Daugėja besiskiepijančių nuo meningokokinės B tipo infekcijos
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pirmauja Europoje pagal sergamumą meningokokine B tipo infekcija. Ši klastinga infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų, tačiau padidintos rizikos grupei priklauso ir paaugliai. Nuo šių metų liepos 1 d. valstybės lėšomis bus pradėti skiepyti patys mažiausieji – 2 mėnesių amžiaus vaikai. Taip pat vis daugiau tėvų nuo meningokokinės B tipo infekcijos skiepija ir vyresnio amžiaus vaikus.

Meningokokinė infekcija – tai ūmi ir gyvybei pavojinga liga. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2017 m. Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine B tipo infekcija atvejis, iš kurių pusė – vaikų iki penkerių metų. Pernai 11 susirgusiųjų mirė, tarp kurių penki vaikai iki penkerių metų.

Nuo šių metų liepos 1d. skiepai nuo meningokokinės B tipo infekcijos įtraukti į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Tai reiškia, kad nemokamai pradedami skiepyti 2 mėnesių amžiaus kūdikiai – valstybės lėšomis bus skiepijami kūdikiai, gimę nuo 2018 m. gegužės 1 d.

„Skiepai yra efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė. Vakcina nuo meningokokinės infekcijos yra svarbi, nes Lietuvoje sergamumas meningokokine B tipo infekcija yra vienas didžiausių Europoje. Mūsų šalyje kasmet suserga 70-80 asmenų ir 5-11 asmenų kasmet miršta“, – sako Asta Skrickienė, ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus Visuomenės sveikatos specialistė.

Laiku diagnozavus ligą, dalis žmonių pasveiksta, tačiau net ir taikant tinkamą gydymą 1 iš 10 atvejų gali baigtis mirtimi, o 1 iš 5 šią ligą išgyvenusiems pacientams gali išsivystyti fizinė ar protinė negalia visam gyvenimui.

Meningokokinė infekcija klastinga ir itin pavojinga nes pradiniai jos simptomai dažnai yra nespecifiniai ir panašūs į peršalimo, todėl net ir gydytojui gali būti sunku diagnozuoti šią ligą ankstyvuoju laikotarpiu, o liga progresuoja labai greitai ir gali pasibaigti mirtimi praėjus 24-48 valandoms nuo pirmųjų simptomų atsiradimo.

Pasak A. Skrickienės, augantis besiskiepijančių savo lėšomis nuo meningokokinės B tipo infekcijos gyventojų skaičius rodo vis didėjantį susirūpinimą ir siekį nuo šios ligos apsidrausti.

„Skiepijimo poreikį ir pasitikėjimą vakcina nuo meningokokinės B tipo infekcijos, atspindi didėjantis besiskiepijančių savo lėšomis skaičius. Pirmoji vakcina nuo dažniausiai pasitaikančios B tipo meningokokinės infekcijos Europos vaistų agentūroje registruota 2013 m., Lietuvoje skiepijimai pradėti 2014 m. ir tais metais buvo paskiepyti 338 asmenys, o per 2017 m. paskiepyti 21 323 asmenys arba beveik 57 proc. daugiau nei pernai. Iš viso per ketverius metus Lietuvoje paskiepyta 36 307 žmonių“, – duomenimis dalijasi A. Skrickienė.

Specialistė teigia, kad ULAC kasdien sulaukia skambučių žmonių, kurie teiraujasi informacijos apie skiepus nuo meningokokinės B tipo infekcijos – apie nepageidaujamas reakcijas po skiepo, vakcinos kainą bei efektyvumą.

Visus atsakymus į rūpimus klausimus apie skiepus nuo meningokokinės B tipo infekcijos tėveliai turės galimybę išgirsti iš specialistų konferencijoje „Atsakinga tėvystė“, kuri vyks „Litexpo“ parodų rūmuose kovo 17-18 dienomis – užsukite į 9 stendą konferencijos metu veiksiančioje „Ekspertų alėjoje“.

 

Daugiau informacijos teirautis

Šviesuolės Navašinskienės, „GlaxoSmithKline Lietuva“

Mob. +370 6167 0050, El. paštas: sviesuole.x.navasinskiene@gsk.com

„GlaxoSmithKline“ (GSK) – viena pirmaujančių pasaulyje farmacijos ir sveikatos priežiūros bendrovių, siekianti gerinti žmonių gyvenimo kokybę ir dirbanti tam, kad žmonės jaustųsi geriau, gyventų ilgiau ir nuveiktų daugiau. Daugiau informacijos rasite www.sveikata.gsk.lt ; www.gsk.com

Šaltiniai:

ECDC, 2015. Surveillance Atlas of Infectious Diseases http://ecdc.europa.eu/en/data-tools/atlas/Pages/atlas.aspx

Jafri RZ, et al. (2013). Global epidemiology of invasive meningococcal disease. Population Health Metrics; 11: 17.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3848799/

SAM pranešimas „Oficialu: kūdikiai Lietuvoje bus skiepijami nuo B tipo meningokoko“ https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/oficialu-kudikiai-lietuvoje-bus-skiepijami-nuo-b-tipo-meningokoko

ULAC (2018). „Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki 5 metų“ http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/meningokokine-infekcija-pavojingiausia-vaikams-iki-penkeriu-metu_407

Rosenstein NE, et al. Meningococcal disease. N Engl J Med 2001; 344: 1378–1388.

World Health Organization. Meningococcal meningitis Fact Sheet N° 141. January 2018. www.who.int/mediacentre/factsheets/fs141/en/

Thomson MJ, et al. (2006). Clinical recognition of meningococcal disease in children and adolescents. Lancet; 367, pp.397–403.

Šis pranešimas spaudai nėra parengtas „Lietuvos žinių“ ar lzinios.lt kolektyvo. Atsakomybė už šio pranešimo spaudai turinį tenka pranešimo autoriams ir jį išplatinusiai „ZenPR“ komandai.