Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
KULTŪRA IR ŽMONĖS

Davidas Geringas įteiks neprilygstamą dovaną 

2018 kovo 2 d. 14:30
Lietuvoje gimęs violončelininkas Davidas Geringas yra sukaupęs įspūdingą repertuarą nuo baroko iki šiuolaikinių kūrinių. /
Lietuvoje gimęs violončelininkas Davidas Geringas yra sukaupęs įspūdingą repertuarą nuo baroko iki šiuolaikinių kūrinių. /
Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

„Buon giorno!“ – itališkai ir dėl to kiek netikėtai telefonu atsiliepė pasaulinio garso violončelininkas ir dirigentas maestro Davidas Geringas. Berlyne gyvenantis muzikas šeštadienį, kovo 3 dieną, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje koncertuos neprilygstamu duetu – su ilgamečiu scenos partneriu britų pianistu Ianu Fountainu.

Pasirodo, D. Geringas su žmona pianiste ir rašytoja Tatjana Schatz-Geringas jau daugiau kaip dvidešimt metų su pertraukomis apsistoja viename Toskanos mieste, antruose jųdviejų namuose.

„Čia mūsų Olimpas, – sakė muzikas telefonu, – daug toskanietiškų kalnelių, ant vieno jų ir gyvename.“

Naujųjų variacijų istorija atskleista neseniai pasirodžiusioje Davido Geringo ir Iano Fountaino kompaktinėje plokštelėje „Naujosios Goldbergo variacijos“.

Kai kartą Italijoje porą aplankė artimas šeimos draugas kompozitorius Anatolijus Šenderovas, užslinko tirštas rūkas. Pažvelgus pro buto langus galėjo susidaryti įspūdis, kad namas kyšo virš debesų.

„Anatolijus tada pasakė ir dabar nuolat kartoja: „Gyvenate savo Olimpe“, – bičiulio žodžius prisiminė D. Geringas.

Į mokyklą – su N. Michalkovu

Toskanoje Geringai dažnai praleidžia savaitę ar kelias. O vasarą apsistoja ilgesniam laikui – D. Geringas yra Sienos „Accademia Musicale Chigiana“ profesorius, jam iš čia labai patogu nuvažiuoti į darbovietę.

„Visiems sakome, kad esame truputį italai. Tokie... trijų hektarų italai. Klausia, kaip tai suprasti? Mūsų namas stovi trijų hektarų sklype“, – nusijuokė aiškindamas D. Geringas. Toskanoje jie jaučiasi labai laimingi.

Klausiamas, gal Italijoje susitikdavę su čia gyvenusiu rusų kino režisieriumi Andrejumi Končialovskiu, D. Geringas kiek nustebo, bet tuoj pat pasidalijo tikru faktu:

„Mano žmona vaikystėje su Nikita (A. Končialovskio brolis kino režisierius Nikita Michalkovas – aut.) ėjo į tą pačią mokyklą Maskvoje. Kai buvo devynerių, dešimties, susikimba rankomis ir traukia ten. Gyveno vienoje gatvėje“, – atskleidė diriguojantis violončelininkas.

Kaimynė iš XX amžiaus

1975 metais iš Sovietų Sąjungos pasitraukusių Geringų butas Berlyne įsipynęs į ne mažiau intriguojamą istoriją. Pora gyvena name, kuriame 1922-aisiais trumpai buvo apsistojusi viena žymiausių XX amžiaus rusų poečių Marina Cvetajeva. Keliaudama į Prahą pas vyrą, ji su dukra Ariadne (Alia) Berlyno traukiniu atvažiavo iš Rygos.

Geringai jau žinojo, kad poetės būta kažkuriame jų gatvės name. Tačiau kad tas namas – jų, paaiškėjo tik tada, kai Berlyno merija padarė jo remontą ir paskelbė grąžinanti M. Cvetajevos atminimo lentą.

Pora rinkosi butą, kuriame būtų daugiau saulės. M. Cvetajevos langai žvelgė labiau į šiaurę. Anais laikais butas priklausė senyvai rusų grafienei, jame ji laikė pensioną. Ten lankėsi labai daug garsių rusų rašytojų.

„Kai kurie gyveno gerokai ilgiau nei M. Cvetajeva. Tačiau atminimo lenta prie namo durų įrengta būtent jos atminimui“, – kiek didžiuodamasis sakė D. Geringas.

Pastaruoju metu M. Cvetajevos bute gyveno vokietė gydytoja. Dabar jį pardavinėjanti, o gal jau ir pardavusi. „M. Cvetajeva yra viską aprašiusi, net laiptinės vitražus. Dalis jų ir per karą išliko. Turime visas jos knygas“, – džiaugėsi pašnekovas.

Su britų pianistu Ianu Fountainu (kairėje) maestro Davidas Geringas muzikuoja nuo 2002 metų. / Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Su britų pianistu Ianu Fountainu (kairėje) maestro Davidas Geringas muzikuoja nuo 2002 metų. / Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Įkvėpti J. S. Bacho šedevro

Penktadienį maestro D. Geringas atskrido į Lietuvą. Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje jiedu su pianistu I. Fountainu atliks intriguojamą programą.

Jos pagrindas – Johanno Sebastiano Bacho Goldbergo variacijos BWV 988, paskutinis ir vienas ambicingiausių kompozitoriaus kūrinių klavyrui, išleistas 1741 metais.

Vis dėlto per koncertą skambės ne tik populiariosios kūrinio dalys, bet ir išradinga siuita, sudaryta iš šiuolaikinių variacijų. Jas, įkvėpti J. S. Bacho šedevro, parašė septyni kompozitoriai: amerikiečiai Johnas Corigliano, Richardas Danielpouras, Kennethas Frazelle, Peteris Liebersonas, Christopheris Rouse’as, Peteris Schickele ir italas Ferruccio Busoni.

Bendrapavardžio memorialas

Naujųjų variacijų istorija gana įdomi. Ji atskleista neseniai pasirodžiusioje D. Geringo ir I. Fountaino kompaktinėje plokštelėje „Naujosios Goldbergo variacijos“.

Praėjus maždaug 250 metų po Goldbergo variacijų sukūrimo, sutuoktinių pora Judith ir Robertas Goldbergai, pedagogė ir programuotojas iš Bostono, ieškojo ypatingos muzikos 25-osioms vestuvių metinėms.

Pasirinkta „Arija“ iš bendrapavardžio Goldbergo variacijų. Kadangi pora pažinojo ir globojo nemažai muzikantų, kompozitorius J. Corigliano jiems pasiūlė panaudoti keletą kompozicijų, jungiamų Goldbergo variacijų modelio.

„J. Corigliano – labai žymus amerikiečių kūrėjas. Jis tapo pirmuoju kompozitoriumi, kuris matė savo operos premjerą Niujorko „Motropolitan“ teatre. Juk ten statomi tik išėjusių kūrėjų veikalai“, – nusijuokė D. Geringas.

Sutuoktinių draugas, įžymus violončelininkas Yo-Yo Ma, padėjo jiems susisiekti su keliais amerikiečių kompozitoriais, šie sutiko sukurti naujas variacijų versijas violončelei ir fortepijonui.

Deja, R. Goldbergui buvo diagnozuotas vėžys, ir netrukus jis mirė. Yo-Yo Ma dar spėjo aplankyti vyrą ligoninėje ir pagriežti keletą ištraukų. J. Goldberg nusprendė tęsti projektą – paversti jį jųdviejų santuokinio gyvenimo memorialu.

Atkreipė D. Geringo dėmesį

Naujųjų Goldbergo variacijų kompozicijos pirmą kartą nuskambėjo 1997 metais Bostone. Jas atliko Yo-Yo Ma ir Emanuelis Axas, premjeroje dalyvavo ir penki dabar jau visame pasaulyje garsūs kompozitoriai.

Unikalus muzikos reiškinys atkreipė D. Geringo dėmesį. Į savo projektą „Bach Plus“ jis įtraukė J. Corigliano kūrinio ištraukas kaip J. S. Bacho siuitos violončelei Nr. 1 introdukciją, o planuodamas naujausią kompaktinę plokštelę prisiminė ir su pianistu I. Fountainu parengė kitus Goldbergo variacijomis grįstus kūrinius. Siuita atliekama kaip vientisas kūrinys, be pauzių.

Šią programą D. Geringas ir I. Fountainas jau atliko Berlyne per Mstislavo Rostropovičiaus festivalį, Maskvos valstybinėje Piotro Čaikovskio konservatorijoje, „Baltųjų naktų“ festivalyje Sankt Peterburge, per gastroles Italijoje. „O dabar ją išleidome ir plokštele, labai ja didžiuojuosi“, – sakė maestro D. Geringas.

Pasuko rašytojos keliu

Su britų pianistu I. Fountainu maestro D. Geringas muzikuoja nuo 2002 metų. Duetas įrašė nemažai kompaktinių plokštelių. Prieš tai daugiau kaip keturiasdešimt metų su violončelininku į sceną žengdavo jo žmona pianistė T. Schatz-Geringas.

Deja, dėl reumatinių skausmų ji turėjo nutraukti muzikės karjerą ir prie fortepijono sėda tik retomis progomis. Tania pasuko rašytojos keliu, jos impresijų knyga „Kelyje“ buvo išleista ir lietuvių kalba.

I. Fountainas, būdamas vos devyniolikos, pelnė laurus prestižiniame Arthuro Rubinsteino pianistų konkurse Tel Avive ir tapo jauniausiu nugalėtoju šio renginio istorijoje. Nuo tada koncertuoja įvairiose pasaulio šalyse, groja su tokiais orkestrais kaip Izraelio filharmonijos, Vengrijos filharmonijos, Berlyno „Deutsches Symphonie-Orchester“, Londono, Halės, Singapūro, Utos simfoniniai orkestrai ir kt.

Jo autoriniai koncertai vyko garsiausiose salėse Niujorke, Čikagoje, Paryžiuje, Berlyne, Madride ir Jeruzalėje. Jis nuolat kviečiamas į „Prahos pavasario“, Šlėzvigo-Holšteino, Berlyno, G. Enescu festivalius. Pianisto įrašai yra pelnę aukščiausius įvertinimus.

D. Geringas, Lietuvoje gimęs violončelininkas, yra sukaupęs įspūdingą repertuarą – nuo baroko iki šiuolaikinių (ir lietuvių autorių) kūrinių.

2002 metais jam skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 2006-aisiais įteiktas Vokietijos Federacinės Respublikos ordinas už naujosios muzikos populiarinimą.

1963–1973 metais D. Geringas studijavo pas žymųjį M. Rostropovičių Maskvoje, yra pelnęs daugelio prestižinių konkursų laurus.

D. Geringo diskografijoje gausu įrašų, įvertintų reikšmingais apdovanojimais („Grand Prix du Disque“, „Diapason d’Or“, „Jahrespreis der Deutschen Schallplattenkritik“ ir t. t.).

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"