Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
LIETUVA

„Darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“: agonija tęsiasi 

2016 gruodžio 13 d. 06:00
Živilė Pinskuvienė: "Partijos valdžia matė tik save, o ne skyrius. Mano matymas kitoks. Taip, galbūt mano matymas daug kam gali nepatikti." Remigijus Žemaitaitis: "Kolegos, su kuriais dirbau Vilniaus miesto taryboje, jau pasakė, kad Darbo partijos pirmininke išsirinkus Živilę Pinskuvienę jau žino, jog gali pereiti pas mus."
Živilė Pinskuvienė: "Partijos valdžia matė tik save, o ne skyrius. Mano matymas kitoks. Taip, galbūt mano matymas daug kam gali nepatikti." Remigijus Žemaitaitis: "Kolegos, su kuriais dirbau Vilniaus miesto taryboje, jau pasakė, kad Darbo partijos pirmininke išsirinkus Živilę Pinskuvienę jau žino, jog gali pereiti pas mus."
Alinos Ožič ir Romo Jurgaičio nuotraukos

Savaitgalį naujus lyderius išsirinkusios Darbo partija ir „Tvarka ir teisingumas“ skirtingai įsivaizduoja savo ateitį. Skaudų krytį patyrusios Darbo partijos, iš kurios jau bėga nariai, atstovai užsimena apie būtinybę vienytis su kitomis politinėmis jėgomis. „Tvarkiečiai“, savo ruožtu, svajoja apie augimą, bet jungtis su niekuo nenori – esą jų gretos ir taip didės perbėgėlių sąskaita.

Krachą Seimo rinkimuose patyrusios Darbo partijos (DP) suvažiavimas, kuriame šios politinės organizacijos pirmininke buvo išrinkta Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė, ne suvienijo, bet dar labiau suskaldė „darbiečius“. Jau suvažiavimo metu DP paliekantys pareiškė jos rinkimų štabo vadovas Vytautas Gapšys, buvęs parlamentaras Valdas Skarbalius, buvęs žemės ūkio viceministras Saulius Jakimavičius, narystę sustabdė ir ankstesnis vadovas europarlamentaras Valentinas Mazuronis – visi jie leido suprasti negalėsiantys dirbti su Ž. Pinskuviene. Iki vakardienos vidudienio pareiškimus trauktis iš DP įteikė 25 nariai.

Vieno iš dviejų į Seimą patekusių „darbiečių“ – rinkimus vienmandatėje Molėtų-Širvintų apygardoje laimėjusio partijos Molėtų skyriaus vadovo Petro Čimbaro – manymu, vienintelė išeitis DP šiuo metu būtų jungimasis su kitomis partijomis. „Visi variantai yra galimi: ir jungimasis su partija „Tvarka ir teisingumas“ (TT), ir su socialdemokratais, kurie irgi stipriai nukraujavo. Signalas pasiųstas visoms šioms partijoms. Jei nieko nebus daroma, toks pats likimas laukia ir „darbiečių“, ir TT, ir socialdemokratų“, – tvirtino jis.

Savaitgalį taip pat išrinktas naujas TT lyderis Remigijus Žemaitaitis, pakeitęs dėl nesėkmingų Seimo rinkimų partijos vadovo posto atsisakiusį europarlamentarą Rolandą Paksą, vienytis su „darbiečiais“ nenori. „Priimti pavienius žmones – kodėl gi ne“, – aiškino jis „Lietuvos žinioms“.

Įžvelgė V. Uspaskicho ranką

Pasak „darbiečio“ P. Čimbaro, tai, kas sekmadienį vyko DP suvažiavime, panėšėjo į partijos garbės pirmininko Viktoro Uspaskicho, esą iki šiol reguliavusio „darbiečių“ sprendimus per V. Gapšį, suplanuotą scenarijų. „Kiek esu partijoje, per 14 metų tai buvo pats keisčiausias suvažiavimas. Braižas to, kas jame vyko, yra toks pat (kaip ankstesnių V. Uspaskicho sprendimų – red.)“, – sakė jis.

Suvažiavime buvo ne tik renkamas naujas pirmininkas, jame pažerta ir kritikos dviem į Seimą patekusiems „darbiečiams“ – R. Čimbarui bei Valentinui Bukauskui, kurie esą be DP vadovybės žinios parlamente prisijungė prie Socialdemokratų partijos frakcijos. Beje, partiečių priekaištų P. Čimbaras negirdėjo – nei jis, nei kartu atvykę DP Molėtų skyriaus atstovai į suvažiavimą tiesiog nebuvo įleisti.

„Už 14 metų nuopelnus partijai tapau nepageidaujamas partijos suvažiavime. Tai buvo susidorojimas su nepaklusniu DP tarybos nariu. Aš visada kritikavau partijos vadovybę, Seimo rinkimų sąrašo sudarinėjimo principus, ne kartą raginau V. Gapšį suspenduoti narystę, kol išspręs savo problemas: juk jam pareikšti įtarimai, o jis toliau vadovauja DP rinkimų štabui. Mūsų šleifas tęsiasi jau 10 metų – vien teisiami ir teisiami. Todėl ir pralaimėjome rinkimus. Partijos vadovybei nuolat siūlydavau, kad mums reikia atsiriboti nuo įtariamųjų, nes žlugs visa partija. Bet manęs niekas neklausė“, – pasakojo P. Čimbaras.

Būtent šį reikalavimą – stabdyti narystę partijoje, kol nesibaigė problemos su teisėsauga, – V. Gapšiui iškėlė DP pirmininke išrinkta Ž. Pinskuvienė. Kaip žinoma, V. Gapšys yra teisiamas DP juodosios buhalterijos byloje, o šių metų rugpjūtį jam buvo pateikti įtarimai dėl prekybos poveikiu ir stambaus masto kyšininkavimo. Dėl šių įtarimų politikas atsisakė Seimo nario mandato, tačiau liko DP ir toliau vadovavo partijos rinkimų štabui.

Sulaukęs Ž. Pinskuvienės siūlymo, jis pareiškė apskritai išeinąs iš DP. „Ji (Ž. Pinskuvienė – red.) bando manimi tik prisidengti, pati pasidaryti skaidri. Ž. Pinskuvienė mano narystę nori sustabdyti ne dėl mano problemų, o dėl savo“, – tvirtino V. Gapšys. Pasak jo, naujoji DP vadovė pati turėjo problemų su teisėsauga, buvo įsivėlusių į balsų pirkimo skandalą 2012 metais, dabar būdama Širvintų rajono mere pralaimi teismus atleistiems darbuotojams, savivaldybė turi jiems išmokėti kompensacijas.

Išeitis – viena

DP pirmininke tapusi Ž. Pinskuvienė negailėjo kritikos visai ankstesnei partijos vadovybei, taip pat pažadėjo permainas, kurios esą ne visiems gali patikti. „Partijos valdžia matė tik save, o ne skyrius. Mano matymas kitoks – nebuvau ir nebūsiu išdavikė. Esu daug ir sąžiningai dirbantis žmogus. Taip, mano matymas daug kam gali nepatikti. Tačiau tikiuosi jūsų visų palaikymo“, – aiškino ji suvažiavimo metu.

Šie naujosios „darbiečių“ lyderės žodžiai gali pildytis jau netrukus. Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė P. Čimbaras, DP yra abejonių, kad buvę lyderiai ne tik prastai strategavo rinkimus, tačiau ir galėjo netinkamai panaudoti partijos lėšas. „Seimo rinkimams lėšas skirstė kažkokia valdyba. Man keista, kai vadovybės penketukui (į pirmąjį penketuką partijos rinkimų į Seimą sąraše įrašytiems kandidatams – red.) reklamuoti tik plakatams išleista 300 tūkst. eurų. Televizijoje penketukui pareklamuoti – 200 tūkst. eurų. O skyriai rinkimams gavo po 400 eurų“, – kalbėjo politikas.

Pasak jo, šiuo metu vienintelė išeitis DP – susijungti su kokia nors kita politine jėga. Kaip galima partnerė pirmiausia minima TT, su kuria derybas dėl susijungimo „darbiečiai“ vedė dar 2012 metais. Tada šiam procesui pritarė abiejų partijų tarybos, tačiau netikėtai procesas nutrūko, kaip teigiama, nesutarus, kam atiteks aukščiausi postai naujajame darinyje. Apie galimą „darbiečių“ jungimąsi su kitomis partijomis užsiminta ir sekmadienį vykusiame DP suvažiavime. Jo metu buvo perskaitytas V. Uspaskicho laiškas partijos kolegoms, kuriame, be kita ko, „darbiečiai“ buvo įspėti, kad jungimasis „su bet kuo“ reikštų partijos mirtį.

Nepaisydamas partijos garbės pirmininko raginimo, P. Čimbaras „Lietuvos žinioms“ sakė, kad apsvarstyti jungimosi galimybę su potencialiais partneriais artimiausiu metu siūlys naujajai partijos vadovybei. Pasak jo, kitu atveju „darbiečiai“ neatsigins kitų partijų, po vieną viliosiančių DP atstovus prisišlieti prie jų.

Jaučiasi stiprus

Būtent apie galimybę savo partijos gretas pagausinti atskirų „darbiečių“ sąskaita „Lietuvos žinioms“ kalbėjo naujuoju TT vadovu tapęs parlamentaras R. Žemaitaitis. „Šiandien (pirmadienį – red.) susitikau buvusius kolegas, su kuriais dirbau Vilniaus miesto taryboje. Jie pasakė, kad po DP sprendimo pirmininke išsirinkti Ž. Pinskuvienę jau žino, jog gali pereiti pas mus. Žinau, kad pavieniai DP nariai, taip pat ir kai kurie skyriai tikrai norės prisijungti“, – sakė jis.

R. Žemaitaitis savo partijos, kuriai apžvalgininkai prognozuoja ne pačią šviesiausią ateitį, perspektyvas mato visiškai kitokias. „Dar gegužę mums buvo prognozuojama, kad TT neperlips 5 proc. rinkimų barjero, o dabar mes turime tik vienu Seimo nariu mažiau nei praėjusioje kadencijoje, o būtume turėję ir daugiau, jeigu ne Ramzio nelaimė (rinkimų kampanijos metu nuskambėjusi žinia, kai tuometinio TT vicepirmininko Kęsto Komskio brolis per medžioklę nušovė pasieniečių tarnybinį šunį – red.). Viskas priklausys nuo to, kaip sugebėsime pristatyti savo darbus žmonėms. Jeigu mums pavyks įtikinti rinkėjus, jog mumis galima pasitikėti, jie ir balsuos už mus. Jungtis su DP tam nereikia“, – aiškino naujasis TT vadovas.

Liūdna ateitis

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesoriaus Tomo Janeliūno manymu, dabartinėje situacijoje DP ir TT susijungimas vargiai ar taptų joms išeitimi. „Galioja paprasta taisyklė: jei prie nulio pridėsi nulį, vis tiek bus nulis. Iš dviejų partijų, kurios gana silpnos ideologiniu požiūriu, sujungus jas į vieną, galima gauti šiek tiek didesnį narių skaičių ar tikėtis, kad kažkokie resursai būtų efektyviau valdomi, bet politinei partijai to neužtenka“, – teigė jis.

Politologo teigimu, net ir išsirinkus naujus lyderius, abiejų šių partijų ateities perspektyvos išlieka tokios pat prastos. „Šios partijos jau yra išsisėmusios tiek ideologine, tiek visuomenės pasitikėjimo prasme, ir tai, matyt, yra pagrindinės priežastys, kodėl jos prarado populiarumą. Sąlygų, kurios rodytų, kad jos galėtų kažkaip atgimti ir grįžti į didžiąją politiką, nematyti“, – tvirtino jis.

Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Algio Krupavičiaus manymu, TT, kuri per šiuos Seimo rinkimus sugebėjo peržengti 5 proc. rinkimų barjerą ir suformavo parlamentinę frakciją, tokioje „įšaldytoje“ situacijoje galės egzistuoti iki kitų Seimo rinkimų. Tuo metu „darbiečius“, jo manymu, galėtų gelbėti jungimasis su kita partija.

„Jeigu DP tai padarytų ilgai nelaukdama, dalis politiškai aktyvių jos narių turėtų veikimo lauką. Reikia prisiminti, kad DP skelbia turinti per 20 tūkst. narių, todėl jos prisijungimas bet kuriai kitai partijai atvertų galimybes gerokai padidinti savo narių skaičių, ir tai galėtų būti viliojantis scenarijus“, – pažymėjo A. Krupavičius.

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika