Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
KOMENTARAI

Prasminga pramoga 

2013 gegužės 22 d. 12:28

Mėgstame save lyginti su kaimynais, kažkodėl dažniausiai su estais. Visada maniau, kad reikėtų bandyti varžytis su japonais, vokiečiais ar šveicarais, bet tebelenktyniaujame su Estija.

Jei pavyksta aplenkti, triname iš džiaugsmo rankas, jei atsiliekame, tiesiog sakome, kad estai mėgsta girtis, todėl pasaulyje jie geriau matomi.

Iš savo patirties žinau, kad lietuvis iš tikrųjų dažnai drovisi kalbėti apie nuveiktus darbus. Jei laikraščiuose, televizijoje, ar internete kas nors giriamas, vis ieškoma potekstės – gal žurnalistas ir herojus yra giminės, gal draugai, gal čia kur slepiasi reklama ir pinigai? Kažin ar tai geras bruožas, juk tikrai turime kuo didžiuotis ir džiaugtis.

Kai pirmą kartą išgirdau apie konkursą „Kamštelių vajus“, iš nuostabos ir nesupratimo tik truktelėjau pečiais. O štai šiandien noriu pasigirti, nes dienraščio „Lietuvos žinios“ kartu su viešąja įstaiga „Draugiški šeimai“ ir bendrove „Plasta“ iniciatyva virsta gražia akcija.

Eko­lo­gi­ja ir eko­lo­giš­ka gy­ven­se­na XXI am­žiu­je tam­pa ne tik ma­da, bet ir bū­ti­ny­be. Žmo­gaus veik­la vis la­biau ali­na gam­tą, to­dėl jau daugelis su­vo­kia, kad bū­ti at­sa­kin­gam ir rū­pin­tis gam­ta tie­siog pri­va­lu.

Plas­ti­kas gam­to­je su­yra per la­bai il­gą lai­ko­tar­pį - 500 ir dau­giau me­tų. To­dėl iš­mes­da­mi plas­ti­ką di­di­na­me šiukš­lių krūvas gam­to­je.

O dažnas pilietis, rūšiuojantis atliekas, nesusimąsto, kad plastikinius kamštelius reikia bent atskirti nuo butelio.

Kamšteliai mus lydi visur – nuo vaisvandenių ar mineralinio butelių iki šampūnų, pieno produktų pakuočių. Tai la­bai smul­kios, miš­kuo­se ir par­kuo­se be­si­mė­tan­čios šiukš­lės. Nie­kas jų ne­ren­ka net per ak­ci­ją "Da­rom".

Kon­kur­so su­ma­ny­to­ja Bi­ru­tė Ja­ku­čio­ny­tė patikina, kad kamštelius ­renkant rei­kia daug kan­try­bės ir kruopš­tu­mo. Ki­ta ver­tus, tai pui­ki per­dirb­ti ar rank­dar­biams da­ry­ti tin­kama ža­lia­va.

Todėl „Kamštelių vajus“ sujungė kelis gražius dalykus – ekologiją, kūrybą ir visuomeniškumo ugdymą.

Tikrai nemaniau, kad iš tokių kasdienių dalykų galima sukurti unikalių meno kūrinių. Dar labiau džiugina, kad į rinkimo procesą įsitraukia ne tik mokyklų klasės, bet ir ištisos šeimos.

Pernai su­rink­ta be­veik to­na plas­ti­ki­nių kamš­te­lių. Dau­giau­sia jų - net 138 ki­log­ra­mus - va­sa­rą su­rin­ko Vil­niaus "Ry­to" vi­du­ri­nės mo­kyk­los mo­ki­niai. Ši ug­dy­mo įstai­ga nu­ga­lė­jo ir gra­žiau­sių me­no dar­bų iš kamš­te­lių kon­kur­se, vy­riau­sių­jų vai­kų gru­pė­je. Šie­met kon­kur­sas ple­čia­mas. Vai­kų ir mo­ky­to­jų pa­to­gu­mui kamš­te­lius ir me­ni­nius dar­bus bus ga­li­ma pri­sta­ty­ti ne tik Vil­niu­je, bet ir dar še­šiuo­se di­de­liuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se. Aly­tu­je, Šiau­liuo­se, Pa­ne­vė­žy­je, Ma­žei­kiuo­se, Klai­pė­do­je, Ma­ri­jam­po­lė­je ir sos­ti­nė­je spa­lio mė­ne­sį tu­rė­tų veik­ti plas­ti­ki­nių kamš­te­lių su­rin­ki­mo punktai.

Galbūt ši akcija iki šiol daugelį verčia gūžčioti pečiais, tačiau nuoširdžiai tikiu, kad netrukus šiukšlių Lietuvos miškuose ir miestų gatvėse bus mažiau. Ir ne todėl, kad Aplinkos ministerija parengė įstatymo projektą, kuriuo būtų dešimtimis kartų padidinti įkainiai už atliekų metimą į aplinką, o todėl, kad tai taps kiekvienos šeimos įpročiu.

Konkurso „Kamštelių vajus“ akimirkos. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotraukos
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika