Mokytojai streikavo prie Seimo
Penk­ta­die­nio pa­va­ka­re ke­li šim­tai mo­ky­to­jų ir juos pa­lai­kan­čių moks­lei­vių su­si­rin­ko į mi­tin­gą Vil­niu­je, prie Sei­mo rū­mų, dėl eta­ti­nio mo­ky­to­jų ap­mo­kė­ji­mo ir di­des­nių al­gų.

Rankose jie laiko mokyklų vėliavas, plakatus su užrašais „Teisingumo“, „Mes nepasiduosime“, „Mes nusipelnėme gyventi geriau“, kt.

Mokytojų streikai tęsiasi trečią savaitę. Streikuoja apie 4 proc. šalies pedagogų.

Nesulaukdami derybų pabaigos, keliasdešimt mokytojų dvi naktis nakvojo Švietimo ir mokslo ministerijoje.

Ministerijoje ketvirtadienį per daugiau nei 13 valandų vykusias derybas ministrė Jurgita Petrauskienė ir profsąjungos iš esmės sutarė dėl maždaug dešimties punktų, kaip taisyti rugsėjį įvestą etatinį mokytojų apmokėjimo modelį ir numatyti daugiau finansavimo švietimo pagalbos specialistams.

Dauguma šių punktų buvo pasiūlyti nestreikuojančių profsąjungų, o dėl Andriaus Navicko vadovaujamos streikuojančios profesinės sąjungos reikalavimų sutarta nebuvo ir derybos buvo atidėtos.

Jose kol kas nepavyko susitarti dėl mokytojų algų koeficientų didinimo penktadaliu. Vyriausybė teigia, kad tai kainuotų papildomus 130 mln. eurų, o naujus įsipareigojimus dėl mokytojų algų kėlimo įmanoma prisiimti tik nuo 2020 metų. A. Navicko profsąjunga reikalauja koeficientus kelti nuo 2019-ųjų.

Atidėjus derybas, liko neaptarti klausimai dėl nekontaktinių valandų skaičiaus didinimo priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogams, taip pat pareiginės algos pastoviosios dalies funkcinių intervalų naikinimo, klasių mažinimo, mokytojo etato struktūros keitimo.

Mokytojus už drąsą gyręs A. Navickas žurnalistams teigė, kad derybas tikisi pratęsti jau su kitu švietimo ir mokslo ministru.

Taip jis kalbėjo J. Petrauskienės galimybėmis dirbti suabejojus prezidentei Daliai Grybauskaitei.

„Ji turbūt yra pati neįtakingiausia ministrė per visą nepriklausomybės laikotarpį švietimo sistemoje“, – tvirtino A. Navickas.

„Kai ateis nuo pirmadienio naujas ministras, mes galėsime padėti visų bendrą nuomonę ant stalo, pasirašyti, priimti sprendimus. Tikimės, kad šiandien bus paskutinė ministrės darbo diena“, – pridūrė jis.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos lyderis taip pat teigė optimistiškiau žvelgiantis į galimybę dėl papildomo finansavimo švietimui kalbėtis su ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu ir politinių partijų lyderiais.

Premjeras pirmadienį kviečiasi visas švietimo profsąjungas aptarti jų reikalavimų.

Vyriausybė taip pat inicijavo parlamentinių partijų susitarimą dėl švietimo sistemos gerinimo.

Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos, visiems reikalavimams įgyvendinti reikėtų beveik 300 mln. eurų.

Vyriausybė ketvirtadienį pasiūlė, kad susitarimą dėl ilgalaikio mokytojų algų didinimo pasirašytų Lietuvos politinės partijos. Profsąjungos ragina partijas tartis dėl visų papildomai kainuosiančių reikalavimų.

Streikuojantys pedagogai penktadienį rengia mitingą prie Seimo.