Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Kultūra ir žmonėsGamta ir augintiniaiŠeima ir sveikataMokslas ir ITSportasŠvietimasTrasaĮdomybėsRinkimų maratonas
EKONOMIKA

Kelią lengviau randa naudoti traktoriai 

2018 kovo 27 d. 06:00
Lietuvos žinių archyvo nuotrauka

Lietuvos savaeigių žemės ūkio mechanizmų parkas sparčiai jaunėja, modernėja, tačiau į žemės ūkio technikos registrą paskutiniai įrašyti nauji traktoriai, neatitinkantys nuo šių metų įsigaliojančių naujų deginių emisijos reikalavimų. Prireiks dar ne vienų metų, kol išmani ekologiškai švaresnė vakarietiška technika persvers smulkiuose šalies ūkiuose tebedominuojančias „Belarus“, MTZ ir kitas NVS pagamintų naudotų traktorių markes.

Žemės ūkio technikos registre įregistruota beveik 200 tūkst. traktorių. Tai daugiau nei pusė visų savaeigių žemės ūkio mašinų. Skaičiuojama, kad iš jų apie 70 proc. sudaro MTZ, VMTZ, VTZ, ChTZ, „Belarus“. Smulkiems ūkininkams patinka šių traktorių kaina, paprastas valdymas, mažos eksploatavimo sąnaudos. Valdyti išmaniąją vakarietišką techniką esą reikia mokytis kelias savaites. 2017 metais Lietuvoje buvo registruoti 528 nauji traktoriai, iš jų 53 – pagaminti NVS. Tikėtina, kad šiemet naujų traktorių iš Rytų bus vienas kitas, nes Europos rinkai techniką tiekiantiems gamintojams keliami griežti variklių taršos reikalavimai.

Iki gruodžio Lietuvos įmonės įregistravo 900 naujų traktorių, arba vidutiniškai po 80 per mėnesį, o vien gruodį – 528.

NVS pagaminti traktoriai neatitiko jau 2014 metais įsigaliojusių deginių emisijos reikalavimų.

Privertė suskubti

Ganėtinai vangiame 2017 metų naujų traktorių registravimo procese išsiskyrė gruodis. Žemės ūkio informacijos centro duomenimis, iki gruodžio Lietuvos įmonės įregistravo 900 naujų traktorių, arba vidutiniškai po 80 per mėnesį, o vien gruodį – 528.

Aleksandro Stulginskio universiteto docentas Remigijus Zinkevičius svarsto, kad didelę dalį nespėtų parduoti švelnesnius deginių emisijos reikalavimus atitinkančių traktorių pardavėjai įregistravo savo vardu ir stengsis parduoti kiek įmanoma greičiau. Dviženklius traktorių skaičius gruodį įregistravo 11 iš 44 Lietuvoje esančių registruotų traktorių markių platintojų. Daugiausia gruodį buvo įregistruota šalyje populiariausių markių traktorių: „New Holland“ (112), „Massey Frguson“ (75), „John Deere“ (73), „Case IH“ (49), TYM (32), „Claas“ (30), „Valtra“ (28), „Deutz-Fahr“ (24).

Ryškūs naujų traktorių registravimo per mėnesį lyderiai pernai iki gruodžio buvo „John Deere“ (27 traktoriai kovą ir 34 – balandį, po 17– gegužę ir liepą bei 16 – rugpjūtį), „Belarus“ (22 – spalį), „New Holland“ (17 – rugsėjį ir 10 – lapkritį).

Sprendžiant iš naujų traktorių registravimo suvestinės, dosniausi iki gruodžio pardavėjams pernai buvo kovas, kai įregistruota 117 naujų traktorių, ir balandis (124).

Pasak R. Zinkevičiaus, įprastai vangiausiai naujų traktorių prekyba vyksta sausį ir vasarį, bet šiai taisyklei nepakluso šių metų sausis: buvo įregistruoti 57 nauji traktoriai, iš jų 16 – „Foton“. Šio italų gamybos traktoriuko sausio lyderystė buvo savotiškas akibrokštas ir galbūt pretenzija užimti deramą dalį smulkiems ir vidutiniams ūkininkams iki šiol įtinkančių naudotų NVS gamybos traktorių vietos.

Naujas ar naudotas

Apie 80 proc. kas mėnesį registruojamos technikos sudaro traktoriai, kurių galia neviršija 100 AG. Vidutinės (iki 200 AG) galios traktoriai sudaro 15 proc. pardavimo ir tik 5 proc. – keleriopai galingesni. Per mėnesį iš viso įregistruojama 200–400 traktorių, iš jų apie 9 proc. – nauji. Vis dėlto, kaip teigia R. Zinkevičius, dar neapsisprendžiama, kokį traktorių galima laikyti nauju. „Teisės aktuose nėra apibrėžta, kaip vieną nuo kito atskirti. Kol kas nuspręsta nuo vasario skelbti pagal pagaminimo metus ir naujais dar laikyti pagamintus prieš dvejus metus, – sako jis ir priduria: – Kitas gal Lietuvoje anksčiau pirktas, bet neeksploatuotas arba kitas gal kelias savaites naudotas, todėl lyg ir būtų naujas, bet nuo vasario bus skelbiamas pardavimas pagal pagaminimo metus.“ R. Zinkevičiaus nuomone, nustatant pagal pasirinktą dvejų metų kriterijų, nauji registruojami traktoriai galėtų sudaryti apie penktadalį.

Naujų traktorių rinkoje dominuoja amerikietiškas „John Deere“. Šiai kompanijai, traktorius Europos rinkai gaminančiai Vokietijoje, daugiau kaip du dešimtmečius atstovaujančios UAB „Dojus agro“ rinkodaros direktorė Kristina Makūnienė neabejoja, kad naujų „John Deere“ traktorių lyderystę bendrovei užtikrina verslo kompleksiškumas, nors šios markės traktoriai yra brangesni nei dauguma kitų.

Bendrovė savo verslą organizuoja keliomis kryptimis: naujų ir naudotų traktorių pardavimas, priežiūra ir prieš trejetą pradėtos siūlyti nuomos paslaugos. Prekybą su servisu derina visi naujų traktorių pardavėjai, bet nuomos paslaugą taip pat siūlo AB „Dotnuva „Baltic“ ir kelios daugiausia šiuo verslu besiverčiančios bendrovės.

„Ši paslauga vis populiaresnė, – pasakoja K. Makūnienė. – Tai itin aktualu pastaruosius keletą metų, kai vis daugiau šunybių žemdirbiams iškrečia gamta ir tenka gaudyte gaudyti palankius orus. Gerą javapjūtę pastaruosius keletą metų turime porą savaičių, todėl reikia skubėti, o su sava technika nespėjama. Tada ūkininkai ir pasvarsto, ar verta laikyti savo techniką garaže, ar geriau tam laikui nuomotis.“

Skaičiuoti yra ką, nes traktoriaus ir padargų nuoma nėra pigus sprendimas. Nuomos paslaugų skelbimuose nurodoma, kad pasiskolinti nedidelės galios traktorių mėnesiui kainuoja 1,5–3,5 tūkst. eurų, o galingesniam prireiks ir iki 8 tūkst. eurų.

Pasak K. Makūnienės, ne vienu ir ne dešimčia atvejų ūkininkai, pradėję nuomotis, nusprendė patikusį traktorių įsigyti lizingo būdu arba naudodamiesi kitomis finansavimo priemonėmis.

Rinkoje vis daugiau vietos užima nauja žemės ūkio technika. K. Makūnienės nuomone, tokią tendenciją skatina dabartiniu ES finansavimo laikotarpiu pasirinktas paramos jauniesiems ūkininkams ir smulkiesiems ūkiams prioritetas.

Naujus mažos galios traktorius perka daugiausia ūkininkai, valdantys 45–50 ha naudmenis. Lietuvoje ūkiai stambėja. Tie, kurie valdo kelių šimtų ar tūkstančių hektarų ūkius, vien mažos galios traktoriais neapsiriboja ir dairosi galingų išmaniųjų mašinų. Kita vertus, anot R. Zinkevičiaus, jau būtų sunku rasti ir smulkų ūkininką, kuris pirktų vien bazinės komplektacijos mažos galios traktorių. O kokį pasirinkti, priklauso ir nuo dirbamų plotų, ir nuo žemės struktūros, ir nuo pasirinktos ūkininkavimo krypties.

Daugiausia perka naudotus

Ne kiekvienas ūkininkas išgali pirkti vien naują techniką, todėl perka keleriopai pigesnę naudotą, bet vis rečiau žiūri į pagamintus NVS. Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registro duomenimis, didesnė dalis įregistruojamų naudotų traktorių yra vakarietiški. Pavyzdžiui, 2017 metų spalį buvo įregistruoti 7 „Belarus“ markės naudoti ratiniai traktoriai. Naudotų ChTZ traktorių tą mėnesį buvo įregistruota 5, LTZ – 2, MTZ – 28 (7,5 proc. visų naudotų), o VTZ ir VMTZ – 11 (2,9 proc.). Populiariausi tą mėnesį buvo „Kubota“ – 84 vnt., arba 22,5 proc., „Iseki“ – 75 vnt. (20,1 proc.) ir „Yanmar“ – 53 vnt. (14,2 proc.) naudoti ratiniai traktoriai.

Naudotais traktoriais prekiauja ir įmonės, atstovaujančios gamintojams. Anot K. Makūnienės, stiprūs ūkininkai, nusipirkę naują traktorių, naujo pradeda dairytis jau maždaug po 5–7 metų, o naudotiems pradeda ieškotis pirkėjo arba pasiūlo pardavėjui. „Atlikę naudotų traktorių diagnostiką, suremontuojame ir pasiūlome rinkai, – sako rinkodaros vadovė. – Galimam pirkėjui nurodome defektus ir paliekame apsispręsti.“

Pasak jos, visaip atsitinka perkant naudotą traktorių iš perpardavinėtojo arba pagal skelbimą. Gali pasisekti, bet yra ir skaudžių pavyzdžių. „Būna, kad nusiperka ir virtusį, ir skendusį. Tada žmogus lieka vienas su savo bėda, o juk naudotas traktorius kainuoja kelias dešimtis tūkstančių eurų“, – sako ji.

Pastaraisiais metais veiklą Lietuvoje pradėjo ES valstybėse įsteigtų naudotą žemės ūkio techniką parduodančių bendrovių filialai. Jie orientuojasi į ES paramą gaunančius ūkininkus. Paaiškėjo atvejų, kai tokie filialai rinkai siūlė pernelyg pasenusią žemės ūkio techniką.

Lietuvoje yra daug jurgelių meistrelių, kurie gali remontuoti ir labai senus traktorius, bet žemės ūkis, apsiginklavęs griuvenomis, beviltiškai kels rankas konkurencinėje kovoje su modernėjančiu Europos žemės ūkiu.

Didelę dalį nespėtų parduoti švelnesnius deginių emisijos reikalavimus atitinkančių traktorių pardavėjai įregistravo savo vardu ir stengsis parduoti kiek įmanoma greičiau.

Kol kas Lietuvos rinkoje neabejotinai dominuoja technikos senukai. „Sunku pasakyti, iki kokio amžiaus traktorius atlaiko. Būna, kad važiuoja ir jau be stogų. Būna, kad traktorius, atvažinėjęs gerose žemėse, gerai prižiūrimas, gali ir 20 metų sėkmingai dirbti. Kita vertus, galima iš kitos šalies atsivežti ir traktorių, pagamintą prieš 2–3 metus, bet jau išnaudojusį pusę savo resurso. Kaip sėkmingai naudojame senus automobilius, taip ir žemės ūkio technikos rinka klostosi“, – sako R. Zinkevičius.

2017 metais gausiausiai įregistruotų traktorių markės

MarkėĮregistruota
„John Deere“229
„New Holland“206
„Massey Ferguson“170
„Case IH“148
„Valtra“82
„Claas“65
„Deutz Fahr“48
„Fendt“41
TYM41
„Belarus“37
„Zetor“35

Šaltinis: Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras

Reklama
DALINTIS
ŽYMĖS
_
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2019 UAB "Lietuvos žinios."
Privatumo politika