Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
KULTŪRA IR ŽMONĖS

„Ąžuoliukas“ laukia svečių iš Ciuricho 

2017 balandžio 23 d. 06:00
"Mūsų kolektyvas didelis, kaip ir ambicijos", - sakė "Ąžuoliuko" vadovas profesorius Vytautas Miškinis.
"Mūsų kolektyvas didelis, kaip ir ambicijos", - sakė "Ąžuoliuko" vadovas profesorius Vytautas Miškinis.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Koncertų turo po Baltijos šalis metu Vilniuje balandžio 25 dieną koncertuos Ciuricho berniukų choras iš Šveicarijos. Filharmonijos scenoje kolektyvas susitiks su kolegomis – jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ dainininkais.

Pasak „Ąžuoliuko“ meno vadovo profesoriaus Vytauto Miškinio, jeigu priklausai tokiai sistemai kaip Tarptautinė dainuojančio jaunimo sąjunga „Pueri cantores“, tarpusavio mainų konfederacija turi nerašytą taisyklę, atsiradusią dar praėjusio šimtmečio pradžioje: privalu pagloboti per tavo miestą keliaujantį berniukų chorą.

„Atlieku vadybininko misiją, – juokėsi V. Miškinis. – Tarpininkauju surandant koncertinę aikštelę. Etinė pareiga padėti. Lygiai taip pat elgtųsi ir Ciuricho berniukų choras, jei nuvyktume į Šveicariją.“

V. Miškinio akiratyje viso pasaulio berniukų choro veikla. „Dėstau Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA), vedu paskaitų ciklą apie vaikų choro studijas, atlikimo meną, istoriją, tad nuolat renku informaciją, metodinę medžiagą, – aiškino jis. – Žinau, ko vertas vienas ar kitas kolektyvas. Ciuricho berniukų choras – puikūs europinių tradicijų tęsėjai. Renkasi kūrinius iš klasikos aruodų: baroko, renesanso epochos muziką.“

Šįkart per koncertą skambės žinomų kompozitorių Heinricho Schützo, Johanno Sebastiano Bacho, Tomáso Luiso de Victorios, Felixo Mendelssohno, Wolfgango Amadeaus Mozarto, Benjamino Britteno ir Césaro Francko chorinės muzikos kūriniai.

Klasikinio berniukų choro modelis

Ciuricho berniukų chorui teko koncertuoti su tokiomis garsenybėmis kaip Luciano Pavarotti, Edita Gruberová, Jonas Kaufmannas, Kiri Te Kanawa, Kathleen Battle, José van Damas, Vesselina Kasarova, Kurtas Mollis, taip pat „Strassburger Philharmoniker“, „Berliner Philharmoniker“, Miuncheno ir Ciuricho kameriniai orkestrai ir daugelis kitų kolektyvų.

2015 metais keletas kolektyvo narių buvo pakviesti dainuoti Wolfgango Amadeuso Mozarto operoje „Užburtoji fleita“ Ženevos Didžiajame teatre. „Faktai byloja, kad kolektyvas turi ambicijų užsiimti rimta, o ne šiuolaikine, populiariąja muzika. Peržvelgus jų repertuarą tampa aišku, jog tai klasikinio berniukų choro modelis. Toks, kokį įsivaizduojame Prancūzijos, Vokietijos ar Anglijos katedrų chorą“, – teigė V. Miškinis.

Ciuricho berniukų chorą (Zürcher Sängerknaben) 1960-aisiais įkūrė ir iki šiol jam vadovauja Alphonsas von Aarburgas. Kolektyve dainuoja daugiau kaip 100 choristų.

Choro berniukai yra dainavę Ciuricho, Strasbūro, Meco, Zalcburgo, Šanchajaus operos teatruose, jie kviečiami dalyvauti spektakliuose. Koncertinės kelionės driekiasi per visą pasaulį. Su kolektyvu yra dirbę tokie žymūs dirigentai kaip Herbertas von Karajanas, Nikolausas Harnoncourt’as, Charlesas Dutoit, Christophas Eschenbachas, Johnas Eliotas Gardineris, Rogeris Norringtonas ir kiti.

Dainuojantys Ciuricho berniukai

Vilniuje vyksiančiame koncerte Ciuricho berniukų chorui akompanuos koncertmeisterė Valentina Pfister (fortepijonas). Pasirodys ir vienas žinomiausių mūsų šalies kolektyvų – Vilniaus mokytojų namų berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“.

„Mėgstantieji chorinę muziką turėtų nenusivilti. Kartu pagiedosime W. A. Mozarto klasicistinės muzikos kūrinį. Man teks garbė diriguoti ir Ciuricho berniukų chorui, ir „Ąžuoliukui“. Berniukų chorui atstovaus kamerinė grupė. Jei dalyvautume visi – nustumtume svečius į šoną, – juokavo choro vadovas ir pridūrė, kad „Ąžuoliukų“ – nuo mažylių iki vyresnių – jau yra 450. Koncertinio choro narių, jaunuolių po balso pasikeitimo –150.

Ciuricho berniukų choras.
Ciuricho berniukų choras.

„Ąžuoliukas“ yra tik metais vyresnis už Ciuricho berniukų chorą. 1959-aisiais pirmąjį berniukų chorą įkūrė viena garsiausių asmenybių Lietuvos muzikos pasaulyje – Hermanas Perelšteinas.

Nuo 1979-ųjų „Ąžuoliukui“ vadovauja V. Miškinis. Per tuos muzikinės veiklos metus šis kolektyvas pelnė daugybę įvertinimų. „Ąžuoliukas“ žinomas ir už Lietuvos ribų.

Tūkstančiai pasirodymų, garsios koncertų salės, dešimtys pasaulio valstybių. Daugybė įvairių kūrinių, atliktų su keliolika orkestrų diriguojant Lietuvos bei užsienio įžymybėms. Choras dalyvauja kone visų žanrų muzikiniuose renginiuose, kompozitoriai jam dedikuoja savo kūrinius. „Ąžuoliukas“ per visą savo gyvavimo laiką išugdė kelis tūkstančius dainininkų.

„Mums teko pasirodyti su įžymybėmis: Limburgo, Hanoverio berniukų chorais. Ir scenoje kartu stovėti, ir pagloboti, – pasakojo V. Miškinis. – Lenkų „Lakštingala“ iš Poznanės viešėjo mūsų šeimose. Draugystės saitai ne vien formalūs.“

Turtingi chorinių kolektyvų

Anot LMTA profesoriaus, pasaulyje gerai dainuojančių berniukų chorų nėra daug. „Džiugu, kad, be „Ąžuoliuko“, turime dar tris koncertinius chorus. Tai Šiaulių „Dagilis“, Kauno „Varpelis“, Klaipėdos „Gintarėlis“. Berniukai kolektyve įgavę muzikinį išsiauklėjimą ir po mutacijos pasiliko dainininkais vyrų grupėje“, – sakė V. Miškinis.

„Net dainingoji Slovėnija tokio kolektyvo neturi. Mes – turtingiausi.“

„Ąžuoliuko“ vadovo duomenimis, yra šalių, kuriose nėra nė vieno berniukų choro. „Net dainingoji Slovėnija tokio kolektyvo neturi. Mes – turtingiausi“, – šypsojosi garsus pedagogas.

Ne visi kolektyvai, anot jo, turi vienodai geras sąlygas. „Mes turime „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklą, kuri rūpinasi vaikų muzikiniu raštingumu. Čia įgytas išsilavinimas leidžia atlikti net ir sudėtingus kūrinius“, – aiškino V. Miškinis.

Daugiau nei dvidešimtmetį ėjęs Lietuvos chorų sąjungos prezidento pareigas V. Miškinis pasakojo, kad visuomet skatinęs naujų berniukų chorų atsiradimą. „Gerų intencijų vedami rengėme kasmetinius renginius, kurie paakino atsirasti beveik 60 naujų kolektyvų, – tikino jis. – Tiesa, ne visi jie pasižymi didelėmis ambicijomis.“

Vaikų galimybes burtis į kolektyvus, choro meno vadovo manymu, mažina moksleivių migracija po ugdymo įstaigas: iki aštuntos klasės vaikai mokosi progimnazijoje, vėliau pereina į gimnaziją ar licėjų. „Todėl dabar turime daug jaunučių chorų. Naujoje terpėje neįgaunamas veiklos tęstinumas. Vyresnius vaikus suburti daug sudėtingiau, – įsitikinęs prof. V. Miškinis. – Dėl to negalime pasidžiaugti, kad iš jaunučių išaugo jaunių ar mišrūs chorai.“

“Ąžuoliuke” – nuo mažylių iki vyresnių - jau yra 450 narių. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
“Ąžuoliuke” – nuo mažylių iki vyresnių - jau yra 450 narių. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Muzika kaip vaistas

Pašnekovas pabrėžė, kad vaiko raidai muzika ypač svarbi ir naudinga. Moksliškai įrodyta, kad vaisius, būdamas motinos įsčiose, jau turi sąveiką su išoriniu pasauliu, patiria savo mamos jausmų svyravimą, reaguoja į išorinius dirgiklius, garsus.

Muzikalioje aplinkoje augantis kūdikis pradeda greičiau vaikščioti, kalbėti, jo žodynas daug platesnis nei kitų. „Muzika veikia stimuliuojamai, žadina teigiamas emocijas. Nauda didelė“, – neabejojo muzikas.

V. Miškinis mano, kad vaikus užimdamas muzika tarsi pildo visuomenės užsakymą. „Muzika yra vaistas, kuris vaikus paverčia geresniais. Tokia mūsų filosofija, tikėjimas ir tikslas“, – pabrėžė jis.

„Tau, Mamyte“

Netruks ateiti viena gražiausių pavasario švenčių – Motinos diena. Ne vienus metus „Ąžuoliuko“ mažųjų chorai pasirodo solidžiausioje Lietuvos koncertų salėje – Nacionalinėje filharmonijoje. Tai ne tik šventė mamytėms ir močiutėms, bet ir reta proga jauniesiems artistams „pasimatuoti“ didžiąją sceną.

„Turime tokią privilegiją, laukia mažytė fiesta, šlovinanti mamytes, – šiltai šypsojosi V. Miškinis ir suskubo pridurti, kad „Ąžuoliuko“ laukia dar daug prasmingų koncertų: – Esame darbingi ir darbštūs. Kolektyvas didelis, kaip ir ambicijos. Berniukai tampa vyrais tiek kūnu, tiek balsu. Tad turime suskubti, kol dar galime vaikiškais balsais atlikti išmoktus sudėtingus kūrinius.“

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika