Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
KOMENTARAI

Narkotiką pavertė maisto papildu 

2010 gruodžio 16 d. 00:00

Kaip galėjo atsitikti, kad vienas klastingiausių narkotikų - metadonas - tapo vaistiniu preparatu nuo priklausomybės opioidams, prevencine priemone nuo ŽIV ir net nusikalstamumo mažinimo priemone?

Kodėl pavojingas sintetinis opioidas perkamas už biudžeto lėšas po keliolika tonų kasmet ir per priklausomybės ligų centrus dalijamas narkomanams? Kaip metadonas, už kurio platinimą sodinama į kalėjimą ilgiems metams, gautas legaliai tampa absoliučiu gėriu?

Poveikis - per jausmus ir instinktus

Žmogaus elgesį lengviausia paveikti per instinktus ir jausmus. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį, nustebinti, išgąsdinti, supykdyti, sužavėti, sugraudinti. Tėviškus instinktus nesunku sudrebinti pasakojant apie grėsmes jų vaikams, mušti į savisaugos instinktus kraupiais pasakojimais apie siautėjančius narkomanus, plintantį mirtiną ŽIV. Objektyvumas nebūtinas - kam minėti, kad tikimybė mirti nuo vėžio, kraujotakos ligų, alkoholio yra šimtus kartų didesnė. Neverta užsiminti, kad mažėja mirtingumas nuo ŽIV, nes tapo prieinami antiretrovirusiniai vaistai.

Sugraudinti taip pat nesunku. Čia tiktų abstinencijos kančių krečiamo narkomano dejonės, artimųjų ašaros ir pan. Nesvarbu, kad jis pats pasirinko šitą ligą. Nesvarbu, jog siūloma pagalba jo neišgydys, o tik dar labiau įklampins. Baisios pagirios nuo heroino trunka keletą dienų, o nuo metadono - iki mėnesio! Nenuostabu, kad garsusis Johnas Lennonas, metadonu bandęs atsikratyti priklausomybės, sakė: "Dvi savaites vartojęs heroiną galėjau ilsėtis mėnesį, du, o po metadono negaliu sustoti jau pusę metų!"

Išgąsdinus, sugraudinus ar kitaip pribloškus svarbu problemą suprimityvinti - pateikti kaip juoda ar balta, be jokių tarpinių variantų, ir du alternatyvius sprendimus "arba - arba". Arba ŽIV protrūkis, arba metadono programa, arba agresyvus nusikaltėlis, arba laime švytintis narkomanas.

Visiškai nebūtina apeliuoti, argumentuoti, analizuoti realius faktus. Galima juos pagražinti, paslėpti tiesiog manipuliuojant žodžiais. Psichologinių poveikio priemonių daugybė, bet dažniausiai naudojamos šios: sąvokų pakeitimas, "etikečių klijavimas", tariami autoritetai, nutylėjimas, dezinformacija, tariamas palaikymas, informacinė blokada, argumentacijos klaidos. Be to, labai svarbu manipuliuoti nepastebimai. Objektas neturi matyti nei propagandos užsakovo, nei jo galutinio tikslo.

Kaip pavadinsi - nesugadinsi

Daiktus vadinti tikrais vardais dažnai nenaudinga. Tuomet propagandininkas suteikia tokius vardus, kurie sukelia reikalingas asociacijas. Pavyzdžiui, kovotojai už nepriklausomybę pavadinami buržuaziniais nacionalistais, Lietuvos partizanai- banditais, agresija - taikdariška misija, jei piliečių nuomonė nepatinka - jie tampa minia, protestuotojai - riaušininkais, mokesčių kėlimas - antikrizine programa, o narkotiko legalizavimas - žalos mažinimo programa. Jei narkotiko dalijimą pakrikštysime "pakaitine terapija", "palaikomuoju gydymu", jis atsistos šalia pripažintų gydymo metodų. Pasakyk, kas tavo draugas - pasakysiu, kas tu. Prie metadono prikabintas draugas "vaistas", "terapija", "gydymas" daugumai reikš "sveikti", "taisytis". Apie kokį sveikimą galima kalbėti, jei narkotiką žudiką heroiną pakeisime jo pusbroliu metadonu, kuris narkotikų legalizavimo pionierėje JAV nužudo penkis kartus daugiau žmonių nei heroinas?

Tokios propagandininkų sukurtos sąvokos, žodžių junginiai ne apibūdina reiškinį, o jį iškreipia, priskiria visai kitai, net priešingai kategorijai, atspindi jų vertinimą, siekia sukelti tam tikrus jausmus ir priversti elgtis taip, kaip naudinga užsakovui.

Metadono programos šalininkai meta didžiausią kozirį - programa turi mažinti nusikalstamumą, padėti susirasti darbą, sutvirtinti šeimos santykius ir t. t., ir tik už kelis litus per dieną!

Tačiau medicina - sveikatos saugojimo ir gydymo veikla bei teorinis mokslas. Kas leido medicininėmis priemonėmis spręsti visuomenės socialines problemas? Gal vieną dieną koks nors ministras nuspręs medicininėmis priemonėmis sumažinti pensininkų skaičių arba pagerinti gyventojų genofondą? Gal grįžtame prie eugenikos, tik reikia žengti priešpaskutinį žingsnį - įteisinti eutanaziją?

Šuns balsas į dangų neina

Manipuliacijos tariamais autoritetais naudojamos visur, kur argumentų nepakanka arba visai nėra. Vladimiras Vysockis kadaise dainavo: "Žirafa didelė, jai geriau matyti..." Jei nemąstydami sprendimus patikėsime žirafai, teks lieti krokodilo ašaras - perspėjo jis.

"Mokslininkai nustatė...", "specialistai teigiamai vertina ir rekomenduoja..." Konkretus šaltinis nenurodomas, bet niekas neabejoja, kad šią žinią paskelbusiesiems jis žinomas. Tai ir "patikimi informacijos šaltiniai", pačių propagandos užsakovų sukurtos organizacijos, ir suinteresuoti, veikiami visuomenei žinomi žmonės: kai kurie programoje dirbantys gydytojai, Jungtinių Tautų lėšomis paremti metadono metodikos autoriai, narkotikų legalizavimą remiančių organizacijų apmokėtų tyrimų vykdytojai, politikai. Juk užsakovas žino: netepsi - nevažiuosi.

Svarbus autoritetas - kitos Europos Sąjungos valstybės, JAV. Tačiau nutylima, kad daugelyje jų programos atsisakyta dėl neefektyvumo, dėl narkotiko nutekėjimo į juodąją rinką ir didžiulio programos dalyvių mirtingumo.

Pagarbiausių rėmėjų gretose - Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kurios įsakymu įteisinta ši programa, ir Narkotikų kontrolės departamentas bei jos nepamainoma dar nuo Algirdo Mykolo Brazausko laikų vadovė Audronė Astrauskienė. Kas galėtų suabejoti šios įstaigos kompetencija ir gerais norais? Nebent Valstybės kontrolė, kuri atlikusi auditą nustatė, kad departamento veikla nerezultatyvi, jis neįgyvendina jam iškeltų uždavinių, kad numatytas strateginis tikslas - sustabdyti ir mažinti narkomanijos plitimą - nepasiektas.

Ir pagaliau patys narkomanai. Kuris nenorės gauti dozę nemokamai, jei juodojoje rinkoje ji kainuoja 40 litų? Juk sutaupytas pinigas - uždirbtas pinigas!

Kalbėjimas - sidabras, tylėjimas - auksas

Gudrus prekybininkas žino: nori parduoti prekę, neminėk jos trūkumų. Žino tai ir danų farmacijos kompanija, tiekianti Lietuvai šį vaistą litrinėmis pakuotėmis. Iš informacinio lapelio sužinome, kad tai tik stiprus analgetikas, vartojamas stipriam skausmui malšinti bei priklausomybei nuo opioidų gydyti. Galima vartoti nėščioms, maitinančioms motinoms, tik patartina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Šalutinis poveikis nedidelis, dažniausia - galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, prakaitavimas ir pan. Kartais gali pasireikšti abstinencijos sindromas, bet tik preparato vartojimą nutraukus staiga. Perdozavimas nėra pavojingas - tiesiog atsiranda stipresnis šalutinis poveikis.

Puikus vaistas, beveik maisto papildas! Kur kas saugesnis net už nėščiosioms nerekomenduojamą aspiriną!

Tačiau kito gamintojo informaciniame lapelyje pirmiausia pamatome riebiai išryškintą perspėjimą: "Nevartokite didesnės metadono dozės arba dažniau, nei paskyrė gydytojas. Tai gali sukelti perdozavimą ir mirtį." Kiekvienoje pastraipoje išryškinti perspėjimai: tai narkotikas, jis sukelia priklausomybę, gali sukelti gyvybei pavojingus sutrikimus ir mirtį, gali pakenkti kūdikiui... Jei išgėrėte per daug ar perdozavote, iš karto skambinkite pagalbos telefonu...

Lietuvos vartotojui nutylėta nedaug, bet tai, kas svarbiausia - tai mirtinai pavojingas narkotikas! Farmacininkus galima suprasti, nemeluosi - neparduosi. Tačiau dar palankiau šį vaistą pristato biudžeto lėšomis išlaikomos įstaigos. Iš Vilniaus priklausomybės ligų centro informacinio lapelio sužinome, kad šis vaistas toks saugus, kad net vartojant jį 10 metų nėra jokio poveikio žmogaus vidaus organams. Jis "normalizuoja sveikatos būklę" ir yra nepalyginti saugesnis už alkoholį. Neabejokite, juk po šiais žodžiais pasirašė autoritetas - gerbiamas šio centro direktorius docentas Emilis Subata.

Stebėtina, kad už tokį nutylėjimą ir dezinformaciją metadono programos dalyviai dar nesusiprotėjo paduoti valstybės į teismą ir išsireikalauti milijoninių kompensacijų už patirtą žalą.

Nebūk balta varna

Yra melas, didelis melas ir... apklausos. Jau seniai pastebėta, kad sociologinių tyrimų, apklausų rezultatų publikacijos daro įtaką visuomenės nuomonei. Tai paremta mėgdžiojimo instinktu. Dauguma žmonių nori būti su stipriaisiais, pritapti prie bendruomenės, būti kaip visi. Todėl 10-25 proc. rinkėjų pasirenka tuos kandidatus, kurie yra populiariausi. Pakoregavus tyrimų duomenis pagal užsakovo lūkesčius galima smarkiai pakeisti žmonių nuomonę. Dažnai tokį tikslą turi ir įvairūs tariami konkursai - Metų žmogaus, Metų moters ir kitokie rinkimai.

"Narkomanus metadonu reikia gydyti nemokamai, mano 71 proc. gyventojų", - skelbia Narkotikų kontrolės departamentas. Pažvelgę į apklausos anketą rasime šiek tiek kitokį klausimą: "Ar gydymas metadonu turėtų būti nemokamas?" Narkomanai neminimi. Gal respondentai turėjo galvoje sunkius vėžiu sergančius ligonius, kuriems metadonas skiriamas nepakeliamiems skausmams malšinti? Be to, teigiamai atsakė į šį klausimą ne 71 proc., o maždaug 45 proc. apklaustųjų, likę 26 proc. labiau linkę pritarti, nei nepritarti. Kas ir kokiu tikslu pridėjo vieną kitą žodelį, suapvalino rezultatus, nesunku įtarti.

Nesunku suprasti, kodėl nutylima, kad dauguma respondentų yra prieš narkotikų legalizavimą, už privalomą narkomanų gydymą, už baudžiamąją atsakomybę vartojantiesiems, už griežtesnes bausmes. Akivaizdu, kad tokia nuomonė kertasi su SAM ir Narkotikų kontrolės departamento tikslais legalizuoti narkotikus, o tokių rezultatų viešinimas gali tik sustiprinti piliečių įsitikinimus. Nebūtina visuomenei žinoti ir tai, kad daugiau nei pusė Kalėjimų departamento apklaustų nuteistųjų pasisakė prieš tai, kad metadono dalijimo programa būtų įdiegta įkalinimo įstaigose.

Visuomenė turi žinoti, mąstyti, daryti tai, ką reikia. Kieno valią turime vykdyti? Kas užsako muziką, pagal kurią turime šokti? Kodėl sprendimus už mus turi teisę priimti kiti? Atsakyti gali psichologinio karo klasikai.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika