Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
GIMTASIS KRAŠTAS

Vietos politikai vien iš idėjos nedirba 

2018 sausio 30 d. 10:00
Tauragės išrinktieji, matyt, naudosis naujesniais būdais tiesiogiai nedalyvaujant tarybos veikloje neprarasti išmokų už darbui taryboje skirtą laiką.
Tauragės išrinktieji, matyt, naudosis naujesniais būdais tiesiogiai nedalyvaujant tarybos veikloje neprarasti išmokų už darbui taryboje skirtą laiką.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Nemažos dalies šalies savivaldybių tarybų nariai per trejetą metų ne tik suspėjo kojas apšilti naujas pareigas eidami, bet ir pasirūpinti savo gerove.

„Lietuvos žinių“ surinktais duomenimis, ne vienoje savivaldybėje per šį laiką vadinamosios kanceliarinės išmokos savivaldybių tarybų nariams išaugo dvigubai ar dar daugiau. Kai kur ieškoma ir kitokių, naujesnių būdų tiesiogiai nedalyvaujant tarybos veikloje neprarasti išmokų už darbui taryboje skirtą laiką.

Kai kur ieškoma ir kitokių, naujesnių būdų tiesiogiai nedalyvaujant tarybos veikloje neprarasti išmokų už darbui taryboje skirtą laiką.

Sprendžia patys

Vietos savivaldos įstatymas numato, kad tarybos nariams už jų veiklą gali būti mokama dvejopai. Pirmuoju atveju savivaldybių tarybos narių, išskyrus merą ir mero pavaduotoją, už darbo laiką einant savivaldybės tarybos nario pareigas atlyginimas gali būti apskaičiuojamas pagal skelbiamą vidutinį mėnesinį darbo užmokesčio dydį, atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė patvirtinama reglamente nustatyta tvarka.

Atlyginimo už darbo laiką einant savivaldybės tarybos nario pareigas dydį nustato savivaldybės taryba. Dažniausiai nustatomas valandų, už kurias sumokama, skaičius per mėnesį. Įvairiose savivaldybėse jis svyruoja nuo 20 iki 60 valandų.

Kitas minėto įstatymo numatytas būdas – tarybos nariui su šia jo veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms apmokėti, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, kas mėnesį gali būti skiriama išmoka, už kurią atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius.

Šios išmokos, kuri dažnai įvardijama kaip „kanceliarinės išlaidos“, dydis ir atsiskaitymo tvarka taip pat nustatomi reglamentu. Jos dydis įvairiose šalies savivaldybėse labai įvairus – pradedant nuo 50 eurų, kuriuos kas mėnesį moka Kazlų Rūdos savivaldybė, baigiant Vilniaus miesto tarybos kas mėnesį mokamais 300 eurų.

Gaus daugiau

Nuo sausio Biržų rajono tarybos nariai kanceliarinėms išlaidoms iš savivaldybės biudžeto jau galės gauti ne 80, o 200 eurų išmokas.

Pasididinti išmoką rajono politikai nusprendė pernai rugpjūtį, kad planuojant šių metų savivaldybės biudžetą būtų atsižvelgiama į jų poreikius.

Kanceliarinėms išlaidoms iš savivaldybės biudžeto jau galės gauti ne 80, o 200 eurų išmokas.

Biržų rajono savivaldybės tarybos nario veiklai skirtą išmoką politikai gali naudoti kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms sumokėti atsiskaitytinai.

Tarybos nariai prie 200 eurų gali užsidirbti dar tiek pat, jeigu deklaruotų visas 40 valandų per mėnesį tarybos nario darbo. Mat tarybos narys gali gauti išmoką ir už darbui taryboje sugaištą laiką.

Tarybos nariui, išskyrus merą ir jo pavaduotoją, už pagrindinėje darbovietėje negautą atlyginimą tuo metu, kai šis dirbo savivaldybės tarybos, kolegijos, komitetų, frakcijų, komisijų posėdžiuose, vykdė kitus tarybos ar mero pavedimus, taip pat už laiką, skirtą kitoms tarybos nario pareigoms atlikti, atlyginama, bet ne daugiau kaip už 40 valandų per mėnesį.

Biržų rajono vicemerė Irutė Varzienė vylėsi, kad dosnesnis atlygis paskatins vietos politikus daugiau dirbti./ "Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka
Biržų rajono vicemerė Irutė Varzienė vylėsi, kad dosnesnis atlygis paskatins vietos politikus daugiau dirbti./ "Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka

Į šį laiką įskaičiuojamas ir savarankiškai deklaruojamas laikas, kuris gali sudaryti ne daugiau kaip 20 valandų. Iki šių metų savarankiškai deklaruojamas laikas buvo 10 valandų.

Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Irutė Varzienė tikisi, kad dosnesnis atlygis paskatins vietos politikus daugiau dirbti.

„Šis išmokų padidinimas galbūt išspręs ir tarybos narių darbo kokybės klausimą – jie taps aktyvesni sprendžiant problemas“, – vylėsi vicemerė. Tačiau Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas „Lietuvos žinioms“ aiškino, kad kol kas neįsitikinęs, jog tarybos nariai, padidinus jiems išmokas, iš tikrųjų daugiau ir geriau dirbs. „Kai kurie tarybos nariai skundėsi, kad jiems nepakakdavo iki šiol skirtos pinigų sumos degalų išlaidoms, kitoms sąnaudoms padengti“, – teigė meras.

„Šis išmokų padidinimas galbūt išspręs ir tarybos narių darbo kokybės klausimą – jie taps aktyvesni sprendžiant problemas“, – vylėsi vicemerė.

V. Valkiūnas tikino, kad net ir dvigubai pailginus savarankiškai deklaruojamą laiką tarybos nario pareigoms atlikti, bendras laikas nesikeičia, todėl ir minėtomis išmokomis tarybos nariai esą negalės piktnaudžiauti. Jis vylėsi, kad ir padidinus minėtas išmokas bendros visų tarybos narių reikmėms skiriamos išlaidos nedaug didės.

Nauda neaiški

Telšių rajono išrinktieji dar anksčiau nei Biržų politikai – 2016 metų pabaigoje – taip pat beveik trigubai pasididino jiems skiriamas lėšas su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms kompensuoti. Jos didėja ir šiemet, nes didėja minimali mėnesinė alga.

Jos didėja ir šiemet, nes didėja minimali mėnesinė alga.

Mat nuo pernai kiekvienas tarybos narys kas mėnesį gauna po 0,5 minimalios mėnesinės algos dydžio išmoką kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidoms apmokėti. Šiemet tai sudaro 200 eurų. Iki tol galiojo kita tvarka – vadinamosios kanceliarinės išlaidos buvo susietos su bazinės socialinės išmokos dydžiu (anksčiau – MGL). Kiekvienas vietos politikas, priklausomai nuo einamų pareigų savivaldybės tarybos komitetuose, kas mėnesį gaudavo nuo 1,5 iki 3 MGL dydžio išmoką – nuo 57 iki 114 eurų.

Telšių rajono mero Petro Kuizino teigimu, didesnes „kanceliarines“ išmokas pasiima ne tik tie, kurie pritarė jų didinimui, bet ir tam prieštaravusieji./kulturossostine2016.lt nuotrauka
Telšių rajono mero Petro Kuizino teigimu, didesnes „kanceliarines“ išmokas pasiima ne tik tie, kurie pritarė jų didinimui, bet ir tam prieštaravusieji./kulturossostine2016.lt nuotrauka

Telšių rajono meras Petras Kuizinas „Lietuvos žinioms“ teigė per praėjusius metus nepastebėjęs, kad savivaldybės tarybos nariai būtų geriau dirbę. Dėl išmokų padidinimo nepagerėjo nei tarybos, nei komitetų posėdžių lankomumas.

„Vis dėlto apie galimai pagerėjusį tarybos narių darbą galėtų pasakyti patys rinkėjai, nes didelė šių išlaidų dalis skirta susitikimams su rinkėjais“, – pažymėjo P. Kuizinas.

Anot Telšių rajono mero, didesnes „kanceliarines“ išmokas pasiima ne tik tie, kurie pritarė jų didinimui, bet ir tam prieštaravusieji. Jų atsisakė tik vienas tarybos narys, o keletas jų neišnaudoja maksimalios išmokų sumos.

„Dalyvaus“ fiziškai nedalyvaudami

Kaip gauti tarybos nariui išmokas už dalyvavimą tarybos komitetų posėdžiuose į juos nevykstant, sugalvojo tauragiškiai. Trečiadienį šios savivaldybės tarybos posėdyje ketinama keisti šiuo metu galiojantį tarybos veiklos reglamentą – įteisinti galimybę vietos politikams tarybos komitetų posėdžiuose dalyvauti nuotoliniu būdu. Tai yra tarybos nariai, negalintys atvykti į komiteto posėdžio salę, jame galėtų dalyvauti naudodamiesi „Skype“ ar kitokia programine įranga. Tiesiogiai komitetų posėdžiuose nedalyvaujantys tarybos nariai galės tikėtis tokių pat piniginių išmokų, kaip ir į posėdį atvykę tarybos nariai.

Tauragės rajono meras Sigitas Mičiulis „Lietuvos žinioms“ teigė, kad šioje savivaldybėje – nebe naujiena rengti nuotolinius susitikimus ir konferencijas. Anot jo, savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio kabinete jau anksčiau sumontuota vaizdo konferencijų įranga, leidžianti bendrauti nuotoliniu būdu, tad virtualūs susitikimai jau vyksta.

Kai kurių savivaldybių tarybų nariai, be 200 eurų išmokos, gali prisidurti dar tiek pat ar dar daugiau.

„Visi savivaldybės tarybos nariai aprūpinti nešiojamaisiais kompiuteriais, interneto ryšiu. Daugelis įmonių naudojasi tokia vaizdo konferencijų įranga, tad ir mes negalime atsilikti nuo pažangos“, – pabrėžė rajono meras S. Mičiulis. Tarybos nariams ketinama leisti nuotoliniu būdu dalyvauti tik tarybos komitetų posėdžiuose, o ne tada, kai posėdžiauja pati taryba. Kaip ir iki šiol, į jos posėdžius tarybos nariai privalės atvykti.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"