Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
KOMENTARAI

Skundikai 

2010 birželio 1 d. 00:00

Okupacijos laikais jie rašydavo kompartijos Centro komitetui (CK), KGB arba 'Tiesai'. Jų skundai nulemdavo žmonių karjerą ir likimą. Laikai pasikeitė, tačiau žmogaus prigimtis keičiasi lėčiau nei politinės ekonominės santvarkos. Skundikai niekur nedingo, nors nebeliko nei CK, nei KGB, nei 'Tiesos'. Užtat dabar yra Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija.

Kiekvieno Lietuvos piliečio garbę ir orumą gina įstatymas (Konstitucijos 21 str.), kiekvienas žmogus gali kreiptis į teismą, jeigu žiniasklaida jį apjuodina ar paskleidžia kitokią melagingą informaciją. Tačiau "Lietuvos žinios" per trejus metus nepralaimėjo nė vieno teismo, nors kasdien rašo aštriausiomis temomis ir nebijo kritikuoti pačių aukščiausių pareigūnų. Su LŽ žurnalistais nesėkmingai mėgino bylinėtis net visagaliai saugumiečiai. Žinoma, dar geriau demokratijai ir pilietinei visuomenei, jeigu žmogus, nesutinkantis su laikraščio straipsnio teiginiais, pateikia redakcijai ar kitam laikraščiui savo nuomonę - dienraštis LŽ niekada nepretendavo į tiesos monopolį ir pasirengęs paskelbti net skaudžiausią savo veiklos vertinimą, jeigu jis adresuotas redakcijai. LŽ visuomet pasisako už viešas diskusijas ir nuomonių įvairovę. Bet LŽ niekada netapatino nuomonės ir melo.

Teismui reikia faktų ir argumentų, o garbingai diskusijai - dar ir šlakelio talento. Nei vienu, nei kitu Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) generalinio direktoriaus pavaduotojas, Televizijos direktorius Rimvydas Paleckis negali pasigirti. Nieko vertingo nenuveikęs žurnalistikos baruose, R.Paleckis atrado tikrąjį pašaukimą - skundų rašymą. Čia spausdinamas R.Paleckio kūrinys - tikras skundo žanro šedevras. Skundimo virtuozas, cituodamas Visuomenės informavimo įstatymą, įpareigojantį viešosios informacijos rengėją "pateikti informaciją tiksliai, teisingai ir nešališkai", pats įsigudrina nutylėti net pačią LŽ korespondentės R.Skatikaitės straipsnio temą: LRT tarybos narys A.Račas pasiūlė į tarybos darbotvarkę įrašyti klausimą dėl nepasitikėjimo LRT generaliniu direktoriumi Audriumi Siaurusevičiumi, kurio vadovaujamas nacionalinis transliuotojas atsidūrė sunkioje finansinėje padėtyje, beviltiškai įklimpo į skolas. Be abejo, A.Siaurusevičiaus artimiausias parankinis savo skunde praleido ir svarbiausią korespondentės žinią: prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą (pagal Baudžiamąjį kodeksą), ar A.Siaurusevičius neviršijo įgaliojimų, be konkurso ir už įtartinai mažą kainą parduodamas Vankuverio olimpinių žaidynių transliacijos sublicenciją Vladimiro Romanovo privačiam televizijos kanalui "Sport 1". Per visą ilgą ir garbingą LRT istoriją dar nė vienas nacionalinio transliuotojo vadovas nėra nakvojęs skydinėje ir nė vienas nebuvo suteikęs prokurorams dingsties pradėti ikiteisminį tyrimą. Ar įmanu smarkiau degraduoti?

Sunku komentuoti antrąjį skundą, kuris veikiau primena plūdimąsi. Įdomu, ar tokia neetiška leksika kalbant apie etiką būdinga visai Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesūrai? Profesorius Algimantas Urmonas laužiasi pro atidarytas duris, nes LŽ korespondentė Jurga Tvaskienė, pristatydama kandidatę į Vaiko teisių apsaugos kontrolierės postą E.Žiobienę, išklausė abi šalis - ir abejojančiuosius, ir remiančiuosius. Pastaruosius pristatė gal net karščiau nei skundo autorius: "Praėjusį ketvirtadienį parlamentarams pristatydama E.Žiobienę, Seimo pirmininkė apie ją negailėjo gerų žodžių. I.Degutienės teigimu, ji esanti ir komunikabili, ir principinga, ir aktyviai reiškiasi žmogaus teisių srityje, be to, apie kandidatę teigiamai atsiliepia ne tik kolegos iš MRU, bet ir studentai." LŽ pakalbino ir pačią kandidatę. Ko dar trūksta etiškai žurnalistikai? Kas čia negerai?

O negerai - pati laikraščio pozicija, mat LŽ nesutinka, kad juoda būtų vadinama balta, nesvarbu, kas tai darytų, ar valdžia, ar ją aptarnaujanti žiniasklaida. Kaip nutildyti tokį išsišokėlį laikraštį? Kitados tarpukario Lietuvoje garbinga tautos veikėja, Steigiamojo Seimo narė LŽ atsakingoji redaktorė Felicija Bortkevičienė už valdžios karikatūrą net pasėdėjo Kauno sunkiųjų darbų kalėjime. Dabar Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija tokių galių neturi, tačiau valdžios užsakymus pasiruošusi vykdyti. Komisiją verčiant klusnia valdžios tarnaite daug nuveikė buvusi jos pirmininkė E.Žiobienė, kurios vadovaujami etikos sargai pasmerkė LŽ net už komentarą, taip pažeisdami Konstitucijos 25 str. - "Žmogus turi teisę turėti įsitikinimus ir juos laisvai reikšti". Šias valdžios ir jos klanų aptarnavimo tradicijas pasiryžęs tęsti ir naujasis Etikos komisijos vadovas, vaikų psichiatras Linas Slušnys. Ironiška, jog R.Paleckis, skundžiantis dienraštį žiniasklaidos etikos prievaizdams dėl nepakankamos nuomonių įvairovės, drauge su A.Siaurusevičiumi padarė viską, kad LRT liktų tik "teisė žinoti Ritos Miliūtės nuomonę", taikliais Romo Sakadolskio žodžiais tariant. Protestuodami prieš LRT cenzūravimą, dėl kurio nacionalinio transliuotojo programoje nebeliko Dariaus Kuolio, Leonido Donskio ir Liudvikos Pociūnienės laidų, įsigalėjo viena "teisinga" nuomonė, atsistatydino LRT tarybos pirmininkas Valentinas Milaknis ir tarybos narys R.Sakadolskis. Išvalę LRT eterį nuo nepageidautino nuomonių pliuralizmo, šie skundikai ir etikos prievaizdai imasi visos krašto viešosios erdvės cenzūros. "Tokio sukurpimo straipsniai negali būti publikuojami", - įsakmiai nurodo MRU profesorius.

Redakcija


Dėl Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso pažeidimų

2010 m. kovo 16 d. UAB "Lietuvos žinios" leidžiamo dienraščio "Lietuvos žinios" Nr. 59 (12 588) numeryje bei interneto svetainėje www.lzinios.lt buvo išpublikuotas korespondentės Rūtos Skatikaitės straipsnis "A.Siaurusevičius ir jo būrys įtartini" (toliau - Straipsnis), kuriame tendencingai atsispindi tik vienos pusės pozicija, klaidingai rašoma apie sumas, už kurias LRT pardavė sublicenciją bei perka laidas.

Straipsnyje, kurio visu turiniu akivaizdžiai siekiama suformuoti skaitytojų nuomonę, jog VšĮ "Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija" (toliau - LRT) permoka už laidas, per pigiai leidžia įsigyti sublicenciją. Ši informacija pateikiama remiantis neoficialiais redakcijos šaltiniais. Vėliau straipsnyje neoficiali informacija virsta neva faktais, kuriais toliau operuojama kaip tikra informacija. Straipsnyje kalbinamas LRT tarybos narys Artūras Račas, kuris kritiškai vertina LRT vadovų veiklą dėl jų sprendimo suteikti olimpinių žaidynių transliacijos sublicenciją. Kitaip galvojančių LRT tarybos narių nuomonės nepateikiamos. LRT administracijos nuomonė taip pat nepateikta.

Visuomenės informavimo įstatymo 3 str. įtvirtinta viešosios informacijos rengėjo pareigą pateikti informaciją tiksliai, teisingai ir nešališkai, o taip pat prievolė viešosios informacijos rengėjui, skleidėjui, žurnalistui, leidėjui savo veikloje laikytis Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso (toliau - Etikos kodeksas) nuostatų. UAB "Lietuvos žinios" šios pareigos nesilaikė. Straipsnyje informacija pateikiama šališkai, demonstratyviai pabrėžiant neigiamą kontekstą bei tuo pat metu sąmoningai nutylint LRT poziciją. Tokiu būdu ne tik pažeidžiama visuomenės teisė gauti objektyvią, nešališką bei patikrintą informaciją, bet ir akivaizdžiai kenkiama LRT reputacijai.

Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytą, darytina išvada, kad Straipsnyje buvo pažeistas Etikos kodekso 5 str., kuris numato, kad gerbdamas nuomonių įvairovę, žurnalistas, viešosios informacijos rengėjas privalo pateikti kuo daugiau vienas nuo kito nepriklausomų asmenų nuomonių (ypač tai būtina, kai viešojoje informacijoje atsiliepiama į aktualius, neaiškius ar konfliktinius gyvenimo klausimus), o taip pat Etikos kodekso 6 str., kuriame numatyta, jog viešosios informacijos rengėjas turi kritiškai vertinti savo informacijos šaltinius, atidžiai ir rūpestingai tikrinti faktus, remtis keliais šaltiniais.

Etikos kodekso 71 str. numato, kad tokia viešosios informacijos rengėjo veikla, kai jis pažeidinėja Etikos kodekso nuostatas, yra pagrindas taikyti įstatymų nustatytas sankcijas. Tuo atveju, jeigu viešosios informacijos rengėjas UAB "Lietuvos žinios" bus pripažintas pažeidęs Etikos kodekso normas, prašau jam taikyti Etikos kodekso 71 str. nurodytą teisinę atsakomybę.

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Visuomenės informavimo įstatymo 46 str. 4 ir 5 d., Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 5 str., 6 str., 71 str.,

prašau:

išnagrinėti LRT skundą dėl dienraščio "Lietuvos žinios" leidėjo bei interneto svetainės www.lzinios.lt valdytojo UAB "Lietuvos žinios" profesinės etikos pažeidimų 2010 m. kovo 16 d. dienraštyje "Lietuvos žinios" Nr. 59 (12 588) išspausdintame straipsnyje "A.Siaurusevičius ir jo būrys įtartini" ir priimti sprendimą dėl Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso pažeidimų.

Generalinio direktoriaus pavaduotojas televizijos direktorius Rimvydas Paleckis

 


 

Skundas dėl žurnalistų ir leidėjų etikos pažeidimo

"Lietuvos žinių" 2010 m. kovo 22 d. 64 numeryje atspausdintas įžeidžiamas Jurgitos Tvaskienės straipsnis "E.Žiobienė - iššūkis dešiniesiems"

Straipsnis nesiremia faktais, turi grynai kažkieno interesus atspindinčius išsigalvojimus. Tai tiesiog stulbinantis nepadorumas.

Sakinyje "Tokia informacijos gausa neturėtų stebinti žinant, kad sunkiai suskaičiuojamą daugybę pareigų ir visuomeninių įsipareigojimų turinčios E.Žiobienės vienoje darboviečių - MRU Konstitucinės teisės katedroje - tarp kolegų yra ir Seimo pirmininkės I.Degutienės dukra doktorantė Silvija Balčiūnienė" skaitytojui įteigiamas nepasitikėjimas Edita Žiobiene, kad ji yra proteguojama. Doktorantai yra studentai, universitete jų yra daugybė ir jokio priežastinio ryšio čia nėra tarp E.Žiobienės ir studentės Silvijos Balčiūnienės. Studentė pati laikė stojamuosius egzaminus, E.Žiobienė nėra nei dekanė, nei katedros vedėja. Šį priekaištą galima "peradresuoti" visam Universitetui teigiant, kad Silvija Balčiūnienė neturi teisės studijuoti šiame ir jokiame kitame universitete, nes jos mama Seimo pirmininkė. Tai panašu į diskriminacijos skleidimą.

1997-1999 Editai Žiobienei Vytauto Didžiojo universitete dėsčiau kelias disciplinas. Ji mokėsi puikiai. Tokiems gabiems žmonėms tikrai nereikia jokių rekomendacijų.

Kaip straipsnio sumanymas yra šmeižikiškai įžeidžiantis rodo visas paskvilinis stilius, kuris nieko bendro neturi su E.Žiobienės moksliniais ir organizaciniais gebėjimais.

Straipsnio skirsnyje "Įstatymas - virš vaiko" teigiama "Būtent apie teisės aspektus, o ne apie vaikus, kaip tikisi I.Degutienė, E.Žiobienė svarsto ir kalbėdama apie busimąją veiklą Vaiko teisės apsaugos kontrolierės poste". Šie teiginiai skaitytoją orientuoja į instinktus, kad teisė nėra vertybė, kuri gina vaiko teises, kad kažkieno interesai svarbiau už teisę. Tuo tarpu, Vaiko teisių konvencija, kurios pagrindu yra orientuoti Lietuvos Respublikos įstatymai tampa tarsi nereikalinga kliūtimi. Visi J.Tvaskienės straipsnio teiginiai yra aiškiai angažuoti, keliantys nepasitikėjimą E.Žiobienės asmeniu, nors tam nėra jokių faktų. Todėl manau, kad šis straipsnis yra vulgaraus bulvarinio lygmens, teikiantis melagingą informaciją.

Aiškiai tendencingu straipsniu pažeidžiama Etikos kodekso 3 str. nuostata, kad "gerbdami žmogaus teisę gauti informaciją, žurnalistai ir viešosios informacijos rengėjai turi skelbti tikslias, teisingas žinias ir įvairias nuomones. Perteikdami įvairias nuomones, žurnalistai ir viešosios informacijos rengėjai neturi skleisti teisę ir etiką pažeidžiančių nuomonių". Taip pat žurnalistė J.Tvaskienė nesilaiko Etikos kodekso 4 str. reikalavimų: "Žinios ir nuomonės turi būti aiškiai skiriamos. Žurnalistai ir viešosios informacijos rengėjai privalo užtikrinti, kad nuomonė būtų reiškiama sąžiningai ir etiškai, sąmoningai neiškreipiant faktų ar duomenų". Straipsnyje žurnalistė skaitytojams įperša nesąžiningą ir neetišką savo nuomonę, neturėdama tam patvirtinančių faktų ir duomenų. Tokio sukurpimo straipsniai negali būti publikuojami.

Prof. dr. Algimantas Urmonas (Kalba netaisyta - red. pastaba)

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"