Paroda „Studijos 2019“ – ne tik studentams
Šian­dien Lie­tu­vos par­odų ir kong­re­sų cen­tre „Li­tex­po“ pra­si­dė­ju­si par­oda „Stu­di­jos 2019“ tu­rė­tų su­do­min­ti ne tik gy­ve­ni­mo ke­lią po abi­tū­ros eg­za­mi­nų be­si­ren­kan­tį jau­ni­mą, bet ir vy­res­nius žmo­nes, no­rin­čius keis­ti tai, kas jų ne­ten­ki­na pro­fe­si­nia­me ke­ly­je.

Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė „Litexpo“ projektų vadovė Saulė Jančiauskė, mokymosi, žinių ir karjeros paroda „Studijos 2019“ vyksta jau septynioliktus metus, su ja jau užaugo visa nauja karta. Kasmet šioje parodoje pristatoma vis daugiau naujovių, atspindinčių sparčiai besikeičiantį mokslo ir žinių pasaulį. Šiais metais parodai skirtos net penkios „Litexpo“ centro salės, pasirinkta karjeros planavimo tema ir šūkis „Žinai, kas esi, sužinok, kuo būsi“. Pirmojoje „Litexpo“ centro salėje šiais metais parodos lankytojus pasitiks naujovė: čia prisistatys Lietuvos verslo ir inovacijų lyderiai, vyks renginiai apie karjeros planavimą, verslumo skatinimą.

Suteikti praktinių žinių

„Litexpo“ parodų grupės vadovės Jolantos Masiulienės teigimu, planuodami parodas organizatoriai visada atsižvelgia į lankytojų lūkesčius. „O jie per septyniolika metų labai pasikeitė. Šiais metais, kaip ir kasmet, parodoje bus naujų, aktualių temų“, – patikino parodų grupės vadovė. Pasak jos, apsilankę parodoje jaunuoliai turės progą išgryninti savo tikruosius polinkius, gebėjimus. Kaip sakė J. Masiulienė, nereikia skubinti jaunuolių priimti sprendimus dėl savo ateities čia ir dabar, nes vieni metai, praleisti niekur nestojant, nieko nepakeis, o gali labai praversti apsisprendžiant, kokios svajonės siekti.

Mokymosi, žinių ir karjeros paroda "Studijos 2019" vyksta jau septynioliktus metus, su ja jau užaugo visa nauja karta. / Alinos Ožič nuotrauka

Šiais metais parodoje itin akcentuojamos praktinės žinios – visose penkiose salėse pristatoma gausi mokymosi programų pasiūla: nuo įvairiausių specialybių ir profesijų iki galimų alternatyvų, tokių kaip savanorystė, suteikianti galimybę jaunuoliams įgauti praktikos, pakeliauti po pasaulį prieš nutariant, kokį gyvenimo kelią rinktis. „Į šią parodą kviečiame visus atsinešti savo CV (gyvenimo aprašymą). Tai aktualu ne tik jaunimui, abiturientams, bet ir suaugusiesiems, jeigu jie turi minčių ką nors keisti savo gyvenime. Ši paroda tam gali puikiai pasitarnauti. Vyks praktiniai mokymai, kaip tinkamai parašyti savo CV, kas yra sėkmingas motyvacinis laiškas, kaip vyksta darbo pokalbiai“, – informavo J. Masiulienė.

Išgirsti sėkmės istorijų

Verslumo skatinimo renginiai parodoje vyksta jau ne vienus metus, lankytojai turi progą išgirsti ne vieną sėkmės istoriją, jomis dalijasi verslininkai, startuolių kūrėjai. Ne mažiau svarbu su jaunimu kalbėti apie praktinę sėkmės pusę – kaip įsteigti savo verslą, kokia yra mokesčių sistema Lietuvoje. Šiuos praktinius klausimus parodoje gvildens Valstybinės mokesčių inspekcijos, Patentų biuro atstovai. „Paroda nebėra tik ta vieta, kur jaunuoliai tiesiog susirenka informaciją, kur studijuoti. Čia galima gauti labai daug praktinių patarimų, kaip savo svajones įgyvendinti realybėje. Nors kūrybiškumas yra vienas svarbiausių dalykų ir apie jį parodoje taip pat bus daug kalbama, tačiau kiekvienam kūrybiškam jaunuoliui – ar muzikuojančiam, ar fotografuojančiam, ar užsiimančiam kita kūrybine veikla – ateina laikas, kai jis susimąsto, kaip iš savo veiklos galėtų gauti pajamų pragyvenimui. Tad nuo ko pradėti, kaip apsaugoti savo intelektinę nuosavybę? Parodoje stengsimės atsakyti į šiuos ir daugybę kitų klausimų“, – aiškino pašnekovė.

Jaunimas parodoje turi galimybę išbandyti naujausias technologijas. / Organizatorių nuotrauka

Šiais metais parodoje „Studijos 2019“ prisistato virš 200 dalyvių, iš jų 55 profesinės mokyklos ir 55 dalyviai iš užsienio šalių. Gausiai atstovaujamos solidžios verslo kompanijos: „Ryanair“, „H&M“, „Western Union“, „SAS Radison“, „Swedbank“, daugelis startuolių.

Nepamiršta kultūra

J. Masiulienė pasidžiaugė, kad parodos rengėjai jau ne vienus metus sėkmingai bendradarbiauja su žymiausiomis kultūrinėmis institucijomis. Vokiečių kultūros institutas „Goethe Institut“ lankytojams pristato įvairių studijų Vokietijoje galimybes, vokiečių kalbos, kultūros sklaidą. Tarp parodos dalyvių – Prancūzų kultūros institutas, Britų taryba. „Parodoje turime pagrindinį mūsų partnerę Karjeros specialistų asociaciją, ji pristato atnaujintą erdvę „Pažink save“, veikiančią parodoje jau daugiau nei penkerius metus. Mums labai svarbu, kad atėjęs jaunuolis galėtų gauti asmeninę konsultaciją ne tik atsakydamas į standartinių testų klausimus, bet ir asmeniškai kalbėdamasis su specialistais, padedančiais išsigryninti, kas jam tinka, kas ne. Labai rekomenduojame pradėti nuo erdvės „Pažink save“, kur visada dirba nuostabūs žmonės. Individualios ir grupinės konsultacijos skirtos ir mokiniams, ir tėvams, ir mokytojams – visiems, karjeros vingiuose besiblaškantiems žmonėms, kurie ieško savo gyvenimo kelio. Jeigu jaunuoliui kirba klausimų, kaip susitarti su tėvais, nežinau, kuo noriu būti, turiu svajonę, bet gal ji visiškai nereali, kviesčiau ateiti į erdvę „Pažink save“. Parodos lankytojų statistika rodo, kad net apie 80 proc. žmonių jos metu priima savo karjeros sprendimus“, – pasakojo parodų grupės vadovė.

Karjeros žemėlapis

Teminiai renginiai parodoje skirti ir jau apsisprendusiems dėl ateities karjeros jaunuoliams, ir tiems, kas dar ieško savo kelio. / Organizatorių nuotrauka

Su karjeros pasirinkimu susiję ir teminiai renginiai „Kuo būti?“ Juose įvairūs lektoriai – garsūs verslininkai, psichologai, vadinamieji kaučeriai – su jaunimu kalbasi žvelgdami per savo karjeros prizmę: pasakoja apie jų pačių padarytas klaidas, pasirinkimą, kelią, kurį teko įveikti siekiant sėkmingos karjeros. Tai – lyg žemėlapis, galintis nukreipti besiblaškantį žmogų pačiomis įvairiausiomis kryptimis, pasirinkti tai, kas tinka konkrečiai jam.

Teminiai renginiai parodoje skirti ir jau apsisprendusiems dėl ateities karjeros jaunuoliams: „Jeigu tu žinai, kad nori studijuoti, tarkime, menus, kūrybines industrijas, reklamą ar žurnalistiką, tau skirti tam tikri teminiai renginiai. Jeigu domina politika, Lietuvos ateitis, parodoje vyks puikios politinės diskusijos, kurias organizuoja mūsų partneris „Lietuvos Junior Achievement“. Į vieną tokių diskusijų norėčiau atkreipti ypatingą dėmesį, tai penktadienį vysianti diskusija „Lietuva 2030“, kur dalyvaus daug garbių savo sričių specialistų“, – pažymėjo J. Masiulienė. Ne vienus metus studijų parodos organizatoriai aktyviai bendradarbiauja su mentorystės programa „Women Go Tech“, skatinančia jaunas merginas rinktis anksčiau vyriškomis laikytas informacinių technologijų specialybes.

Šiais metais parodoje itin akcentuojamos praktinės žinios - visose penkiose salėse pristatoma gausi mokymosi programų pasiūla. / Organizatorių nuotrauka

Kaip sakė „Litexpo“ parodų grupės vadovė, naujienų ir galimybių parodoje tikrai ras ne tik jauni, savo kelią besirenkantys žmonės, bet ir vyresni, kurie svarsto galimybę keisti karjeros krypti. O kitais metais kartu su paroda „Studijos 2020“ bus rengiama ir nauja paroda, skirta mokymosi visą gyvenimą idėjai, jos tikslinė auditorija – vyresnio amžiaus žmonės, kurie galbūt pavargo nuo ilgamečio darbo vienoje įmonėje, norėtų ką nors keisti savo gyvenime, gilinti profesines žinias, ugdyti kompetencijas arba tobulėti asmeniškai, nors jau yra išaugę iš studentiško amžiaus.