Dailininkė peizažus tapo ant modelių kūnų
Apie bū­si­mą sa­vo pro­fe­si­ją ame­ri­kie­tė Na­ta­lie Flet­cher pra­dė­jo gal­vo­ti bū­da­ma vos pen­ke­rių. Prieš­in­gai nei bend­raam­žės, ji ne­no­rė­jo bū­ti nei ak­to­re, nei gy­dy­to­ja, nei ar­chi­tek­te. Mer­gai­tė sa­ve įsi­vaiz­da­vo kaip ta­len­tin­gą dai­li­nin­kę.

Tėvai vos spėdavo pirkti piešimo albumus, o mažoji Natalie nesustodama eksperimentavo, bandė įvairias technikas. Pieštukai, flomasteriai, akvarelė, guašas, aliejiniai dažai... Nenuostabu, kad N. Fletcher dailės mokyklą baigė itin gerais rezultatais.

Teksase gimusi menininkė daugiau nei prieš dešimtmetį išvyko studijuoti į Oregono universitetą. Merginą iškart sužavėjo nuostabus gamtovaizdis, kultūra ir perspektyvos – ji greitai pritapo. Studijos neprailgo – kaip ir daugeliui jaunų žmonių netruko ateiti diena, kai reikia nuspręsti ką veikti toliau.

Pasinėrė į naują veiklą

Prasidėjo darbo paieškos, jos gan ilgai buvo nevaisingos. Kartą žiūrinėdama darbo skelbimus ambicinga mergina aptiko šiek tiek įdomiau skambantį pasiūlymą. Studija ieškojo tapybos ant kūno (body art) meistro. Nors ir neturėjo panašios patirties – savo gyvenimo aprašymą visgi išsiuntė. Nustebo sulaukusi kvietimo į pokalbį. Tačiau išgirstas prašymas atsinešti darbų pavyzdžius jos nenudžiugino. N. Fletcher teko prisipažinti – nėra kuo pasigirti. Tačiau nuleisti rankų neketino – pradedančiai dailininkei tai netinka. Pasisiūlė pademonstruoti savo gebėjimus tiesiog studijoje. Gavo sutikimą ir netrukus džiaugėsi pirmuoju laimėjimu – ją priėmė į darbą.

Mergina prisipažino, buvo sunku imtis naujos ir nepažįstamos veiklos, juolab kad tapyti ant žmonių kūnų – visiškai kas kita, nei ant drobės. Tačiau komandinis darbas, jaudulys – patiko. Rizika pasiteisino – atrado savo aistrą.

Šiandien trisdešimt trejų N. Fletcher yra pripažinta menininkė. Diena iš dienos tapo ant modelių kūnų, dažniausiai po atviru dangumi. Kūno piešiniai atitinka matomą peizažą, į jį tarsi įsikomponuoja. Modelių kūnai tampa „chameleoniškais“ – kojos tarsi susilieja su žeme, liemuo pratęsia miško liniją, o galvos pranyksta kažkur melsvame horizonte. Menininkė pasišventusiai atlieka šį subtilų ir skrupulingą darbą, tikrovės vaizdavimas labai realistiškas.

Paiso gamtos įstatymų

Natalie atidžiai stebi gamtą, tarsi sąveikauja su ja: kur kris šešėliai, kokios krypties pūs vėjas. Pasak menininkės, gamtos dėsnių paisymas yra didžiausia šių neįprastai realistiškų piešinių paslaptis. Tačiau nemažiau svarbu pasirinkti tinkamas medžiagas – teptukus ir dažus. Visgi kad ir kaip besistengtų, kūriniai nėra ilgaamžiai. Jie, kaip Pelenės karieta – egzistuoja vos keletą valandų. Todėl N. Fletcher kruopščiai fotografuoja kiekvieną darbą. Kraudama į kompiuterį nuotraukų neredaguoja – stengiasi išsaugoti kuo originalesnį, nė kiek nepagražintą vaizdą.

Neseniai dailininkė ėmėsi naujo meninio projekto – „100 Bodies Across America“. Ketina aplankyti visas Jungtinės Amerikos Valstijas bei ieškoti savanorių, kurie leistų išpaišyti kūnus, kitaip tariant, sutiktų „įsilieti“ į kraštovaizdį. Pradėjo nuo savo studijų miesto Oregono.

Pirmo praeivio paklausė ar šis nesutiktų įsiamžinti – ilgai nereikėjo įkalbinėti. Procesas vyko sklandžiai – tiesios ir kreivos linijos gulė ant modelio kūno, kol galop susivienodino su atvaizduojama terpe. Kai N. Fletcher užbaigė savo momentinį opusą, prie jos priėjo nepažįstama moteris ir primygtinai prašė įamžinti prie vandens telkinio.

Natalie sutiko, abi patraukė prie netoliese esančios upės. „Kol piešiau, moteris man dainavo. Traukė dainas viena po kitos, nesustodama. Vėliau paaiškėjo, kad ji profesionali muzikė. Tai buvo bene labiausiai įsimintinas atvejis per visą mano karjerą“, – užsienio spaudai sakė dailininkė, gebanti profesionaliai ne tik maskuoti savo modelius aplinkoje, bet ir kurti optines iliuzijas.

„Kol piešiau, moteris man dainavo. Traukė dainas viena po kitos, nesustodama. Vėliau paaiškėjo, kad ji profesionali muzikė. Tai bene labiausiai įsiminęs atvejis per visą mano karjerą.“

N. Fletcher ištapyti kūnai įgauna naujas, nežinomas formas. Šachmatų lentos motyvais nuspalvintas kūnas keistai deformojasi – tarsi įsisiurbia į save. Kitame kūno piešinyje iš linijų tarsi suformuojamas voratinklis, dar kitame – plaka iššokusi iš krūtinės širdis...

Tokį neįtikimą rezultatą dailininkė išgauna maišydama dvi spalvas – tamsią ir šviesią. Dažniausiai juoda varijuoja su balta, salotine, melsva, ciklameno ir fuksijų spalvomis. Teisingai pritaikytas grafinis piešinys kūnui suteikia nerealumo ir apimties efektą.

Ne per seniausiai N. Fletcher nugalėjo televiziniame šou „Skin Wars“. Vertinimo komisijos nariai apdovanodami laureatę pabrėžė, kad jos paveikslai pakelia nuotaiką ir pripildo širdį teigiama energija. Ar tai nėra tikrasis pripažinimas?