Lėlių veidams įkvepia gyvybės
Žais­ti su lė­lė­mis, re­gis, mer­gai­čių už­siė­mi­mas. Ta­čiau šį ste­reo­ti­pą pa­nei­gia fi­li­pi­nie­čių di­zai­ne­ris Noe­lis Cru­zas. Jo meis­triš­ku­mo ly­gis pri­ver­tė iš nuo­sta­bos aik­te­lė­ti ne vie­ną – įpras­tos lė­lės N. Cru­zo ran­ko­se įgau­na stul­bi­na­mą pa­na­šu­mą į iš ti­krų­jų eg­zis­tuo­jan­čias as­me­ny­bes: pa­sau­li­nio gar­so dai­ni­nin­kus, ak­to­rius, jų įkū­ni­ja­mus per­so­na­žus.

Menininkas gimė nepasiturinčioje šeimoje, tad nuo mažumės buvo priverstas dirbti. Dažniausiai tvarkė aplinką arba kuopė namus. Vaikystės dienos bėgo ne itin laimingai – berniukas neturėjo laisvo laiko, kad galėtų žaisti su bendraamžiais, stokojo ir elementariausių žaislų.

Įprastos lėlės Noelio Cruzo rankose įgauna stulbinamą panašumą į iš tikrųjų egzistuojančias asmenybes./Bird In Flight nuotrauka

Tačiau Noelis rado būdą, kaip išlieti savo energiją ir fantazijas, – pradėjo piešti. Būdamas dvylikos per televiziją išvydo pasaulio gražuolių rinkimus ir nuo tada sutelkė dėmesį į portretus. Vaikinas smarkiai įsitraukė į kūrybą – vos šešiolikos jau piešė pagal užsakymus, nors nelankė jokių dailės užsiėmimų.

Aistra piešti užaugino talentą

Noelį įkvėpė ir televizijos serialas „Bionic Woman“ – tapo mėgstamiausias. Serialo žvaigždė Lindsay Vagner paskatino jį domėtis portretavimo menu, veido anatomija.

Kartu su N. Cruzo aistra piešti didėjo ir jo talentas. „Šviesa, šešėliai, kiti niuansai gali sukurti veido kontūrus, išraišką, emociją“, – sukaupta patirtimi savo tinklaraštyje dalijosi dailininkas. Noelis įsitikinęs, kad vienintelis raktas į sėkmę – neužmigti ant laurų. Ko nors daugiau pasiekti galima tik nuolat praktikuojantis.

1980-aisiais N. Cruzas kartu su šeima iš Manilos (Filipinai) emigravo į JAV. Čia jis pajuto tikrąjį pripažinimo skonį.

Amerikoje Noelio sutuoktinė rado naują pomėgį – ėmė kolekcionuoti lėles. Jis drauge su žmona leisdavosi ieškoti eksponatų. Kartą menininkas išvydo rankomis dažytų lėlių ir taip jomis susižavėjo, kad nusprendė pats padaryti ką nors panašaus. Netrukus Noelis suprato – kurti mažyčius veidukus anaiptol ne tas pat, kas tapyti portretus ant masyvių drobių. Tačiau trauktis jau buvo per vėlu – lėlių paišymas tapo pagrindiniu jo užsiėmimu.

Pripažinto meistro kolekcijoje puikuojasi ir Hario Poterio lėlė./interestingengineering nuotrauka

Tobulina miniatiūrines kopijas

N. Cruzas nusprendė imtis netradicinio meno. Dalininkas pašalina dažus nuo paprastos serijinės gamybos lėlės veido ir pripiešia, jo manymu, trūkstamas detales. Galutinį įvaizdį padeda sukurti žmona. Ji siuva lėlėms drabužius, daro aksesuarus.

Kurdamas miniatiūrines garsenybių kopijas N. Cruzas pelnė pripažinimą. Dabar jis yra pasaulinio lygio menininkas, kurio darbai itin vertinami kolekcininkų. Skelbiama, kad per pastaruosius dešimt metų Noelis sukūrė daugiau kaip 500 lėlių. Aukcionuose jos parduodamos už kelis tūkstančius JAV dolerių. Pati brangiausia – aktorę Ageliną Jolie vaizduojanti lėlė – įkainota beveik 5 tūkst. dolerių.

Kūrėjo „Instagram“ paskyrą lanko apie 43 tūkst. vartotojų, o feisbuke jis turi net 124 tūkst. sekėjų. Pripažinto meistro kolekcijoje puikuojasi lėlės tokių įžymybių veidais kaip dainininkė Cher, „poteriados“ herojus Haris Poteris, aktoriai Johnny Deppas, Charlize Theron, Kirsten Dunst, „Saulėlydžio“ sagos personažai.

.