Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

A. Butkevičius: partiečiai atsisakė vadovauti socialiniams reikalams 

2016 lapkričio 10 d. 09:45
Algirdas Butkevičius ir Ramūnas Karbauskiss
Algirdas Butkevičius ir Ramūnas Karbauskiss
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Premjeras Algirdas Butkevičius kratosi kaltinimų, kad iškeitęs Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM) į Ūkio išdavė socialdemokratines vertybes.

Pasak A.Butkevičiaus, jis siūlė keliems partiečiams vadovauti SADM, bet šie atsisakė. Premjero teigimu, tarp jų buvo ir partijos vicepirmininkas Algirdas Sysas, kuris su kitais derybininkai pasirašė laišką vadovybei, kad pasirinkdama vadovauti ne SADM, o Ūkio ministerijai partija demonstruoja, kad „ir toliau nori ginti ne žmonių, o verslo subjektų interesus“.

„Dėl SADM, aš pasiūliau ir poniai (Vilijai) Blinkevičiūtei užimt šitas pareigas, ji atsisakė, pasiūliau ir ponui Sysui užimti šias pareigas, jis atsisakė, ir po to aš nematau galimybės, kuris būtų kompetentingas, ir pasakiau, kad mes kitoj srity turėtumėm kompetentingesnių partijos narių, kurie galėtų sėkmingai atstovauti Vyriausybei“, – ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė premjeras.

A.Sysas BNS tiesiai neatsakė į klausimą, ar jam buvo siūlyta SADM vadovo kėdė. „Vakar premjeras sakė, kad pabėgau iš derybų, todėl nežinojau, kad sutarėm kitą ministeriją, aš dabar nežinau, kuo tikėti“, – į klausimą, ar jam siūlytas SADM vadovo postas, atsakė A.Sysas.

Perklaustas, ar premjeras jo teiravosi, ar sutiktų vadovauti SADM, A.Sysas atsakė: „Galima, neatsakinėsiu į šitą klausimą, nes premjeras vėl interpretuos skirtingai. Neatsakinėsiu į šitą klausimą, nes vakar jis mane apkaltino, kad išėjau iš valdybos posėdžio, kurio negirdėjau, o šiandien apkaltino, kad aš atsisakiau“.

Dėl derybų už partiečių nugarų apkaltintas socialdemokratų vadovas taip pat tvirtino, jog susitikimas, per kurį buvo nuspręsta keistis ministerijomis, įvyko „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio iniciatyva.

„Jokių slaptų susitarimų nėra. Jei jau labai atvirai kalbėt, tai pirmiausia tam tikri žmonės, kurie galbūt nenorėjo, kad būtų sudaryta koalicija, buvo nusiteikę likt opozicijoj, kelia nepasitenkinimą. Po pirmadienio mūsų derybinio susitikimo su „valstiečių“ atstovais, kai kurie mūsų politikai davė komentarus interviu, apie kuriuos mes buvome susitarę nekalbėti. Ir aš vakare susilaukiau pono Karbauskio skambučio, ir paprašė kitą dieną susitikt su manim. Iš pokalbio telefonu supratau, kad kai kurie mūsų partijos derybininkai peržengė padorumo ribas, komentuodami kai kuriuos dalykus, kurie vyko pasitarimo metu. Aš jo paprašiau, kad iš mano pusės dar būtų vienas atstovas, frakcijos seniūnė, kad nebūtų kalbama, kaip jūs paminėjot, kad aš išdaviau kai kurias vertybes, aš su (Irena) Šiauliene dalyvavau“, – pasakojo A.Butkevičius.

Klausiamas, kas bus teikiamas į Ūkio ministerijos vadovo postą, A.Butkevičius sakė, kad kandidatūrą pristatys per prezidiumo posėdį penktadienį.

Kai kurie socialdemokratų derybininkai trečiadienį viešai pasipiktino tik prie derybų stalo sužinoję, kad socialdemokratai vadovaus ne SADM, o Ūkio ministerijai – anot jų, taip partija padarė strateginę klaidą, atsisakydama vadovauti sričiai, kuri pagal ideologiją turėjo tapti socialdemokratų prioritetu.

GOOGLE rekomenduojaStraipsnio tęsinys – žemiau

Visa socialdemokratų derybinė grupė, išskyrus A.Butkevičių ir frakcijos seniūnę I.Šiaulienę, trečiadienį partijos tarybai, prezidiumui bei valdybai pareiškė atskirąją nuomonę dėl koalicijos susitarimo sąlygų, nepritardami sprendimui atsisakyti vadovauti SADM. Atskirąją nuomonę pasirašė Andrius Palionis, Julius Sabatauskas, A.Sysas, Gintautas Paluckas.

Rašte teigiama, kad pasirinkdama vadovauti ne SADM, o ūkio ministerijai partija demonstruoja, kad „ir toliau nori ginti ne žmonių, o verslo subjektų interesus“. Taip pat teigiama, kad valdybos posėdyje buvo siūloma atsisakyti Užsienio reikalų ministerijos beigi derybinė grupė buvo įpareigota derėtis dėl vadovavimo ketvirtai ministerijai, bet šis klausimas per derybas net nebuvo keltas.

Partijos vicepirmininkas A. Sysas bei kitas derybinės grupės narys G.Paluckas trečiadienį patvirtinto, jog atsisakyti vadovavimo SADM iškeičiant ją į Ūkio ministeriją su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininku Ramūnu Karbauskiu vienasmeniškai suderėjo A.Butkevičius, o apie sprendimą jie sužinojo jau sėdėti prie derybų stalo su „valstiečiais“.

S. Skvernelis neatmeta ir kitų variantų

Koalicijos partnerių socialdemokratų kandidatai gali būti teikiami ir į kitas ministerijas, nei šiuo metu yra sutarta abiejų koaliciją formuojančių partijų derybininkų, sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) sąjungos kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis.

Šiuo metu LVŽS sutarę su socialdemokratais, jog šiems atiteks Ūkio, Užsienio reikalų ir Teisingumo ministerijos, nors keturi iš šešių socialdemokratų derybininkų trečiadienį pareiškė nesutinkantys su tokiais derybų rezultatais ir įvardija juos kaip premjero Algirdo Butkevičiaus savivalę.

„Tai yra vidaus reikalas, sunku būtų komentuoti, bet turbūt reikia suvokti, kad kalbame apie kitokius Vyriausybės formavimo principus. Tai nebus taip, kaip įsivaizduojama, kad kažkas nuspręs, jog vienas ar kitas asmuo turi būti ministerijoje – aš pasirinksiu galbūt ir kitokių variantų“, – BNS sakė S.Skvernelis, komentuodamas socialdemokratų nesutarimus.

„Turime žiūrėti į galimus kandidatus, ieškoti geriausių: jei būtų iš jų žmogus, kuris atitiktų geriausiai kitą ministerija, jis gali tapti kandidatu į ministrus. Pabrėžiu, kalbame ne apie jūsų ir mūsų ministerijas sutartyje, bet apie mūsų bendrą Vyriausybę“, – pridūrė jis.

Dabartiniai susitarimai pasiekti po to, kai derybininkams vadovaujantis A.Butkevičius ir bei frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė susitiko su LVŽS vadovu Ramūnų Karbauskiu. LVŽS lyderis sako, kad susitikimas su A.Butkevičium ir I.Šiauliene atskirai vyko jo iniciatyva. Likusi dalis derybininkų – Andrius Palionis, Julius Sabatauskas, A.Sysas, Gintautas Paluckas – trečiadienį partijos tarybai, prezidiumui bei valdybai pareiškė atskirąją nuomonę dėl koalicijos susitarimo sąlygų. Jie nepritaria sprendimui atsisakyti vadovauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM), taip pat priekaištauja, kad nesiderėta ir dėl ketvirtos ministerijos, neatsisakyta Užsienio reikalų ministerijos, nors to siekti derybininkams pavedė partijos valdyba.

S.Skvernelis nemato problemų, kad dėl įtampų socialdemokratų vadovybėje gali kilti problemų darbui koalicijoje.

„Ne, tikrai nemanau“, – teigė jis, paklaustas, ar dėl to gali būti atsisakyta dabar suderėtų dalykų ir deramasi iš naujo.

Portalo 15min.lt konferencijoje ketvirtadienį jis vis dėlto stebėjosi A.Butkevičiaus pasirinkimu socialdemokratams artimą Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM) iškeisti į Ūkio, sakydamas, jog socialdemokratų vietoje šią sritį tikrai būtų pasirinkęs.

„Aš manau, kad jie turi stiprių kandidatų. Natūraliai, tradiciškai, tai buvo viena iš svarbiausių sričių“, – sakė S.Skvernelis.

„Tai yra jų pozicija, jų apsisprendimas. Aš tikrai galvojau, tikėjausi kad šita ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo, pagal jų partijos filosofiją (atiteks jiems). Kur daugiau, jei ne čia pabandyti kitaip atsiskleisti. Juo labiau, kad ir man, jei aš būsiu ministras pirmininkas, ir mūsų partijai, kuri programoje tikrai daug dėmesio tam skiria, šita sritis labai svarbi yra, – sakė S.Skvernelis. – Galbūt buvo baimės, kad jei nepasiseks, kažkas bandys suversti kaltę (...). Tikrai tos baimės neturėjo būti, bet toks sprendimas yra ir aš negaliu komentuoti“.

S.Skvernelis patikino, kad derybose nebuvo kelti piniginiai ministerijų klausimai ir atmeta svarstymus, kad socialdemokratai pasirinko Ūkio ministeriją dėl to, jog joje valdomi didesni finansiniai srautai. Anot jo, SADM atsakinga ir už Sodros biudžetą bei išmokas, ir už didelius europinius projektus. Jis spėlioja, kad Ūkio ministeriją pasirinkę socialdemokratai nori iššūkių „padaryti Lietuvą patrauklią tiek investicijoms, tiek kurti papildomas darbo vietas, „pramušti“ inovacijas“.

Jis pripažino, jog dabartinei socialdemokratų Vyriausybei nepavyko išvengti to, ką jis pats vadina „partijų lesyklomis“, t.y. saviškių įdarbinimo ministerijose bet kuria kaina.

„Matome tikrai, kad nepavyko – tai irgi reikia atvirai sakyti, nes buvo darbinami viceministrais ir ministrais žmonės pagal nuopelnus partinei struktūrai. Faktas, kad tas modelis, kuris buvo pasirinktas, kada buvo kaišiojami ministrui viceministrai, kurių jis ir matyti nenorėjo, nes tai – kitos partijos kvota, tai tikrai buvo visiškas absurdas, mano galva“, – kalbėjo S.Skvernelis.

Jis tikina, jog pats dirbdamas vidaus reikalų ministru rinkosi žmones ne pagal partines kvotas, o pagal gebėjimą dirbti ir žada, jog šioje Vyriausybėje buvusi situacija nesikartos. Nors S.Skvernelis žada, kad savo komandą ministrai galės rinktis laisvai, kandidatūras, vis dėlto, privalės derinti su juo.

„Dabar ministrai tikrai turės galimybę komandą rinktis patys, ne pagal partinę ištikimybę, bet tais pačiais kriterijais, kaip ir skiriami ministrai. Be abejo – tai turi būti suderinta su ministru pirmininku, turi būti bendras sprendimas“ – sako jis.

Trečiadienį „valstiečių“ ir socialdemokratų vadovai pasirašė valdančiosios koalicijos sutartį. Pagal ją, premjero ir Seimo pirmininko kandidatūras teiks LVŽS, o postai Seime ir Vyriausybėje bus paskirstyti atsižvelgiant į iškovotų mandatų parlamente skaičių, tačiau konkrečiai, kurioms ministerijoms kurios partijos vadovaus, sutartyje neįrašyta.

Per derybas sutarta, kad „valstiečiai“ teiks kandidatus į 11 ministerijų vadovus, socialdemokratai – į trijų. Pastariesiems teko Teisingumo, Užsienio reikalų ir Ūkio ministerijos.

Per spalį vykusius Seimo rinkimus „valstiečiai“ iškovojo 56 parlamentarų mandatus, socialdemokratai – 17.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"