Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
KOMENTARAI

Gyvybės ekvivalentas 

2008 sausio 9 d. 00:00

Praeitą vasarą vienas TV kanalas parodė siužetą iš Lietuvos ir Rusijos pasienio gyvenimo.

Gyvenimas toks: siauru vingiuotu keliuku lekia automobilis. Jį persekioja naujas, už Europos Sąjungos pinigus pirktas pasieniečių sraigtasparnis. Žurnalistė paaiškina, kad automobilyje - kontrabandinės cigaretės, prie vairo - septyniolikmetis.

Pasiseks vaikinui pasprukti ar ne? Jei pasiseks, bosas jam atseikės šimtą o gal net du šimtus litų. Šįkart nepasisekė. Žurnalistė pasakė, jis niekuomet nebešvęs savo aštonioliktojo gimtadienio. Automobilis trenkėsi į medį (šito epizodo TV neparodė).

Bendraamžiai sako: "Jis buvo geras draugas". Mokytoja: "Jis blogai lankė mokyklą". Sesuo: "Mes jį mylėjome". Motina nieko nesako - verkia. Tėvas sako: "Mano sūnų užmušė pareigūnai. Kai pareigūnams uždeda antpečius, jiems atima protą". Nuotrauka TV ekrane - lieknas besišypsantis vaikinas.

Jam nepasisekė. Bet pareigūnams, veikiantiems Lietuvos Respublikos vardu, pasisekė. Sulaikytame (sudaužytame) automobilyje jie galėjo suskaičiuoti apie dvidešimt dėžių cigarečių. Tiek jų telpa į lengvąjį automobilį. Dėžių galėjo būti ir mažiau, kai kurios gal buvo suplėšytos. Bet tai detalės. Dvidešimt dėžių cigarečių už vaikino gyvybę. Ataskaitose dažnai nurodomos ne dėžės, o pakeliai arba vienetai (taip atrodo daugiau). Tada būtų 10 tūkst. pakelių arba 200 tūkst. vienetų rusiškų cigarečių už lietuvaičio gyvybę.

Jeigu vertintume epizodo subjektyviąja pusę, gyvybė pasirodytų esanti pigesnė. Pareigūnai, persekiodami automobilį, ne gyvybę sergėjo. Jie gaudė cigaretes. Jas pagavo, konfiskavo, susandėliavo. Vaikinas nepilnametis. Pagavus nėra kur jį dėti. Nepilnamečių už tokias veikas neteisia. Auklėti pažeidėją - ne pareigūnų pareiga. Kiek pareigūnams (kurie persekioja ir kurie tuos persekiojimus sankcionuoja) svarbi vaikino gyvybė, sunku pasakyti. Tų dalykų nei pamatuosi, nei pasversi, todėl tenka pasikliauti konkrečiais materialiais rodikliais: gyvybės kaina - 20 dėžių cigarečių.

Turime precedentą - jauno žmogaus gyvybės ekvivalentą. To ekvivalento šalyje niekas oficialiai nepatvirtino, bet niekas ir nepaneigė, neprotestavo. Tylėjo visos valdžios ir visomeniniai judėjimai. Nebuvo ir komisijos, sudarytos iš krašte žinomų žmonių. Tai galima paaiškinti paprastai - vaikinas eilinis. Šalyje kasdien per avarijas keliuose žūsta žmonės visiškai dėl nieko. Šiuo atveju turime ne nieką, o cigaretes. Jų nelabai daug - ne furgonas (furgone tilptų apie tūkstantį dėžių cigarečių). Bet vis tiek cigaretės, be to, kontrabandinės, rusiškos, 20 dėžių.

Devalvacija

Metų pabaigoje į viešumą iškilę įvykiai verčia suabejoti minėto ekvivalento kiekybinių parametrų stabilumu.

Kaip ir žinia, kad iš Pagėgių rinktinės sandėlio gruodį buvo pavogta 351 dėžė anksčiau konfiskuotų kontrabandinių cigarečių. Sandėlyje - signalizacija, durys užrakintos, užplombuotos. Aplink tvora, vaizdo kameros. Gretimame rinktinės pastate budi ginkluoti pareigūnai. Rinktinė įsigijusi naktinio matymo ir kitokių prietaisų. Prieš kelias dienas tvarkingi sandėliai buvo parodyti Lietuvos Respublikos Prezidentui.

Vagys tvarkingo vaizdo nesugadino. Jie tik prisikrovė į sunkvežimį pusketvirto šimto dėžių cigarečių ir, nepalikę jokių šiukšlių, uždarė sandėlio duris, jas užplombavo ir išvažiavo. Tai atsitiko naktį, bet turbūt galėjo atsitikti ir dieną. Ar tokių reisų būta anksčiau, o jei taip, tai kiek, niekas nepasakys. Jei pasakys, tai neįrodys. Daiktiniai įrodymai bus seniai parduoti ir surūkyti.

Vagių poelgį reikėtų vertinti dvejopai- teigiamai ir neigiamai.

Teigiamas vertinimas

Vagys nesikėsino nugvelbti pareigūnų ginklų, naktinio matymo prietaisų ar visureigio. Jie nenuskraidino pasienio malūnsparnio, pirkto už Europos Sąjungos pinigus. Tik pasiėmė cigaretes, kurios turbūt anksčiau jiems priklausė. Tačiau svarbiausia - vagys gerai pamokė pareigūnus. Saugant Lietuvos, Europos Sąjungos, o dabar jau ir Šengeno erdvės sieną reikėtų būti budresniems.

Neigiamas vertinimas

Dėl vagių elgesio devalvuojasi gyvybės ekvivalentas. Vagys parodė, kad pasieniečių sunkiai sugaudytos ir konfiskuotos cigaretės vėliau gali būti pavagiamos. Tai reikštų, kad iš rizikingų gaudynių valstybei gali nieko nelikti.

Nemalonu sakyti, bet tada ekvivalentas taptų lygus nuliui. Už vaikino gyvybę valstybė negautų nė cigaretės.

Jaunieji kamikadzės

Kaliningrado srities pasienyje dešimtys (anot kai kurių pareigūnų, šimtai) nepilnamečių talkina vietiniams kontrabandos vadukams-bosams. Jiems, nepilnamečiams, pagal mūsų įstatymus, už kontrabandą netaikoma baudžiamoji atsakomybė. Be to, jie nelabai brangina savo gyvybę - pigiai parsiduoda, nevengia rizikos.

Kontrabandos schema - elementari. Rusai perplukdo per Nemuną keliasdešimt dėžių rusiškų cigarečių. Lietuvos krante laukia kontrabandos vaduko-boso pasamdyta brigada - žvalgai, krovėjai, vairuotojas. Žvalgai, dažniausiai nepilnamečiai, stebi aplinką, telefonu įspėja apie besiartinančius pasieniečius. Jauniausias sulaikytas žvalgas buvo berods tik dvylikos metų. Krovėjai sumeta dėžes į automobilį. Vairuotojas skuba išvežti cigaretes iš pasienio zonos. Kaip bažnyčios su aukštais stebėjimo bokštais pasienio ruože dunkso užkardai. Kartais pareigūnai pastebi krovinį. Prasideda gaudynės. Šiuo metu pasienio pareigūnai jau turi šešis sraigtasparnius, porą lėktuvėlių, nemažai visureigių ir kitos technikos, reikalingos gaudyti tiek dieną, tiek naktį, tiek sausumoje, tiek vandenyje. Be to, galima į pagalbą pasikviesti ir policijos ekipažų. Jaunieji vairuotojai įkaitina atmosferą. Jie stabdomi nestoja, į šūvius nereaguoja. Už prarastą krovinį ir automobilį jie gali būti išmesti iš komandos. Todėl lekia kaip akis išdegę.

Gaudynės baigiasi įvairiai. Kartais pabėga, kartais ne - automobilis įstringa baloje, įlekia į griovį. Vienas bėglys atsitrenkė į medį. Kitas buvo besivejančių pareigūnų pašautas, bet liko gyvas, trečias lėkdamas kliudė ant dviračio važiuojantį jaunąjį žvalgą. Ir žvalgo nebėra. Tačiau visa tai nesutrikdo bendro kontrabandos ritmo. Vietoj vieno, išėjusio iš rikiuotės, pasamdomas kitas.

Pagauti bosą (nėra kam)

Akivaizdu, kad kontrabandos ašis - bosas. Jis tariasi su rusais, samdo brigadą, parduoda urmu cigaretes vaikinams iš Kauno, Panevėžio, Vilniaus ir kitų miestų. Bosui atitenka pelnas, jis labiausiai rizikuoja prarasti cigaretes ar automobilį. Tik už sužeistuosius ar sužalotuosius jis neatsako.

Bosas nėra itin slaptas asmuo. Jis pasiturinčiai gyvena pasienio miestelyje, kurio gyventojai pažįsta jį iš veido, žino vardą, pravardę. Apie jį (kaip ir visą komandą ) daug žino specialiosios tarnybos. Tarp miestelio paauglių, kaimynų, draugų konspiracijos nėra. Visiems aišku, "kas yra kas" miestelyje. Bet yra "bet".

Pats bosas kontrabandos neveža. Savo namuose ar garažuose jos nelaiko. Su komanda bosas linkęs bendrauti per tarpininką. Jį sunku "pririšti" prie konkrečios cigarečių kontrabandos bylos. Kaip teigia specialistai, norint surinkt įkalčių prieš bosą, reikėtų profesionaliai padirbėti pusę metų, o gal ir visus metus. Kas gali tiek laiko dirbti, ir dar profesionaliai? Be to, bosas gali turėti užnugarį, vertingų ryšių. Ir pinigų.

Visa tai apsunkina gaudytojų darbą. Paprasčiau pakelti į orą sraigtasparnį. Su juo boso nepagausi, bet efektas yra. Vis dėlto vienas bosas šį rudenį įkliuvo. Manoma, kad jų dar gali būti apie porą dešimčių, gal ir daugiau

Retos kovotojų gretos

Toks pareigūnų sujudimas ir koncentracija jaučiami tik pasienio ruože. Toliau - ramiau. Arba visai ramu. Kontrabanda, išvežta iš pasienio zonos, pasklinda po kraštą.

Čia jau būtų ekonominės policijos priedermė kontroliuoti situaciją. Tačiau pati ekonominė policija sunykusi, jos esama mažai. Rajonų policijos komisariatuose - po vieną ar du pareigūnus, iš kurių kartais vienas vis mokosi, o kita - dekretinėse atostogose. Kitur nė to vieno nėra. Net pasienio rajonuose jų nėra daugiau. Nors ir sakoma, kad kontrabanda - pasienio rajonų policijos galvos skausmas.

Ekonominės policijos pareigūnai būna užversti gyventojų, įmonių skundų ir pareiškimų nagrinėjimu. Dėl kontrabandos niekas pareiškimų nerašo. Vadinasi, jos nėra. Kam ieškoti sau vargo, kam kovoti su tuo, ko nėra.

Būna ir taip, kad ilgokai mieste ar kaime veikia kontrabandinį spiritą perdirbinėjantis fabrikėlis arba nelegalių cigarečių gamyklėlė. Tačiau policija šių objektų dažnai nepastebi. Matyt, turi daug kitokių darbų. Kaip dešimtmečius nepastebėti lieka tie patys vadinami "taškai", aprūpinantys gyventojus pilstuku, kuris irgi gaminamas iš kontrabandinio žemiausios rūšies spirito, valiklių ir panašiai.

Prie svarbių kontrabandos negaudymo ir nepastebėjimo priežasčių galima pridurti dar dvi: maži pareigūnų atlyginimai, be to, trūksta benzino. Pastarosios dvi priežastys - universalios. Jos tinka visoms bėdoms paaiškinti. Vis dėlto reikia pažymėti, kad pastaraisiais metais pareigūnai aptiko daugiau nelegalių cigarečių slėptuvių, tačiau tai kol kas kontrabandos mastui didesnio poveikio nepadarė.

Kontrabanda - garbingas nusikaltimas

Kontrabanda daugelio žmonių supratimu nėra labai didelis nusikaltimas. Jis kur kas garbingesnis už pedofiliją ar prostituciją. Jei pastariesiems verslams tarnautų būrys nepilnamečių, kiltų didelis triukšmas, nes tai yra amoralu - Lietuva krikščioniška šalis. Lyginant prostituciją su kontrabanda, pastaroji turi tik vieną minusą. Ji (ekonominiais sumetimais) niekada nebus visiškai legalizuota. Prostitucija (ekonominiais ir kitais sumetimais) gali tapti legalia, jei tik Seimo rinkimus laimėtų proprostitutiškai orientuota politinė jėga. Bet tai jau kita tema.

Kontrabandos versle beveik nevagiama, neplėšikaujama, neprievartaujama. Vieni kitus apvagia tik žemos moralės kontrabandininkai. Pavyzdžiui: vieni atsiveža kontrabandinių cigarečių, kiti jas atima ir dar primuša pirmuosius. Taip elgėsi Panevėžio tulpiniai. Todėl jie žlugo.

Aukštesnio lygio kontrabanda reikalauja ir aukštesnės moralės. Šiuo verslu vertėsi daug garbių pasienio, muitinės ir kitų institucijų pareigūnų. Plaukė į šalį kontrabandiniai furgonai spirito, cigarečių, kiniškų prekių ir pan. Per šalį iš Rytų į Vakarų Europą žygiavo šimtai nelegalų.

Kai kam kontrabanda tapo materialinės gerovės šaltiniu, starto aikštele kuriant legalų verslą, laiptais į elito aukštumas. Kai kurie mėgstantys valdišką darbą kontrabandos pastūmėti ar paremti triūsia valstybiniame sektoriuje šalies labui ir žmonių gerovei. Aukšto intelekto kontrabandininkai sugeba balansuoti ant legalumo ir nelegalumo ribos, sugeba net tą ribą pastumti pageidaujama kryptimi. Jų nelegalus verslas laikui bėgant apsitrynė, apsiplovė, prašviesėjo. Jie linkę dalyvauti (nebūtinai viešai) visuomeniniame kultūriniame ir politiniame gyvenime, paremdami vieną ar kitą iniciatyvą, judėjimą, įstatymo pataisą, kampaniją. Į šių sluoksnių aukštumas malūnsparniai niekada nepakyla. Čia neloja persekiotojų šunys. Ir niekas nešaudo į sprunkančiųjų padangas (nes padangų čia nėra). Nėra ir staigios netikėtos mirties, kaip atsitrenkus į pakelės medį. Gyvybės ekvivalentas čia nefigūruoja. Čia klesti gyvybė.

O tu, jaunasis kontrabandos kary, ilsėkis ramiai, tavo žygiai baigti. Juos tęsia kiti. Jie tau sako - iki.

Trys akivaizdžios tiesos, viena išvada ir prielaida

Pirma. Lietuvos ir Rusijos pasienyje iki šiol nuolat veikia kontrabandininkų cechai.

Antra. Į šių cechų veiklą vis gausiau įtraukiami vis jaunesni paaugliai.

Trečia. Tūkstantinė profesionali šalies teisėsauga nepajėgia išblaškyti saviveiklos pagrindais organizuotų kontrabandininkų, sugaudyti jų vadukų, suplėšyti kontrabandos tinklų ir tuo pačiu apsaugoti paauglius nuo pagundos užsidirbti litą - parduoti gyvybę.

Išvada. Už paauglių gausų nuolatinį įtraukimą į nusikalstamą kontrabandos verslą, už pavojų jų sveikatai ir gyvybei dalyvaujant šiame versle, atsakomybę turi prisiimti valstybė.

Prielaida. Kai nukentėjusių ar žuvusių paauglių tėvai kreipsis į Europos teismus, pateikdami ieškinius Lietuvai, kai paauglių vežamos cigaretės ims plisti ne tik po šalį, bet ir po plačią Šangeno erdvę, Europos Sąjunga pagrasins Lietuvai griežtomis sankcijomis. Juk būtent išorinei ES sienai apsaugoti, Šengeno erdvei apginti ES skyrė Lietuvai milijonus eurų.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika