Guma yra labai šviesios spalvos, tai kodėl tada padangos yra juodos?
Pa­dan­gos da­bar yra vie­na iš pa­grin­di­nių po­kal­bių te­mų. Žmo­nės po tru­pu­tį jau bai­gia ruo­šti sa­vo au­to­mo­bi­lius šal­ta­jam se­zo­nui, o vie­na pa­grin­di­nių šio dar­bo da­lių yra pa­dan­gų kei­ti­mas. Bet ar ka­da su­si­mąs­tė­te, ko­dėl pa­dan­gos yra juo­dos? Jei ma­no­te, kad pa­ti gu­ma yra juo­da, tai klys­ta­te – gu­ma yra la­bai švie­sios spal­vos ar net per­ma­to­ma.

Guma yra puiki medžiaga labai plačiai naudojama pramonėje. Iš jos gaminamos ir padangos. Lanksti, elastinga medžiaga prisitaiko prie kelio paviršiaus, sugeria smūgius, suteikia gerą sukibimą automobiliui ir komfortą jo keleiviams. Tačiau natūrali guma turi trūkumų.

Guma yra pakankamai minkšta, todėl greitai sudyla. Ji taip pat nelabai gerai pakelia karštį, ultravioletinius spindulius, nuolatinį lankstymą. Kitaip tariant, padangos iš natūralios gumos būtų visiškai nevertės, jei jose nebūtų specialių priedų. Svarbiausias iš jų – anglies užpildas.

Anglis, kaip žinote, yra juoda. Būtent ji ir suteikia padangoms tą ryškiai juodą spalvą. Į padangų mišinį anglis įterpiama ne dėl grožio, o tam, kad padangos būtų tvirtesnės, ilgaamžiškesnės, lengviau pakeltų temperatūrų pokyčius. Tuo pačiu tikslu anksčiau buvo naudojamas cinko oksidas, kuris padangas paversdavo visiškai baltomis.

Spalvotos padangos jau dabar yra įmanomos, jei į mišinį bus įterpta kitų priedų. Tačiau, kadangi tai neatliktų jokios funkcijos, niekas nesivargina, nes tai papildomai kainuotų ir nežinia kaip paveiktų padangų savybes. Kita vertus, ateityje automobilių padangos, tikėtina, nebebus juodos.

Mokslininkai aktyviai ieško, kuo galėtų pakeisti anglies užpildus gumos mišiniuose. Geriausias kandidatas – silicio dioksido pagrindo medžiagos. Silicio dioksidas kol kas demonstruoja geresnes savybes nei anglis, todėl jo naudojama vis daugiau. Visgi visiškai anglies užpildų kol kas jis pakeisti negali. Silicio dioksidas yra bespalvis arba baltas, todėl tobulėjant technologijoms tikėtina, kad ateityje keisis ir padangų spalva – ji šviesės. Baltos spalvos mišinys taip pat lengviau pasiduos pigmentams, todėl gali būti, kad ateityje padangas rinksimės ir pagal spalvą. Tai būtų didžiulis pokytis – net automobilių gamintojai turėtų pradėti galvoti apie padangų ir kitų guminių detalių spalvas kurdami naujų modelių dizainą.