Streikuojantys mokytojai ministrei pasiūlė atsistatydinti
Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­trė Jur­gi­ta Pe­traus­kie­nė at­vy­ko su­si­tik­ti su mi­nis­te­ri­jos pa­tal­po­se bu­din­čiais strei­kuo­jan­čiais mo­ky­to­jais. Šiuo me­tu nuo­lat pa­tal­po­se ga­li bū­ti 30 pe­da­go­gų, pa­tvir­ti­no Sei­mo na­rys To­mas To­mi­li­nas.

Po 14 val. kalbėtis su maždaug 20 mokytojų sėdo ministrė, Seimo nariai Tomas Tomilinas, ministerijos kancleris Tomas Daukantas, patarėjas Arminas Varanauskas, prisijungė Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša. Apie 15 val. prie diskusijos prisijungė Lietuvos Švietimo Tarybos pirmininkė profesorė, habilituota daktarė Vilija Targamadzė.

Pasikalbėję su politikais apie valandą mokytojai pratrūko. Jie prie to paties stalo sėdinčiai ministrei į akis rėžė: „Išsivaikščiokite, atsistatydinkite“.

Mokytojai tikino, kad nebegali klausyti išsisukinėjimų, kai visiems aišku, kad etatinis apmokėjimas nepasiteisino./ Scanpix/BNS nuotrauka

Mokytojai tikino, kad nebegali klausyti išsisukinėjimų, kai visiems aišku, kad etatinis apmokėjimas nepasiteisino, kad jis buvo įvestas jėga, o ministrė nė nenori derėtis, nenori taisyti klaidų, kurias pripažįsta pati ministerija. Vietoj to, mokytojų akimis, dabar jau bandoma supriešinti ne tik pedagogų profsąjungas, bet ir visus šalies biudžetininkus tarpusavyje.

Švietimo ir mokslo ministerijos patalpose streikuojantys pedagogai budi nuo trečiadienio./ Scanpix/BNS nuotrauka

15.30 val. mokytojų ministerijoje skaičius viršijo leistiną 30. Daugiau jų į ministeriją nebuvo įleista, todėl žmonės su vėliavomis ėmė būriuotis prie ministerijos lauke.

Mokytojų ir politikų pokalbis baigėsi 16 val. Sutarimo nerasta.

Streikuojančių mokytojų lyderis Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas bandė pasinaudoti galimybe išsakyti pedagogų reikalavimus, susijusius su švietimo reforma, ministrei J. Petrauskienei.

Pasak jo, mokytojai pasiruošę intensyvioms derybos ir bus ministerijoje tol, kol susitars, kad ir iki Kalėdų.

Po 14 val. kalbėtis su maždaug 20 mokytojų sėdo ministrė, Seimo nariai Tomas Tomilinas, ministerijos kancleris Tomas Daukantas, patarėjas Arminas Varanauskas, prisijungė Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, praneša lrt.lt.

E.Jovaiša tikino, kad mokytojams bus grąžintas internetas, sofos ir kiti patogumai.

„Nesusipratimas yra ir jautrus momentas šis: nuo kada skaičiuojamas tikras etatas? (...) Kaip 27 val. turintis mokytojas gali neturėti etato? Kodėl mes tai palikome spręsti mokykloms? Nes tikėjome savarankiškumu. Pasirodo, tai buvo klaida“ – pareiškė E.Jovaiša.

„Ta demokratija trenkė mums per veidą kapitaliai“, – tęsė Seimo narys.

Kol E.Jovaiša kalbėjo, ministrė nepaleido iš rankų telefono ir su kažkuo intensyviai susirašinėjo feisbuke.

Mokytojai piktinosi ir tikino dabartine ministerijos vadovybe nepasitikintys ir nebenorintys klausyti jų pažadų, kad kažkas keisis kitais metais.

Streikuojančių mokytojų maisto atsargos Švietimo ir mokslo ministerijos patalpose./ Scanpix/BNS nuotrauka

A.Navickas reikalavo pasiūlymo raštu ir tikino, kad įsigaliojimas turi būti numatytas nedelsiant, o ne nuo kitų metų.

T. Tomilinas pridūrė, kad ir mokytojais pasitikėjimas yra vidutinis, bet šeštadienį ryte dar viena krizė esą buvo išspręsta. Pasak jo, jei pavyko susitarti, kad ministerijoje nuolat bus ir nakvos 30 žmonių, o ne 100, tai gal įmanoma susitarti ir dėl etatinio užmokesčio problemų.

Jis klausė, ar prie derybų stalo gali atvykti ir kitos kitų profesijų atstovų profsąjungos, kiti specialistai, nes biudžetas yra vienas visai valstybei ir tartis turi visi.

Streikuoja trečią savaitę

Tęsiantis pedagogų streikams dėl etatinio mokytojų apmokėjimo ir didesnių algų, penktadienio pavakare keli šimtai mokytojų, juos palaikančių moksleivių ir kitų žmonių mitingavo prie Seimo.

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį kviečiasi visas švietimo profsąjungas aptarti jų reikalavimų.

Vyriausybė taip pat inicijavo parlamentinių partijų susitarimą dėl švietimo sistemos gerinimo.

Jos duomenimis, visiems A. Navicko profsąjungos reikalavimams įgyvendinti reikėtų beveik 300 mln. eurų, o vien mokytojų atlyginimų koeficientų didinimas kainuotų maždaug 130 mln. eurų.

Pasak ministro pirmininko, naujas partijų susitarimas apimtų 2020–2025 metus, tačiau A. Navicko profsąjunga papildomo finansavimo mokytojų algoms ir kitiems dalykams tikisi jau kitąmet.

Dalies mokytojų streikai tęsiasi jau trečią savaitę.