Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
GAMTA IR AUGINTINIAI

Gyvūnų kolekcininkas iš Širvintų užsitraukė gyvūnų globėjų nemalonę 

2018 gegužės 28 d. 16:49
"Facebook" ("Žirgų globos asociacijos" paskyros) nuotrauka

Socialiniuose tinkluose ėmė žaibiškai plisti istorija, kuria pasidalino „Žirgų globos asociacijos“ puslapis. Pasakojama, kad gegužės 14 dieną asociacija sulaukė susirūpinusios moters skambučio dėl Širvintų rajone esančiame ūkyje galimai prastai prižiūrimų gyvūnų. Asociacijos narė, ilgametė žirgų trenerė Olga Choroškova nusprendė patikrinti gautą informaciją ir gegužės 16 dieną atvyko į ūkį.

Moteris LŽ pasakojo, kad jai pasirodžius, ūkio šeimininkas Algis Ušackas bendravo nenoriai, neleido apžiūrėti visų pastatų, į vietą teko kviesti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovę Audronę Buožytę. Jai atvykus, gyvūnų kolekcininku save vadinantis vyras vis gi leido apžiūrėti ūkį. Apžiūros metu moterys pastebėjo itin silpną kumeliuką, kuris sunkiai judėjo, atrodė nesveikas, buvo perkaręs. VMVT inspektorei tuomet vyras aiškino, esą kumeliukas gimė apsigimęs.

Kam mažinti tą ūkį? Yra vaikai, kurie prižiūri, yra žmona, kam mažinti? Vardan ko? Nepriežiūros nėra, aš kategoriškai tai neigiu.

„Jis gimė toks, tai yra išsigimimas, sąnarių išsigimimas ir jo pagydyti praktiškai neįmanoma“ – gyvūnų kolekcininko žodžius LŽ kartojo A. Buožytė.

Tiesa, susisiekus su A. Ušacku asmeniškai, jis piešė kiek kitokį vaizdą – esą kumeliuką jis pats išgelbėjęs nuo žiauraus skerdyklos likimo, nes ketino jį gydyti, pastoviai jam teikė veterinarinę pagalbą, pirko brangius vaistus.

Ūkininkas kategoriškai neigė gyvūnų nepriežiūrą ir teigė, kad „Žirgų globos asociacijos“ vizitas – ne kas kita kaip bandymas su juo susidoroti. Jo nuomone, patikras ant jo esą „užsiundė“ dideli viršininkai, o patys globėjai – bando jį „apdergti prieš visą Lietuvą“

VMVT inspektorė Audronė Buožytė sako prisimenanti tą atvejį. Kitą dieną po apsilankymo su gyvūnų globėja, VMVT atliko oficialią patikrą, kurios metu buvo nustatyta nemažai pažeidimų ir sudarytas jų šalinimo aktas. Tarp minėtų pažeidimų inspektorė vardino ir peraugusias ponių kanopas, nevalytus tvartus, dumblais apaugusį vandenį voniose, iš kurių buvo girdomi gyvūnai, ūkyje besimėtančius pašalinius daiktus, į kuriuos gyvūnai gali susižeisti. A. Ušackui VMVT kitą dieną skyrė administracinę nuobaudą – įspėjimą bei liepė pašalinti užfiksuotus trūkumus. Pakartotinės patikros metu, pasak, A. Buožytės, dalis jų tikrai buvo pašalinta – išvalytos vonios-girdyklos, patrumpintos ponių kanopos. Surašytu aktu taip pat įpareigota suteikti veterinarinę pagalbą sergančiam kumeliukui. Per nustatytą laiką nepašalinus trūkumų, jų šeimininkui bus taikomos piniginės nuobaudos.

Pats ūkio šeimininkas situacijos nelinkęs dramatizuoti. Peraugusias ponių kanopas jis motyvuoja ketinimu šiems daryti „pedikiūrą“: „Jūs, moteris, žinote kaip nagą suformuoti, jį reikia iš pradžių užauginti, kad jis ilgas būtų, paskui jį reikia apkarpyti norima forma. Tai kada buvo arkliui laminitas, tai reikia auginti kanopą, kad išgautum formą kurią norėtum, kad tam poniukui būtų. Ir ta kanopa buvo per ilga, tai va, nukirpom, dabar gražu. Tą pačią dieną nukirpom, čia ne problema“, – dėstė A. Ušackas.

Veterinarijos gydytoja, kanopų specialistė ir kanopų priežiūra užsiimančios įmonės „Basakojai“ steigėja Laima Pušienė nelinkusi sutikti, kad toks kanopų auginimas „pedikiūrui“ – gera mintis: „Laminitas yra kanopos sluoksniavimosi liga. Dėl šios ligos gyvūnas jaučia stiprų skausmą kanopose. Užleidus šį susirgimą pro „pasislinkusią“ kanopą gali pasirodyti net kaulas.“ Pasak specialistės, gydant laminitą kanopas reikia atvirkščiai – trumpinti ir tai daryti reguliariai.

Tačiau A. Ušackas išlieka optimistišku – problemų jis nemato ir dėl kitų VMVT jo ūkyje fiksuotų pažeidimų: „Be abejo, 8 hektarų plote medis išvirtęs, kur ganosi 4 poniukai ir 10 teliukų. Tai čia tragedija? Arba „šniūrų“ dešimt vienetų, nukritusių ar po žiemos iš po žemių išlindusių. Čia aš nesakau, kad pas mane viskas pavyzdinga, blizga. Čia viskas normalu, čia gyvenimiška.“

Paklausta kokių nepatogumų patiria gyvūnas, kurio kanopos nėra reguliariai trumpinamos, veterinarijos daktarė Laima Pušienė aiškino: „Dėl per ilgų kanopų visų pirma kenčia gyvūno sąnariai, jis jaučia diskomfortą, jam reikia aukščiau kelti kojas. Dažnai būna, kad ta kanopa ir nulūžta, jei, ji aptrupa lygiai, tai dar pusė bėdos, tačiau jei nuskyla tik vienas šonas, gyvūnui sunku judėti, jis turi remtis tik ta sveikąja kanopos dalimi.“

Esą 40 metų darbo su gyvūnais patirtį turintis A. Ušackas įsitikinęs, kad kanopų trumpinimo procedūra gyvūnams atliekama laiku. „Aš negaliu kas mėnesį jiems trumpinti kanopų, čia sportiniams žirgams, o ne bandai kuri laksto po laukus. Juos neįmanoma gi, juos reikia užfiksuoti, reikia vesti, reikia daryti“, – pasakojo ūkio šeimininkas.

"Facebook" ("Žirgų globos asociacijos" paskyros) nuotrauka
"Facebook" ("Žirgų globos asociacijos" paskyros) nuotrauka

„Žirgų globos asociacijos“ atstovė teigė siūliusi A. Ušackui kvalifikuotų profesionalų pagalbą, tačiau jis jos atsisakęs. Maža to, pirmojo susitikimo metu žadėjęs perduoti asociacijai sergantį kumeliuką, vėliau apsigalvojo ir dabar sakosi neatiduosiąs jo net už pinigus.

Pasiteiravus, kodėl taip staiga pakeitė nuomonę, kolekcininkas sakė, kad to nedarys, nes baiminasi dėl galimų neigiamų atsiliepimų: „Žinot, atiduoti man negaila. Ranką prie širdies dedu, man atiduoti negaila. Bet kada aš atiduosiu ir jie vėl jį visom pozom nufotografuos ir pasakys – iš Algio Ušacko paimtas kumeliukas pas mus gydomas intensyviai buvo, apleistas. Va kur problema.“

Internautus taip pat papiktino ūkyje užfiksuoto šuns sveikatos būklė. Nuotraukoje matomam didelės veislės šuniui akivaizdžiai pūliuoja akys. Atsakydamas į tai, A. Ušackas aiškino, jog taip su keturkoju pasielgęs ne jis, o pati motulė gamta.

„Praplaunu aš jam tas akis ryte nuvažiavęs su arbata, įlašinu gentamicino. Bet jam jau viskas, tai žmogaus 112 metų. Parodyk man žmogų 112 metų, tai sakysi, kad raukšlių per daug yra, ir jau ten akys pabalusios. Taip tai gyvenimas, amžius viską daro“, – gamtos procesus dėstė vyras.

Paklausus ar šuniui buvo suteikta profesionali veterinaro pagalba, gyvūnų kolekcininkas teigė, kad tą daryti jis nematantis prasmės. „Ko vežti jį (pas veterinarą – aut. past.), ką jam linzes įstatys? Akis pakeis? Operaciją padarys? Kam vežti? Čia logiškai reikia mąstyti. Jis ne kūdas. Su akimis yra problema. Sulauks savo amžiaus ir palaidosime. Yra mano asmeninės gyvūnų kapinės, kur jie visi laidojami ir viskas. O užmigdyti visada greičiausia. Bet ar tai humaniška? Ar tai „Žirgų gerovės asociacijos“ reikalas toks?“, – piktinosi pašnekovas.

Paklaustas kokio dydžio jo ūkis, A. Ušackas negalėjo įvardinti tikslaus gyvūnų skaičiaus: „Kokio dydžio? Nežinau kiek tų arklių, dvidešimt gal kokių. Nežinau kiek jų ten yra, suskaičiuoti reikėtų, su kumeliukais, be kumeliukų. Nedidelis ūkelis, turėjau jų daugiau, bet dabar nedidelis ūkelis, dvidešimt, gal 18.“

Ūkį vyras teigė prižiūrintis pats, į pagalbą jam atskuba žmona ir vaikai, ir mažinti gyventojų kiekio jis neketina. „Kam mažinti tą ūkį? Yra vaikai, kurie prižiūri, yra žmona, kam mažinti? Vardan ko? Nepriežiūros nėra, aš kategoriškai tai neigiu“, – telefonu kalbėjo vyras.

Pradėjus domėtis šia istorija, atsirado ir daugiau su gyvūnų kolekcininko veikla susidūrusių žmonių. Su LŽ susisiekusi Ina Irens pasakojo, kad prieš kelis metus ieškojusi įsigyti Siba inų veislės šuniuko, aptiko A. Ušacko skelbimą apie turimą vadą. Nuvykus apžiūrėti moteris pasakojo, kad keturkojų gyvenimo sąlygos tuomet nemaloniai nustebino: – „Naują vadą baltu šuniukų su mama jis laike tvarte: jokios dienos šviesos ir siaubingas tvaikas, nes tame tvarte taip pat buvo laikomi ir kiti gyvunai.“ – pasakojo moteris.

Ji taip pat prisiminė, kad tuo metu aplink tvartą buvo pastatyta daugybė voljerų, kuriuose buvo laikomi iš pažiūros liesi Siba inu veislės šunys. Ūkio šeimininkas juos, esą, tuo metu matino „tiesiog sviesdamas jiems bulką“. Pasak moters, A. Ušackas minejo, kad neturi laiko šuniukų dokumentams sutvarkyti ir tada prašė 1000 litų (apie 330 eur.) už šuniuką.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaPrivatumo politika
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"