Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

Ar iš skambaus kaltinimo neliks šnipštas? 

2013 kovo 21 d. 20:24
Taikytis nesutikęs ir savo kaltės nepripažįstantis Z.Birštonas tikino tą atmintiną dieną gėręs tik vaistus nuo širdies negalavimo. / Erlendo Bartulio nuotraukos
Taikytis nesutikęs ir savo kaltės nepripažįstantis Z.Birštonas tikino tą atmintiną dieną gėręs tik vaistus nuo širdies negalavimo. / Erlendo Bartulio nuotraukos

Peržiūrėjus teisme dėl polinkio bylinėtis Betmenu praminto vilniečio Renato Kačinausko pateiktą jį įžeidusio teisėjo Zenono Birštono kaltę neva įrodantį įrašą, paaiškėjo, kad šis naudingesnis teisiamajam.

Taip pat skaitykite: Betmenas įsižeidė pavadintas asilu

Tiesa, tai buvo visas iš sostinės trečiojo policijos komisariato gautas dvejų metų senumo įvykių, kainavusių Z.Birštonui teisėjo karjerą, įrašas, o ne jo santrauka, patekusi į viešumą.

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį išnagrinėjo, kaip paaiškėjo, nei rašyti, nei skaityti nemokančio R.Kačinausko skundą, kuriuo šis prašo patraukti prieš dvejus metus jo apeliacinį skundą nagrinėjusį buvusį Vilniaus apygardos teismo teisėją Z.Birštoną dėl viešo įžeidimo užgauliai pažeminant. Baudžiamasis kodeksas už tai numato laisvės atėmimą iki vienų metų.

Prašė procesą nutraukti

Posėdis prasidėjo nuo to, kad du Z.Biršoną ginantys advokatai bandė įtikinti teismą, kad jų ginamasis jau yra nubaustas už R.Kačinausko skunde minimus įvykius. Turėtas galvoje Z.Birštonui surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas už nedidelį chuliganizmą, už ką jam buvo skirta 100 litų bauda.

Tačiau R.Kačinausko advokatui pavyko įtikinti teismą, kad minimu atveju Z.Birštonas nubaustas tik už plūdimąsi rusiškais necenzūriniais žodžiais Pamėnkalnio gatvėje, o R.Kačinausko skunde kalbama apie įvykius tą pačią 2011-ųjų kovo 23-ąją nutikusius Z.Birštono tarnybiniame kabinete ir greta Vilniaus apygardos teismo pastato esančiame Gedimino prospekte. Tuo remiantis, Z.Birštono advokatų prašymas procesą nutraukti, nes asmuo negali būti du kartus baudžiamas už tą patį prasižengimą, atmestas.

Pavedė nemokėjimas skaityti

Kadangi Z.Birštonas sutiko duoti parodymus tik po R.Kačinausko pateikto vaizdo įrašo peržiūros, skundo nagrinėjimas prasidėjo nuo jo autoriaus apklausos, kuris, skirtingai nuo kaltinamojo statusą turinčio Z.Birštono, turėjo prisiekti, kad nemeluos.

R.Kačinausko, kuris, duodamas parodymus, vis labiau audrinosi, pasakojime netrūko pikantiškų detalių. Jis pasakojo tą dieną turėjęs dalyvauti net dviejų bylų svarstyme – į Vilniaus apygardos teismą tada atskubėjo iš vieno sostinės apylinkės teismų. Tačiau 10 valandą – kuomet buvo numatytas apeliacinis jo bylos nagrinėjimas, niekas nepasirodė.

Kaip vėliau savo baigiamojoje kalboje akcentus sudėjo R.Kačinausko advokatas, nemokėdamas skaityti, jo ginamasis nesuprato ant durų kabėjusio paaiškinimo, kodėl posėdžio nebus. Ir nuėjo aiškintis pas bylą turėjusį nagrinėti Z.Birštoną į kabinetą.

Į klausimą atsakė keiksmažodžiu

Anot R.Kačinausko, į teisėjų tarnybines patalpas, į kurias pašaliniams patekti sunku, jį įleido posėdžių sekretorė. Pasibeldus ir įėjus į jos nurodytą Z.Birštono kabinetą, teisėjas rastas su mantija sėdintis prie stalo, ant kurio buvo krūva bylų.

Paklausus, kodėl nevyksta posėdis, kabineto šeimininkas jam atsakęs: “Eik tu n...!” Tada jis atkreipęs dėmesį ir ant stalo stovintį stikliuką bei kabinete tvyrantį alkoholio kvapą.

R.Kačinausko teigimu, matęs jis tada Z.Birštono kabinete ir degtinės butelį, kuris vėliau, pasirodžius Z.Birštono kolegoms, kažkur dingo. Pastarieji atskubėjo, kai jis atidarė duris į koridorių, kurias parėmė kilimu – kad visi girdėtų neblaivaus Z.Birštono gražbylystes.

Bandė papirkti?

Anot R.Kačinausko, pirmajam asmeniui, kuris atskubėjo išgirdęs triukšmą ir pradėjo jį raminti, jis liepęs prisistatyti. Tas parodęs jam teisėjo pažymėjimą.

Vėliau R.Kačinauskas išsiaiškino, kad tai buvo šio teismo baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas. “Jis pakvietė mane į savo kabinetą kavos, bet aš jam atsakiau, kad esu nepaperkamas!”, – pasakojo R.Kačinauskas.

”Kai atėjo dar vienas asmuo, ir jie užsidarę su Z.Birštonu kabinete ėmė šį raginti kuo greičiau nusivilkti mantiją ir dingti iš teismo pastato, aš paskambinau pažįstamiems žurnalistams. O aniems pareiškiau, kad Z.Birštonas pasišalins iš įvykio vietos tik per mano lavoną!”, – vis labiau audrinosi R.Kačinauskas.

Galų gale pasirodė ir kviesti žurnalistai, kuriems jis teigė pareiškęs: “Pasiimkite prekę!”

Buvo provokuojamas

Kas buvo toliau, paaiškėjo peržiūrėjus žurnalistų nufilmuotą medžiagą.

Z.Birštonas jų buvo provokuojamas padaryti ką nors skandalingo. Tuo tikslu jis filmuotas ne tik beskubantis palikti teismo pastatą, bet ir ilgai sekiotas su kamera bei diktofonu gatvėje, užduodantt provokuojančius klausimus.

“Per Z.Birštoną tapau garsus žmogus – buvau pakviestas net pas prezidentę, kur taip pat buvau girtas už pilietiškumą ir drąsą”, – teisme gyrėsi R.Kačinauskas.
“Per Z.Birštoną tapau garsus žmogus – buvau pakviestas net pas prezidentę, kur taip pat buvau girtas už pilietiškumą ir drąsą”, – teisme gyrėsi R.Kačinauskas.

Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad Z.Birštonui į juos atsakinėti sekėsi gana nerišliai. Galiausiai jį pavyko išprovokuoti pradėti rusiškai keiktis. Tačiau tai, kaip matyti iš įrašo, buvo skirta ne kurį laiką per pakankamai saugų atstumą paskui jį ėjusiam R.Kačinauskui, o viską filmavusiam operatoriui.

Gerai įsižiūrėjus, paaiškėja ir naujos aplinkybės dėl skandalingo Z.Birštono skrydžio nuo teismo laiptų. Aiškiai matyti, kaip prieš šią griūtį jis atsisuko į įkyriai kažko klausinėjančią žurnalistę , kad jai atsakytų, ir eidamas atbulas nepataikė pastatyti kojos ant laiptų pakopos.

Svarbiausia vieta nenufilmuota

Nėra šiame įraše ir jokio R.Kačinausko skunde minimo jo įžeidimo rusiškais keiksmažodžiais, Z.Birštonui išėjus į Gedimino prospektą ir stabtelėjus prie pagrindinio įėjimo į teismo pastatą. Z.Birštonas ne tik ten nestabtelėjo, bet ir praėjo šią ir kur kas ilgesnė atkarpą tylėdamas ir nieko neatsakydamas į paskui sekusios žurnalistės klausimus.

Anot R.Kačinausko, operatorius tuo metu tiesiog nespėjo paskui Z.Birštoną, dėl to, greičiausiai, ir neįamžino jo minimo įžeidimo.

Savo 10 tūkst. litų ieškinį R.Kačinauskas motyvavo šių įvykių poveikiu savo sveikatai. Tiesa, čia pat prisipažino, kad dėl jam diagnozuotos trauminės epilepsijos – tai vaikų namuose patirtos traumos pasekmė – jam iš viso negalima jaudintis, nes bet kuriuo metu gali ištikti priepuolis ar net insultas, kadangi turimą ligą lydi ir aukštas kraujospūdis. R.Kačinausko advokatas per savo baigiamąją kalbą atskleidė, kad jo ginamajam dėl turimos psichinės negalios nustatytas ir neįgalumas.

Nei keikėsi, nei girtavo

Kaip ir žadėjęs, parodymus peržiūrėjus vaizdo įrašą davęs Z.Birštonas dar kartą pakartojo, kad nepripažįsta savo kaltės taip, kaip ją linkęs pateikti R.Kačinauskas. Buvęs Temidės tarnas sutiko tik su tuo, kad galbūt per grubiai liepęs šiam tada išeiti iš savo kabineto.

Z.Birštonas tikino negėręs alkoholio tądien – tik išvakarėse, po geriausio draugo laidotuvių. O kadangi iš ryto dėl to jautėsi prastai, išgėrė nemažai vaistų, kas ir galėjo sukelti nepageidaujamą reakciją.

Nuvežus Z.Birštoną į policiją, jam tada nustatytas lengvas girtumo laipsnis – 0,59 promilės alkoholio.

Buvęs teisėjas tikino neplūdęs savo kabinete R.Kačinausko necenzūriniais žodžiais. Nedaręs to, kaip matyti iš įrašo, ir gatvėje. O už visa kita jis jau yra nubaustas, todėl prašė teismo jį išteisinti.

Atsigavo tik po poros metų

R.Kačinauskas su savo advokatu teigė, kad tikisi teisingo teismo sprendimo.

Suteikus teisę į paskutinį žodį kaltinamajam, Z.Birštonas, savo ruožtu, pareiškė, kad yra įsitikinęs, kad kažkas naudojasi R.Kačinausku kaip įrankiu, ir tam kažkam reikalingas toks šou. R.Kačinauskas net neslėpė, kad taręsis ir su žurnalistais, ir su teisininkais, ir net su jį gydančia šeimos gydytoja. O į Z.Birštono klausimą, kodėl tik už dviejų metų po įvykio atsirado minėtas skundas, jis atsakė, kad per tiek laiko pagaliau susitvarkė su tada patirtu stresu.

Teismas savo verdiktą skelbs balandžio pradžioje.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"