Premjeras Saulius Skvernelis sako kol kas nematantis pagrindo socialdemokrato Mindaugo Basčio apkaltai, Valstybės saugumo departamentui (VSD) atsisakius jam išduoti leidimą dirbti su slapta informacija dėl asmeninių ryšių su nusikalstamo pasaulio ir Rusijos energetikos kompanijų atstovais.

„Aš nemanau, pagal tuos turimus faktus, kad būtų pagrindas šiandien apkaltai, bet reikia pasižiūrėti, kokia ta informacija pateikta, kuo disponuoja VSD, ir tada kolegos turėtų apsispręsti, ar toks kolega gali atlikti nepriklausomo, neįtakojamo tautos atstovo funkcijas Seime“, – penktadienį žurnalistams Seime sakė S.Skvernelis.

Pasak S.Skvernelio, į klausimą, ar galės eiti Seimo nario pareigas, turi atsakyti pats M.Bastys. Socialdemokratas patvirtino pasitraukiantis iš Seimo vadovybės, tačiau parlamentaro mandato atsisakyti neketina.

„VSD atliko savo funkciją ir konstatavo, kad šiuo politiku, kalbant apie informaciją, kuria gali disponuoti valstybės politikai ir kuri susijusi su valstybė paslaptimi, iš esmės negalima pasitikėti. Ar tai gali būti kliūtis vykdant Seimo nario pareigas, turėtų spręsti pirmiausia pats Seimo narys, ar jis tikrai galės darbuotis, išlikti nepriklausmas ir neįtakojamas. Jis pats turėtų pasakyti, nes jis pats geriausiai žino“, – kalbėjo premjeras.

Apie apkaltą M.Basčiui, jei jis nesitrauks iš Seimo, prakalbo parlamento vadovas Viktoras Pranckietis, taip pat ir parlamento opozicija.

„Geriausias būdas tai būtų jam pačiam apsispręsti. Šiaip neturėtų turbūt būti (Seimo nariu – BNS). Bet mes negalime jam diktuoti tokių sąlygų, nebent apkaltos proceso būdu. Bet turėtume pakeisti Seimo statutą, kadangi Konstitucinis Teismas yra kvestionavęs straipsnį dėl apkaltos, jis dabar yra lyg ir negaliojantis, tai turime tokį kazusą teisinį, bet manau, kad artimiausiu metu išspręsime, nes apkalta man atrodo čia reikalinga, nes yra poreikis“, – BNS penktadienio rytą sakė V.Pranckietis.

M.Bastys penktadienio rytą BNS pareiškė, kad ketina trauktis iš Seimo vadovybės, tačiau parlamentaro mandato neatsisakys. Jis žada kreiptis dėl tyrimo į Generalinę prokuratūrą. Be to, nusprendė nesivaržyti Socialdemokratų partijos pirmininko rinkimuose gegužę.

Ketvirtadienio vakarą Seimo pirmininkas V.Pranckietis paragino M.Bastį trauktis iš Seimo vadovybės, kai socialdemokratas negavo leidimo dirbti su slapta informacija dėl jo asmeninių ryšių su Rusijos energetikos kompanijų, nusikalstamo pasaulio atstovais, buvusiu KGB darbuotoju ir Kremliui palankiu žurnalistu.

Seimo pirmininkui pateiktoje Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagoje aprašomi M.Basčio ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

VSD vertinimu, šie ryšiai daro M.Bastį pažeidžiamu ir keltų grėsmę jam patikėtos valstybės paslapties saugumui.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"