Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
KOMENTARAI

Dėl “teisybės” pameluoja ir V.Landsbergis 

2012 gruodžio 19 d. 15:02

Atsakymas Kaziui Sajai.

Gruodžio 18-ąją “Lietuvos žiniose” perskaičiau poeto ir kolegos signataro K.Sajos nuomonę “Dėl “teisybės” daug kas pameluoja” apie Visagino AE statybos ir “nelaimingo” (valdžiai ir K. Sajos dažnai ginamam Vytautui Landsbergiui) referendumo rezultatus. Nesirungsiu su gerbiamu poetu literatūriniais sugebėjimais, nors melagiu esu pavadintas bene pirmą kartą. Kažkodėl neapleidžia jausmas, kad šalia paties, Gerb. Kazy, rašančio šį straipsnelį, stovėjo V.Landsbergis, kurį ne kartą pats karštai gindavai, nors ir ne visada pamatuotai. Pats V.Landsbergis šiais klausimais viešai nebemini mano vardo ir į mano kvietimus viešai diskusijai neatsiliepia.

Pateiksiu tik keletą citatų iš Tavo, Kazy, giminaičio Vytauto Juodkazio straipsnio “Geologinė aplinka ir Ignalinos atominė elektrinė” (Ignalinos jėgainės godojimas. Straipsnių rinkinys. Sudarytojas L.Ašmontas. – Vilnius: Trys žvagždutės”, 2007):

“Lietuvos geologijos valdyba, derinusi savo srities AE statybos vietos parinkimo Lietuvoje klausimus, negalėjo sutikti nei su Išvadų teiginiais, nei su tuo, kokiais geologiniais duomenimis remiantis jos buvo parengtos. Tada gimė atsakomojiLietuvos geologijos valdybos Pažyma (1972-06-16), prie kurios buvo pridėti brėžiniai, liudijantys, kad:

- Drūkšių ežero aplinkoje dideli plotai padengti smėlingomis nuogulomis, kuriose gruntinis vanduo slūgso tik 0,5-3,0 m gylyje, o tai neatitinka sanitarinių atominių elektrinių projektavimo taisyklių (Nr.38/3-68) 7b punkto,

- Drūkšių ežero įdubą supa aukštumos, kuriose vyksta požeminio vandens mityba – kritulių vanduo infiltruojasi ir patenka į artezinius sluoksnius, kurių vanduo naudojamas miestų ir žemės ūkio objektų viešojo geriamojo vandens tiekimui,

- Paviršiniai, gruntiniai ir arteziniai vandenys hidrauliniu požiūriu yra labai susiję, ir AE avarijų metu radionuklidai, patekę į aplinką, užterštų požeminio geriamojo vandens sluoksnius.

Pažymos išvadose nedviprasmiškai pasakyta, kad Drūkšių ežero aplinka dėl hidrogeologinių sąlygų ypatumų netinka atominei elektrinei statyti (Справка, 1972), (2 ir 3 pav.). Pažymą pasirašė Lietuvos geologijos valdybos viršininkas V.Mikalauskas, tačiau atsakomybė buvo didelė, ir Pažymos teksto pabaigoje buvo įrašytos specialistų, rengusių tekstą ir dalyvavusių jo aptarime, pavardės: Lietuvos geologijos valdybos darbuotojų, geologijos-minerologijos mokslų kandidatų – vyriausiojo inžinieriaus A.Valos ir vyriausiojo geologo V.Vonsavičiaus, Lietuvos geologijos instituto mokslininkų, geologijos-minerologijos mokslų kandidatų – direktoriaus A.Grigelio, skyriaus vadovo V.Juodkazio, J.Diliūno ir A.Kondrato. Taip pat buvo įrašytos tuo metu Vilniuje komandiruotėje buvusių ir Pažymos aptarime dalyvavusių tuomet Sąjunginio hidrogeologijos ir inžinerinės geologijos instituto (VSEGINGEO) profesoriaus geologijos-mineralogijos mokslų daktaro V.Goldberg`o ir SSRS Geologijos ministerijos Hidrogeologijos ir inžinerinės geologijos skyriaus viršininko S.Gurjev`o pavardės. Taip tais atsakingais laikais buvo pasidalinta atsakomybe už šią „negatyvią“ Pažymą.“

1986-11-18 Lietuvos geologų paruoštoje pažymoje, t.y., jau pastačius Ignalinos AE, konstatuota, kad „IAE pastatyta rajone, kuriame yra daug giluminių tektoniniu požiūriu aktyvių lūžių, kad atominės jėgainės statybos vietovę pasiekia Karpatuose vykstantys žemės drebėjimai, kurių stiprumas Rytų Lietuvoje gali siekti 5-6 balus, o dabar vietovė ištirta tiek, kad niekas negali paneigti nuomonės, jog IAE statoma tiesiog ant aktyvaus tektoninio lūžio. Iš to buvo daroma išvada, kad trečiojo bloko statybos darbus, pradėtus 1983 m., reikia stabdyti. Prie Pažymos pridėtas išrašas iš Rygos politechnikos instituto profesoriaus B.Doss`o straipsnio, liudijančio apie 1908 m. Latvijoje Madonos apylinkėse įvykusį žemės drebėjimą, patvirtinantį, kad Baltijos šalys priskirtinos prie galimų seisminių procesų teritorijų (B. Doss, 1910).

Antrojoje dalyje teigiama, kad IAE statoma ant kaitaus ir inžineriniu geologiniu požiūriu nepakankamai gerai ištirto grunto. Tai patvirtina anomaliai dideli (iki 104-112 mm) nuosėdžiai po jau nebe pirmus metus veikiančio pirmojo ir beveik pastatyto antrojo bloko statiniais.”

“Po Černobylio reaktoriaus sprogimo prasidėjo atsipeikėjimo metas. Buvo suprasta, kad aukų skaičius ir pasekmių mastas (...) yra nepalyginami su turimais pasiekimais šioje ūkio srityje.”

“Tačiau geologiniu požiūriu tai bene pati nepalankiausia AE statybos vieta – visos šiaurės-rytų Lietuvos dalies artezinio gėlo vandens pagrindinė mitybos sritis, kurioje stambus taršos šaltinis nėra pageidautinas. Vietovės žemės gelmėse glūdi giluminės tektoninės struktūros – būtent čia yra anteklizės šleifas, kurį sudarančios kristalinio pamato ir virš jo slūgsančios nuosėdinės prekvartero uolienos suskaldytos tektoninių lūžių. Tokiose vietose seisminis aktyvumas visuomet didesnis. Paskaičiuotinas seisminių reiškinių intensyvumas, įskaitant ir gruntų tiksotropines savybes (savybę prarasti laikomąją gebą atsiradus virpesiams), yra 7 balai. Ar galima buvo atominei elektrinei Lietuvoje surasti geresnę vietą? Netrukus tai bus beprasmis klausimas, nes 2009 m. Ignalinos AE era baigsis!”

Paaiškinu, kad abi Visagino AE aikštelės yra šalia Ignalinos AE, iš abiejų jos pusių. Tikriausiai, Gerb. Kazy, savo gyvenamojo namo nestatytum ten, kur dar statybos metu jis daugiau kaip metrą nusėstų. Šiuo atveju kalbame apie atominę elektrinę, jos potencialų pavojų mažai ir baigiančiai išnykti Tautai, kuri Zigmo ir kitų blogiečių suklaidinta, anot V.Landsbergio, kurdupeliškame ir gazprominiame referendume, kurį Seime palaimino ir V.Landsbergio konservatoriai, ieškojo "visaliaudinės" tiesos šiuo klausimu.

Gerb. Kazy, Tavo ir V.Landsbergio, mano ir R.Žilinsko, K.Almeno ir V. Juodkazio, taip pat ir, anot V.Landsbergio, kiekvieno „bomžo“ ar „vaikų darželio“ auklėtinio, turinčių balsavimo teisę Lietuvoje, balsas yra tik vienas ir lygus tokiam pačiam kitam balsui. Tie balsai ir sudaro Tautos nuomonę. O Tauta, pats žiniai, turi teisę ir į ramų gyvenimą, o ne tik į akivaizdžiai ekonomiškai nepagrįstą valdžios „projektą“ milijardams visų mūsų sąskaita išleisti ir po to su savo gimine išsikelti į ramesnę vietą. Manau, kad po šio „verslo“ projekto nebereiks šiems agitatoriams nei Tėvynės, kurios, tikiu, ir Tau, ir man kažkodėl reikia. Tik liksime mudu abu ir dar kažkiek panašių su beviltiškomis skolomis, neuždaryta Ignalinos AE ir radioaktyviomis atliekomis, kuriomis šimtus tūkstančių metų nesertifikuotai „rūpinsis“ Briuselio mums primesti kažkodėl rusiški „niukemai“.

Taip kad, Gerb. Kazy, atleisk, bet pasakysiu Tavo žargonu - „persime“, matyt, mudu abu vienodai, likę toje Lietuvoje, kol dar sveikatos turėsime.

Tačiau kalbėkime rimtai ir grįžkime prie tos problemos, kurios, Gerb. Kazy, neišdrįsai įvardyti savo straipsnyje – V.Landsbergio. Jei žmogus neišlaikė išbandymo valdžia ir išdavė idealus, dėl kurių mes kovojome ir aukojomės, tai, deja, daiktus reikia vadinti savo vardais. Šis žmogus leidžia sau spekuliuoti šventais žmonių, praėjusių Gulagus ir pokarį, kitas kančias, jausmais ir pasitikėjimu juo, mūsų visų iškovota Nepriklausomybe. Tokiu elgesiu jis faktiškai laidoja ne tik pasitikėjimą juo, bet ir pačia idėja. V.Landsbergis tapo Nepriklausomybės simboliu, tad ir jo atsakomybė už savo veiksmus ir žodžius yra nepamatuojamai didesnė. Tačiau V.Landsbergis to negali ar nenori suprasti. Tokiu atveju tai tampa ne tik jo asmenine, o ir bendra problema. Tad kas geriau – apsimesti, kad to nematome ar kalbėti apie tai viešai (nes neviešas kalbėjimas jau nepadeda)? Manau, kad būtina, kol dar nevėlu, viešai, nepiktai ir dalykiškai diskutuoti tarpusavyje. Sąjūdžio laikais to nebijojome, o ir neįsivaizdavome, kad žmonėms galima sakyti netiesą. Pripažinkime klaidas ir mokykimės iš jų. Tada žmonės gal vėl patikės tuo, ką sakome ir darome. Suteikime žmonėms bent viltį į tiesą. Tik pasitikėjimas ir tikėjimas padės atsikelti.

DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika