Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Nacionalinis stadionas įgauna realų pavidalą 

2018 sausio 31 d. 13:01
„Axis Industries“ daugiafunkcinio sporto komplekso su Nacionaliniu stadionu vizualizacija
„Axis Industries“ daugiafunkcinio sporto komplekso su Nacionaliniu stadionu vizualizacija
„Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka

Vilniaus miesto savivaldybės komisija derybas dėl daugiafunkcio komplekso su Nacionaliniu stadionu Vilniuje tęs su vieninteliu konkurso dalyviu – koncerno „Icor“ valdoma inžinerinių produktų ir sprendimų bendrove „Axis Industries“ bei jos partneriais.

Po komisijos vertinimo, projekto reikalavimus atitikęs dalyvis kviečiamas dalyvauti kitame etape, kurio metu turės parengti ir pateikti išsamius projekto pasiūlymus: daugiafunkcio komplekso detalizuotą urbanistinį ir architektūrinį sprendinį, finansinės veiklos modelį ir komercinės veiklos verslo planą.

Šis pasiūlymas bus vertinamas iki birželio vidurio, vėliau prasidės oficialios derybos su potencialiu stadiono statytoju. Koncesijos sutarties pasirašymas, įvykus deryboms ir parengus paraišką ES finansavimui gauti, numatytas 2019 metų vasarą.

Daugiafunkcis kompleksas ant Šeškinės kalvų bus skirtas sveikatinimui, ugdymui, kultūros ir užimtumo skatinimui. Planuojama, kad komplekse bus įrengtas ne mažiau 15 tūkst. vietų stadionas, sporto muziejus. Komplekse atsiras 300 vietų vaikų darželis, ne mažiau kaip 3 futbolo aikštelės, lengvosios atletikos stadionas, sporto salės, kultūros ir ugdymo veiklų centas, biblioteka.

„Suprantame simbolinę ir funkcinę šio projekto reikšmę Lietuvai, esame susipažinę su liūdna ligšioline nacionalinio futbolo stadiono istorija. Tai – sudėtingas projektas, reikalaujantis prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus ir rizikas, todėl parengėme visapusiškai skaidrų ir socialinę vertę kuriantį projekto įgyvendinimo modelį. Pagrindinis mūsų uždavinys – užtikrinti, kad milžiniškos sporto ir socialinės infrastruktūros projektas būtų tvarus, gyvybingas ir veikiantis, orientuotas į kokybiškas paslaugas. Siekiame, kad neliktų ateičiai užprogramuotų problemų“, – sakė konsorciumo atstovas Julius Dovidonis.

Anot jo, siekdamas šių tikslų, konsorciumas parengė realų ir optimalų projekto įgyvendinimo pasiūlymą – tiek iš statybinės, tiek iš architektūrinės, tiek iš finansinės pusės. „Tikimės konstruktyvių derybų ir iš Vilniaus savivaldybės, laukiame signalo, kad žiūrime ta pačia kryptimi. Esame surinkę stiprią Lietuvos ir užsienio profesionalų komandą, kuri yra pasiruošusi pradėti darbą iš karto po to, kai baigsis derybos ir bus pasirašyta sutartis“, – teigė J. Dovidonis.

„Axis Industries“ išankstinis neįpareigojantis pasiūlymas trečiadienį pristatytas Vilniaus savivaldybės komisijai, sudarytai iš savivaldybės Administracijos, Kūno kultūros ir sporto departamento, Vidaus reikalų ministerijos atstovų, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir VšĮ „Centrinė projektų valdymo agentūra“ ekspertų.

Svarstė už uždarų durų

Posėdis nuo 10 iki 12 val. vyko už uždarų durų. Savivaldybės atstovė Neringa Kolkaitė laikraštį iš anksto informavo, jog žurnalistai į posėdį nebus įleidžiami, o spaudos konferencija po jos nenumatoma, – bus išplatintas pranešimas spaudai.

Veliau savivaldybė pranešė, jog pasiūlymą komisijos posėdyje pristatė architektas iš Didžiosios Britanijos Damonas Lavelle, kurio atstovaujama kompanija „Populous“ yra suprojektavusi 26 stadionus, tarp jų – ketvirtos kategorijos UEFA stadionus.

Vilniaus miesto savivaldybė iki šiol labai šykščiai teikė informaciją apie šį svarbų Lietuvai ir Vilniui projektą. Reaguodamas į „Lietuvos žinių“ pastabą, kad reikėtų daugiau viešumo ir atvirumo, Vilniaus mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas aiškino, jog labiau atsiverti visuomenei trukdo tai, kad daugiafunkcinio komplekso projektą savivaldybė įgyvendina ne viena, o su partneriais – Kūno kultūros ir sporto departamentu, Centrine projektų valdymo agentūra.

„Informacijos rinkimas užtrunka, nes reikia derinti ir su partneriais, ir konkurso dalyviais. Šiame konkurso etape informacijos teikimą ir atvirumą riboja pasirašytos konfidencialumo (ne viešinimo) sutartys su konkurso dalyviais, darbo grupės nariais, – aiškino mero patarėjas viešiesiems ryšiams. – Apie nacionalinio stadiono konkursą viešai galime skelbti tik tik tokią informaciją, kurią esame įgalioti pateikti suderinus visiems darbo grupės nariams, ir įvertinus teisininkams, nes bet koks neatsargus pakalbėjimas gali būti skundžiamas konkurso dalyvių teismuose ir dėl to toliau ilgam vilkinami visos konkurso procedūros.“

A. Zubriakovas tikino, kad konkursui perėjus į kitą – galutinių pasiūlymų pateikimo – etapą, informacijos daugės. „Savivaldybę šiame konkurso etape vis dar varžo konfidencialumo įsipareigojimai ir koncesijos procedūros. Be to, viešoje erdvėje jau atvirai pasisakinėja ir šio konkurso dalyviai, kas iš dalies kompensuoja „informacijos vakuumą“, – pastebėjo patarėjas.

Kitas dalyvis neatitiko sąlygų

Konkurse dėl daugiafunkcinio komplekso dalyvavo ir kitas dalyvis – bendrovė Vilniaus nacionalinis stadionas, tačiau jo pasiūlymas sausio 23 dieną atmestas, nes neatitiko konkurso sąlygų.

Daugiafunkcio komplekso konkurse 2017 metų gruodžio 8 dieną buvo pateikti dviejų bendrovių – UAB „Axis industries“ ir UAB Vilniaus nacionalinis stadionas – preliminarūs pasiūlymai. Tačiau komisija nustatė, kad vienas dalyvių – UAB Vilniaus nacionalinis stadionas – netinkamai pateikė preliminarų pasiūlymą.

„Savivaldybė laikosi nuomonės, kad pasiūlymas konkursui buvo pateiktas, tačiau darbo grupę konsultuojantys Centrinės projektų valdymo agentūros ekspertai, taip pat Viešųjų pirkimų tarnyba VPT pateikė kitokią nuomonę – UAB Vilniaus nacionalinis stadionas pasiūlymą pateikė netinkamai, nes pagal konkurso nustatytas sąlygas pasiūlymas turėjo būti pateiktas elektroniniu būdu centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje, o ne popieriniuose dokumentuose. Savivaldybė tai aptarė tiek su projekto partneriais, tiek konsultantais, ir visi jie priėjo prie išvados, kad antrasis konkurso dalyvis – UAB Vilniaus nacionalinis stadionas – pažeidė konkurso sąlygas ir negali keliauti į kitą konkurso etapą“, – teigiama Vilniaus savivaldybės pranešime.

Pirkimo sąlygose yra nustatyta, kad preliminaraus pasiūlymo negalima pateikti kitomis techninėmis priemonėmis, nei per centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą (CVP IS).

UAB Vilniaus nacionalinio stadionas vadovas Renatas Načajus teigė skųsiantis daugiafunkcio komplekso komisijos sprendimą, kuriuo jų pasiūlymas buvo pašalintas iš konkurso. Jo teigimu, nurodytas formalus neatitikimas konkurso taisyklėms neturėtų būti svarbesnis už pasiūlymo turinį, o konkurse likus vienam dalyviui apribojamas visuomenės interesas turėti geriausiai visų poreikius atitinkantį nacionalinį stadioną.

77,886 mln. eurų vertės pasiūlymą bendrovė ruošė konsultuodamasi su 5 žvaigždučių UEFA sertifikatą turinčia Amsterdam Arena ir daugiau nei 300 projektų visame pasaulyje įgyvendinusiais subrangovais „KAYI Insaat“ grupe.

Britų ir lietuvių architektų pajėgos

Konsorciumas, kurį sudaro kompanijos „Axis Industries“, „Venetus Capital“, „Kauno arena“, kartu su tarptautine architektų kompanija „Populous“ ir Lietuvos kompanija „Cloud architektai projektą planuoja įgyvendinti už 79,9 mln. eurų, futbolo stadiono kaina sudarytų 33,8 mln. eurų.

Futbolo stadiono projekto autorius kompanijai „Populous“ atstovaujantis architektas Damonas Lavelle‘as (D. Britanija yra suprojektavęs ne vieną UEFA reikalavimus atitinkantį stadioną. Tarp garsiausių jo statinių – 2004 metais Portugalijoje vykusio Europos futbolo čempionato pagrindinis „Luz“ stadionas Lisabonoje, talpinantis 65 tūkst. sirgalių, ir Algarve stadionas Faro mieste, kuriame telpa – 30 tūkst. žmonių. D. Lavelle‘o darbų sąraše – ir pagrindinė 2010 metais Pietų Afrikoje vykusio Pasaulio futbolo čempionato arena – FNB futbolo stadionas Johanesburge, talpinantis net 94 tūkst. fanų. Tarptautinės architektų „Populous“ futbolo statinių sąskaitoje –26 stadionai, tarp jų žymusis Wembley stadionas Londone.

Lietuvos kompanija „Axis Industries“ yra pastačiusi Vilniaus „Siemens“ areną, „Vichy“ vandens parką, DELFI sporto centrą, šiuo metu stato Klaipėdos baseiną. Kitas konsorciumo dalyvis UAB „Kauno arena“ dirba Kauno „Žalgirio“ arenos operatoriumi.

Konsorciumas pastatytų 15 tūkst. sirgalių talpinantį nacionalinį stadioną su futbolo aikšte ir stogu tribūnoms. Šalia prekybos centro „Akropolis“ stūksantys betono griaučiai būtų nugriauti. Konsorciumo atstovas Julius Dovidonis teigė, kad šios konstrukcijos nebetinka dabar planuojamam kompleksui. „Pagal mūsų sprendinį, šių griaučių, deja, nesaugosime, jie bus pašalinti. Šioje vietoje numatyta kita infrastruktūra. Išsaugoti būtų ir brangiau, ir šitie griaučiai netinkami užsakytai programai įgyvendinti, nes jie yra tam tikroje vietoje ir dėl to yra kliuvinys“, – sakė jis. J.Dovidonis.

Konsorciumas skelbia, kad 22 ha teritorijoje Ukmergės ir Ozo gatvių sankirtoje taip pat atsirastų daugiafunkcinė infrastruktūra. Tai 300 vietų vaikų darželis (pastato plotas sudarytų 3,7 tūkst. kv. metrų, lauko teritorija – 2,3 tūkst. kv. metrų, kaina – 3,6 mln. eurų). Neformaliojo ugdymo veiklai skirtas 56 tūkst. kv. metrų objektas po stogu sutalpintų krepšinio aikšteles, rankinio ir futbolo sales (bendras plotas – 7 tūkst. kv. metrų). Koplekse būtų įrengtos 1,7 tūkst. kv. metrų ploto meninės ir sportinės gimnastikos, 500 kv. metrų bokso, imtynių ir fizinio pasirengimo salė bei 1,1 tūkst. kv. metrų ploto administracinės patalpos.

Teritorijoje šalia „Akropolio“ numatyta įrengti UEFA reikalavimus atitinkančias tris futbolo aikštes, kurių bendras plotas sudarytų 32 tūkst. kv. metrų. Taip pat iškitų IAAF reikalavimus atitinkantis lengvosios atletikos stadionas su 3 tūkst. sėdimų vietų žiūrovams (plotas – 14 tūkst. kv. metrų). Šių objektų statybai numatyta skirti 16,4 mln. eurų.

Kultūros ir ugdymo centras ir bibliotekoje (plotas sudarys 1,6 tūkst. kv. metrų) planuojama įrengti konferencijų sales, kuriose tilptų apie 1500 renginių dalyvių. Šio objekto statyboms numatyta beveik 4,6 mln. eurų. Nacionalinis sporto muziejus turės 10 salių, bus 1,5 tūkst. kv. metrų ploto, jo kaina – 4,2 mln. eurų.

Bendrai naudojamai infrastruktūrai įrengti numatyta 11 mln. eurų, kitoms būtinos išlaidoms – dar apie 3,2 mln. eurų.

Projektas perkopė ketvirtą dešimtį

Nacionalinio stadiono Vilniuje projektavimas pradėtas 1985 metais. Tų pačių metų rugpjūtį pasirašyta sutartis naujam stadionui statyti. Pirmojo stadiono projekto autorius buvo architektas Algimantas Nasvytis. 1987 metais patvirtintas projektas. Iki 1991 metų buvo sumontuoti stadiono tribūnų pamatai ir dalis tribūnų rėmų. 1993 metas statybos darbai nutraukti.

2007 metų balandį Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino Nacionalinio stadiono su sporto kompleksu projektą. Pgal projektą numatyta pastatyti universalios paskirties, visus tarptautinius standartus atitinkantį, dengtas tribūnas ir treniruočių aikštę su natūralia bei dirbtine danga turintį stadioną, kuris būtų naudojamas sporto varžyboms, kultūriniams renginiams, miesto šventėms, lengvosios atletikos varžyboms. Statybos darbai pradėti 2008 metais, bet po kurio laiko darbai nutrūko dėl lėšų stygiaus.

Naujas nacionalinio stadiono koncesijos konkursas paskelbtas 2016 metų rugsėjo mėnesį, tačiau paraiškų pateikimo terminas buvo pratęstas tris kartus, galiausiai – iki kovo 1 dienos.

Sutartis tarp Vilniaus savivaldybės, Kūno kultūros ir sporto departamento bei privataus investuotojo turėtų būti pasirašoma 25 metams, o kompleksas priklausys Vilniaus savivaldybei. Planuojama stadiono statybų vertė sieks 88,5 mln eurų (su PVM), iš jų ES lėšos sudarys 33,6 mln. eurų, savivaldybės indėlis – 2,9 mln. eurų. Be to, savivaldybė planuoja skirti po 0,5 mln. eurų Koncesininko išlaidoms viešųjų paslaugų teikimo metu.

Stadiono komplekse turėtų įsikurti iki 300 vietų vaikų darželis, ne mažiau kaip 3 futbolo aikštelės, lengvosios atletikos stadionas, sporto salės, kultūros ugdymo centras ir biblioteka, sporto muziejus. Savivaldybė bus atsakinga už vaikų darželio, bibliotekos ir dalies neformaliam ugdymui skirtų paslaugų teikimą, departamentas – už sporto muziejaus veiklą. Už visa kita – patalpų įrengimą, priežiūrą ir naudojimą, renginių organizavimą atsakytų koncesininkas.

GOOGLE rekomenduoja
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika