Ar po pasaulį išsibarstę lietuviai išsaugos lietuvių kalbą?
Šiandien daug kalbama apie emigrantus, lietuviškos tapatybės krizę, tad Lietuvių kalbos ir kultūros centras kviečia į atvirą diskusiją aktualia lietuviškos tapatybės problemų pasaulyje tema.

Daugiau nei penkiolika metų lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursus organizuojanti Vilma Leonavičienė teigia, jog užsieniečiams esame įdomūs ir unikalūs, o mūsų šalis – kitataučiams patraukli. Ne veltui šiemet rugpjūčio mėnesį Vilniuje, Lietuvos edukologijos universitete, studijuos šimtas užsieniečių iš dvidešimt aštuonių pasaulio šalių. „Smagiausia, jog lietuviškų šaknų turintys studentai iš Kanados, Argentinos ne pirmus metus grįžta į Lietuvą“, – sako Vilma Leonavičienė.

Lietuviškų šaknų turintis argentinietis Giuliano Volpe Grilauskas neslepia nuo pat vaikystės norėjęs aplankyti Lietuvą. Jo seneliai buvo lietuviai, karo metu pasitraukę į Argentiną. Giuliano tikina, jog gimtajame Beriso miestelyje veikia lietuvių bendruomenės. Šiemet argentinietis su savo tautiečiais pirmą kartą dalyvavo Dainų šventėje Vilniuje. Pasak Giuliano, būtent lietuviškos šaknys skatina mokytis lietuvių kalbos, dalyvauti Dainų šventėje bei susipažinti su šalies kultūra, istorija ir gamta. Tik žiemą atvykęs į lietuvių kalbos kursus, Giuliano pradėjo mokytis savo senelių gimtosios kalbos, tačiau, pagyvenęs daugiau nei pusę metų Vilniuje, ją puikiai pramoko.

Diskusijoje dalyvaus SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda, kuris atskleis, ar verta pasaulio lietuvius sugrąžinti į Lietuvą. Pasak diskusijos dalyvių – lituanistinių lietuvių mokyklų pedagogų, jie sąvoką „emigrantas“ nori keisti „pasaulio lietuviu“, tikina patys ir jų vaikai esą Lietuvos ambasadoriai svetur. Užsienyje lietuviai per kalbą, tautines šventes, dainas ir šokius išsaugo savo lietuviškąsias šaknis. „Svarbiausia – tegul pasaulio lietuviai mezga tarpusavio mazgus ir jungiasi į vieną didelę bendruomenę“, – teigia diskusijos dalyvė Jekaterina Bertašienė.

 

Ar Lietuvos  šimtmečio euforija baigsis ir vėl atsidursime tapatybės sankirtoje? Ar po pasaulį išsibarstę lietuviai išsaugos lietuvių kalbą ir kultūrą? Ar pasaulio lietuviai iš tiesų yra mūsų šalies ambasadoriai? Visi klausimai bus atsakyti diskusijoje.