Jei nusprendėte skolintis, darykite tai protingai: ką turite žinoti?
Kiekvienas norime turėti tiek pinigų, kad užtektų visiems mūsų poreikiams, tačiau kartais užsibrėžtų tikslų įgyvendinimui tenka ir pasiskolinti. Tokioje situacijoje skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ klientų aptarnavimo vadovė Donata Stoškuvienė išskiria svarbiausius žingsnius ir pataria, į ką atkreipti dėmesį, kad paskola netaptų našta.

Palyginkite skirtingus paskolų davėjus

Pirmasis žingsnis jau nusprendus imti paskolą – išsirinkti patikimą instituciją, iš kurios skolinsitės. Nors jūsų pasirinkimą gali apriboti norimos paskolos pobūdis, visuomet reiktų kreiptis tik į gerai žinomas, patikimas finansines paslaugas teikiančias įmones ir patikrinti, ar jos įtrauktos į Lietuvos banko patvirtintą vartojimo kreditų davėjų sąrašą. Spręsdami iš ko skolintis, palyginkite skirtingų institucijų siūlomas palūkanų normas bei sutarties pasirašymo, administravimo išlaidas.

„Kartais žmonės numoja ranka į sutarties ir paslaugų administravimo išlaidas, tačiau siūlau skirti pakankamai laiko joms paanalizuoti. Neseniai nuskambėjo naujiena, kad kai kurie bankai ir vartojimo kreditų bendrovės skaičiavo palūkanas ir nuo administracinių mokesčių, o ne nuo tik pasiskolintos sumos, kaip turėtų būti daroma. Neapsigaukite ir savo įsipareigojimus, sutarties sąlygas išsiaiškinkite kruopščiai ir iš anksto. Konsultuokitės ir atsiminkite, kad čia kvailų klausimų nėra“, - primena D. Stoškuvienė.

„Credit24“ specialistė taip pat pataria neformalios sutarties forma nustatyti sąlygas skolinantis iš privačių asmenų – šeimos ar draugų. Nors tai atrodo paprastesnis būdas gauti paskolą, tačiau gali sukelti ir nepageidaujamų problemų.

„Jei nusprendėte skolintis iš privačių asmenų, įsitikinkite, kad skolinimosi sąlygos aiškios abiem pusėms, jei įmanoma – pasirašykite sutartį. Pinigai gali sugadinti santykius, net jeigu paskolos suma yra nedidelė“, – rekomenduoja D. Stoškuvienė.

Nepervertinkite savo galimybių

Ekspertė primena, jog sudėjus visus finansinius įsipareigojimus, per mėnesį jie negali viršyti 40proc. gaunamų pajamų. Kadangi jų gali būti ne vienas, teisingai įvertinkite, kiek realiai galite skirti paskolos grąžinimui. Jei pervertinsite savo galimybes, suprastės gyvenimo kokybė, teks paaukoti kitus išsikeltus finansinius tikslus, pavyzdžiui, taupymą pensijai ar vaiko išsilavinimui.

„Labai svarbu tiksliai apskaičiuoti savo pajėgumą grąžinti gautą paskolą. Imdami kreditą neturėtumėte galvoti, jog ateityje jūsų pajamos augs ir skolą grąžinti bus lengviau. Atsižvelkite į tai, kokį atlygį gaunate dabar. O praleista mėnesinė įmoka ar atidėtas mokėjimo terminas gali pakenkti jūsų kredito istorijai ir vėliau sutrukdyti kitiems tikslams įgyvendinti“, – pataria „Credit24“ atstovė.

Pasak D. Stoškuvienės, paskolą verta imti tik jei pirkiniui neturite laiko susitaupyti ir racionaliai įsivertinus savo skolinimosi galimybes. Reikia būti tikriems, kad paskolos grąžinimas ir palūkanų mokėjimas iš esmės nepakeis įprastos šeimos buities ir nesukels finansinių sunkumų.

Teisingai pasirinkite paslaugą

Visi žino tikslą, kam paskolą ima, tačiau nesunku susipainioti tarp įvairių šiais laikais siūlomų finansinių paslaugų. Tam, kad ji geriausiai šį tikslą atitiktų ir už ją nereikalingai nepermokėtumėte, nepatingėkite pasidomėti daugiau ir atkreipkite dėmesį, ar žinote tikslią galutinę sumą, kurios jums reikės. Jei nusprendėte pasiskolinti, pavyzdžiui, namų atnaujinimui arba kelionei, paprastos vartojimo paskolos imti gali neapsimokėti, kadangi palūkanos skaičiuosis už visą paimtą sumą, nors jos pilnai gal ir neišnaudosite.

„Jei jau nusprendėte pasiskolinti, tačiau nežinote, kiek tiksliai pinigų jums reikės, paprasta vartojimo paskola nebūtinai gali būti geriausias pasirinkimas. Europoje jau išpopuliarėjusi, bet ir Lietuvoje vis labiau atpažįstama yra kredito linija, kuri suteikia ne tikslią paskolos sumą, o kredito limitą. Taip šio limito ribose galite pats nuspręsti kada ir kokią sumą panaudoti ir mokėti tik už panaudotą limito dalį, vietoje iš anksto tik apytiksliai ir galimai klaidingai nuspėtos didesnės sumos“, - patarimu dalijasi D. Stoškuvienė.