Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
GYNYBA

Informaciniai karai: „elfai“ smogė „vatnikams“ – paskelbė jų sąrašą 

2018 sausio 16 d. 13:23
Virtualių elfų atsakas - nauja svetainė / 
Virtualių elfų atsakas - nauja svetainė / 
Ekrano nuotrauka

„Šio „Facebook“ puslapio ir interneto svetainės tikslas – reguliarus, intensyvus ir brutalus „vatnikų“ viešinimas ir kova su jų skleidžiama Rusijos propaganda teisėtais būdais“, – paskelbė svetainės ir socialinio tinklo puslapio vatnikas.lt kūrėjai. „Akivaizdu, kad tai yra informacinio karo pasekmė“, – LŽ komentavo Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius.

Kaip neseniai rašė LŽ, Lietuvos virtualūs elfai, atskleidžiantys Kremliaus dezinformaciją ir manipuliacijas, kovojantys su jų skleidėjais, – tapo tikromis rakštimis Rusijos propagandininkams. Vienoje šios šalies paieškos sistemoje neseniai buvo net įdėtas sąrašas, pavadintas „Elfai“, kuriame – beveik tūkstantis aktyvių ir pilietiškų mūsų šalies žmonių. Tarp jų – daug Lietuvos aktyvistų, kovojančių prieš Kremliaus propagandą ir ją skleidžiančius virtualius trolius.

Šiandien svetainėje vatnikas.lt skelbiamas toks įrašas: „Jau suregistravome 155 vatnikus ir 13 vatinių puslapių!“

Dabar į tai atsirado atsakas. Virtualūs elfai nusprendė pradėti viešinti tuos, kurie yra nepilietiški, skleidžia priešišką propagandą, dezinformaciją, manipuliuoja ir siekia daryti įtaką žmonėms, siekdami juos nuteikti prieš laisvą ir demokratišką Lietuvą.

Vatnikas.lt kūrėjai LŽ informavo, kad „mes, pilietiški žmonės, nepilietiškų žmonių trumpai vadinami „elfais“, kurie patekome į sąrašą, parengėme atsakomąjį smūgį ir išsamų nepilietiškų žmonių sąrašą svetainėje.“ Ir papildė: „Dėl suprantamų priežasčių norime likti anonimiški.“

Sąrašas sparčiai didėja

Žinia, kad nuo Laisvės gynėjų dienos – Sausio 13-osios – pradeda veikti tokia svetainė, pasklido ir „Facebook“, ją buvo noriai dalijamasi. Šiame socialiniame tinkle veikia to paties pavadinimo puslapis. Praėjusios savaitės antroje pusėje ten buvo rašoma: „Išdidžiai pranešame, jog Laisvės Gynėjų dienos proga, t. y. Sausio 13-ąją, pristatysime Jums pirmąją savo puslapio versiją. Svetainės esmė – kruopščiai atrinktas ir nuolat aktyviai pildomas Lietuvos vatnikų sąrašas.“

Puslapio administratoriai teigė, kad pradžioje, kol projektas tik vystomas, jie nesiekia „didelės pompastikos“ – viskas, ką ten galima rasti, bus jų patikrinti ir atrinkti „vatnikai“ su savo „Facebook“ anketų nuorodomis. Jie informavo, kad šiam sąrašui jau yra surinkę apie 100 „vatnikų“. Ir teigė, jog tiek svetainėje, tiek per „Facebook“, tiek elektroniniu paštu žmonės gali pranešti apie savo atrastus „vatnikus“ ir, esant pagrindui, žada operatyviai juos įtraukti į savo „duomenų bazę“.

Šios savaitės pradžioje pranešta, kad sąrašas registro įrašų skaičius išaugo iki 130 – „daugiausia aktyvių piliečių dėka, kurie praneša apie pastebėtą antivalstybinę veiklą“. O šiandien svetainėje vatnikas.lt skelbiamas toks įrašas: „Jau suregistravome 155 vatnikus ir 13 vatinių puslapių!“

Kitame socialinio tinklo puslapyje, pavadintame „Vakcina nuo vatnikų„ apie tokį atsaką, kaip specialią svetainę, teigiama, kad „informacinis karas smogia atgal“.

Kas gali patekti į sąrašą

Svetainėje vatnikas.lt pažymima, kas yra svarbu: „Šiame puslapyje pateikta informacija yra fizinių asmenų subjektyvi nuomonė, nepainiotina su faktais.“ Jos kūrėjai teigia, kad nesiekia pateikti objektyvios informacijos ar žinių. „Tai mūsų nuomonė, paremta mūsų veiklos gairėse nurodytais kriterijais“, – aiškina jie.

Svetainėje surašytos veiklos, tai yra sąrašo sudarymo gairės, kurias kūrėjai savanoriškai pasitvirtino, siekdami skaidrumo ir objektyvumo. Ten yra ir kriterijai, kuriais remiantis atrenkami šio sąrašo įrašai: Lietuvos Respublikos Nepriklausomybei svarbių įvykių ir istorinių faktų neigimas bei menkinimas (pvz. Laisvės kovų ir jų didvyrių, Sausio 13-osios, Nepriklausomybės paskelbimo menkinimas ir panašūs); Sovietų Sąjungos ir Kremliaus politikos aukštinimas (pvz. Georgijaus juostelės ir Sovietų Sąjungos simbolikos platinimas, taip pat ir tokių asmenų kaip Stalinas aukštinimas); Lietuvos Respublikos narystės jos teritorinį vientisumą ir nepriklausomybę užtikrinančiose organizacijose, pvz. NATO, menkinimas; nesantaikos kurstymas Lietuvos Respublikos piliečių tarpe (pvz. skatinimas nuversti teisėtai išrinktą valdžią, su ja susidoroti, atsisakyti demokratijos, kaip valdymo formos, ir panašūs); propagandinių puslapių, užsiimančių aukščiau nurodyta veikla, platinimas ir populiarinimas.

„Tai gali didinti konfrontaciją“

LŽS vadovas D. Radzevičius, klausiamas nuomonės apie tokią svetainę, sakė: „Akivaizdu, kad tai yra informacinio karo pasekmė. Tokie projektai neatsirastų, jei būtų kitokia geopolitika ir santykiai tarp mūsų valstybių. Prieš kokį dešimtmetį apie tokius projektus niekas negalvojo. Ir tokį žodžio „vatnikas“ prieš 10 metų nelabai kas žinojo. Taigi priežastis – informacinis karas.“

Žurnalistų organizacijos vadovas pažymėjo, kad tokie reiškiniai, kaip sąrašų skelbimas, pirmiausia susiję su Rusijos agresija. „Vadinamieji vatnikai buvo įvardyti kaip asmenys, agresyviai kišantys proputinišką Kremliaus politiką visur, kur tik įmanoma, – LŽ sakė D. Radzevičius. – Tai yra Putino režimo palaikytojai.“

Klausiamas, ar derėtų skelbti tokių asmenų sąrašą, LŽS vadovas teigė: „Mano įsitikinimu, kiekviena konfrontacija, net jei tai yra pilietinės organizacijos, nėra tas tikslas, kurio turėtume siekti. Pilietiškai nusiteikusiems žmonėms tai turbūt atrodo kaip viena iš priemonių, kaip galima internetinėje erdvėje stabdyti tokius agresyvius asmenis. Iš dalies galbūt tai prasminga. Tačiau tokio sąrašo skelbimas paties reiškinio problemos dėl proputiniško režimo rėmėjų ir propaguotojų neišsprendžia. Jie nedings vien dėl to, kad yra paskelbti.“

Tokio sąrašo skelbimas paties reiškinio problemos dėl proputiniško režimo rėmėjų ir propaguotojų neišsprendžia. Jie nedings vien dėl to, kad yra paskelbti.

Jis tai vadino procesu ir sakė, kad kol su kaimynine šalimi tęsis įtampa, o jos politika bus agresyvi, tokių projektų ir panašių, kaip vatnikas.lt, gali dar atsirasti, ir tai yra viena iš pilietinių iniciatyvų, bet ji negali pretenduoti į režimo, esančio Rytuose nuo Lietuvos, keliamų konfliktų sprendimą. Anot LŽS vadovo, „raganų medžiokle“ to nevadintų, o tokie projektai tiesiog skirti demaskuoti tam tikrus žmones ir jų veiklą viešoje erdvėje, sumenkinti jų poveikį.

Vis dėlto D. Radzevičius pažymėjo, kad dėl tokių projektų konfrontacija gali tik didėti, tai gali skatinti konfliktus, bet ne juos spręsti.

Jis minėjo ir pavojus, kuriuos gali kelti tokia didinama konfrontacija, tai yra ji gali peraugti į agresyvesnes formas, tokias kaip kibernetinės atakos, hakerių aktyvėjimas. „Internetinė erdvė šiais laikais yra tapusi idėjų ir ideologijų kovos lauku, – tvirtino D. Radzevičius. – Turintys žinių ir gebėjimų žmonės gali naudoti ne tik švelnias, bet ir kitas, kietas priemones, o jos yra labiau pavojingos.“

Kas yra „vatnikas“?

Daugiau kaip prieš dvejus metus technologijos.lt rašė apie sąvoką „vatnikas“. Ten pateikiami apibūdinimai: „Vatnikas mąsto nepajudinamomis juodo-balto pasaulio klišėmis, kurių laikosi bukai įsikibęs net akivaizdžiai įrodžius jų absurdiškumą. Rusija vatnikui – didinga ir šventa, o Vakarai su JAV priešakyje – paties šėtono karalystė, gyvuojanti tik tam, kad sunaikintų dvasingąją Rusiją... Viskas, kas ateina iš Vakarų, vatnikui yra blogis (nors pats jis norėtų gauti kokybiškesnį „zagranproduktą“ vietoj netikusio rusiško). Vatnikas smerkia degradavusią, bet kokias moralines nuostatas praradusią Europą, nors pats retai išsiblaivo, mėgsta kumščiu paauklėti žmoną (kaip ir pridera tikram vyrui), nesigėdija sovietiniu įpročiu vogti viską, kas ne taip padėta (kas visų – tas bus mano). Dažnas vatnikas deklaruoja esąs už „geležinę tvarką šalyje“ (kaip prie Stalino!), tačiau paremti pakrypusios, tuoj griūsiančios tvoros savo kieme jis niekuomet neskubės. Ir beprasmiška klausti, kodėl...“

Publikacijoje pažymėta, kad 2013 metų pabaigoje prasidėję Maidano įvykiai, vėliau – Krymo okupacija bei karas Rytų Ukrainoje išplukdė „vatniko“ sąvoką į tarptautinius vandenis. Nuo tada „vatnikais“ pradėti vadinti Rytų Ukrainos separatistai, iš Rusijos atvykę ginkluoti okupantai, kaip ir visi tie, kurie palaiko beprotiškas rusų pasaulio idėjas.

„Ko gero, būtent tuomet naujasis žodis paplito ir Lietuvoje, nors pavienių jo vartojimo atvejų pasitaikydavo ir anksčiau“, – teigiama publikacijoje.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"